Özgür Satranç Forum

Orjinalini görmek için tıklayınız: TEDBİRLİ DİSİPLİN KURULU SEVKİ
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
Değerli Satrançseverler,
Bildiğiniz gibi disiplin kurulumuz epeyce yoğun çalışıyor. Kendilerine çalışmalarında başarılar dilerim.Ancak disiplin kuruluna sevk konusunda yetki yönetim kurulu ve başkana ait. Bilmiyorum başka türlü bir sevk var mı ya da bugüne kadar oldu mu? Resen başkan isterse tedbirli, isterse tedbirsiz olarak sevkedebiliyor. Benim açmak istediğim konu bu değil.Eğer bir kişi tedbirli olarak disiplin kuruluna sevkedilmişse: Bu kişinin maçlara girmesi, turnuva alanlarında bulunması tehlike arzedeceğinden tedbiren önlem alınıyor demektir.Bu kadar tehlikeli bir durumda da disiplin kurulu ona göre bir yaptırım uygular değil mi?
Yok... Öyle olmuyor. Başkan tedbirli disiplin kuruluna sevk ediyor. Disiplin kurulu da en hafif yaptırımı uyguluyor.Örnek mi?
1- İlyas Ümit Tedbiri sevk 7 ay sonra 3 ay hak mahrumiyeti yaptırımı
2-İbrahim Ethem Ay .Tedbirli sevk 4 ay sonra uyarı yaptırımı
başka da var tabii biliyorum ama kendilerinden izin almadan yazmak istemedim. Sayın Ay'ın bilgisi var.
Şimdi bir daha bakalım. Burada ya başkan hata yapıyor abartılı şekilde sevklerle kişileri yıpratmayı amaçlıyor. Ya da disiplin kurulu, başkanın tedbirli sevklerinin çok da önemli olmadığına karar vererek en hafif yaptırımlara karar veriyor. O zaman ne yapılmalı tedbirli sevkedilen bir dosya ivedilikle ele alınmalı ve karara bağlanmalı böylece başkanın yıpratma politikasının bir nebze önüne geçilmeli. Ya da başkan biraz daha dikkatli olmalı disiplin kurulunun en hafif yaptırımı uygulayacağı durumlarda tedbir kullanmamalı. Yoksa 7 ay tedbirli kalan birisine 3 ay ,4 ay tedbirli kalan birisine uyarı verilecekse o zaman disiplin kuruluna ne gerek var başkan kafasına göre kessin cezayı. Zaten bir bakıma da öyle oluyor. Ben 7 ay haklarımı kullanamadım ama 3 ay hak mahrumiyeti aldım peki aradaki 4 ay dan kim sorumlu olacak. Ben yaptım oldu mu olacak. Hukukçu arkadaşlardan yol göstermelerini istiyorum. Bunun bir önlemi olmalı değil mi?
Hepinize selam ve sevgilerimi sunuyorum.
İlyas Ümit
İlyas Bey,
Suya yazı yazmak sizinkisi
Bizimkisi de öyle
Ama suyun hafızası varmış bakın: http://www.sufizmveinsan.com/arastirma/s...si_var.htm

Acaba suyun isyanı mıydı Türkiye Yaş Gruplarında dalgaların az kalsın turnuva salonlarına doluverecek gibi olması? Eğer öyleyse gelecek yıl daha büyük fırtınalar esecek Limra'da. Herkes hazırlansın bakalım...

"Vicdan" sözcüğüne güvenmekle hala / yanlış mı yapıyoruz acaba?!...
Esas ceza,Ceza kurulunun kararını beklerken geçen süredir.Karar sadece formalitenin tamamlanmasıdır.Hukukçular konuya ilgi gösterir mi?Neden başlarını derde soksunlar?En sağlam çözüm yolu hiç konuşmamaktır.Tedbirli kalmak istemiyorsanız siz de konuşmayınız!
http://forum.satranc.biz/viewtopic.php?t=790

Henüz hukukçu olmasam da, bir hukuk fakültesi öğrencisi olarak izlenebilecek yolun manevi tazminat davası açmak olduğunu söyleyebilirim.Gerekçe olarak ise sonuç olarak uyarı cezası alan kişinin 4 ay boyunca maruz kaldığı kısıtlamaların idare hukuku ilkelerinden oranlılık ilkesine aykırı olduğu gösterilebilir.