Özgür Satranç Forum

Orjinalini görmek için tıklayınız: 1300 lük nominal satranççı 2700 lük satranççıyı yener mi
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
bu günlerde internette doaşırken chess com forumda yukardaki başlıkla açılmış bir tartışmayı gördüm . oldukça ilgi çekmişti.

nominal satranççı demek bizdeki kahve satranççısı anlamını ne kadar karşılıyor bilmiyorum ama onlar öyle diyorlar.

bu konu benimde ilgimi çekti ve özgür satranç forumda bir tartışma açayım dedim . bakalım ne kadar ilgi görecek.

benim fikrim mi !!... hiç yenemez. körleme simültanede bile yenemez. bakalım sizler ne diyeceksiniz.

muzaffer şekerli
muğla , datça
Chess com'da laf olsun diye yazılmış belli ki.
Bence tartışmaya ve/veya okumaya değmeyecek kadar önemsiz ve gereksiz bir konu.

Eee o zaman niye yazıyorsun? diyecektir birileri. Ne bileyim; yazdım işte. Boş verin bence. Smile
forumdaki stresleri nomine etmek için birebir bir konu . zaten sıkılan ortalığı sakinleştirmek isteyen takılır umuyorum .sizin gibi......

yenemez mi yener elbet. şartlar oluşunca yener. ama nasıl, hangi şartlar.....
Masanın altından 14 lüğü dayarsa mesela ...
Yener. Ama masa başında değil, TSF ve FIDE seçimlerinde yener. Hatta 1300 olmasına bile gerek yok.
Mojo Jojo tam 90 a göndermiş mesajı Smile Haklısın sn. Mojo Jojo. Katılıyorum... Masa başı hariç her yerde yener ve bunada şaşırmam!
Hande Yener!
(Boyle soruya boyle cevap)
Bazı arkadaşlar soruyu beğenmediler ve dalgaya aldılar.Oysa biraz dikkat etmiş olsalar soru kendisi bazı turnuva yöneticilerine hitap etmektedir.Ben sorunun varmak istediği amacı farklı algıladım!Uluslararası açık turnuvalarda UKD 1300 olan sporcumuz,Elo puanı 2700 olan Büyükusta ile karşılaşabilmektedir.Bu karşılaşmanın Türk Satrancına getirdiği yarar o oyuncumuzun bir Büyükusta ile oynama şerefine ulaşmasından ibarettir.Bu yararın sağladığı verim önemli değildir.Aradaki farkı küçültmek gereklidir.Bunu hemen herkes biliyor.Ama söylemek istemiyor.Veya söylemeye cesaret edemiyor.Başlıkdaki sorunun içeriğinde böyle bir anlam vardır.UKD 1300,ELO 2700 ü yenemeyeceğine göre neden karşılaşırlar?Turnuva düzenleyen yönetcilerimiz böyle istiyorlar.Onların aldıkları kararları kısıtlamamız mümkün değildir.Muzaffer bey bir yerde 1300 ile 2700 ün oynadığını görmüş ki böyle bir soru sorma ihtiyacını hissetmiştir.Yıllarca "turnuvaları bölün!" diye yalvardığımda tam tersine bölmemek için direnenler bu alışkanlıklarını kolay kolay bırakmayacaktır.Turnuvayı bölseler bile 7 nci turda parçaları tekrar yapıştırarak Muzeffer beyin başlıkdaki sorusuna zemin hazırlamaktadırlar.Kim kimi nerede yener?Hiç belli olmaz.Esasen soru sınava girenin sınıfda kalmasına neden olacak kadar zordur.Ayrıca öyle bir sorudur ki çalıların arkasında bekleyen kod isimli arkadaşlarımızın başlarını kaldırıp yanıt vermelerini sağlamaktadır.Yaz mevsimi yaklaştı.Turnuvaların ilk turlarında 1300 ile 2700 ün birbiri ile oynadığını görmeye başlayacağız.O zaman mutlaka Muzaffer beyin bu anlamlı sorusunu hatırlayacağız.Unutmak için ise Hande Yener'in sevilen bir parçasını dinleyeceğiz.
ateş bey:
bu konuyu ben işin başındada belirttiğim gibi ches. com forum sayfasında görmüştüm .orada çok ilgi çekmesi benimde dikkatimi çekti. amacım sadece burada satranççılar içinden ne gibi yorumlar gelebileceğini görmekti.

şuna inanıyorum ki; bir gün satranççılar içinden siyasetçi, işadamı, sanatçı, gazeteci, her şey çıkacağı gibi çok güçlü mizahçılarda çıkacaktır. ama henüz mojo jojo hariç bana ne güzel espri yapabiliyor diyeceğim bir satranççı çıkmadı henüz.

sizin yukarıda belirttiğiniz konuyu zaten eleştiriyoruz. buradaki amacım belki bilinç altı öyle olmuşta olabilir. saygılarımla.

muzaffer şekerli
Herhangi bir satranççı, rakibi kim olursa olsun, onu asla yenemeyeceğini düşünüyorsa satranç oynamayı bıraksın.
Ben kendi düşüncemi açıkladım, öğrencilerime ve satrançla ilgili olan herkese bunu belirtmişimdir.