Özgür Satranç Forum

Orjinalini görmek için tıklayınız: İsviçre Sistemi Eşlendirmesi Hakkında...!
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
Merhaba değerli forum üyeleri. Sizlere bir konu danışmak ve soru sormak için bu konuyu açmış bulunuyorum.

Bir turnuvada FIDE ve TSF nin belirlemiş olduğu eşlendirme kurallarının dışına çıkılarak hakemlerin isteğine göre eşlendirme yapılabilirmi?

Herhangi bir tur eşlendirmesinde masa sıraları isteğe göre aşağı veya yukarı çekilebilirmi?

İlk tur başladıktan sonra gelmeyen bir sporcu olduysa onun ismini silerek, masada hala rakibini beklemekte olan bir oyuncunun karşısına henüz kayıt kontrol bile yaptırmamış birisi oturtulabilirmi?

Bu konular hakkında beni aydınlatırsanız sevinirim. Keza son zamanlarda bunlar kafamı çok fazla meşgul etmeye başladı...

Saygılarımla.. İyi günler iyi forumlar...
Sayın Aktaş,

Görünen o ki forum üyeleri cevapları açıkça ortada olan sorularınıza yanıt vermeye gerek görmüyorlar.

Siz sorunun arkasındaki asıl sorununuzu paylaşırsanız en azından satranç topluluğu konu hakkında bilgi edinmiş olur.

İyi dileklerimle,
Abdullah
Arkasında herhangi gizli bir şey yatmıyor böyle anlaşılmasını istemiyorum. Bir çok turnuvaya katılıyorum. Turnuvada yapılan eşlendirmelerde hatalar tespit ediyorum. Veyahu birkaç oyuncu mağdur olmasın diye turnuva kurallarının dışına çıkıldığını görüyorum. Bütün bunlar normalmidir değilmidir onu soruyorum.. Daha camiada yeni olduğumu biliyorsunuz. Bu gibi olayları öğrenmem gerekiyor. Art niyetim yok lütfen yanlış anlamayınız...! Cevap beklemeye devam edeceğim.. Saygılarımla..
Sayın Aktaş,

Hakemlerin görevi FIDE ve TSF kural ve yönetmelikleri çerçevesinde turnuvayı yönetmektir.

Eşlendirme, turnuvalardaki en hassas konulardan biridir. Hakemler ilan ettikleri eşlendirmede değişiklik yapamazlar.

Çok özel durumlarda ilan edilen eşlendirme geri çekilip yeni eşlendirme yapılabilir. Bu konuda inisiyatif başhakemdedir. Örnek: Bir önceki turda sonuçlar yanlış girilmişse ve yanlış girilen bu sonuç turnuvanın sonucunu etkiliyorsa. Daha önceki turlarda oynamış sporcular tekrar eşlendirilmişse.

Bunun gibi durumlar dışında mevcut eşlendirme üzerinde değişiklikler yapılamaz. Örnek: Rakibi gelmeyen sporcular birbirleriyle oynatılamaz. Rakibi gelmeyen bir sporcunun karşısına sonradan gelen birisi oturtulamaz.

Bu noktada daha önce Türkiye Şampiyonalarında uygulanan bir maddenin yanlış anlaşılarak referans alındığını düşünebiliriz.

Alıntı:Türkiye Şampiyonası Tüzüğü - Madde 3
3.1.2. Birinci Tur eşlendirmesi belirtilen programa göre yapılacaktır. Kayıt kontrol süresinden sonra gelen sporcular rating vb. ayrım gözetilmeksizin ilk tur eşlendirmesine listenin sonuna eklenerek alınacaktır,
3.1.3. Birinci tur başladıktan sonra gelen sporcular bir sonraki tura alınır. İkinci turdan önce sıralama yenilenerek eşlendirmeye devam edilecektir. İkinci tur eşlendirmesi duyurulduktan sonra yarışmaya yeni sporcu alınmaz,

http://tr2013.tsf.org.tr/images/stories/...012_13.pdf

Burada gözden kaçırılan nokta, bu işlemlerin tur başlamadan önce yapılmasıdır. Tur başladıktan sonra gelen sporcular her durumda ikinci turdan başlayabilirler. Bu sporcular iyi niyet gösterisi yapılarak tur atlatılamazlar.

Sporcular kuralların yanlış uygulandığını düşünüyorlarsa, "İtiraz Kurulu'na" itiraz ederek mağduriyetin giderilmesini isteyebilir.

İtiraz Kurulları konusunda daha detaylı bilgiyi:
TSF-TK-PRS/02 Türkiye Satranç Federasyonu Satranç Yarışmaları İtiraz Kurulları Prosedürü
adresinden alabilirsiniz.

Yazdıklarımın sorularınıza yanıt olması dileği ile,
Abdullah
Hakan Aktaş'ın sorusunun yanıtı herkes tarafından bilindiğinden kimse katkıda bulunmamıştır.Eşlendirme duyurulduktan sonra değiştirilmemelidir.Özellikle tur başladıktan sonra o tura ait eşlendirmenin değişmesi mümkün değildir.Çünkü artık başlama işareti verilmiştir.Bir yanlışlık olsa bile bu yanlışlığın başlama saatinden sonra düzetilmesi söz konusu değildir.Öte yandan takım maçlarında takım listeleri ilk turun başlamasına 1 saat kala duyurulmalıdır.Kesin listeler ilan edildikten sonra ilk turun başlaması ile bu listelerin değiştirilmesi mümkün olamaz.Yanlışlıkla kuvvet sıralaması yönergeye aykırı yapılmış olsa bile, ilk tur başladıktan sonra bu yanlışlığı ilgili takıma ceza vererek düzeltmek doğru bir karar değildir.Liste ilan edilmiş ve kimse buna itiraz etmemiş ise,ilk tur da başlamış ise bütün hakemler ve sporcular o listeyi onaylamıştır.Önce onaylamış gibi görünüp sonra 2 nci turun ortasında "takım listesini yanlış sıraladığınız için sizi turnuvadan çıkarıyorum"demek büyük bir yanlıştır!!
Madem ki soru sormak serbest ben de forum izleyicilerine bir soru soracağımMağduriyetine inandığı için itiraz kuruluna başvuru yapanlar arasında hiç itirazı kabul edilen var mıdır?Ayrıca itirazı kabul edilsin veya edilmesin yatırdığı depozito(güvence bedeli)yanmayan başvuru sahibi var mıdır?
Esasen itiraz kurulu bir itirazı kabul etmese bile bazı nedenlerle depozitoyu geri verebilir.Çünkü itirazın haklı olduğu gösterilememiş olsa da haklı olma ihtimali de bulunabilir.En azından böyle bir ihtimali düşünerek depozito bedelinin geri verilmesi uygundur.
Benim sorduğum soruların ikisini de yanıtlamak zordur.Onun için isterseniz fazla soru sormayalım!
Ateş ağabey,

Siz daha iyi bilirsiniz ama bir hız yarışıdır, aldı başını gidiyor. Bunun yansımalarını satranç turnuvalarında da görebiliyoruz.

Önceden ELO puanı gündem olurken, artık hızlı satranç ve yıldırım puanları da söz konusu. TSF kurumlarının, muhtemelen teknik yetersizlikler sebebiyle buna uyum sağlayamıyor olması beraberinde başka sorunlar da getiriyor.

Bu sorunların başında da nasıl olursa olsun her şart altında yapılan turnuvaların sadece 35+(hamle başına 30sn) kriterini karşıladıktan sonra UKD hesaplarına dahil edilebilmesi geliyor.

Özellikle küçük yaştaki sporcuların UKD hevesleri, turnuva organizatörlerinin ise turnuva maliyetlerini düşürme gayretleri bizleri 35+30sn turnuvalarıyla karşı karşıya bırakıyor. Bir kategoride mümkün olduğunca çok sporcu oynatma arzusu tur sayılarının arttırılmasını, tur sayısının artması için de haliyle sıkışık bir program yapılması gerekmekte.

Bütün bunlar bizi artık itiraz kurulu kurulamayan turnuvalara getirmekte.

Muhakkak ki sizin bahsini ettiğiniz turnuvalar bunlar değil. Fakat bunların da bilinmesinde ve görülmesinde fayda var.

Sınav sonucuna itiraz eden öğrenciye, "-Fazla puan vermişsem onları da geri alırım." diyen öğretmenlerin yetiştirdiği bir neslin, çok yüksek itiraz güvence bedelleri istiyor olması normaldir.

Saygılarımla,
başka ülkelerdede bizeki ukd gibi puan varmı?