Özgür Satranç Forum

Orjinalini görmek için tıklayınız: Satranç Dersi Nasıl Verebilirim
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
Merhabalar,

Kendim mühendisim ve 8:00-17:00 arası çalışıyorum. Bu konuda bilgili kişilerden yardım isteyecektim. 1800 üstü elo puanına sahibim bir kaç arkadaş bir yer kiralayıp hobby merkezi açmayı düşünüyoruz. Burada değişik branşlar olacak, bende burada hafta sonları satranç dersi vermek istiyorum. En azından bulunduğum çevrede hafta sonları bir denemek istiyorum. Bilgili birisi cevaplarsa çok memnun olurum.

Benim bu tarz bir hobby merkezinde satranç dersi vermek için nasıl bir belgeye ihtiyacım var? (Yardımcı Antrenör belgesimi?)

Şimdiden teşekkür ederim...
Öncelikle merhabalar..

Bu girişiminiz beni mutlu etti. Satrancın gelişmesi ve saklı yeteneklerini keşfetmek adına bu girişimler beni hep mutlu ediyor. Dilim döndüğünce yardımcı olmaya çalışayım..

Herhangi bir satranç merkezi açabilmek için ''2. Kademe'' antrenör belgesine sahip olmanız gerekiyor: İlk adımda eğer hiçbir belgeniz yoksa yardımcı antrenör kursuna kayıt olursunuz. Kursun sonunda başarı elde ederseniz yardımcı antrenör belgesi almaya hak kazanırsınız. Belgeyi aldıktan sonra tam 1 yıl boyunca yardımcı antrenörlüğünüzü devam ettirmeniz gerekmektedir. 1 yılı tamamladıktan sonra 2. kademe antrenör kursuna kayıt yaptırabilirsiniz. Bunun haricinde 2. kademe antrenör kurslarına kayıt yaptıramazsınız. Kurslar 1 hafta sürüyor. 1 hafta boyunca dersler anlatılıyor ve derslerin sonunda sınav oluyorsunuz. Bu sınavı geçerseniz belgenizi en kısa sürede elinize almış oluyorsunuz...

Açacağınız mekan dernek kimliği ilemi yoksa ticari bir işletme yeri kimliği ilemi açılacak? Ticari işletme ise belediye kapılarında zaman harcamanız, ruhsat vs. gerekecektir. Tabii bildiğim kadarıyla. Ancak dernek için gerekli birkaç izin yeterli oluyor diye biliyorum. Çok fazla zaman harcamıyor. Dediğim gibi hangi kimlik ile açacağınızı belirtirseniz daha detay vermeye çalışırım..

Haftasonları hobi amaçlı bir yer düşünüyorsanız, branşlar ile ilgili mutlaka ince ayrıntıları bilmeniz gerekecek. Örneğin satranç için; bir sınıf haftada kaç saat ders almalı? Sınıflarda yaş gruplarına dikkat edilmelimi? Tenefüsler nasıl ve hangi aralıklarla verilmeli? Ders süreleri ne kadar olmalı? vs. ayrıntıların derinliğine inmeniz çok önemli. Bir sınıfa 90 dakika tenefüs aralıksız ders vermek orta vadede %70 öğrenci kaybına yol açar. Çocuklar mutlaka ders aralarında temiz hava almalı koşup enerjilerini harcamalı. Neticede oturarak çokça uzun süre geçiriyorlar ve biriken enerjilerini harcamaları gerekir. Tenefüs bu anlamda çok önemli..

Çocukların öğrenim hızlarınında farklı olduğunu göz önünde bulundurun. 10 yaşındaki bir çocuk ile 7 yaşındaki bir çocuk aynı hızla anlayıp öğrenemez. Bu bağlamda konu işleyiş hızını mutlaka sınıfta en geride kalan öğrenciye göre yapın.

Daha fazla öneriye ihtiyacınız olursa seve seve yardımcı olurum...

Saygılarımla..
Hakan bey öncelikle yardımınız için çok teşekkür ederim.

Benim anladığım kadarıyla bu şartlar altında benim 1 yıldan önce ders vermem olanaksiz gorunuyor. Aslında bu kadar zorsa bu iş hevesim kaçtı Smile Daha hangi statüde açacağımız net değil ancak maksadımız herkesin kendi kabiliyetleri doğrultusunda bir miktar ek gelir elde etmek aslında. Örneğin bir arkadaş yazılım uzmanı ve o yazılım dersi, diğer arkadaş yabancı dil konusuda bir şeyler öğretmeyi düşünüyor. Direkt satranç merkezi olmayacak. Ancak her branş için bu kadar prosedür gerekirse 5 yıla falan açarız herhalde Smile Bu iş en kolay nasıl olur acaba. Yol gösterbilirmisiniz?

Şimdiden teşekkürler...
Merhaba,
Yaşadığınız ili bilseydik size ilgili örnek adreslere yönlendirerek fikir verebilirdik. Ama bunu kendiniz de bulabilirsiniz.
Siz sadece satranç merkezi açmak istemiyor; etüt, atölye gibi çok amaçlı bir alan düşünüyorsunuz.
Bu durumda açılacak yerin eğitim yönünden dolayı ilgili belediye yanında, il-ilçe milli eğitimden de onay ve teftiş süreci var.
Örneğin sınıf ve odalarınızın belli bir m2 si olacak, kapılarınızın genişliği ve açılımı dışa olacak, kız-erkek tuvaletleri ayrı, öğretmenler odası, müdür odası,, yangın merdiveni,... vs.
Bu konuda en yerinde örnek emsalleri incelemenizdir.
Aşkın bey sizede teşekkür ederim yönlendirmeniz için. Ben bu işin bu kadar zor oldugunu hiç düşünmemiştim. Vazgeçtim zaten Smile
Yinede yardımlarınız için teşekkürler...
(07-08-2014, 23:16)ingenieur Nickli Kullanıcıdan Alıntı: [ -> ]Hakan bey öncelikle yardımınız için çok teşekkür ederim.

Benim anladığım kadarıyla bu şartlar altında benim 1 yıldan önce ders vermem olanaksiz gorunuyor. Aslında bu kadar zorsa bu iş hevesim kaçtı Smile Daha hangi statüde açacağımız net değil ancak maksadımız herkesin kendi kabiliyetleri doğrultusunda bir miktar ek gelir elde etmek aslında. Örneğin bir arkadaş yazılım uzmanı ve o yazılım dersi, diğer arkadaş yabancı dil konusuda bir şeyler öğretmeyi düşünüyor. Direkt satranç merkezi olmayacak. Ancak her branş için bu kadar prosedür gerekirse 5 yıla falan açarız herhalde Smile Bu iş en kolay nasıl olur acaba. Yol gösterbilirmisiniz?

Şimdiden teşekkürler...

Vazgeçmenize üzüldüm.

Biraz uğraşmanız gerekecektir. Eğitim verebilmek için tüzükleri ve açmayı düşündüğünüz dernek, eğitim merkezi vs. mevzuatlarını iyice incelemeniz ve ilgili makamlara giderek detaylı bilgiler almanız gerekecektir. Eğitimci kadronuzu en iyi şekilde seçerek üst düzey eğitime önem vermeniz lazım. Açacağınız mekanın iç dekorasyonuna ve diğer mali işlerine harcayacağınız parayıda hesaba katmalısınız. Sınıfların büyüklüğü, kız erkek ayrı tuvaletler, 1 adet müdür veya yönetici odası önemli kriterler diye biliyorum. Bunların mevzuatta belirtildiği gibi olması gerekli... Eğitim verecek kişilerin branşlarında ders verebilmek için gerekli belgelere sahip olması gerekmekte.. Sadece satranç merkezi düşünseniz daha rahat ve zahmetsiz olur. Ancak bunun içinde 2. kademe belgeye sahip olmanız gerekiyor. Size önerim en yakın antrenörlük kursuna yazılın. Bu sizin mutlaka yararınıza olacaktır..

Uzun lafın kısası girişimci kişiliğinize güveniyorsanız bunlar zor falan değil. Sadece okuması zahmetli. Okunduğu gibi uygulamalarıda gözünüzde büyütmezseniz zahmetli gelmeyecektir.