Özgür Satranç Forum

Orjinalini görmek için tıklayınız: Yerlilerin sorunları
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
Yerliler diye başlık yazılınca kovboy filmlerindeki kızılderililerden sözetmediğim bilinmektedir.Aramızda yabancılar için yazı yazanlar olmakla birlikte yerlilerin sorunlarını vurgulayan yazılara çok az raslanmaktadır.
Bir kere bazı turnuvaların haberleri çok geç duyurulmaktadır.Turnuva başladıktan sonra veya bittikten sonra haber yazılmaktadır.Bu durumda her zaman kötü niyet aramıyorum.Ama beni bir hayli düşündürmektedir.
Daha önemlisi içerde çok kişinin katılacağı turnuvaların yönergeleri geç
açıklanmaktadır.Bu gecikme de yaşamını Satranç ile kazanmayanlar için bir sorun olmaktadır.Plan yapma ve izin alma imkanları kısıtlanmaktadır.
Yolculuk çantasının hazır olması ve Federasyon "koş"dediği zaman koşmak ancak profesyonel satranççı adayları için mümkün olabilir.Tabii bazı turnuvaların gerçekleşip gerçekleşmeyeceği belli olmayınca yönergelerinin açıklanması da gecikmektedir!
Yine yerlilerin bir başka sorunu konaklama koşullarının iyileştirilmesi ile ilgilidir.Yerliler,Yemek,Barınma ve Ulaşım konularında sorunlar yaşıyorlar.Bu 3 sorun her zaman birlikte olmamakla birlikte birinin var olması,(örneğin ulaşım kolay,barınma yeri rahat ama yemekden şikayet varsa) satranççının performansını olumsuz etkilemektedir.
Çözüm nedir?Kolaylıklar sağlanmalıdır."Yerliler hiç ücret ödemesinler"anlamında bir tezi savunmuyorum.Yerliler gereken ücreti ödeyecektir.Ancak turnuva giriş ücretleri ve konaklama ücretlerindeki yükselmeler iyi hesaplanmalıdır.Bir ilimizde yapılan turnuvaya diğer illerden katılanların sayısı az ise bu durumun üzerinde düşünülmelidir.
Turnuva düzenleyicileri bugüne kadar,satranççıların Öğretmenevlerinin imkanlarından yararlanmasını sağladılar.Öğretmenevleri bazan konaklama için çoğu zaman da yemek için satranççılara yardımcı oldu.Satranççılarımız zaman zaman Öğretmenevlerinde makul ücretler karşılığında yemek yediler.Yemek konusu önemli midir?Çok önemlidir.Bazı il veya ilçelerde akşam saatlerinde açık olan lokanta sayısı çok az olmaktadır!
Pansiyon ve otellerin fiyatları önceden belli olmalı ve turnuva yerine varıldığında değişmemelidir.
Bütün bu konuları konuşacak kişiler olmalıdır.Artık beni yazı yazmam için teşvik edenler biraz da kendileri yazmalıdır.
Bende çalışan bir baba olarak oğlumun ülkede yapılan önemli turnuvalara katılımını arzu etmekteyim.İzin durumları malum üç ay önceden ayarlanmak zorunda.
Dünya gençler şampiyonası için bende açıklama bekliyorum.Katılım şartları,ücret vs ne zaman açıklanacakıtr.Son hafta açıklanması neye yarar takdirlerinize sunuyorum
Dünya gençler, Avrupa yaşlar vs. Bunların yanında doğru dürüst açık turnuvalar istiyoruz.İstanbulda Feshane-Eylül turnuvası dışında farklı tarihte bir turnuva istiyoruz.İstanbul ve İzmir açık turnuvaları aynı tarihte yapılıyor.O ay içinde turnuvaya vakit ayıramayacak oyuncular 1 yılı turnuvasız geçirebilmektedir.Turnuva olmadan Satranç olmaz.Yerlilerin sorunları deyince bunları da hatırlatmak istedim.