Özgür Satranç Forum

Orjinalini görmek için tıklayınız: Okul Sporları ve Satranç
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
Merhaba, bu sene okul sporları satranç şampiyonalarında İl - Grup ve Türkiye finalleri oynanacak. Ancak bazı konuların önemli olduğu düşüncesindeyim. Bu konularda bilgi sahibi olanların ve konuya katkılarını bekliyorum.

Finallerin bu sene Hatay'da 24-30 Mayıs 2014 tarihlerinde yapılacağını okul sporları sayfasından okumuş bulunuyorum. Bildiğiniz gibi dünya gençler şampiyonası da Hatay'da yapılacaktı ancak güvenlik gerekçesiyle İzmit'e alındı.

Türkiye finalinin güvenlik sebebi bir yana ulaşım açısından merkezi bir yerde yapılması taraftarıyım. Konya, Ankara veya geçen yıl yapıldığı gibi Nevşehir olabilir.

İl-Grup ve Türkiye yarışmaları toplam üç ayakta yapılmakta ve okuldan 3 hafta uzak kalmaları söz konusu öğrencilerin. Sınava hazırlananlar söz konusu olduğunda bu katılımı büyük ölçüde etkileyecek düşüncesindeyim.

Kızlar kategorisi ise tam bir başarı. Bu uygulamanın sürdürülmesi taraftarıyım.

Kısaca, turnuvanın yerinin değiştirilip merkezi bir noktaya çekilmesi ve grup finallerinin yapılmadan doğrudan Türkiye finallerine gidilmesinin eğitim öğretim ve diğer konular açısından daha mantıklı olacağı düşüncesindeyim.

Saygılarımla.
Sınava hazırlanma sebebiyle grup ve dolayısıyla finale de katılamayacağım.Düşüncelerinizde haklısınız.
Menderes Sargın'ı destekliyorum. Bu tip turnuvaların Orta Anadolu'da
bir merkezde yapılması ulaşım bakımından yararlı olacaktır.
Menderes arkadaşımızın önerisi tamamen yerindedir. Bir öğretmen olarak katılıyor ve destekliyorum.

Geçmişte MEB Türkiye Satranç Birinciliği uzunca bir süre Ankara Beşevler Spor Salonu'nda 28 Haziran- 4 Temmuz tarihleri arasında düzenlenirdi. Merkezi olması açısından yerindeydi. Zamanlama olarak da tatile denk gelmesi açısından yurt bulmak kolaydı. Bakanlık harcırahı da büyük oranda yeterliydi.

Zamanla İzmir, Bursa, Nevşehir, İskenderun gibi farklı yerlerde düzenlendi.
Şimdi Hatay ilimiz talip.
Ulaşım olarak merkezi olmaması, konaklama şartları ve yarışma tarihi sıkıntı yaratacağından cazibesi düşüyor.

Okul Sporları yöneticileriyle geçmişte de konuştuk bu konuyu. Bu günde çekincelerimizi bildirdik.

Kızlar kategorisini yıllarca ayrı bir kategori olarak yapılmasını istedik. Bu yıl ilk kez yapılması büyük bir gelişmedir.

Ancak zamanlama, gruplaşma ve final tarihleri konusunda fikirlerimiz ne yazık ki aynı değil! Onların kararıdır.
Yarışmaların okulların eğitim ve öğretime açık olduğu tarihlerde yapılmasını uygun görüyor olabilirler. Bütçe ile ilgili de olabilir.

Umarım illerden yeterli görüş bildirilir ve uygun bir düzenleme yapılır.

ÖSF'na gelen bu konu çok önemli değişiklikleri başlatabilme açısından yerindedir. Ama zaman içinde unutulmaya terk edilmeden bu fikrin içini, hayatın içinde doldurabilecek kadar sahip çıkan insanların olması gereklidir.

Ben kendi adıma ilimden bu konuda bakanlığa okul sporları temsilcisi aracılığı ile yazı göndermeyi düşünüyorum.
Benzer çözüm önerileri de çok yerinde olur.

Selamlarımla...
Aşkın Bey, ilginiz ve desteğiniz için teşekkürler. Benim okullarımda şu anda ilden derece alan 8 öğrencimiz bulunmakta. Diğer arkadaşlarımızla da turnuva esnasında görüşme fırsatımız oldu. Aynı konuda biz de yazmayı düşünüyoruz. Bu konuda diğer illerde de ortak düşünce olursa birlikte hareket edilebilir inancındayım.

Okul sporları yarışmalarında bir konu daha var aslında, Türkiye derecesi yapanların kendi alanlarında varsa uluslararası müsabakalara katılmasını belirten bir genelgeyi geçen yıl okumuştum.

Ancak günümüze kadar bu genelge satranç açısından ne Avrupa okullar ne de Dünya okullar şampiyonasında uygulanmadı. Umarım bu sene bunun da önü açılır. Dereceye giren öğrencilerin, avrupa ve dünya okullar şampiyonalarına gönderilmesi gsgm tarafından karşılanır.

Dikkat etmemiz gereken bir konu daha var aslında, Okul sporları yarışma talimatnamesinde açık olarak kız erkek ayrı yarışırlar belirtilmesine rağmen, satranç kültüründen gelen bir alışkanlıkla bazı kız sporcularımız genel kategorisinde yarışmış ve derece de yapmışlardır. Umarım bu sıkıntı verecek bir hal olmaz.

Ayrıca bu sene okul lisanslarında getirilen kolaylık güzel olmuş ancak daha da kolaylaştırılabilir düşüncesindeyim.

Saygılarımla.
İllerde kaç kişilik kontenjan grup maçlarında yarışma hakkını kazanıyor?
Değerli arkadaşlar,

Menderes SARGIN arkadaşımızın belirtmiş olduğu konulara çözüm önerisi olarak TÜRKİYE OKUL SPORLARI FEDERASYONU BAŞKANLIĞI'NA göndermiş olduğum yazımın bir örneğini yayınlıyorum.

Ben kendi adıma belirttiğim taleplerimi Okul Sporları İl Temsilcisine de verdiğim yazımın yanında, aynı federasyonun internet adresi olan [email protected] adresine de gönderdim.

TÜRKİYE OKUL SPORLARI FEDERASYONU BAŞKANLIĞI?NA
Ulus-ANKARA

Türkiye Satranç Federasyonu Eğitim Kurulu?nun başkanlık görevini sürdüren bir üyesiyim.
Aşağıdaki tespit, gözlem, düşünce ve önerilerimi bir satranç sporcusu, çalıştırıcı ve aynı zamanda emekli bir beden eğitimi olarak belirtmek istiyorum.
MEB bünyesinde düzenlenen çeşitli dallardaki okullar arası spor karşılaşmalarının yaklaşık olarak 35 yıllık bir süresi içinde hem sporcu-öğrenci hem de çalıştırıcı ve idareci olarak yer almış biri olarak yapılan bu karşılaşmaların eğitim- öğretim etkinliklerinden ayrı tutulamayacağının bilincindeyim.
Konuyla ilgili olarak somut önerilerimi sunmak isterim.
1- Çeşitli kategorilerde yapılan okullar arası spor karşılaşmaları çocuklarımızın spor yapmalarına, sağlıklı bünye ve kişilik gelişimlerine katkı sunmasının yanı sıra, gizli kalmış yeteneklerin ortaya çıkması ulusal ve uluslar arası sportif başarılar açısından da önemlidir. Bu sebeple eğitim ve öğretim süresinin içinde, ama o süreci olumsuz olarak etkilemeyecek programlama ile düzenlenmesi uygun olacaktır.
2- Söz konusu etkinliklere katılan sporcuların; okul içi, mahalli, grup, çeyrek-yarı final ve Türkiye Şampiyona programları yaklaşık olarak 35-36 haftalık öğrenim sürelerinin nereden bakılsa 3-4 haftalarını almaktadır. Bu süre 180 iş gününde15-20 günlük bir süreye eşittir. Bu yarışmaların mahalli bölümleri ve final karşılaşmaları hafta sonu günlerini de içine alacak şekilde programlanması düşünülebilir.
3- Satranç, masa tenisi ve atletizm branşlarını ek olarak seçen ve bu branşlarda dereceye giren sporcu-öğrencilerin durumu ise daha zorlaşmaktadır. Her ne kadar bu durumda olan sporcuların sayısı az olsa bile bu durum onlar açısından bakıldığında çözüme ulaştırılması gereken bir sorundur.
Çünkü hem futbolu hem de ilave ikinci bir branş olarak, örneğin satrancı seçen bir sporcu öğrencimizin kaybı daha fazla olmaktadır. Bu duruma bir örnek vermek gerekirse ilinde futbol okul takımı şampiyon, satrançta da (atletizm, masa tenisi de olabilir) bireysel şampiyonluk yaşayan bir sporcu öğrencinin iş günü kaybı 5-6 haftayı bulabilmektedir. Başarılı bir sporcu bu durumda okuldaki dersleri açısından daha fazla zorlanacaktır. Okulunun ya da ailesinin bulduğu çözüm ise müsabakalara katılmamaktır. Bu durum ise onca hazırlık çalışmasından sonra ayrı bir hak kaybıdır.
4- Bu duruma çözüm önerisi olarak en azından satranç, masa tenisi ve atletizm branşlarının yarışma programlarının daha uygun tarihlere planlanması uygundur. Gerçi uluslar arası yarışmalar (ISF vb.) programı göz önüne alındığında bu yarışmaların tarihleri zorunluluktan kaynaklanan sebeplerle düzenlenmiş olabilir. Ancak uluslar arası yarışmaların yapılmadığı yıllarda bu düzenlemeye gidilebilir.
5- 1980?lerden itibaren uzunca bir süre satranç yarışmalarının Türkiye Finali 28 Haziran- 4 Temmuz tarihlerinde yapılırdı. Ankara bu açıdan merkezi bir yer olması ulaşım avantajları getiriyor, tatil zamanı olduğu için yurt bulmak kolaylaşıyordu. Tüm bunların mali olarak bütçeye yansıması da ekonomik oluyordu. Bu konularda özellikle yurt konusunda düzenlemeye gidilebilir. Bu anlamda eski uygulamalar daha elverişli ve uygulanabilirdi.
6- Kız kategorisi ilk kez uygulanması son derece olumlu bir gelişmedir. Bunun yanı sıra minikler kategorisinde de özellikle Satranç dalında mahalli yarışmalarının yanı sıra; grup, yarı final ve final yarışmaları düzenlenmesi esastır. Çünkü miniklerde sınav kaygısı yoktur. Yılın herhangi bir ayı da düzenlenebilir.
7- Satranca başlama yaşı atletizm, masa tenisi gibi spor dallarından çok daha öncedir. Bu sporla ilgilenme süresi de diğer tüm spor dallarından uzak ara, yaşam boyudur. Bu özellikler göz önüne alındığında özellikle Minikler Kategorisinde Türkiye Birinciliğinin düzenlenmesi eski yıllarda olduğu gibi yeniden hayata geçirilmelidir.
8- Kategorilerde düzenlenecek grup, çeyrek-yarı final aşamalarında kafile başkanının yanı sıra çalıştırıcı ve antrenörlerin da mutlaka belgeli ve vizeli antrenör olması esas alınmalıdır. Bu konuda sporculara ve ilgili personele ödenen kanuni harcırah ödemeleri günün şartlarına uygun ve makul oranlarda iyileştirilmelidir.
9- Son yıllarda sadece ilk üç dereceye verilen madalyalar görmeye başladık. Oysa Okullar Arası Satranç Final Karşılaşmalarının ilk yapıldığı yıllarda olduğu gibi finalde dereceye giren ilk 10 sporcunun okuluna katılma belgesi ve kupa- madalya verilmesinin okul açısından da daha şık olacağı düşüncesindeyim. Çünkü satrancı ayrı bir spor dalının ötesinde, ayrı bir ders olarak kabul edip, alt yapısını hazırlayan, sınıf açan, malzemelerini alan okulların bir anlamda ödüllendirilmesidir bu durum.
Önerilerimin ülkemiz şartlarında bir çırpıda düzenlenebilecek durumda olmadığının, ama düzenlemeler için girişimde bulunmanın öneminin bilincindeyim.
Kaldı ki MEB camiasında öğretmeninden sporcu-öğrencisine, idarecisinden velisine kadar bu düzenlemenin eğitim çağındaki çocuklarımız için yapılması isteğinin içinde, binlerce yüz binlerce sporcu, öğrenci, veli, öğretmen, idareci ve antrenör vardır.
Eğitim politikalarımızın içinde sporu geliştirmek ve yaymak, spor yapan insanları çoğaltmak ve geliştirmek varsa eğer, bu hedefe düzenli ve uygulanabilir programlarla ulaşmak daha mantıklıdır düşüncesindeyim.

Esas olan zaten devam eden bir uygulamanın devamını sağlamaktan daha önemli olanın, uygulamaya katkı sunan düzenlemeleri getirmek ve günün şartlarına uyumu sağlayabilmektir.
Bu fikri uygulayabilen gücün gerçek yönetim gücü olabileceğinin farkında olarak,
gereğini bilgilerinize saygılarımla sunarım. 15.Ocak.2014
M. Aşkın TAŞAN
Satranç Eğitmeni
Keşke 8.sınıfların sınavı nedeniyle grup yarışmalarının mayısa alınması konusuna da değinseydiniz.İl 1.si olmama rağmen 3 yıldır katıldığım final yarışmalarına katılamayacağım.Benimle aynı durumda olan 8.sınıf arkadaşlarımın da olduğunu düşünüyorum.
Sevgili Özateş,

MEB Okullar arası sınav programı o kadar yoğun ve belirsizlikler üzerine kurulu ki bu günden belli bir ay üzerine öneri ne kadar sağlıklıdır bilemiyorum açıkçası.
Her yıl yeni bir deneme adı altında bir uygulama ortaya konmakta.
Onun için geçmişten örnek verdim.
Tabi finali yapılacak tek dal satranç da değil.
Ama satrancın neden ayrı tutulması gereğinden bahsettim.
Geçmişteki uygulamanın hiçbir sakıncası yoktu.
Sınav kaygısının yaşanmadığı bir tarihteydi maçlar.

Elbette bu konu ciddiye alınır da üzerinde olumlu bir düzenleme yapılma aşamasına gelirse o zaman en uygun düşünceler ortaya çıkabilir.
Ancak içinde insan olması lazım, kararlı duruş sergilemek lazım.
Bu tip talep yazılarının illerden yeterince gitmesi etkilidir.

Ama benim toplumumuzun duyarlılığı konusunda çekincelerim var açıkçası.
Umarım yanılırım.

Sevgilerimle.
Okul Sporları Federasyonu tarafından bu yıl ilk defa satranç yarışmalarında gruplara ayrılması uygulaması, iletişimsizlik ve okul-öğrencilere zamanında duyurulamaması ve tatil dönüşü gibi nedenlerden dolayı yeterli ilgiyi görmedi. Bu durum en azından Balıkesir-Burhaniye grubunda böyle. Bir çok sporcu gelmedi-gelemedi.
Oysa ödenek olmasına ve yeterli mütevazi koşullara rağmen...
Organizasyon özellikle sporcu sayılarının azlığı yönünden olumsuz etkilenmiştir.
Kızlar kategorisi zorlukla yapılabilmektedir.

Menderes SARGIN arkadaşımızın öngörüsü doğru çıkmıştır.
Katılan tüm idareci ve yarışmacıların bu konuda görüşlerini bildirmeleri uygun olur diye düşünüyorum.
([email protected])
Okul Sporları Federasyonu tarafından bu yıl düzenlenen Satranç Yarışmalarının Türkiye Finali HATAY ilimizde yapılacaktı.

Ancak bireysel olarak Okul Sporları Federasyonu' na yazmış olduğum yazım sonrasında en azından yer konusunda ibrenin ANKARA' YA doğru çevrilmiş olduğu duyumlarına ulaştım.
Ben tarih konusunda da ısrarcıyım.
Gözüken köy kılavuz istemez!
Onca sınav kaygısı taşıyan öğrencimiz var.

Uygun bir tarih olmalı diyorum!!

Biraz direnelim arkadaşlar!
Taleplerimizin içinde kararlı duruş gösteren güçlü topluluklar oluşmalıdır!
Taleplerimizi yazalım, duyuralım.
Doğru şeyler isterken korkmayalım!

Selam ve saygılarımla...
Okul Sporları Satranç Türkiye Finalinin Hatay yerine Ankara'da olması sevindirici bir haber, umarım kesinleşir. Antalya'da yapılan Satranç Antrenörleri Derneği toplantımızın da ilk gündem maddelerinden biriydi bu konu.

Tarih konusunda ise okul sporları yöneticilerinin sınava göre bir tarih değişikliği yapması konusunda lobi faaliyeti yapılması gerektiğini düşünüyorum.

Biz Satranç Antrenörleri Derneği olarak ve finale kalan okullarımızın kanalı ile birlikte hareket etmeye hazırız.

Saygılarımla
Okul Sporları yarışmaları için bende Antalyadaydım.
İzlenimlerim; erkekler kategorilerinde ortalama 50-60 kişilik , Kızlar kategorilerinde ortalama 20 kişilik katılımcı vardı.
Yarışmalar Manavgatta bir hotelde yapıldı. Hotel denize sıfır bir konumda bir hoteldi. Konaklama ve yemek imkanları gayet iyiydi ve geceliği yarışma katılımcıları için herşey dahil 42 liraydı. Harcırahlar yol ve konaklama için yeterli geldi. Bu bana küçükler yarışmalarını hatırlattı. Demekki kapalı sezonda Antalyada katılımcı kapasitesini kaldıracak büyüklükte bir hotel çok cüzi miktarlarada ayarlanabiliniyormuş. Bu fiyat bence kemer ve limra tartışmalarına ayrı bir boyut kazandırabilir.

Diğer gözlemim, kontenjan konusunda oldu. Birçok sporcu 15 kişilik sabit kontenjanın sağlıklı bir seçim olduğu konusunda şüpheleri vardı. Özellikle eşpuanlıların durumunun ne olacağı okul sporları tarafından da net bir karara bağlanamadı. Anladığım kadarıyla bunun kararı sonradan verilecek.

Ayrıca mahalli yarışmalar yapılırlen, kontenjanların nasıl olacağı konusunda yarışma öncesi bilgilendirme yapılmamış olması katılımcı sayısının azlığı konusunda bir etken olabilir.

Okul Sporları tarafından açıklanan listelerle , mahalli yarışmalar sonuçları arasındaki tutarsızlığın sebebi kime sorduysak belirlenemedi. Yarışma sonucu kendine üst sırada yer bulan bazı oyuncular yerine , yarışmaları kötü netice ile bitiren ukd li bazı oyuncuları eklemeleri ve turnuvada 4. veya 5. olmuş gibi liste yayınlamaları anlamsızdı. Bu genel bir uygulama mı bilemiyorum, umarım gelecek yıl aynı hata yapılmaz.

Grup yarışmaları fikri doğru bir uygulamaydı. Küçükler Satranç Yarışmaları içinde tartışılan Grup Yarışmaları uygulamasının bu şekilde bir pilot uygulamasını yaşayarak görmüş olduk. İzmir , Aydın gibi illerin Grup yarışmaları için yinede Antalya ya gitmek zorunda kalması bizim için iyi bir veri diye düşünüyorum. Grup Yarışmaları düzenlemekteki amaca ters bir şekilde kimi iller 400-500 km uzaktaki başka bir şehire gitmek durumunda kaldı. Oluşturulan grup sayılarının arttırılması amaçlanan hedefe yönelik önemli bir güncelleme olabilir bence.

Kızlar kategorisinin ayrılması, okul sporları adına önemli bir başarıydı ve etkilerinin önümüzdeki yıllarda dahada net görüleceği kanaatindeyim.

Forumda tartışılan ve yukarıda bahsettiğim konularla ilgili bende okulsport adresine mail attım, yapılan yarışmaların iyileştirilmesi yönünde oluşturulabilecek kamuoyunun bende tüm herkes gibi önemli olduğunu düşünüyorum.
sn. mustafaeynalli,
Öncelikle size toplumsal tepkinizi mail yoluyla ortaya koyduğunuz için teşekkür ederim.
Bir konuda sizi aydınlatmak isterim.
Otel konusu. Elbette daha yerinde fiyatlar olabilir. Bunu ilk günden beri yüksek sesle düşünerek haykırıyorum.
Ancak grup yarışmalarının yapılacağı iller belli, tarihler belli, aşağı yukarı gelecek kafile sporcu sayıları da belli.
E tabi devlet kaynaklı ödenekler de garanti Sporcu başına en az 5x 31TL.= 155 TL. Bir de gidiş dönüş bilet parası. Bu durumda hazır para için boş mevsimde bir çok otel sürümden de kazanabilir.
Okular arası spor federasyonu il- ilçe temsilcilikleri bu durumda bazım otelleri konaklanabilir hale getirmek için pek zorluk çekmediler.

Aslında olması gereken de buydu!
Ödenek verilmeseydi de bazı oteller aynı fiyatı uygular mıydı acaba?
Ya da ödenek olmasaydı bu kadar katılım olur muydu?
Bunları da düşünmek gerekebilir.

Selamlarımla...
Merhaba,

Okullar Arası Türkiye Satranç Birinciliği yarışmasının 26/30 Mayıs 2014 tarihlerinde İskenderun/Hatay'da yapılacağı açıklandı.

İlgili arkadaşlara duyurulur.

İ. YILMAZ
Finaller hakkında ayrıntılı açıklama yapıldı mı? Oyuncu listeleri, konaklama yerleri vb...
Hatay TSF sitesinde şu şekilde bir haber verilmiş.

http://hatay.tsf.org.tr/satranc-haberler...aym-baslad

Finaller bir kapalı spor salonunda yapılacak. Konaklama içinde bazı önerilerde bulunulmuş fiyatlar harcırahları geçecek gibi.

İyi kotarılmış grup maçlarından sonra final organizasyonu zayıf kalmaz umarım...

Kafilelerin konaklama ve yemek ihtiyacı araştırmalarına şimdiden girmeleri gerekiyor.