Özgür Satranç Forum

Orjinalini görmek için tıklayınız: Teşekkürler Melodi DİNÇEL.
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
Trakya Üniversitesi Psikoloji Bölümü öğrencilerinden ve aynı zamanda başarılarına çocukluk yıllarından tanıklık yaptığımız satranç sporcusu Melodi DİNÇEL' in bölüm arkadaşlarıyla hazırlamış olduğu bir araştırma var.

Araştırmanın adı TURNUVA DÜZEYİ SATRANÇ OYUNCULARINDA ÖZNEL UYKU KALİTESİ.

Araştırma anketine 185 erkek, 40 bayan sporcu katılmış.
Yaş ortalaması 25.7
Katılımcılardan 107 sinin uyku kalitesi normal-sağlıklı sınırlar içindeyken, 118 inin uyku kalitesi sağlıksız sınırlar içinde.
Yapılan araştırmanın amacı proje anketine katılan satranç oyuncularının uyku kalitesini tanıma ve değerlendirmedir.

Ortaya çıkan sonuç ise ; UYKU KALİTESİ NORMAL SINIRLAR İÇİNDE OLAN SATRANÇ OYUNCULARININ BAŞARILARI DAHA YÜKSEK.

Araştırma bir iddiaya dayalı değil. Sadece öneri boyutunda önemli.

Sevgili Melodi ve çalışma arkadaşlarını Küçükler Türkiye Şampiyonasında konuyla ilgili seminer panel içinde olmasını çok arzu ettik. Ancak o tarihlerde sınav programı kendisi için çok önemliydi, katılamadı.

Ben kendisinin böylesi bir çalışma içinde olmasını, bu camiadan yetişmiş bir insan olarak çok önemsiyorum. Kendisini adeta toplumuna sorumlu hissederek bence çok hayati ve önemli bir öneriye de imza atmış.

Çünkü kaliteli uyku hayatidir. Alan uğraşısı ne olursa olsun kaliteli uyku başarının ve sağlıklı kalmanın temelidir.

Saat 22.00 ve 05.00 arasında -sadece o saatlerde- salgılanan melatonin hormonu hem beynimizi ertesi güne hazırlar ve onarır, hem de daha önemlisi dayanıklılık-bağışıklık sistemimizi güçlendirir.

Teşekkürler sn. Prof. Dr.Levent ÖZÇELİK.
Elinize sağlık gençler; Aydın ACARBAY, Oktay KAYA, Gülnur ÖZTÜRK, Necdet SÜT, Levent ÖZTÜRK.

Teşekkürler Melodi DİNÇEL...
Bu konudaki bilgileri kesin olmasada kulaktan dolma duyuyordum. Ancak bu araştırmalar sonucunda kulaktan dolma bilgilerin kesinlik kazanması ve bu araştırmayıda bir TÜRK heyetin yapması beni oldukça sevindirdi. Umarım bu tür araştırmalar hız kesmeden devam eder.. Teşekkürler..
Projenin ilginç yanlarından birisi de, satranç oynayanların uyku kalitelerinin nasıl etkilendiği yönünde daha önce hiçbir araştırmanın da yapılmamış olması.

Araştırmadan başlıca iki sonuç çıkmış;
1- Satranç başarısının satranç oynama miktarı ve süresi ile ilişkili olduğu düşünüldüğünde satranç gibi bir mental aktivitenin sübjektif uyku kalitesini olumsuz yönde etkilemediği ilk defa bu çalışma ile ortaya konulmuştur.

2- Ayrıca, çalışma grubu içinde sübjektif uyku kalitesi normal sınırlarda olanlar ile bozuk olanlar karşılaştırıldığında uyku kalitesi normal olanların satranç başarılarının daha yüksek olduğu görülmüştür. Ancak bu fark istatistiksel olarak anlamlı düzeyde bulunmamıştır.