Özgür Satranç Forum

Orjinalini görmek için tıklayınız: 2013 İstanbul Satranç Festivali hakkında
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
İlgililer ve meraklıları 2013 de Türkiye'de yapılan uluslararası turnuvaları birbirleriyle karşılaştırmışlardır veya karşılaştırabilirler. Ben ise dikkatimi çeken 3 uluslararası turnuvayı karşılaştırmak istiyorum.

Aşağıda kayıtlı oyuncu, yabancı oyuncu, yabancı ünvanlı oyuncu, toplam ünvanlı oyuncu, A kategorisi ortalama rating, toplam oyuncuya göre yerli yüzdesi sırasıyla belirtilmiştir.
İstanbul Festivali 2013 : 244, 7, 2, 8, 1853, 2,9
İstanbul festivali 2012 : 382, 100, 20, 23, 2041, 26
Gebze Kurtuluş 2013 : 351, 16, 11, 12, 1736, 4,6
Malatya Kayısı 2013 : 227, 5, 5, 6, 2111, 2

Bu tablodan 2013 İstanbul satranç festivali için çıkarttığım sonuçlar :
1-İstanbul satranç festivali hemcinsleri ile karşılaştırıldığında uluslararası özelliğini kaybetmiştir.
2-İstanbul satranç festivali katılımcı sayısı itibarıyla kan kaybetmiştir.
3-15 milyonluk nüfusa sahip İstanbul için katılımcı sayısının 200 lerde kalması gülünç ve acı bir durumdur.
4-İstanbul satranç festivaline yerli ünvanlı sporcularımızın rağbet etmeyişi çok düşündürücüdür.
5-Organizasyon sorumluları (tursev: ismi var, cismi yok) bu işe bir daha el atmamaları gerektiğinin farkına varmalıdırlar.

Bir konuyu da belirtmeden geçemeyeceğim.
Aşağıdakiler İstanbul satranç festivali yönergesinden alınan İngilizce ve Türkçe itiraz maddeleridir.
?Appeals committee will be declared in Technical Meeting. Protest against decisions of the Chief Arbiter or his assistants must be submitted in writen form to the Chairman of the appeals committee within 15 minute after completion of the playing session. The protest must be accompanied with the sum of 75 TL as a deposit from the signatory. If the appeal is granted, the sum shall be returned immediately. If the appeal is refused, the deposit is forfeited to TCF.?
?Teknik toplantı sırasında oluşturulacak itiraz kurulu, itirazları değerlendirir. İtirazlar, itiraza konu olan maçın oynandığı turun bitimini 15 dakikadan fazla aşmayacak bir süre içinde yazılı olarak Başhakeme yapılmış olmalıdır. İtiraz Güvence bedeli 75 TL dir.?

İngilizce ve Türkçe maddeler arasında fark görebiliyormusunuz ? Ben görüyorum.
İngilizce metinde uzlaşmacı, demokratik bir tavır ve düşünce tarzı görüyorum. Buna karşılık, Türkçe metinde ise despot bir tavır ve düşünce tarzı sezinliyorum.
Başhakemin kararlarına itirazımı yine başhakeme mi yapmalıyım ?

Yalnız burada bilgi eksikliğimi mazur görün : İtiraz komitesinin başkanının turnuvanın başhakemi olup olmadığını bilmiyorum. Başhakemin itiraz komitesinde olmadığını varsayıyorum.