Özgür Satranç Forum

Orjinalini görmek için tıklayınız: Katildiginiz turnuvalardaki gordugunuz eksikliklikleri yazin
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
Katildiginiz turnuvalarda ne tur eksiklikler vardi? bu baslik altinda yazalım..
turnuva nasil olmali fikirlerinizide yazabilirsiniz.
Açıtığınız konuya bakıyorumda kimse bir şey yazma nezaketini bile göstermemiş veya gerek duymamış; başka bir konu hakkında bende dahil olmak üzere gereksiz ne kadar yazı varsa yazıyoruz.

Lafı fazla gevelemeden bir turnuvada yaşanan eksiklikleri ve çözüm önerilerine kendimce yazmaya çalışacağım.

1) İllerde düzenlennen satranç turnuvası hiç bir zaman tam zamanında başlamamaktadır. Yönergede Tur başlama saati: 10:00 diye yazıyor ama birinci tur 12:00 de başlıyor. Bunun sorumlusu il temsilcisidir.

2) Taşkın bey özgün satranç formunda biz federasyonu olarak illere madalya ve kupa gönderiyoz diyor, bende merak ediyorum hangi ilde federasyonunun madalyası veriliyor, sporcuları cezbetici bir ödülle ödüllendirmek gerekirken onlara şadece GSİM 'in madalyası takılıyor. Bu da sporcuları küstürüyor.

3) Turnuva alanlarının gençlik spor bunyesinde yapılması ve onların tesislerinin kullanılması neticesinde her ilde olmasada bazı illerde sıkıntılar yaşanmaktadır.
a) Turnuva alanının uzak olması
b) Turnuva esnanında hemen yan tarafında büyük taraftar kitlesiyle basket, hentol gibi müsabakaların yapılması ve gürültüden sporcuların rahatsız bir şekilde oyunlarına devam etme mecburiyetinde bırakılmaları
c) Müsabakalar sırasında büyük ve küçük sporcuların aynı alan içerisinde oynatılması ve küçük sporcuların gürültüsünden dolayı büyük sporcuların rahatsız olmaları
.............. vs.

4) Ödül töreninde yetkili hiç bir kişinin gelipte ödül vermemesi, satranç sporunu spor yerine konmaması

5) Turnuvalarda GSİM gereğinden fazla kişinin görevli yazılması ama hiç birinin salona gelmeden ücret almaları. Bunlar kim mi? (Temizlikcisi, Salon görevlisi, sağlık personeli vs.)

6) Bir il temsilcisi neden GSİM tesisinden başka bir yeri kullanmak istemeyebilir malzeme taşıma yükümlüğünden kurtulmak için mi? böyle bir olayın bazı illerde olduğu bilinmekte, sporcuların istediği yerlerde değil. Kendisini GSİM çalışanı gibi fedakar göstererek müdürlüğün tessislerini kullanmak istemesi ise işin cabası amaç ben malzeme taşımayayım, malzemeler hep aynı yerde dursun.

7) İllerde değer spor branşlarının il temsilcileri kulüplerle iletişim halinde ve gerektiği takdirde resmi yazışmaları yaparak bilgilendirme toplantısı yaparken, satranç il temsilcileri kulüpleri baza almadıkları gibi gerekli bilgilendirmeyi bile çok görmektedirler.

8) Birinci tur eşlendirmesi yapıldıktan sonra maçların başlamasına bir iki dakika kalıldığında yeni bir kişinin gelmesiyle anında eşlendirmeye eklenmesi diğer sporcuların bekledikleri iki saat gibi bir süreyi hiç yasarak sürekli yeni gelenlerin eklenmesi ve eşlendirmenin sürekli değiştirilmesi

arkadaşlar aklıma gelenler bunlar....
sonra tekrar yazaram
Katıldığım turnuvalarda hep 3 eksik ile karşılaştım ben.

1) Seyirci: Turnuvalarda gereksiz bir çok seyirci var. Bu konudaki yazım bkz. http://forum.satranc.biz/viewtopic.php?p...ght=#15761

2) Katılım eksikliği. bkz. http://forum.satranc.biz/viewtopic.php?t=3502

3) Ödül. turnuvalara madalya kupa veya satranç takımından başka ödül koyulmuyor son zamanlarda. 2 gün boyunca sabahtan akşama bir turnuvaya katılıyoruz derece alıyoruz ödülümüz bir madalya ve mavikale dergisi. Veya satranç takımı. Hal böyle iken turnuvalara oyuncu çekemezsiniz.
madalyadan ve kupadan baska maddi ödül olmayan turnuvalara katılmamak en iyisi..
Sayın Aktaş'ın ve Novek'in son mesajlarını okuyalım!Benim evvelce değindiğim yakınmaları dile getirdiler.Bu yakınmaları bu forumdaki bazı yazarlar dile getirebilecek durumdadır.Yazı yazacak zaman ve imkanları vardır.Zamanımız olmasa yazı yazmaz gider ödül kazanabileceğimiz yarışma arardık.Dikkati çeken ilk sorun yerli dinamiklerin teşvik edilmesidir.Onları teşvik edemezsek özlediğimiz başarılar çok gecikecektir.
Bazı kafa karıştırmak isteyenler bazan benim çözüm göstermediğimi öne sürüyorlar.Hatta çözümsüzlüğün içinde bocaladığımı iddia ediyorlar.Çok basit ve kayda değer masraf gerektirmeyen çözümler gösteriyorum.Hedef kitleyi geniş tutmalıyız!Geçmişde güreşci seçenler Sivas iline gidiyordu.Ama sadece Sivas'da seçme yapmadılar. Güreşcilerin yetiştiği başka illere de gittiler.Hedef kitle nasıl genişler?Yarışmalara katılanların sayısının ve kişi başına düşen ortalama oyun sayısının artması ile genişler!Bunun tersi nasıl olur?Yaşı küçük,Elo puanı küçük,veya başka özellikler nedeniyle sporcuları kabul etmezsek hedef kitle küçük kalır.Her sporcuya aynı imkanları sunmak mümkün değildir.Piramidin farklı düzeyinde yer alanlar farklı muameleye tabi olabilir.Ama Piramidin ortasını ve altını tamamen görmezden gelirsek kısa zamanda büyük mesafe katedemeyiz.