Özgür Satranç Forum

Orjinalini görmek için tıklayınız: Açık turnuvaların verimli olması için neler yapılabilir?
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
Özellikle tek grup şeklinde oynanan açık turnuvalarda ilk 3 turda Elo farkı büyük olan oyuncular birbiri ile karşılaşmaktadır.Bu durum favori sporcuların hiç zorlanmadan turnuvanın 4 ncü turuna gelmesini sağlamaktadır.4 ncü,5 nci ve 6 ncı turlarda nisbeten çekişmeli mücadeleler görülmekle birlikte 4 ncü turda dahi Elo 2400 lük oyuncu ile Elo 1800 lük oyuncunun karşılaştığı görülmektedir.Son 3 turda ise salon beraberlikleri artmaktadır.Dolayısıyla yurtiçindeki turnuvaların favorisi olan yabancı ustalar pratik olarak 3 tur mücadele ederek turnuvayı tamamlamaktadır.Yarışmayı gruplara bölmek akla gelen en kolay çözümdür.Berlin sistemi herhangi bir yarar sağlamamaktadır.Berlin sistemi yarışmayı önce bölmekte sonra 5 nci veya 6 ncı turda grupları tek grup halinde oynatmaya başlamaktadır.Açık turnuvalar mevcut uygulama ile yerli ustalarımız ve Gelecek vadeden yerli sporcularımız için verimli değildir.Bu gerçeği yıllarını Satranca vermiş bütün arkadaşlarımız bilmektedir.Ancak değiştirme yönünde bir çaba gösterilmemektedir.Satrançcı ancak kendisini mağdur eden olaylar karşısında sessizliğini bozmaktadır.
Açık turnuvalar en az 3 gruba bölünmelidir.Elo puanı düşük olduğu halde A grubunda veya bir üst grupda oynamak isteyenden daha fazla giriş ücreti alınmalıdır.
1800-2200 aralığındaki yerli sporcuların yarışmalara daha çok katılması için gerekli önlemler alınmalıdır.Son açık turnuvaya Elo puanı 2000 üzerinde olan 181 sporcumuzdan sadece 16 sı katılmıştır.Türkiye'de Elo puanı 1800 üstünde olan 510 sporcu varken bunların ancak 37 si yarışmada oynamaktadır.Türk oyuncularının oluşturduğu piramidin ortasında durgunluk vardır.Bu durgunluğun birden fazla nedeni vardır.Amatör sporcu olmak ve izin günlerinin azlığı,coğrafi uzaklık,konaklama masraflarının yüksek olması,yerlileri teşvik edecek ödüllerin olmaması bu nedenler arasında sayılabilir.
Yerli ustaların ve gelecek vadeden usta adaylarımızın yabancılarla daha çok karşılaşabilmesi sağlanmalıdır.Tek grup halinde oynanan açık turnuvalarda bu imkan yoktur.
Bu sorunların aşılması öncelikle yerel yöneticilerin bu sorunları tanımalarına ve çözüm aramalarına bağlıdır.Yerel yönetcilerin dikkatini çekmek için bu konular bu forumda birkaç kişi arasında tartışılmalıdır.Tek başına yazmaya devam eden bir Ateş Ülker çözüm olmamaktadır.Geçen zaman çok değerlidir.Olimpiyattan sonra Milli takımları eleştirmek marifet değildir.Gelecekde daha iyi sonuçlar almak için bugün ne yapabiliriz?Böyle ciddi soruları yanıtlamak önemlidir.
ekim 2013 te yapilicak olan istanbul satranc fesitvalinin eger saati gunduz erken saate alinirsa bir cok calisan kisi katilamiycak gecen sene yapilan 1630 gibi erken saate yapilmis tabi bir cok calisan katilamamis.
bu sene yapilacak olanda en erken 1900 a alinmali.
Sn. Ateş ÜLKER' in ortaya koyduğu bu önemli konu ile ilgili görüş ve uygulamaya yönelik gözlemlerimi yansıttığım yazı, -İl temsilcilerimize kısa kısa- adlı yazı dizisinde (7.Eylül 2013 tarihli) GEBZE KURTULUŞ TURNUVASI' nın bu yılki uygulamasını açıklamaktadır.

Farklı konu başlığında belirtmemin sebebi, il uygulamalarına örnek teşkil etmesi açısından il temsilcilerine yönelik olmasından kaynaklanmaktadır.
Konunun yazarına saygısızlık olarak algılanmaması açısından bu notu yazma zorunluluğunda hissettim kendimi.

Yapılacakları, eksiklikleri,önerileri, eleştirileri bu sütunda okumak ve cevaplamak isterim.
Saygı ve selamlarımla...
Aşkın bey,
Gebze turnuvası ile ilgili yazmış olduklarınızı okudum.Bu değişiklikler uygundur.Mutlaka değişiklikler yapmalıyız.Aynı hataları tekrar etmemeliyiz.Her fırsatta bu konuları tartışmalıyız.(Konaklama masrafları,giriş ücretleri,itiraz güvence bedelleri,ödül dağılımı,ödüllerin hangi kriterlere göre dağılması gerektiği,tur sayısı,yabancı oyuncu sayısı)Kendi içimizde Elo puanı nisbeten yüksek olanların yarışmalara katılamadığını görüyoruz.Katılabilenler de yabancılarla karşılaşamıyor.Çünkü tek grup halinde oynanan açık turnuvalar buna izin vermiyor.Büyük kuvvet farkları birbiri ile karşılaştığı zaman 7 turda 6 puan almış bir sürü oyuncu ortaya çıkıyor.Haliyle 9 turluk bir açık turnuvada Birinciyi seçmek de zorlaşıyor.Bütün bu sorunları önce yerel yöneticilere anlatmak zorundayız.Yerli dinamikler ve yerel dinamikler olabildiğince desteklenmelidir.Bu söylediklerimi birkaç yıl önce ben de dile getirmiyordum!Ama 2011 den itibaren yurtdışına sık gitmeye başladım.Ve Avrupa'da yerli dinamiklerin ve yerel dinamiklerin nasıl teşvik edildiğini gördüm.
Sayın Mehmet,
Tur 19.00 da başlarsa 90+30 tempoda gece 00.00'a kadar uzayabilir.Bu da birçok sorun yaratır.
Ben ülkemizde yapılan açık turnuvalarda genelde eksik olarak günde bir maçtan fazla maç yapılmasını ve ödülleri görüyorum. Ödül iyi olursa kaliteli ve güçlü oyunlar oynayan oyuncularda turnuvaya katılır. Ve kaliteli güçlü oyunlarını izlemek içinde günde tek maç min. 90 dk tempolu oynatılmalıdır. Başka göze çarpan bir eksik olduğunu düşünmüyorum.