Özgür Satranç Forum

Orjinalini görmek için tıklayınız: standart ölçütler kapsamından kaç kulüp yararlandı?
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
Bilindiği üzere federasyonumuzun yayınlamış olduğu ETKİNLİK DÖNEMLERİNDE EĞİTİM KULÜPLERİNE YAPILACAK DOĞRUDAN DESTEK KAPSAMINDAKİ YARDIMLARIN STANDART ÖLÇÜTLERİ prosödürlerini yayınlamakta ve uygulamaya koymaktadır.

Türkiye İş Bankası Satranç Lİğindeki kulüpler için 250 Aktif Sporcu
Türkiye Kulüpler Şampiyonasına Katılan Kulüplerde ise 150 Aktif Sporcu şartı bulunmakta ayrıca aşağıda belirtilen diğer şartlarda aranmakta

1) Kulüpteki Sporcu sayısı (sayılar açıklama hücresine yazılır)
2) En az 2. Kademe antrenör (sayılar açıklama hücresine yazılır, antrenör belgeleri rapora eklenir)
3) Eğitim sınıfı sayısı ve ölçüleri
4) Eğitim merkezinin iklimlendirme standardı
5) Sosyal donatıları (Lavabo, wc, büfe, otopark, vb)
6) Sağlık, genel temizlik koşullarına uygunluğu
7) Kitaplık Eğitim amaçlı bilgisayar ve ek donanımlar (Nelerin bulunduğu açılamalar hücresine yazılır)
8) Diğer Eğitim araçları (Nelerin bulunduğu açılamalar hücresine yazılır)

Türkiye İş Bankası birinci liginde ve Türkiye Kulüpler Şampiyonasında bulunan kaç kulübünü bu şartları taşıdığını ve hangilerinin yardım aldığını öğrenmek için Federasyonumuzun sitesinde bir gezinti yaptım malesef bulamadım.

Acaba kaç kulüp bu yardımdan faydalanabil miştir. Belirten kriterlere ulaşan kulüp sayısı ülkemizde yok diyebiliriz.
Şu anda federasyonumuzun sitesinde yayınlanan aktif sporcu Listelerine baktığımızda sporcu sayısı açısından iki kulübün en önemli şartı taşığıdı görüyoruz. Bunlardan Ezgi satranç SPor Kulübü Birinci ligde mücadele etmekte ama yine birinci ligde mücadele eden Pamukkale ve Tarsus Zeka spor kulübünün bu şartları daha tamamlayamadığı görülmekte .

Sıra Kulüp Adı Kulüp İli Aktif Sporcu
1 EZGİ SATRANÇ KULÜBÜ MERSİN 281
2 PAMUKKALE ÜNİVERSİTELİ SATRANÇ VE AKIL OYUNLARI (PAÜSA) DENİZLİ 165
3 DENİZLİ SATRANÇ İHTİSAS SPOR KULÜBÜ DENİZLİ 110
4 TARSUS ZEKA SATRANÇ KULÜBÜ MERSİN 93
5 KONYA SATRANÇ GENÇLİK VE SPOR KULÜBÜ KONYA 90
6 ANAFARTALAR LİSESİ SPOR KULÜBÜ DENİZLİ 88
7 ALTIN HAMLE GENÇLİK VE SPOR KULÜBÜ ÇORUM 86
8 SUNGURLU TEKNİK VE ENDÜTRİ MESLEK LİSESİ SPOR KULÜBÜ ÇORUM 79
9 ANKARA DEMİRSPOR KULÜBÜ DERNEĞİ ANKARA 68
10 KARAMAN SAĞLIK SPOR KULUBÜ KARAMAN 68

Değerli arkadaşlar burada kıshas ne acaba hangi tarihler arası bu işlemlere bakılacak ne zaman kontroller yapılacak yoksa örneğin Bayburt ilinin nüfusu 76.724 bunun içinde ilçeleri köyleride var birde baybut ilinde olan sayıya baktığımızda 6.722 olduğunu görmekteyiz bunlardan yaşı ilerlemiş ve bay ve bayanları çıkartığımızda bu sayısı yarı yarıya düşecektir. 3.000 nüfusa sahip bir ilden siz nasıl olurda bir kulüpten 150 aktif sporcu isteyebilirsiniz. hadi diyelim bir kulüp bu sporcu sayısını tamamlasa bile ilde yerel lig müsabakalarının yapılabilmesi için en az 3 kulübe daha ihtiyaç gerekiyor onlarda belirlenen sayısı tamamlamaya çalışsalar bu sayı 600 kişi demek demek oluyorsu kalan 3000 kişilik nufusun hepside çocuklar dan oluştuğundan bu rakamlara ulaşmak çok kolay düşencesi içerinde kulüpler yardımdan yaralanabilirler düşencesi hakim.

sizlerin görüşlerinizi bekliyoru.

Sizce kaç kulüp bu standart ölçütlere uygundur? ve Hangi kulüpler bu yardımdan yararlanabiliyor? sayılarını verecek biri varmı?