Özgür Satranç Forum

Orjinalini görmek için tıklayınız: Emektar sporcuların durumu
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
Bazı değerlendirmeleri Elo listesi üzerinde yapmak,doğru bilgilendirmeyi kolaylaştırır.

Türk oyuncularına ait Temmuz 2012 listesinde 1075 sporcu var.Ben 121 nci sıradayım.

60 yaşını doldurmuş oyuncuların kaç kişi olduğunu saydım.19 kişi buldum.

Bazı isimleri atlamış olsam bile bu sayının fazla olmadığını çoğumuz biliyoruz.Bu 19 kişi arasında en düşük Elo puanı 1438, en yüksek Elo puanı 2133 dür.Emektarlar arasında FM ünvanı olan tek oyuncu durumdayım.Bu 19 sporcudan birkaçı 60 yaşını henüz doldurmuştur.Başka deyişle 1952 yılında doğmuşlar! 19 Emektar sporcunun kendi arasındaki Elo sıralamasında 3 ncü durumdayım.Öte yandan en yaşlı 9 ncu oyuncuyum.Halen Elo puanı 2000 üzerinde olan 8 emektar oyuncu var.

Bu bilgi ışığında 5 oyuncudan oluşacak bir emektarlar takımı kurulması sözkonusu olduğunda elde fazla seçenek olmadığı anlaşılmaktadır. Bu emektarların oynamasının ne yararı var?diye sormanız mümkündür.Salih Muratoğlu benim katıldığım iki Avrupa Emektarlar Birinciliğinde (2010 ve 2012) Bireysel başarıları ile yüzümüzü güldürmüştür.

Benim 2011 de Almanya'daki 2 nciliğim de emektarlar için bir motivasyon olmuştur. 5 kişilik takımı 19 kişi arasından seçme durumunda kalınca,en iyi veya daha iyi seçeneği aramak zordur.Gelecekde 60 yaşını dolduranların sayısı artınca durum değişecektir.

En önemli sorun amatör sporcu olduğumuz halde profesyoneller karşısında mücadele etmemizdir.Ancak artık bizde de profesyoneller yetişmeye başlamıştır.
Değerli Ateş Hocam,

Yazınızda belirttiğiniz gibi "Bu emektarların oynamasının ne yararı var?" diye soranlar maalesef çıkmaktadır. Satranca henüz hiçbir şey vermeyenlerin, satrançtan çok şey beklediği bu günlerde; ömrünü satranca adayan emektar sporcularımızın katılmayı hak ettikleri turnuvalara gönderilmesi, bazılarının gözünde sorun olmaya başlamıştır.

Emektar satranççıların turnuvalarına gönderilmesine "masraf" gözüyle bakanlar, yarın görme engelliler için düzenlenen bir turnuvaya sporcu gönderilmesine de aynı gerekçeyle karşı çıkarlarsa hiç kimsenin şaşırmaması gerekir. Çünkü onlar için spor, yalnızca "en güçlünün" kollanmasının gerektiği bir sahadır..

Kıymetli Hocam Ateş Ülker için "Sıradan bir FM" diye bahsedenlerin yaptıkları saygısızlığı olmasa bile adlarını bu camia unutacak, Ateş Ülker ismiyse "Türkiye Satranç Şampiyonları" listesi başta olmak üzere, satrançta gururla anılacak pek çok yerde hep var olacaktır..

Haksızlık karşısında dayanamayıp sesini yükseltenlere "sen avukatı mısın" diyenler, bir gün haksızlığa uğrayıp da seslerini duyuramadıklarında "avukat mısın" diye kendilerine göre küçümsedikleri insanların, onlar için de masaya yumruklarını vurduklarını görünce yaptıklarından utanacaklar mıdır?

Hiç sanmıyorum..

Saygılarımla..