Özgür Satranç Forum

Orjinalini görmek için tıklayınız: İKİ GÜN ÖNCESİNE KADAR TÜRK SPORCU DÜN BUGÜN YABANCI
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
Sayfalar: 1 2 3
ARKADAŞLAR;

TÜRKİYE İŞ BANKASI SATRANÇ LİGİ VE TÜRKİYE KULÜPLER ŞAMPİYONASINDA YARIŞAN TAKIMLARDA OYNAYAN

ISEK :Rad Jannesar ÇARŞAMBA GÜNÜ'NE KADAR TÜRK SPORCU OLARAK OYNAMIŞTIR...ÇARŞAMBA'DAN SONRA YABANCI SAYILDI

ÇALLI SPOR :ORKHAN EMİNOV ÇARŞAMBA GÜNÜ'NE KADAR TÜRK SPORCU OLARAK OYNAMIŞTIR...ÇARŞAMBA'DAN SONRA YABANCI SAYILDI

YAPI KREDİ :MİKHAİL GRUEVİCH ÇARŞAMBA GÜNÜ'NE KADAR TÜRK SPORCU OLARAK OYNAMIŞTIR...ÇARŞAMBA'DAN SONRA YABANCI SAYILDI
!!!!!!!!!! BİLGİLERİNİZE ....
Merhaba;

Erkal Bey'in şikayetçi olduğu konu oldukça ilginç, ayrıntılarına vakıf olmadığım için yorumda bulunmak istemiyorum, umarım bir haksızlık varsa en kısa zamanda düzeltilir.

Erkal Bey'in dikkatini çekmek istediği sıkıntı anladığım kadarıyla, cebinde Türkiye pasaportu olanlar yabancı sayılırken, Türkiye pasaportu olmayanların sayılmamasıyla ilgili. FIDE diğer sporlardan farklı olarak, vatandaşlık bağını değil elo listesini esas alıyor. Belki de bu durumun tartışılması gerekir.

Ancak Erkal Bey'in yazısında kulübümüz adına yarışan Rad Jannesar'ın çarşamba gününden sonra yabancı sayıldığı yazılmıştır. Erkal Bey'in hangi bilgiye dayanarak bunu yazdığını bilmiyorum.Bu konuda yanlış anlaşılma olmaması için şu düzeltmeyi yapmamız gerekir.

Rad Jannesar uzun yıllardır ülkemizde yaşayan ve bir çok turnuvaya katılan bir sporcumuz. Geçtiğimiz seneden bu yana Türkiye elo listesine geçmiş, İstanbul yaş grupları şampiyonu olarak Türkiye Yaş Grupları turnuvasında mücadele etmiştir. Takımımızla olan sözleşmesi de yerli sporcu statüsündedir ve federasyonca onaylanmıştır. Turnuva sırasında bu durumun değiştiğine dair herhangi bir bilgilendirme kulübümüze yapılmamış, takımımız adına mücadele ettiği her turda yerli oyuncu statüsünde maçlara çıkmıştır.

Saygılarımla

Erşan Gökerman
http://lisans.tsf.org.tr/lisanssorgulama.php

bu sayfaya giriniz soyad da jannesar yaziniz
yeni degistirildi

süperlig turnuva yönergesi

g. Ana Liste'lerde en çok 6 yabancı uyruklu sporcu yer alabilir; bir turda en çok 3 yabancı uyruklu sporcu oynayabilir.

i. Genel veya kategori masalarında yabancı sporcu oynatılmak istenirse bu sporcuların GM, IM, WGM, WIM unvanlı sporcular olması zorunludur.

bu demek ki türk uyruklu sporcu olmayanlar yabanci yerine geciyor.

bizim oyuncumuz IM Cemil Gülbas türk uyruk oldugu halde listeden silindi

kulüpler sampiyonasi

l. Bir takımın ana listelerinde en çok dört yabancı uyruklu sporcu yer alabilir, bir turda en çok iki yabancı sporcu oynayabilir. Genel veya kategori masalarında yabancı sporcu oynatılmak istenirse bu sporcuların, GM, IM , WGM, WIM unvanlı sporcular olması zorunludur.
Burda göstermeye çalıştığım kulübümüz sporcusu IM Cemil GÜLBAŞ federasyon onaylı türk sporcu ve sözleşmesi ve lisansı 17.06.2011 onaylıdır.federasyon hiç bir bilgi vermeden takım listemizden yabancı sporcu GEREKÇESİYLE silmiştir..

Sizin sporcunuzla ilgili sözleşme tarihi dün itibariyle bitmemişse sporcunuz türkiye satranç federasyonu'nun lisans talimatı bölümünde uyruk ve statüde değişikliğe gidilerek YABANCI SPORCU sayılmıştır.

**Altını çizmek zorunda kalacağım bir başka ayrıntı daha belirtmek isterim ki turnuvuna yönergesinde yer alan yabancı sporcu tanımı YABANCI UYRUK ile belitilmesi bir yasal zorunluluktur.Bahsi konu ettiğimiz sporcunuz çift vatandaş değilse oynatılan tm yıllarda yasa dşı oynatılmıştır demek oluyor.

Tsf nun türkiye kulüpler şampiyonasında beyaz kaleye attığı çelme malesef ki birçok durumu ortaya çıkarmıştır..GSM genel müdürlüğü dahil olmak üzere GSM teftiş kurulu başkanlığının federasyondan savunma istediği bir dönemde bu durumların yaşanılması gerçekten dikkate değerdir..saygılarımla erkal büyükaşık
TC VATANDAŞLIK KANUNU İLE BAĞDAŞMAYAN BİR DURUM BİR SPOR DALLARININ ÇATISI SAYILABİLECEK BİR KURULUŞU HAKLI KILAMAZ ....BAHSİ GEÇEN TÜM İŞLEYİŞ VE ÇALIŞMALARA ANAYASA YA UYGUN OLMASI BİR ZORUNLULUKTUR...

ERŞAN BEY'İN BAHSİ ETTİĞİ KONU ÖYLE BİR UYGULAMA KESİNLİKLE DEĞİLDİR...BEN BURDAN DÜN İTİBARİYLE YABANCI OYUNCU SAYILAN SPORCULARIMIZIN DİKKATİNE DEMEK İSTEMİŞTİM....

BİZİM DAVAMIZLA BİREBİR İLGİLİ BİR DURUM OLMASINDAN DOLAYI FEDERASYONUN KILIFI OLARAK GÖRÜYORUM..

TÜM BELGELER ELİMİZDE VE SAVCILIĞA SUNULABİLECEK GÜZELLİKTEDİR..TÜM SATRANÇ CAMİASINA SAYGILARIMLA
bizim göstermek istedigimiz, yukarda yazilan 3 oyuncu bu sene liglerinde türk oyuncu olarak oynatildi. dün ama federasyon sitesinde yabanci olarak bulundu. lig den sonra degistirildi. gurevich ise 2005 yilindan bugüne kadar türk olarak oynadi ve neden 2011 süperlig den sonra yabanci oyuncuya degistirildi?

bizim oyuncu IM Cemil Gülbas bugüne kadar türk kimlik numarasinla türkiye de türk olarak oynadi (yaklasik 12 sene?) ve elimizde türk sporcu olarak sözlesmemiz oldugu halde listemizden yabanci diye silindi.

hangisi dogru simdik?

3 oyuncu türk uyruk degil ama oynadilar ve lig den sonra yabanci olarak görünüyorlar. neden lig den sonra yabanci olarak görünmeye baslatildi?!

IM Cemil Gülbas bugüne kadar türk sporcu olarak oynadi ve artik lig de oynayamiyor türk olarak!

ilginc degil mi?
Merhaba;

Satranç sporunda FIDE'nin yayımladığı liste esas alınıyor. Örneğin Belçika pasaportu olan (ve bildiğim kadarıyla TC pasaportu olmayan) GM Gurevich Türkiye elo listesinde yer aldığı için, her türlü organizasyonda Türkiye adına yarışabilmekte, hatta olimpiyat takımımızda oynayabilmektedir. Bunun için çifte vatandaşlık değil, FIDE ve sporcunun eski Federasyonunun onayı yeterlidir. Dünyada da bunun bir çok örneği vardır.

Sporcumuz Rad Jannesar FIDE listesinde (TUR) olarak yer almaktadır.

12515914 Jannesar, Rad TUR 1832

http://ratings.fide.com/search.phtml?sea...=0&front=1

Sporcumuz FIDE bünyesinde yapılan her türlü satranç turnuvasına Türkiye bayrağıyla katılıp ülkemizi temsil edebiliyorken, Türkiye Liginde neden yabancı sporcu statüsünde oynasın? Milli takımda oynayabilen bir sporcunun yabancı kabul edilmesi haliyle mantık dışıdır.

Takımınızın uğradığı bir haksızlık varsa bunun giderilmesini en içten bir biçimde diliyorum ancak bu durumu düzeltirken, milli takım için de mücadele ederek Türkiye'ye derece kazandırmış 10 yaşındaki sporcumuz bunun dışında tutulursa sevinirim.

Saygılarımla

Erşan Gökerman
Erşan Gökerman Nickli Kullanıcıdan Alıntı:Merhaba;

Satranç sporunda FIDE'nin yayımladığı liste esas alınıyor. Örneğin Belçika pasaportu olan (ve bildiğim kadarıyla TC pasaportu olmayan) GM Gurevich Türkiye elo listesinde yer aldığı için, her türlü organizasyonda Türkiye adına yarışabilmekte, hatta olimpiyat takımımızda oynayabilmektedir. Bunun için çifte vatandaşlık değil, FIDE ve sporcunun eski Federasyonunun onayı yeterlidir. Dünyada da bunun bir çok örneği vardır.

Sporcumuz Rad Jannesar FIDE listesinde (TUR) olarak yer almaktadır.

12515914 Jannesar, Rad TUR 1832

http://ratings.fide.com/search.phtml?sea...=0&front=1

Sporcumuz FIDE bünyesinde yapılan her türlü satranç turnuvasına Türkiye bayrağıyla katılıp ülkemizi temsil edebiliyorken, Türkiye Liginde neden yabancı sporcu statüsünde oynasın? Milli takımda oynayabilen bir sporcunun yabancı kabul edilmesi haliyle mantık dışıdır.

Takımınızın uğradığı bir haksızlık varsa bunun giderilmesini en içten bir biçimde diliyorum ancak bu durumu düzeltirken, milli takım için de mücadele ederek Türkiye'ye derece kazandırmış 10 yaşındaki sporcumuz bunun dışında tutulursa sevinirim.

Saygılarımla

Erşan Gökerman

ersan bey siz galiba birsey yanlis anliyorsunuz.

bizim yazdiklarimiz süperlig ve kulüpler sampiyonasin dan gelen turnuva yönerge den

yukarda yazdigim gibi "uyruk" kelimesi geciyor.

- sizin oyuncunuz lig de oynarken türk sporcu olarak gözüküyordu
- bizim sporcumuz 2 hazirana kadar türk sporcu olarak bulunuyordu
- bizim oyuncumuz yabanci sporcu ya degistirildi ve bize türk sporcu olarak sözlesme yollandi
- sizin oyuncu dün lisans sayfada yabanci oyuncu olarak bulundu ve neden lig den sonra degistirildi?

daha acik yazma imkana gerek var mi? sorular cok basit. turnuva yönergeye sizde iyi bakin lütfen
http://ratings.fide.com/fedchange.phtml?year=2010

12515914 Jannesar, Rad TUR IRI 2010-10-19 2010-09-30
Last FIDE event: 6th World Chess Championship 2010
Citizenship: IRI
Date of eligibility to participate
in the FIDE events under the new flag 2010-10-01
Transfer fee Euro 500
Date starting from which a player
can represent the new federation fee free 2012-10-01

sorun orda. o yüzden türk sporcu dan yabanci sporcuya degistirildi. bunu anlatmaya calisiyoruz ve örnek olarak sizin oyuncu gözümüze girdi.
Ufuk Bey,

Merak etmeyin sizi anlıyorum ancak sporcumuzun durumunu size anlatmaya çalışıyorum.

Daha önce söylediğim gibi sizin durumunuzla ilgili bir yorum yapmıyorum. FIDE turnuvalarında 'uyruk' pasaport ile değil, FIDE listeleriyle belirlenir. Anladığım kadarıyla yönetmelikler hazırlanırken durum düzgün ifade edilmemiş. Sporcumuz Rad Jannesar bugün dünyanın hangi ülkesinde oynarsa oynasın 'Türkiye' adına ve isminin yanında (TUR) ifadesi ile yarışmalara katılmaktadır.TSF'nin düzenlediği her organizasyon FIDE kural ve yönetmeliklerine uymak zorundadır. Uyuşmayan bir durum varsa FIDE kuralları öncelikli gelir. Aynı durum TC Anayasası için de geçerlidir. Ülkemizin kabul ettiği uluslararası normlar ve kurallar, bizim kanunlarımızın üstündedir.

Lisans sisteminde yabancı olarak gözükmesinin sebebi, Türkiye pasaportu ve TC kimlik numarası olmamasıdır. Yıllardır bu pozisyondaki kişiler Türkiye Liginde yerli oyuncu statüsünde oynamaktadır.

Size olan itirazımız, sizin haklılığınız yada haksızlığınız konusunda değil, kamuoyunda, oyuncumuzun hakkı olmadığı halde Türk statüsünde oynadığı gibi bir izlenim doğmasına karşıdır. Yazılarınızda bu durumla ilgili azami hassasiyeti göstermenizi ve oyuncumuzu rencide edebilecek çıkarımların oluşmamasına dikkat etmenizi diliyorum.

Saygılarımla
Ufuk Bey

Güzel ifade etmişsiniz;

Oyuncumuz Rad Jannesar İran vatandaşıdır.

2010-10-01 tarihinden itibaren tüm FIDE organizasyonlarına Türkiye listesi altından katılmaktadır.Durum FIDE tarafından onaylanmıştır.

Bu durum için vatandaşlık şartı aranmamaktadır.Aynı Belçika pasaportu olan GM Gurevich 6 yıldır Türkiy adına oynadığı gibi...
Turnuva Yönergesinde Yabanci UYRUKLU Sporcu var

Google den uyruk kelimesini arastirirsaniz bu cikiyor "Bir devlete vatandaşlık bağıyla bağlı olma durumu, tebaa"

Cemil Gülbas TC Kimlik No: 4757812366

Ayrica hem Federasyon türk sporcu lisansini ve türk sporcu sözlesmesini imzalayip bize yolladi!

Uyrugu FIDE belirlemez. Vatandaslik kanunu belirler! FIDE statüsünü belirler. Yabanci sporcu statüsü ve yabanci uyruk cok farkli seylerdir. Öncelikle bunu anlamak lazim. Rad Jannesar yabanci UYRUK. Yönergede UYRUK var yani bu turnuvada yabanci olarak oynamasi lazimdi
Erşan hocam ;formda harfleri büyük yazmak bağırmak anlamına geliyormuş bundan dolayı özrümü bildiririm..

açıklamayı kendinize göre kabul ve onaylamış bulunuyorsunuz..bunda elbette bir reklam peşinde koşma veya başka bir rant elde etmek için yapmıyorum...

hani bizm sporcumuz yabancı ilan edildiği gün,mahkeme bir savunma istediği gün bir disipline verilmem neticesinde duyarlı satranç camiasında geçmiş olsunları da beklerdik...işin yasal boyutu bizleride kapsadı zaman itraz etmek bu konuda sadece yasal boyutundan devamını getiriyor...maksadım işleyişin düzelmesi

sizlere farazi bir durum misali vermiyoruz..bahsedilen konuda fikriniz haklı ise türkiye satranç federasyonun dan dün itibariyle sporcunuzn lisans bilgi sisteminde yabancı gösterildiği lütfen talep edin ...
SAYGILARIMLA
Erşan Gökerman Nickli Kullanıcıdan Alıntı:Ufuk Bey

Güzel ifade etmişsiniz;

Oyuncumuz Rad Jannesar İran vatandaşıdır.

2010-10-01 tarihinden itibaren tüm FIDE organizasyonlarına Türkiye listesi altından katılmaktadır.Durum FIDE tarafından onaylanmıştır.

Bu durum için vatandaşlık şartı aranmamaktadır.Aynı Belçika pasaportu olan GM Gurevich 6 yıldır Türkiy adına oynadığı gibi...

Ersan bey Fide Türkiye Ligler icin Yönerge yazmiyor. Ben Almanyada yasiyorum. Almanya liginde oynuyorum. Belcika liginde oynuyorum. Fransa liginde oynuyorum. Avusturya liginde oynuyorum. Bütün liglerin yönegerleri degisik. Madem Federasyon yönergeyi yayinladigi gibi yazmis o zaman ona uymamiz lazim. Yönerge de UYRUK kelimesi geciyor
Konu ile ilgili olarak herkes kendilerini ilgilendiren örnekleri açıklamaya çalıştı.Konunun en önemli yönü FİDE'nin uyruk kavramını geri plana itmiş olmasıdır.Aynı konunun Almanya'da da tartışıldığını sanıyorum!Esas tartışılması gereken soru şudur:Bir oyuncu vatandaşı olmadığı bir ülkenin oyuncusu olarak yarışmalara katılacaksa o yeni ülkenin vatandaşlığına geçmeli midir?Yoksa gittiği yeni ülkenin Satranç Federasyonu onu vatandaşlığa geçirmeden kendi ülkesinin sporcusu gibi oynatabilmeli midir?Lütfen biraz kendi örneğimizin dışına çıkarak bütün Dünyanın tartıştığı bu sorunun yanıtını arayalım..Birçok soydaşımız geçmişde vatandaşlığa geçmek için 5 yıl beklemenin acısını çekti.Böyle bir süre de kısa bir süre değildir!
Sonra bir gelişme daha var.Sizi bilmem ama Keşan 2011 turnuvasının yönergesindeki bir madde beni çok üzdü.Şöyle yazılmıştır:
"FİDE Rating listesinde yanında TUR yazan oyuncular Türk sporcu kabul edilirler."
Bilmiyorduk.Öğrenmiş olduk!Bu hatırlatmayı nasıl yorumlarsınız?"Yanında TUR yazılı sporculara 3 ödül ayrıldı.Ama kimin Türk olduğunu tartışmayınız.İtiraz etmeyiniz."Yani senaryo önceden yazılmıştır.
Kısa süre önce Avusturya'da bir turnuvaya katıldım.Genel klasman için verilen 15 ödül dışında A grubunda yerli oyuncular için 10 ödül verildi.En iyi yerli 1000 Euro kazandı.Demek ki onlar önce yerli dinamikleri desteklemek gerektiğini biliyorlar.Ve kendi oyuncularını teşvik ediyorlar.Yönergelerine kimin yerli sayıldığını gösteren bir madde koymuyorlar.Ayrıca U-18,U-16,U-14,U-12 ve Senyörler için teşvik ödülleri koyuyorlar.
Biz ise yabancıların kazanacağı ödülleri çoğaltmak için çaba gösteriyoruz.Yerlileri desteklemiyoruz.Teşvik etmiyoruz.Yerlileri yaptıkları her kurala aykırı harekette cezalandırıyoruz.Yerlinin hiçbir kusuru olmasa da oyun sırasında yaka kartını takmadığı için Başhakem tarafından uyarılıyor.Yerli,yaka kartının kordonunun boynunda allerji yaptığını öne sürüyor.Başhakem kabul etmiyor."Takacaksın"diyor."Ben senin oyuncu olduğunu nasıl anlayacağım?Ya oyuncu kılığına girmiş bir antrenör isen..."
Bu işlerin düzelmemesinin en önemli nedeni şikayetlerimizin kendi yaşadığımız örnekler içinde kalmasıdır.Kendi sorunumuzdan başımızı kaldırıp Satranç Dünyasının bütününe bakmaya çalışmadığımızdan bu sorunları aşamayacağız.
Kanımca bir Ülke adına yarışacak olan sporcu o Ülkenin vatandaşlığına geçmelidir.Ancak vatandaşlığa geçmek için bekleme süresi çok uzun olmamalıdır.Sporcular için yasal kolaylıklar getirilmelidir.Yasal yoldan Türk vatandaşlığına geçmiş olan her kimse bizim içimizden biridir.Yasaların sunduğu bütün haklardan eşit şekilde yararlanır.Vatandaş olmaksızın o Ülkenin sporcusu sayılması birçok karışıklığı,yakınmayı ve haksızlığı ortaya çıkarabilir.Ayrıca bazı durumlarda ilgili yabancı sporcu da haksızlığa uğrayabilir.Bir örnek vermek gerekirse Federasyon yönetiminin değiştiği bir durumda,bir sonraki yönetim önceki anlaşmaları geçersiz sayabilir.FİDE ne kadar onaylasa da vatandaşlığa geçmemiş yabancıların yasalar karşısında Türk sayılmayacağı bellidir!
Ates bey,

konu tam olarak bu http://forum.satranc.biz/viewtopic.php?t=2673

Erkal bey 2 ayri konu acti. 1 konu olmasi lazimdi. Biz tam olarak Kulüpler Sampiyonasinda Beya Kale Satranc Kulübe yapilan haksizligi göstermek istiyoruz. Konu Fide de yazan degil. Konu turnuva yönergesinde yazilan "UYRUK" kelimesi. Ve bu olay dan sonra lig de oynayan 3 oyuncu neden türk sporcu dan yabanci sporcuya degistirildi.
konu biraz sapıyor sanırım...olayın başlangıç gelişme ve şuan varacağı sonuçların türkiye de yer alan spor dallarının en büyük skandalına yavaş yavaş gittiğimizi görmekte fayda var.

konunun fide talimatı olup olmadığı konusu başlangıçta şüpheli olduğu bir durumdur.ama nihayetinde işin başlagıç noktası ;kulübe hiç bir yazılı ve email ortamında bildirim yapılmaksızın listeden silinmesidir.(Hak gaspı burdan başlamaktadır.)

ikinci mevzu son 12,5 yıldan beri türkiyede türk sporcu statüsünde oynayan ve bu sezon 2011 2012 sezonu sözleşmesi federasyon tarafından onaylanan sporcumuzun nasıl olupta yabancı statüye sokulduğu;kıbrıs taşkınköy spor kulübünde daha önce yaklaşık olarak 5yıldan beri türk sporcu olarak oynayan sporcunun;türkiye kulüpler şampiyonası aldığı maçı hükmen mağlup gösterip turnuva dışı etmesidir...

ve işin en son skandalı olan türkiye iş bankası ligi ve türkiye kulüler şampiyonasının yeni bittiği bir dönemde bu yıl türk sporcu olarak maçlara çıkan sözleşmeleri imzalanan yabancı uyruklu sporcuların apar topar yabancı statüsüne sokulduğudur...

tüm satranç camiasına saygılarımla
http://ratings.fide.com/card.phtml?event=201855

bu oyuncu nasil sporcu oluyor? belcika federation ama türk sporcu ? oyuncunun UKD si bile yok
http://ratings.fide.com/card.phtml?event=14000091

Lisans Türü : Sporcu (18 Yaş Altı)
Vize uzatma bedeli : 10.00 YTL

galiba lisans sayfayi ciddiye almamak lazim Big Grin Big Grin Big Grin
http://ratings.fide.com/card.phtml?event=14000016

Lisans Türü : Sporcu
Vize uzatma bedeli : 20.00 YTL
Sayfalar: 1 2 3