Özgür Satranç Forum

Orjinalini görmek için tıklayınız: 1.Yerel sporcu kimdir?2.Satrancın maliyeti artıyor mu?
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
Önceki yazılarımdan birinde bir yönerge maddesine dikkatinizi çekmiştim.”Elo listesinde yanında Türkiye yazan sporcular Türk sporcu kabul edilir”diyordu.Şimdi bir başka turnuvanın yönergesinde madde şu şekilde değiştirildi:”Elo listesinde yanında Türkiye yazan sporcular –yerel-sporcu diğerleri yabancı sporcu sayılır”Böylece literatüre yeni bir deyim girdi.(Yerel sporcu)Yerel sporcu kimdir?Bazı arkadaşlarımız yerel deyiminden turnuvanın yapıldığı ilde ikamet eden sporcuların kasdedildiğini söylüyorlar.Oysa yönergeyi yazan kurulun bunu kasdetmediğini biliyoruz.Düzenleyici böyle bir tanıma ihtiyaç duyuyor.Çünkü az sayıda da olsa TC vatandaşı olmayan ancak FİDE’nin yeni prosedürleri doğrultusunda Türk sporcu kabul edilenler var.Bunu anlatmak ve bu az sayıdaki sporcunun kazanabilecekleri hakları korumak için yeni bir deyim arıyor.Ama bunu anlatacak iyi bir deyim de bulamıyor.Benim kullandığım “yerli”deyiminden özellikle kaçıyor.Belki “yerli”deyimi insanların kafasında Kızılderili kavramını çağrıştırıyor.(Avusturya’da katıldığım turnuvada böyle bir tanımlama yoktu.Genel klasmana 15 ödül,en başarılı Avusturyalılara 10 ödül verildi)Düzenleyici ödül şeklini ve kimlere vereceğini belirlemekte serbesttir.İsterse aynı ilde oturan oyunculara da ayrı ödül verebilir.TC vatandaşlarına da özel ödül verebilir.Yukardaki örnekte TC vatandaşı olmadığı halde düzenleyicinin anlayışına göre –yerel-sayılan sporcuların yabancılar gibi pasaport ibraz etmek yükümlülüğü var mıdır?Yerliler gibi lisans çıkartmak zorunda mıdırlar?Bu sporcuların vatandaşlarla aralarında fark olmalı mıdır?
Yerel sıfatına sahip olanlara bazı haklar sağlarken,bunların çoğunluğunu oluşturan TC vatandaşlarına da teşvik edici imkanlar yaratmalıyız.Çünkü .Satranç oynamak sadece bizde değil tüm Dünyada giderek zorlaşacaktır.Satranç oynamanın maliyeti giderek artmaktadır.Bu iddiam sizce doğru mudur?Bakınız:Turnuva giriş ücreti ve itiraz güvence bedelleri artık Euro cinsinden ifade ediliyor.Turnuva giriş ücreti 30 Eurodur.1 ay sonra Türk lirası karşılığının 70 lirayı geçeceği de bellidir.İtiraz Güvence bedeli ise 50 Euro’dur. Oysa bir süre Türk lirası ile 75 TL olarak bildiriliyordu.Demek ki artık 125 TL oldu.Güvence bedeline esaslı bir zam gelmiştir.Belki güvence bedelinin üzerinde durmağa da gerek yoktur.Yerliler zaten hiçbir zaman itiraz edemezler.50 Euronun yabancılar için de sorun olmayacağını sanıyorum.Benim gibi çok itiraz edenleri ilgilendirebilir.Ancak benim gibileri caydırmak için bu bedeli daha da yükseltmek gerekir.Satranç oynamak için gerekli masrafların hızlı bir şekilde yükseldiğini herkes görmektedir.Konaklama ücretlerini anlatmaya gerek yoktur.Merak eden çeşitli turnuvaların yapılacağı yerlerdeki konaklama ücretlerini inceleyebilir.Bu yükseliş durmayacak ve daha da hızlanacaktır.Bu bakımdan yerli dinamikler mümkün olduğunca desteklenmelidir.
Ateş Ülker