Özgür Satranç Forum

Orjinalini görmek için tıklayınız: Milli Eğitim İl Birinciliklerinden bir soru:
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
1997 doğumlu bir ilköğretim öğrencisi OSF (eski adı Milli Eğitim İl Birinciliği) Gençler Kategorisinde yarışabilir mi?
oguzcemakin Nickli Kullanıcıdan Alıntı:1997 doğumlu bir ilköğretim öğrencisi OSF (eski adı Milli Eğitim İl Birinciliği) Gençler Kategorisinde yarışabilir mi?

Evet, http://www.sgm.gov.tr/okulspor/talimatlar/satranc.htm
1997 doğumlu ilköğretim Satranç sporcuları gençler kategorisinde oynayamıyorlar.Gençlik sporun sitesinde yayınlanan talimatta buna bir açıklama getirilmiyor.
1997 yılı doğumlu ilköğretim öğrencisi sadece satranç branşında değil, diğer okul sporları branşlarında da gençlerde oynayamıyor. Aynı şekilde 1998 doğumlu lise öğrencileri de, yıldızlar kategorisinde oynayamıyorlar.
5-6 yıldır değişen sistemle,

Yaşı 4, 5, 6. sınıfa denk gelen öğrenciler Küçükler;
7, 8. sınıfa denk gelen öğrenciler Yıldızlar;
9, 10, 11, 12. sınıfa denk gelen öğrenciler Gençler kategorisinde oynuyor.

Okula erken ya da geç başlayan öğrenciler, ki sizin örneğiniz, okula geç başlayan muhtemelen 1997 yılının Kasım, Aralık doğumlu öğrenci, okula 1998 liler ile başladığı için, bu yıl herhangi bir okul sporu branşında oynayamayacak, devamında 12. sınıfta da doğum yılı nedeniyle yine oynayamayacak.