Özgür Satranç Forum

Orjinalini görmek için tıklayınız: Kuruşu Kuruşuna
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
Sayfalar: 1 2
Şöyle söylüyor "sabık" asbaşkan Ali Nihat: "Ve ben, hayatının 12 yılını satranç için kuruşu kuruşuna sponsorluk toplayan bir gönüllü olarak..."

Ekte bir sponsorluk belgesini sunarım.
image.jpg
Ali Nihat Yazıcı, istifa mektubunda şöyle yazıyor:

"Özellikle bu nokta, Somali, Madagaskar ve Ocenia gibi, olimpiyata katılmak için desteğe ihtiyacı olan federasyonlardan mailler almaya başladığımdan beri benim için çok acı verici."

Kurduğu cümle biraz düşük olmuş ancak konunun duygusal boyutu anlaşılabiliyor. Özellikle "Ocenia" hassasiyeti beni çok etkiledi.
belgeyi biraz açarmısınız nedir bu?
Belge, bir Malta firmasının Duabi üzerinden Türkiye Satranç Federasyonu'na 67.500 USD yolladığını gösteriyor. Ali Nihat Yazıcı'nın bireysel olarak yarıştığı Avrupa Satranç Birliği başkanlığı seçiminde kullanması için...

Böyle bir desteği kim vermiştir: Açıklanmamıştır. Yani bu firmanın sahipleri kimdir?

Neden doğrudan Ali Nihat Yazıcı'ya değil de, federasyon hesabına yatırılmıştır, bilemiyoruz...
Türkiye'den bir isim ECU için aday olacaksa ve buna birileri (her kim olursa olsun) sponsor olmuşsa bu iyi bir şey değil midir?
Birinin size sponsorluk yapmasında ne gibi bir yanlışlık olabilir ben bilemedim... Mesela bana DaemChessStudio için bir Arap arkadaş sponsor olsa ona bir sürü dua ederdim... Hatta adamın resmini programın içine koyardım... 8)
abdulkadirbener Nickli Kullanıcıdan Alıntı:Türkiye'den bir isim ECU için aday olacaksa ve buna birileri (her kim olursa olsun) sponsor olmuşsa bu iyi bir şey değil midir?
Birinin size sponsorluk yapmasında ne gibi bir yanlışlık olabilir ben bilemedim... Mesela bana DaemChessStudio için bir Arap arkadaş sponsor olsa ona bir sürü dua ederdim... Hatta adamın resmini programın içine koyardım... 8)

sanıyorum sorunuzun cevabı kuvay bey'in son cümlesinde saklı
sssarper Nickli Kullanıcıdan Alıntı:sanıyorum sorunuzun cevabı kuvay bey'in son cümlesinde saklı

Arkadaşımız o son cümlede "Para neden federasyonun hesabına girmiş bilemiyoruz?" diye sormuş. Bunu görmüştüm aslında ama yorum yapmaya gerek duymamıştım zira durum gayet açık. Bu sorulan garip bir soru bence. Para Ali Nihat Bey'in kişisel bir hesabına gitseydi asıl o zaman kızılca kıyamet kopardı. Ya da kopmalıydı.

Bu şekilde federasyonun hesabına gitmişse gizli kapaklı birşey yok demektir. Yani bence doğru olan yapılmış. Para resmi kayıtlara giriş yapılmış. Daha ne yapsınlar ki değil mi.

Transfer için Ali Nihat Bey'in kişisel bir hesabı kullanılsaydı eminim ortalık toz duman olurdu.

Şahsi düşüncemi özetleyeyim:
"Belli ki başkanlık yarışı için maddi destek lazımmış, gidilmiş ve biryerlerden bunu destekleyecek birileri bulunmuş. Helal olsun. Ardından adamlardan alınan para resmi yolla transfer edilmiş. İki kat helal olsun. Şimdi çıkıp da -Vay efendim kuşun neden iki kanadı var? demenin alemi yok. Ali Nihat Bey'in asbaşkanlıktan istifasının hemen ardından bu evrakı konuyla ilişkilendirerek ve de farklı yorumlayarak ortaya atmanın bence gereği ve zamanı değildir. Zira evrak konuyla alakalı değil, ayrıca bence yorum doğru değil."

Saygılarımla...
bilmediğim için soruyorum:

ecu seçimlerine katılım şahsi midir yoksa tsf başkanı olarak mı seçime girilir?

bu aynı şuna benziyor: seçim kampanyalarına başbakanın, başbakanlık uçağı ile gitmesi, belediye başkanlarının belediye hazinesini kullanmaları vs. vs.
Tamamen bireyseldir. Ancak elbette kişi bunu memleket adına ve hayrına yapıyorum iddiasında bulunabilir.

Seçimi kazanan Bulgar Danialov o dönemde, federasyon başkanı dahi değildir. Aday olmak için böyle bir şart yoktur.

Ayrıca yarın Avrupa değil de, Dünya başkanı adayı olacak olsa 200.000 AVRO mu isteyecektir? Bu talebin hukuki karşılığı nedir? Rakam talep ederken kriter nedir? Nereye ne amaçla harcanır bu paralar? Bunlar açıklanmalıdır.

Buradaki temel konu şudur: Bir insan destek aldığı kişileri mutlaka biliyordur, tanıyordur. Kimse kimseye durduk yerde 67.500 USD vermez. O halde, neden bu kişilerin kim olduğunu açıklamaz, açıklayamaz? Gelsin de, nereden nasıl gelirse gelsin düşüncesi, hukuk öncelikli bir anlayış değildir. "Ben üzümü yerim bağını sormam" anlayışıdır.
Branch: Dubai
Name of sender: Global Chess MFZE
Adress: Same as G. Borg's Malta
Payment to: TCF
Details of payment: Sponsorship for ECU election
Amount: 67.500 USD

Vallahi gönderen belli G.Borg -Global Chess MFZE

http://mt.linkedin.com/pub/geoffrey-borg/8/a44/32b

Kuvay bey siz biraz fazla film seyretmişsiniz.

Bence bu mali destekle ilgili tek itiraz " kuruşu kuruşuna " 67.500 USD pek uymaması . Bu parada çok kuruş var...
adamehmet77 Nickli Kullanıcıdan Alıntı:Branch: Dubai
Name of sender: Global Chess MFZE
Adress: Same as G. Borg's Malta
Payment to: TCF
Details of payment: Sponsorship for ECU election
Amount: 67.500 USD

Vallahi gönderen belli G.Borg -Global Chess MFZE

Kuvay bey siz biraz fazla film seyretmişsiniz.

Bence bu mali destekle ilgili tek itiraz " kuruşu kuruşuna " 67.500 USD pek uymaması . Bu parada çok kuruş var...

film seyretmekle konunun ne alakası var? amaç hakaret etmek mi? daha düzeyli olunabilir bana kalırsa.

eleştirilebilir olmaktan çıkmaya çalışıyor herkes bugünün Türkiye'sinde. halbuki yönetimleri daha iyi, daha efektif hale getiren eleştirilere kulak vermeleridir.
Sarper bey

Benim yönetimle hiç bir ilgim yok. Aksine bu yönetimden ceza almış birisiyim. Eğer facebook 'daki Türkiye Satranç Forum ve Özgür Satranç Forum bakArsanız yönetimi eleştirdiğimi de görürsünüz. Eğri oturup doğru konuşursak; Kuvay beyin yazdıkları çok film izleme veya çok macera kitabı okuma gibi biraz hayali . Film izlemişsiniz bir hakaret değildir. Böyle algılandıysa özür dilerim.

Ama çok gizli ve saklanıyormuş gibi yazdığı sponsoru bulmam 1 saniyemi almadı...

Saygılar

Mehmet Fatih VARLI
Daha önceki yazılarımda Geoffrey Borg ismini verdiğimi görebilirsiniz. Bu kişi o firmanın çalışanıdır. Soru, o firmanın sahiplerinin kimler olduğudur. Mehmet Fatih Varlı'nın bu ana konuyu atlayarak, çıkarımlarda bulunması açık bir yanlıştır. Bu belge federasyon sitesinden de yayınlanmıştır. Diğer mesajlarımı hatırlatmak istemiyorum. İsteyen kolaylıkla bu siteden okuyabilir. Borg soyadlı kişiye TSF'nin yaptığı fatura ödemelerini de. M. Fatih Varlı "bir saniye" de bu mesajlara ayırabilir dilerse.

Firmanın sahiplerinin kimler olduğunu soran gazeteciye "The New York Times"'dan, "gizli bilgidir" diyen kişi de gene Geoffrey Borg'dur.

Hiç kimse "gizli belge yayınladım" gibi bir vurgu yapmamıştır. Sayın Mehmet Fatih Varlı, bizzat kendisi bu anlamı önce yüklemekte sonra da bunun üzerinden yorum yapmaktadır.

Bunlar, "Dünya Satrancını sarsmak" istediğini belirten bir kişinin, "kuruşu kuruşuna sponsorluk toplayan gönüllü..." sözüne cevaben yazılmıştır.

Mevcut olumsuz durum dikkate alındığında bu konu üzerindeki hassasiyetimizi, diğer konulara ilişkin de sürdürmemiz gerektiğini düşünüyorum.

Sayın Varlı konulara tam vakıf olmadan yorumlar yapmaktadır. Şüphesiz kötü niyetli değildir. Ancak "Çok film izlemiş" gibi ifadeler, kabadır. Herkes söylenmek istenen anlamı algılamaktadır.

Kişiler, bilgi ve nezaket açılarından istediği ve kendisine yakıştırdığı üslubu sürdürebilirler. Biz de haklı sorgulamalarımızı...

Herkese saygılarımı sunarım.

Kuvay Sanlı
Teşekkür ederim ... (cevabınız ,ilgi ve alakanıza )

Sayın Kuvay Sanlı gercekten soyadınız gibi güzel bir cevap yazmışsınız. Herhalde sizde hoşnutsunuzdur.

Ben yazımda gönderdiğim linki açıp açmadığınızı merak ettim .

Burada Geoffrey Borg'un hem Global Chess MFZE hemde FIDE 'de Chief Execuitve Officer yani CEO olduğunu görecektiniz. Ben size bu beyin fotoğrafınıda gönderiyorum.

http://www.fide.com/component/content/ar...ntion.html

Global Chess MFZE nin sahipleri kim diye soruyorsanız.
FIDE nin sahipleri kim diye sormanızda uygun düşer . Bu bey oranında CEO su.

Sizin için 2010 yılında Venedik Film Festivali Altın Aslan ödülünü alan BAŞKA BİR YERDE (somewhere) filminden bir sahne yazarak yazımı son vereceğim ( sizin de belirttiğiniz gibi bilgi ve nezaket açılarından istediğim ve kendime yakıştırdığım üslub)

Baba- Şunu gördün mü
Kız- Neyi ?
Baba- Arkamızdaki siyah arabayı, bizi izliyor fotoğraf makinesi var mı ?
Kız- Normal bir arabaya benziyor

----
Baba- Bu yine aynı araba mı ?
Kız- Los Angeles de bu arabalardan çok var
Baba- Evet ama bu aynısı görmüştüm

Sayın Kuvay Sanlı anlaşılan dolusunuz
Sayın Mehmet Varlı,

Konu kişiselleşmeye doğru gidebileceği ve bunun örneklerini yaşamış olduğumuz için, son mesajım olduğunu belirtirim. Bu tartışmamızın bir fayda sağlamadığı açıktır.

Sadece şu kadarını söyleyeceğim ve belki bu açıdan tekrar konuyu değerlendirirsiniz diye umuyorum.

İzin verin: G. Borg'un kim olduğunu sizden öğrenmeyeyim.

Fotoğrafını yolladığınız ve beni bilgilendirmeye çalıştığınız kişiyle, satranç ortamlarında çekilmiş onlarca fotoğrafım var. Kendisini, ailesini şahsen tanıyorum. İnternetten bulabileceğinizden sanırım daha fazlasını biliyorum. Asbaşkan olarak görev yaptığım dönemlerde, onlarca seyahatimiz, beraberliğimiz olmuştur.

Ben bu yönetimden, mali ve idari konularda ilkesel açılardan anlaşamadığı için istifa etmiş birisiyim. Bu yazdığınız isimleri, kurumları; yapısını, duruşunu, epeyce bir tecrübe ettim. İçlerinde bulundum. O bakımdan beni bilgilendirmeye çalışmanıza gerek yok.

O şirketin sahiplerinin kimler olduğu konusu, düşündüğünüzden daha hassas bir konudur.

Ricam; bir iki okumayla, yıllarını bu konuların içerisinde geçirmiş kişileri hemencecik, kendi terazinizde tartarak, yakıştırmalar yapmamanızdır. Baktığınız pencerenin bütünü kapsadığını düşünüyor olmanız sizi yanıltabilir.

Eğer arzu ederseniz özelden bu yazışmayı devam ettirebiliriz. Benim neyi sorguladığımı daha iyi değerlendirebilirsiniz o zaman.

Bu noktada şunu belirtmeylim. Bu konuştuğumuz konular evveliyatı olan konulardır. Bir çoğu birbiriyle ilişkilidir. Burada yaptığım her yoruma birisi kolaylıkla çıkıp, gördüğü kadırıyla hemececik bir eleştiri getirebilir. Elbet haklılık payı da olabilir bu eleştirisinde. Ancak burada mesaj yazan kişiler, biraz dikkat etmeliler; bu konu nereden geliyor, nereye gidiyor diye. Tutup da her mesajımı tüm geçmiş ilişkilendirmeleriyle tekrardan yazmam sanırım beklenemez.

O halde hiç kimse yorum yapmamalı mıdır? Elbette hayır. İletişimimiz olmalıdır. Ancak nezaket içerisinde. Kişileri nitelerken dikkat etmek zorundasınız. Size bunu hatırlatmak durumunda olmak hoş değil.

Benim durumumda olanlar içinse iki seçenek vardır:"Aman birileri olur olmaz yanıt yazar, ismimle çirkin ilişkilendirmelere girer." diye çekinerek hiç yazmamak. Ya da sorumluluk hissedip, gelebilecek yakışıksız nitelemeleri de bir yerde göğüsleyerek yazmak. Ben ikincisi tercih ediyorum.

Üzülerek şunu da söylemeliyim. Sizin benzetmelerinizdeki yakışıksızlık, kendisini "Kral" hissedenlerin yanında, gene de oldukça nazik. Bu toplumun dilinin ne seviyelere inebildiğinin örneklerini mali genel kurul sürecinde gördük. Bu kişilerin bende nice e-posta ve benzeri iletişimleri var: Kendi suçlamaya çalıştıklarının on kat beteri. Bunları yayınlamayı düşünmedim değil. Ama yapmadım. Son tahlilde, çocuklarımızın bunları okuyabileceğini düşünüyorum.

Biraz uzattım ancak umarım söylemek istediğim anlaşılmıştır.

Saygıyla
Konuyu kendi mecrasına döndürebilmek için "etik" bir sorgulama için aşağıdaki sorulara yorumlarınızı merak ediyorum.

1. Yukarıda kimlerine masum gözüken fatura: Avrupa Satranç Birliği başkanlık seçimi için TSF'ye para aktarımını gösteriyor. Destek için yani. Bu destek için para gönderimi, seçimden önce mi, sonra mı olmalıdır? Seçim bittikten sonra, seçim için sponsorluk desteği olur mu?

Evet: Bu paranın ödeme tarihi, ECU seçim tarihinden epey bir sonradır! Bunu durumun mantıklı bir açıklaması olabilir mi? Ben bulamadım.

2. Mehmet Fatih Varlı'nın da bizi bilgilendirdiği G. Borg isimli kişinin sıfatları ortadadır. Hal böyleyken aşağıdaki gidelerinin TSF tarafından karşılanmış olması etik midir, değil midir? "Eski bir konuyu gündeme getirdim. Ancak gerekli oldu. Konuların daha iyi açığa çıkması için..."

Şimdi bu ödemeleri görünce, satranç için il ve ilçelerimizde para desteği ihtiyacı olanların içi "cız" eder mi, etmez mi? Bu seyahatlerin, ne amaçla yapıldığını nasıl bileceğiz. TSF mali mevzuatında, bir başka ülkenin federasyon başkanına görev tazminatı ödemesinin karşılığı var mıdır? Bunun bir örneği daha spor camiasında yaşanmış mıdır?

Buyrun, bir de görev tazminatı ödenmiş. Bir bilgi de ben ekleyeyim. Bu kişi aynı zamanda Malta Federasyonu başkanıdır. Ne büyük bir ülkeyiz ki, bu kişilerin bile masraflarını üstleniyoruz. Ve benim adını bilmediğim ülkeler için hassaslaşıyoruz. Ben mi çok safım, çok macera filmi izliyorum, kurguluyorum. Yoksa herkes için şaşırtıcı mı bu ödemeler?

GEOFFREY BORG 19.06.-01.07 LONDRA-MOSKOVA - 286,8 EURO 553,29
GEOFFREY BORG 18.06. LIZBON-PORTO - 144,9 EURO 279,54
GEOFFREY BORG 14-15.06 KONAKLAMA - 85,90 EURO 165,72
GEOFFREY BORG 17.06. TOULOUSE-LIZBON - 110,25 EURO 212,69
GEOFFREY BORG 19.06. PORTO-LONDRA - 115,67 EURO 223,15
GEOFFREY BORG 14.06. AUTO EUROPE - 63,60 EURO 122,70
GEOFFREY BORG 17-18.06. KONAKLAMA - 95 EURO 183,27
GEOFFREY BORG 13-16.06. MUHTELİF HARCAMALAR - 310,80 EURO 599,60
GEOFFREY BORG 17.06. AUTO EUROPE - 118,18 EURO 227,99
GEOFFREY BORG 13-14.06. KONAKLAMA - 89,62 EURO 172,89
GEOFFREY BORG 13.06. MALTA-LONDRA - 244,16 EURO 471,03
GEOFFREY BORG 01-02.07 MALTA RUSYA - 209,25 EURO 403,69
GEOFFREY BORG 18-19.06. KONAKLAMA - 93,50 EURO 180,38
GEOFFREY BORG 16-17.06. KONAKLAMA - 95 EURO 183,27
GEOFFREY BORG BİLET -101,70 GBP 243,80
GEOFFREY BORG DUBLİN-SOUTHHAMPTON - 178,79 EURO 348,46
GEOFFREY BORG JERSEY-GUERNSEY - 41,49 GBP 99,46
GEOFFREY BORG GUERNSEY-GLASKOW İNTL - 233,96 EURO 455,99
GEOFFREY BORG GLASKOW-LUXEMBOURG - 198,4 GBP 475,61
GEOFFREY BORG LUXEMBOURG-FRANKFURT - 306 CHF 448,13
GEOFFREY BORG SHERBROOKE CASTLE HOTEL - 85 CHF 124,48
GEOFFREY BORG IBIS HOTEL - 69 EURO 134,48
GEOFFREY BORG THON HOTEL - 251,56 EURO 509,78
GEOFFREY BORG SCANDIK WEBERS HOTEL - 2634 DKK 689,46
GEOFFREY BORG GÖREV TAZMİNATI - 1.300,00 EURO 2.533,70
GEOFFREY BORG FAROE DENMARK - 353,39 EURO 688,76
GEOFFREY BORG 117 - 719 SEK 149,25
GEOFFREY BORG 117 - 48 GBP 115,07
GEOFFREY BORG AUTO EUROPE - 56,62 GBP 135,73
GEOFFREY BORG GRAND JERSEY HOTEL - 109 CHF 159,62
GEOFFREY BORG THE CLUBHOUSE HOTEL - 65 CHF 95,19
GEOFFREY BORG -288,69 EURO 586,94
GEOFFREY BORG 328,00
GEOFFREY BORG 436,41

Aklıma bir soru daha gelmektedir. Sayın Ali Nihat Yazıcı bu ödemelerin geçerliliğini, ahlaka ve hukuka uygunluğunu ileri sürmektedir. Yani bir federasyonun bir bakşa federasyonun başkanına görev tazminatı ödemesi yapmasını.

O halde, Sayın Ali Nihat Yazıcı, bu uygunluk ilişkisi içerisinde: Federasyon başkanı olarak, bir başka ulusal federasyondan görev tazminatı adı altında bir ödeme almış mıdır? Almışsa bize nereden olduğunu ve miktarını açıklayabilir mi? Almamışsa, diğerleri alırken, kendisinin alması gereken bir ortam, neden oluşmamıştır, bizlere açıklama yapabilir mi?
Gerçekten çok ilginç, Takımızı Konya finaline götürebilmek için 40 tane kapı çalıyoruz genelde sonuç alamıyoruz ve cepten tamamlıyoruz.Çünkü oradaki heyecanı dostları tekrar görmek tüm yaşadığımız sıkıntılara değiyordu.Fakat federasyonumuzun paraları uçak bileti paralarına gidiyor ve bu bilette başka bir federasyon başkanının ise,
Ben kendi adıma çektiğim sıkıntıları sorgulamak istiyorum...

Saygılarımla
Bu çok sert olmuş.
Acaba bahsedilen ödeme bu listedeki paraların iadesi falan olabilir mi?
http://forum.satranc.biz/viewtopic.php?t...921bf5cdb4

Bir düşünür " okuduğun her şeye inanma, onların yarısı yalan demiş "

Üzgünüm düşünürün kim olduğunu açıklamayacağım.

Kuvay beye sağlık, esenlik ve başarılar diliyorum
İnsanın okuma sorunu olmamalı. Hiç olmamalı. Ancak yazma sorunu olmalı! Hatta yoksa bile yazma sorunu, kendisi yaratmalı!...
Sayfalar: 1 2