Özgür Satranç Forum

Orjinalini görmek için tıklayınız: Sporcu/Hakem
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
Merhaba,

Turnuvalarda bir sporcunun 1.dereceden yakınının hakem olması ile ilgili mevzuatta herhangi bir madde var mı? ben tsf sitesindeki yönetmeliklerde bir şeye rastlamadım. Bu durum olan ve kabul edilir bir durum mudur.?

Teşekkürler.
Sorunuzun karşılığının mevzuatta olup olmadığını bilmiyorum.Siz hakem ile sporcu arasında bir akrabalık olursa hakemin adil olmamasından kaygı duyduğunuzu belirttiniz.İstisna bir olay yaşamış ve bundan mağdur olduğunuzu söylemek isterseniz bunu yazmanız uygundur.Hakemlerimize güveniyoruz.Yabancı otoritelerden biri yıllar önce bana hitap ederek hakemlerimizin bilgili olmadığını söylemişti.Ben hiç tereddüt etmeden şu yanıtı verdim: "Bilgileri eksik olabilir.Ama asla taraf tutmazlar!"Şu halde hakemlerin tarafsız olduğuna inanırsak korkmamıza gerek yoktur.Hakemlerimiz adil davranıyorsa biz burada neden bu kadar yazı yazıyoruz?Yönetmelikler,yönergeler,talimatlar taraf tutuyor.Bu son söylediklerim yabancıların lehine koşullar yaratıyor.Demek ki hakemlerin tarafsız olmaları işlerin iyi gitmesi için yeterli değildir.Hakem ile sporcu arasında akrabalık da olur.Dostluk da olur.Ama bu bağlantı hakemin ona yardımcı olacağını göstermez.Hakemin oyuncuya hamle gösterecek hali yoktur.Bununla birlikte benim iddiamı çürüten istisna bir olay yaşamış olan varsa burada isimleri belirtmeden yazabilir.İsimleri belirtmek isteyen olursa doğrudan federasyona dilekçe yazmalıdır.
Konu kısa ve net aslında yönetmeliklerde böyle bir durum ile ilgili maddeler var mı? Ve bu durumun yaşanmış olup olmadığı.

Hariçten gazel okumayı sevmem. Tüm gerekli mercihlere konu ile ilgili bilgi almak için mail attım ancak 4-5 gündür kimse tenezzül edip bir yanıt yazmadığı için bu forumdan bilgi almak istedim.

Konu hakemin yardım edip etmemesi değil sorumda böyle bir cümlede yok. Ancak Sporcu ve hakem arasında 1. dereceden bir yakınlık var ise sizin kafanızda oluşan şüpheler herkesin kafasında oluşabilir. Bunu anlıyorum...Sorduğum soruyu ele alış biçiminiz yanlış mesele güven ve dürüstlük meselesi değil. Satranç sporcuları güvenilir olmadıkları, dürüst olmadıkları için mi turnuvalara hakem atamaları yapılıyor. Ben tüm satranç sporcuların dürüst olduğunu düşünüyorum.Hakem olsun yada olmasın....

Konu bir disiplin, dikkat ve özen meselesidir. Kendimize ve herkese karşı.
(16-10-2014, 21:50)calyanak Nickli Kullanıcıdan Alıntı: [ -> ]Merhaba,

Turnuvalarda bir sporcunun 1.dereceden yakınının hakem olması ile ilgili mevzuatta herhangi bir madde var mı? ben tsf sitesindeki yönetmeliklerde bir şeye rastlamadım. Bu durum olan ve kabul edilir bir durum mudur.?

Teşekkürler.

"Her zaman güvensizlik göstermek, her zaman güvenmek kadar büyük bir yanlışlıktır" diyor GOETHE.

sn.calyanak,
Bahsettiğiniz durum bir hayli enteresandır. Ancak sizin de belirttiğiniz gibi yönetmeliklerde böyle bir şey yok.
Sadece satranç sporunda değil, diğer spor dallarında da bu durum oluşabilir. Özellikle futbol, basketbol, voleybol gibi geniş kitle sporlarında çokça rastlanabilir öyle değil mi?

Özellikle az hakem, çok sporcudan oluşan etkinlik ve yarışmalarda...

Hakemlik, bir sözleşmedir. Aynı sporun içinden gelen kişilerce daha hakim olarak yapılır. Spor psikolojisinin ön planda olduğu spor dallarında bu durum daha da ön plana çıkabilir.

Ama şöyle bir gerçek de var. Bugüne değin belki binlerce defa olmuş bir durumdur.
Yani bir baba-anne, kendi çocuğu ya da yakınlarının katıldığı onlarca turnuvada hakemlik yapmış olabilir. Hatta abisi hakem kendisi sporcu olan yarışmacılar gördüm.

Burada önemli olan hakemlik bilgisi, güçlü bir karakter ve adil karar verebilme yetisidir. Ülke satrancımız bu konuda efsanevi hakemler görmüştür.

ANCAK ÖNEMLİ BİR KONUDUR Kİ;
Turnuva kalitesi ve koşulları!
Kalitenin yüksek olduğu turnuva ortamlarında güven sorunu yaşanmaz. Biz öyle gördük.

Mümkün olduğunca böyle durumlarda hakemler arası salonda masa paylaşımı yapılırken bu durma dikkat edilir. Örneğin o okulun öğrencilerinin yarıştığı kategoriye o okul öğretmen hakemleri verilmeyebilir. Ya da yakın başka çözümler...
Turnuva için bir başka ile giden kafilelerde, kafile başkanının kafilede eğer kendi çocuğu varsa kafile başkanlığı iptal ediliyor.
TSF de bu böyle!
Ama bence yanlış!

Çünkü zaten diğer sporcular arasında bu durum doğal olarak kıyaslama konusu yapılıp takip ve dikkat altında olacağı için kafile başkanının daha dikkatli ve adil olmasına olumlu bir teşvik olacaktır bu durum.

Aynı durum hakemlik için geçerli midir? Ben ce benzer yanları olmakla birlikte mümkün olduğunca aynı ortama verilmemelidir. Bu durum "benim oğlum ya da kızımdır, şimdi onun lehinde karar verirsem yanlış anlaşılacağım" düşüncesiyle bilerek aleyhte ama adil olmayan kararlar da gördüm ben.

Sorunuzun cevabı, bu durumlara dikkat edilerek görev paylaşımı yapılmalıdır. Bu, yönetmeliklerde yer alan bir durum değildir.

SELAM VE SAYGILARIMLA...
Ateş Bey çok güzel söylemiş: "... ama asla taraf tutmazlar!"
Benim bir oyunumda tanıdığım bir hakem, akrabası olan rakibim lehine yanlış bir karar verdi, başhakeme söyledim ve o da kararı düzeltti. Bu olaydan sonra bu konuda bir kere bile ağzımı açmadım. Çünkü ben de biliyorum bir akrabaları satrançla ilgileniyor diye hakem olan, Satranç bilgileri sınırlı olan ama asla art niyetli olmayan hakemlerimizi. Bu konuda hiç şüpheniz olmasın sayın Calyanak.
Ateş Bey'in söyledikleri olaylara dayanmıyor kanımca.
Olayları anlatmadığını düşünüyorum.
Genelinden ve olması gerekenden bahsediyor. Ya da ben öyle algılıyorum.
Tutku Bey'in vermiş olduğu örneğin çok daha fazlasına sn. ÜLKER'DE tanık olmuştur.
Hakem taraf tutmaz derken, olaydan daha çok,bir olgudan bahsedilmekte.

Ateş ÜLKER'İN yetiştiği ve geldiği gelenek bunu anlatır.

Yanılıyorsam ya da yanlış anladıysam Ateş Bey düzeltebilir.
Yanıtlarınız için teşekkürler.

Dediğim gibi lehler alehler çok önemli değil.
Federasyon kurullarının İstanbul gibi büyük ilde sanırım ki hakem sayısı problemi yoktur. aynı tarihte başka il içi turnuva olmadığını da düşünürsek. Biraz disiplin biraz dikkat biraz özen bu tur durumların oluşmasını önler akılları berrak tutar.
Bana göre bu kadar yalın..
Hakemlerin pozitiv ayrımcılık yapma hakları var mıdır? Varsa ki hiç sanmıyorum, bu ayrımcılık hakemlerin inisiyatifi doğrultusunda mı olmalı yoksa bu konuda belirli kriterler var mıdır? Aslında söylemek istediğim şey hakemlerin bir kısmı oyuncuların centilmenlik konulu şikayetlerine bilerek lay lay lom bir tutum sergilemekte veya pozitif ayrımcılık adı altında hak yemektedirler.Bu da dolaylı olarak taraf tutmak değil midir? (Senin yaşın kaç onun yaşı kaç,yaşından başından utan / ANKARA 30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI ELO TURNUVASI 2014)
Sayın Turan;

Yukarıdaki yazınızda adı geçen kişi veya kişiler hakkında lütfen İl Temsilcimiz
Nilüfer Çınar ÇORLULU ve İl Hakem Kurulu Asbaşkanımız Fatma YILMAZ'ı bilgilendirmenizi rica etmekteyim.

Saygılarımla
Yaşanmış olaylar varsa bunları anlatmanızı söylemiştim.Bu olaylar incelenir.Eksiklik veya kusur görülürse gerekli işlem yapılır.Biz hakemlik kurumunu korumak zorundayız.Yola çıkarken hakem ile rakip sporcu arasında akrabalık olup olmadığını soruşturarak yola çıkamayız.Yönetmelikler ve yönergeler de hakem ile sporcu arasında akrabalık olup olmadığını sorgulamaz.Sorgulayamaz.Siz herhangi bir bağlantı bulur ve mağdur olduğunuz olayın bu akrabalık bağı ile ilgili olduğunu söylemek istereniz ben sizi sonuna kadar dinlerim.Temel ilke "hakemlik kurumunu yıpratmamak"olmalıdır.Futbol Dünyasında yer alan büyük otoritelerin kullandığı yöntemleri kullanmamız uygun değildir.Yanlış hakem kararlarından ben de çok mağdur oldum.Birkaç defa depozito bedelim yandı.Sayfalarca dilekçe yazdım.Yanıt verilmedi.Kimi zaman hakem beni haklı gösteren delil olmadığı için aleyhime karar verdi.TC vatandaşı olmayan oyuncuyu korumuş oldu.Bu 8-10 olaydan dolayı asla "hakemler taraf tutarlar.Akrabalarının lehine karar verirler"gibi peşin hükümler vermedim.Bir hakem yanlış yapmışsa bile ,bir sonraki turnuvada bir başka hakemin yanlış yapacağını düşünmemek gerekir.Hiçbir kurum ilk kurulduğu yıllarda kusursuz olmamıştır.Bu Bilimde de böyledir.Kusurlar zaman geçtikçe azalır.En büyük yanlış bireysel olayları genelleştirmektir.Ben mağdur olan kimseyi sonuna kadar dinlerim.Haksızlığa uğrayanı görürsem onun yanında yer alırım.Kusurları açık kimliğimizle konuşacağız.Düzelteceğiz.Yıllar önce birçok genç arkadaşım benimle "cep telefonunun çalması" konusunu tartışıyordu.FİDE aldığı sıkı kararlarla bu konuyu tartışılamaz hale getirmiştir.Eğer akarabalık da tartışılan bir konu ise zaman içinde belki bu sorun da çözümlenecektir.
Yaklaşık 15-20 gündür bu konu ile zaman zaman farklı kişilerle konuşuyorum,
halen devam eden turnuvada da konuşma nezaketi gösteren bir il temsilcisi ile de görüştüm...önce sesini yükseltsede sonradan yatıştı.TSF il kurullarından hiç bir yanıt almadım umursamıyorlar...

"Evet bahsettiğiniz konu zaman zaman oluşabilen bir durumdur, bu gözden kaçmış şartları bir değerlendirelim bir çözüm üretip sizede bilgi verelim." demek nekadar zor bir şey miş bu satranç camiasında.....hiç kimse burnundan kıl aldırmıyor.

ben küçük yaş bir satranç oyuncusunun velisiyim...Çocuğumu satranca yöneltim bu sporu ailemizin sonraki kuşaklarına da taşısın ve bu sporun bireye kazandıracağı güzel davranış ve karakter değerleri kazansın diye..
2013 Türkiye Şampiyonasına katıldık; bazı eksikleri tsf başkanına sözlü olarak iletme fırsatımız oldu aldığımız yanıt "siz daha yenisiniz alışırsınız."
2014 istanbul il birinciliği turnuva salonuna bir gelin görün bizim çocuklarımıza kazandırmak istediğimiz alışkanlıkların yakınından bile geçilinmiyor. yaklaşık 600 kişi var yaka kartı diyoruz yok, 240 masa saydım bir salonda 6 hakem var...bir eleştiride(mevcut durumu daha iyiye taşımak için yapılan tavsiye) bulunmak ne mümkün herkes savunmaya korumaya geçiyor.
Böyle bir sporun durumu bu mu olmalı....
Avm lerde 7 yaş altı guruplar için 10 dk turnuvalar yapılıyor..eğitim kuruluna mail atıyorum biz çocuklarımıza yavaş dikkatli oyna derken bunun nasıl bir amacı var diye..normal olarak yanıt yok..ben katılmıyorum ama duramıyorum yazıyorum sonrada yanıt vermiyorlar diye üzülüyorum..

son olarak yaşanmış bir olay ile bitireyim;
küçük oğlum 4 yaşında, evde kendim satranç öğrettim il kez yuva da dün satranç dersine girdi çok eğlenmiş eve geldiğinde bana ilk söylediği şey şu oldu;"Baba öğretmen le satranç oynadık ama başarılar dilemeyi unuttu"..biz de satrancın ilk dersinde rakibin elini sıkıp başarılar dilemek öğretilir.

Satranç bizim, camia kim istiyorsa onun olsun.
(16-10-2014, 21:50)calyanak Nickli Kullanıcıdan Alıntı: [ -> ]Merhaba,

Teşekkürler.

Ben yorum yapayım. Bizim hukuk usulünde hakimin (hakem gibi düşünün) reddedilmesi hali ile, bir de zorunlu olarak kendiliğinde çekilme halleri vardır. Oradan kıyasla gidebiliriz.

Bana göre çocuğu turnuvada oynayan bir kişi hakem olabilir, zaten pratikte çok görüyoruz bunu. Zira hakemlik yapan bir insanın çocukları doğal olarak satranç kültürü içinde büyüdüğünden ve bir ilde hakem sayısı sınırlı olduğundan, bu çakışma mutlaka olacaktır.

O halde bana göre bir çocukla babası aynı turnuvada olabilir (tıpkı Adliye'de babası hakim olan bir kişinin dava açabilmesi gibi).

Ancak o oyuncunun somut bir ihtilafı olursa ve konu hakemliğe intikal ederse, kararı başka hakem vermelidir. Hakemin oy hakkı olmamalıdır. Düzenlemesi var mı bilmiyorum ama genel hukuk ilkesi budur.

Genel turnuva yapısı içinde hakem ile akrabası (oğlu diyelim) bir arada bulunabilir; ama ihtilaf halinde kararı, üçüncü bir hakem vermelidir.

Bu bir anlamda doğal mahrumiyet durumudur hakem için (babası hakim olan bir kişinin onun mahkemesinde değil de, aynı binada başka bir mahkemede dava açabilmesi gibi).

Ayrıca her turnuvada itiraz kurulu oluşturulmalı ve depozito alınmamalıdır.
İtiraz Kurulu oluşturulmadı..turnuva alanına izleyici alınmıyor...

Sorunu herkes hakemin dürüstlüğü gibi algılasa da aslında turnuva öncesinden 20 gün önce bu konuda bilgi almak ve durumu ilettiğim tsf il kurullarının ve turnuva organisazyon yetkilisinin maillerime yanıt vermemiş olması iasıl sorundur. TSF bir dilek şikayet tebrik bildirmek istediğimizde resmi web adreslerindeki mail hesaplarını kullanıyoruz. kimse yanıt vermiyor. bu umursamazlığı ben anlıyamıyorum.