Özgür Satranç Forum

Orjinalini görmek için tıklayınız: Satrançta İlerlemenin Yollar
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
Mesajın içeriği başlıktan anlaşılıyor zaten. Burada hepimiz satrançta ilerlemek için neler yaptığımızı yazarsak hem fikir ediniriz hem de tavsiye veririz birbirimize diye düşündüm. Bilmiyorum böyle bir bölüm var mıdır, ondan yazıyım dedim.

Ben başlıyorum;
-Alesksei Suetin'in Satrançta Ustalık Dersleri kitabını okuyorum. Kombinezonlar konusundaki yeteneğimi geliştirdi diyebilirim. Daha başındayım kitabın, devamını yazarım.
-Sık sık ustaların oyunlarını inceler ve analiz etmeye çalışırım kendi başıma. Tabi pek zaman bulunamıyor kış dönemlerinde.

Satranca daha yeni başladığımı söyleyebilirim. 3'e giderken öğrenmiştim taşların hareketlerini vs ancak daha yeni yeni açılışları öğrenip turnuvalara katılmaya başladım. Bundan dolayı kendimi yeni diye tanıtıyorum.
Benim gibi yenilere de tavsiyelerinizi bekliyorum.
Günümüzde bulmak kolay değil ama Richard Reti'nin iki ayrı kitabı birleştirilerek "Satrançta Büyük Ustalar ve Modern Görüşler" adı altında Türkçe yayınlanmıştı. Elbette günümüz satrancı çok daha ileri gitmiştir ancak satrancın temel yapısı değişmediği için her seviyede faydalı olan bir kitaptır.

Satrançta bilinen bütün kavramları bulabileceğiniz çok ustaca yazılmış bu kitap için yazara teşekkür ederiz.
Küçük bir katkı sunması açısından belirtmek isterim. Satranç çalışmaları ve antrenmanlarında kullanılabilecek çok değerli kitaplar mevcuttur.

Yerli yazarlarımızdan rahmetli Selim PALAVAN' ın SATRANÇ KİTABIM adlı değerli eserinden, Suat ATALIK' ın SATRANÇ DAHİSİ BÜYÜK USTA' sına, R. RETİ' nin SATRANÇTA BÜYÜK USTALAR MODERN GÖRÜŞLER' inden Dr. VİCTOR ALEXASNDROVİCH POZHARSKY' nin SATRANÇ DERS KİTABI na kadar...

TSF EĞİTİM KURULU sayfasında ders-antrenmanlarda kullanılabilecek araç, kitap, görsel ve dijital yayınların bir listesi yayınlanmıştır.

Yardımı dokunabilir.

Selam ve saygılarımla...
Önerdiğimiz kitaplardan bazıları;

C- ÖNERİLEN KAYNAK KİTAPLAR:
1-Satranç Kitabım, SELİM PALAVAN ( İnkılap Kitabevi-2002)
2-Satrançta Turnuva Hazırlığı, ALEKSANDR KOBLENZ (BROY YAYINLARI-Haziran 2003)
3-Satrançta Piyon Finalleri, Selim PALAVAN, H.Sertaç DALKIRAN (İnkılap Kitabevi)
4- Satrançta Kale Finalleri, Selim PALAVAN (İnkılap Kitabevi)
5-Konumsal Satranç El Kitabı, İsrael GELFER; Çeviri FM Selim GÜRCAN (TÜSGEV YAYINLARI-2004)
6- Satranç Akademisi Eğitmenleri İçin El Kitabı Serisi-TSF-, Rob Brunia, Cor van WİJGERDEN ( Çeviri Fahri KARABAY)
7- Çocuklar İçin Satranç Açılışları, IM John WATSON, FM Graham BURGESS ( Analiz Yayıncılık)
8- Tipik Satranç Oyun Sonları, GM Sarhan GULİYEV
9- Türk Satranç Okulu Cilt 1,?cilt 8 TSF
10-Çocuklar İçin Satranç Taktikleri, GM Murray CHANDLER ( Çeviri Alper Efe ATAMAN)
11- Satranç Soru Bankası GM John EMMS ( Çeviri Alper Efe ATAMAN)
12- Satranç Okulu Serisi, IM Alexander MAJZA
13- Satranç Ders Kitabı Seti, Dr. Victor Alexandrovich POZHARSKY ( Satranç Yayınları-2010)
14- Satrançta Büyük Ustalar Modern Görüşler, Richard RETİ (BROY YAYINEVİ- Ali KARATAY)
15- Satrançta Öğretici Oyunlar, Camil SENECA (İnkılap Yayınevi- Ümit ÜNKAN)
16- Satrancın Esasları, J.RAOUL CAPABLANCA (İnkılap Yayınevi)
17- Açılış Stratejisinde Ustalaşma, GM Johan HELLSTEN ( Analiz Yayınları-A.Efe ATAMAN)
18- Oyun Sonunda Ustalık Dersleri, GM Efstratios GRİVAS ( Çeviren :Refik ALGAN-2010 )
19- Satrançta Temel Fedalar, David Le Moir (Çeviren: Fahri KARABAY)
20- Satrancı Hamle Hamle Anlamak, GM John NUNN ( Çeviren: Görkem SİVRİ)
21- En İyi Satranç Oyunlarım, V. ANAND
22- GARRY KASPAROV EN İYİ SATRANÇ PARTİLERİ, GM Igor STOHL (Cilt1,2)
23- Benim Ustalarım, GARRY KASPAROV,
24- Satrançta Sistematik Antrenman, Sergiu SAMARİAN (İnkılap Kitabevi,1991)
25- Satrançta Ustalık Dersleri, Aleksei SUETİN (Çev: Selim PALAVAN-Ümit ÜNKAN, İnkılap Kitabevi )
26- Agresif Satranç, GM Larry CHRISTIANSEN (Çeviri Alper Efe ATAMAN)
27- Satrançta Dünya Şampiyonluğu, Selim PALAVAN-A. Cemalettin TALUM (İnkılap Kitabevi)
28- Satranç Dahisi Suat ATALIK- Suat ATALIK
İletinizden anlaşıldığı kadarıyla açılışları yeni öğrenmektesiniz. Aleksei Suetin'in ve Richard Reti'nin kitapları orta ve ileri düzey satranççılara önerilir. Raoul Capablanca'nın Satrancın Esasları ile Ümit Ünkan'ın kitapları sizin için tam uygun kitaplardır.