Özgür Satranç Forum

Orjinalini görmek için tıklayınız: Ödüllü Satranç Turnuvası Düzce/Çilimli
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
Düzce'nin Çilimli ilçesinde, 15-16 Haziran günlerinde, sadece küçükler kategorisinde (2001-2002-2003-2004-2005 doğumlular) satranç turnuvası düzenlenecektir.
Derece Ödüller
1. Tam Altın + 650TL Alışveriş Çeki+Kupa + Madalya
2. Tam Altın + 450TL Alışveriş Çeki+Kupa + Madalya
3. Yarım Altın + 300TL Alışveriş Çeki+Kupa + Madalya
4. Yarım Altın + 250TL Alışveriş Çeki+Madalya
5. Çeyrek Altın + 200TL Alışveriş Çeki+Madalya
6. Çeyrek Altın + 100TL Alışveriş Çeki+Madalya
7. Gram Altın + 100TL Alışveriş Çeki+Madalya
8. Gram Altın + 100TL Alışveriş Çeki+Madalya
9. Gram Altın + 50TL Alışveriş Çeki+Madalya
10. Gram Altın + 50TL Alışveriş Çeki+Madalya

11. 50TL Alışveriş Çeki + Madalya
12. 50TL Alışveriş Çeki + Madalya
13. 50TL Alışveriş Çeki + Madalya
14. 50TL Alışveriş Çeki + Madalya
15. 50TL Alışveriş Çeki + Madalya

Bilgiler en kısa sürede http://duzce.tsf.org.tr/ adresinde olacaktır. Katılım ücretsiz ve 200 kişi sınırlı olacak ayrıca en yüksek ukd/elo (öncelik elo) puanına sahip 2 sporcu 2 kişilik odalarda ücretsiz misafir edilecektir.
Güzel turnuva olacak gibi, şimdiden ellerinize sağlık. İki sorum olacak:
Neden sadece küçükler kategorisi? Yıldızlar ve gençler satranç oynamasın mı?
İkincisi, verilen ödüller küçükler kategorisi için aşırı yüksek sayılmaz mı?
Amaç küçüklere mi cazip gelmesi, yoksa velilerine mi?
neden herkese açık turnuva degilde sadece bu kadar küçük yaştakiler için turnuva yaparlar gerçekten anlayamıyorum..
mesela bazı Alışveriş merkezi turnuvalarında velileride yanlarında gelsin belki alışveriş filan yaparlar gibi bir sebep mi?
Evet arkadaşlar sebep, Düzce Çilimli ilçemizin Çeşme, Datça, İstanbul, İzmir, Antalya gibi cazibesi olan bir bölge olmadığındandır. Maksadımız bölgemize Yüksek UKD veya ELOlu sporcuları çekebilmek ve bu sporcularla bölgemiz sporcularını buluşturabilmek ve örnek olarak gösterebilmektir. Dolayısıyla para ödülünü fazla bölüştürmemeyi düşündük. Umarım sorunsuz tamamlayabiliriz. Büyük bir ihtimal ile yönerge en geç pazartesi günü sitemizden yayınlanacaktır. Saygılar...
İlgi çekme konusunda haklısınız ve bunu başaracağınıza inanıyorum.
Bu arada, sorumu tekrarlıyorum: Yıldızlar ve Gençler neden yok?
Sevgili Oktay'ın sorusunu yanıtsız bırakmamak gerekir.Bazı turnuvaların sadece küçüklere yönelik olmasını o bölgedeki oyuncuların çoğunluğunun küçük olması ile açıklamak mümkündür.Öte yandan küçüklerde örneğin 10 yaşına kadar yarışmalara katılanların sayısı kalabalık iken yaş ilerledikçe bu kalabalığın azaldığını 17-18 yaşlarındaki grupların 8-10 kişi kaldığını görüyoruz.Yine illerimizi dikkatle incelersek satrançda söz sahibi,birtakım etkinlikler düzenleyen birçok ilimizde yetişen usta sayısının çok az olduğunu veya hiç olmadığını biliyoruz.Bunun çeşitli nedenleri vardır.Bu nedenleri burada masaya yatırsak da bir arpa boyu yol gidemeyiz.Onun için FİDE'nin kabul ettiği genel ilkeleri veya uygulamaları bizim de hatırlamamız gerekir.FİDE hangi yaş gruplarını ayırmışsa biz de o gruplara ayrı etkinlikler düzenleyebiliriz.Bunun amacı insanları Satranç oynamaya teşvik etmektir.Eğer aklımızdaki kavramlardan birincisi teşvik ise işimiz kolaydır.Ama aklımızda başka öncelikler varsa o zaman teşvik geri planda kalacaktır.Birçok turnuva düzenleyicisi yeri ve araç gereci olduğu halde turnuvayı gruplara bölmekte tereddüt etmektedir.Turnuvaları bölmeden tek grupda oynatıp sonunda "kategori ödülleri"adı altında bazı ödüller vermek de esasen turnuvayı bölmenin doğruluğu tartışmaya açık bir şeklidir.
Bu arada Sevgili Kalavana, Çilimli ilçesinin tatil yöreleri kadar çekici olmadığını ifade etti.Ancak satrançcılar açısından baktığımızda coğrafi konum önem kazanır.Bir zamanlar Karadeniz Ereğli nasıl ön plana çıkmıştı?Rahmeti Nurettin Reis'in girişken olmasının payı büyükdü.Ama Ereğli'nin İstanbul,Bursa,Kocaeli illerine yakın olması ve yeni yolların ulaşım zamanını kısaltmış olması da ilginin artmasını sağlamıştı!
Evet aslında kategori seçiminde bizleri ilk harekete geçiren dinamik, ilimizin ve bölge illerimizin küçük satranç sporcularına eğilip onları ilimizin eğitim kurullarında eğitim altına alarak Kulüpler ve bireysel altyapımızı güçlendirmek olmuştur.
Diğer dinamikler sosyo-ekonomik ve coğrafi durumlar olmuştur. Bu turnuva bölgemizde ilk olarak düzenlenmektedir. Başarılı geçecek bir turnuvanın ardından daha kapsamlı ve ulusal seviyeye açılarak bir turnuvanın girişimleri içerisinde çalışmalarımızı yönlendirmek istiyoruz.
Rahmetli Reis abimizin yaptıkları bu bölgenin her tarafında anlatılmakta. Umarım bizler de onun yaptığı çalışmaları kaldığı yerden daha ilerilere ulaştırabiliriz.
Turnuva ile ilgili detaylar için; TSF ana site ile http://duzce.tsf.org.tr/ adreslerinden Afiş ve yönergeye ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla...
Bu tür turnuvaların açık kategorisi olmamasına bende hiçbir zaman anlam veremedim.
Bunun nedeninin ne olduğunu tam olarak çözebilen varsa bizi aydınlatsın.

Bir nedeni belki turnuvanın amacının sadece bir etkinlik olmasıdır.Yani
organize eden kişilerin ses getirici bir etkinlik yapmak istemeleri.
Bu tür turnuvaların gençlerin (yada çocukların) oyun gücüne çok etkisi
olduğunu düşünmüyorum.Turnuvalarda tecrübeli oyuncularla karşılaşma
fırsatları olmuyor.Bunun sonucu olarak ta belli bir seviyeyi asla geçemiyorlar.

Turnuvalar da büyüklere yer verilmemesinden dolayı da 18 yaşına kadar ne
kadar geliştirirse onla kalıyor.Çünkü Türkiye de ki satranç kariyerinin bitiş
yaşı 18.