Özgür Satranç Forum

Orjinalini görmek için tıklayınız: Katılım ücreti!
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
Merhaba değerli forum üyeleri. Türkiye küçükler yaş grupları şampiyonası yönergesi yayınlandı ve yeri yine Antalya olarak belirlendi. Bu yılda antalyadan kopamadık. Öte yandan geçen yılda olduğu gibi bu yılda katılım ücreti olarak 100-150 TL alınacak. Bu rakam işin ucunda madalya ve kupadan başka ödül verilmeyen bir turnuvadan bahsedilince fazlasıyla anlamsız kaçıyor. Bu çok anlamsız bir rakam. tahmini olarak 1200-1500 arasında bir katılım bekliyorum. Ben ücretin 50 TL civarında olması düşüncesindeydim. Ancak ne yazıkki bizden çok fazlaca ücret toplanıyor. Bunu nerede kullanıyorlar şaşırıyorum!
Merhabalar, il birinciliklerine katılamayanlardan 100 tl ve otelde kalmayıp yaklaşık 1 hafta otelin mekanlarını kullananlardan 150 tl talep ediliyor..
Nilüfer Abla, Ankara İl Temsilcisi olarak sizin burada yazdıklarınızdan anlıyorum ki bu sene Türkiye Kupası yönergesinde bu anlamda önemli bir değişiklik olmayacak. 2100 altı reytingi olan bir sporcu, İl Birinciliklerinde oynamadan da Türkiye Kupası'na fazla ücret vererek katılabilecek, doğru mu?
Sevgili Özgür, Küçükler Birinciliğinin Yönergesinden okuduklarımı yazdım. İllerde yapılan Küçükler Birinciliğine katılan sporcular katkı payı ödemiyor.

İl Birinciliğine katılamayan sporcular 100 tl katkı payı ödüyor.

Türkiye Kupasının Yönergesi yayınlandığında hep birlikte bilgi sahibi olabileceğiz.
Sn. Nilüfer hocam. Geçen seneki uygulamadan farklı bir durum varmı? Eğer dediğiniz gibi birinciliklere katılanlar ödemeyecekse bu durum gerçekten çok iyi!
Hakan Bey, geçen sene İl Birinciliğine katılmayanlar 2014 Küçükler Birinciliğinde oynayamadı.

Katılımcılardan ise turnuva katkı payı alınmadı.

Yarışma otelinde kalmayan oyuncular ise bu seneki gibi 150 tl katkı payı ödediler.

Daha fazla bilgi için ...

2014 Turnuva Sayfası: http://tyg2014.tsf.org.tr/

2015 Turnuva Sayfası: http://tyg2015.tsf.org.tr/
Esas itibarıyla cezaya dayalı sistemler tercih edilmiştir.Bunları değiştirmek uzun zaman alacaktır.İl Birinciliğine katılmamış olan cezalandırılmamalıdır.Katkı payı herkesden alınmalı ancak katkı payları makul sınırlarda olmalıdır.Öte yandan talimatlar küçüklerden lisans ücreti alınmasına izin vermediği halde turnuva katkı payına izin verilmektedir.Turnuvanın yapıldığı yer dışında başka bir otelde kalan sporcuya da 50 TL lık sembolik bir ceza öngörülmüştür.Yönergeler gözden geçirilmelidir.Para cezalarının çeşitleri ne kadar çoğalsa da sağlayacakları kazanç fazla olmaz.Maça yetişemeyen sporcuya,formasını giymeyen veya hükmen yenilen takıma bazı cezalar verilmektedir.Bu sonuncular disiplinsizliğin karşılığı olarak kabul edilebilir.Ama İl Birinciliğinde oynamayana para cezası verilmesi yanlış bir uygulamadır.İnsanları kazanmanın yolu cezaları azaltmaktır.Teknik Kurul yönergeleri ele almalı ve değişmesini düşündüğü maddeleri belirlemelidir.Yasalar da gereğinde sık sık değiştirilmektedir.
Merhabalar,
Uzun yıllardır takip ettiğim foruma yeni kayıt oldum. Bu camiada başta oğlum Emirhan Tarlabaşı'nı ve velisi olarak da beni birçok kişinin tanıdığı düşünüyorum. Keza henüz yeni olarak kızım Ceyda Tarlabaşı' nıda...

Çocuklarımın her ikisi de geçen yıl milli takım havuzuna girdiler. Bu yıl da İstanbul yaş gruplarında kendi kategorilerinde birinci oldular. Ayrıca oğlum Emirhan Tarlabaşı 'nın sayısız uluslararası derecelerinin olduğu da herkesçe malumdur.

Bizlerde mi bu 150 TL'yi ödeyeceğiz ? Sponsorumuz iş bankası sağ olsun var olsun...
Şimdilik bu kadar...!
sevgi ve saygılarımla,
Benim anladığım kadarıyla, TSF'nin gösterdiği otelde kalınmıyorsa, il birinciliğine katılmış ta olsa, küçükler için 150 TL katılım ücreti ödeniyor.

Ben oğlum için (il birinciliğine katıldı) ödedim.

Bence de 150 TL çok fazla. 50 TL daha normal olur(du).
İyi günler ,

Bende Cem Tarlabaşı abim gibi uzun zamandır fırsat buldukça Özgür satranç forumunu takip etmeye çalışıyorum.

Benim oğlumda yaklaşık 3-4 senedir kendi çapında satrançta ilerlemeye çalışan yeni nesil satranç sporcularından Barış Tuna Nukan . 3 Sene boyunca Limra' ya gittik geldik, turnuva otelinde hiç kalmadım ve her sene paşa paşa oğlumun turnuva katkı payını ödedim . Ödediğim katkı paylarının karşılığını turnuva salonuna koyulan 4-5 damacana su ve maçlar boyunca yaklaşık 1000-1500 çocuk için ayrılmış 2-3 tuvaleti oğlum kullandı . Oğlum bu tuvaletlerin çok faydalarını gördü . Tuvalette sıra beklerken yapacağı hamleleri planladı . Sonrada masa başına dönüp maçını oynadı. Bu konuda TSF ye ve oğluma 3 sene hizmet veren Limra çalışanlarına çok teşekkür ederim .

Tabi bu arada bizlerde turnuva salonunun önünde bol bol güvenlik görevlilerinden hakkımız olan fırçaları yedik .Bizlere sağlanan 20-25 kişilik bekleme( ki toplam 3 addetti) odalarında 50-60 kişi üst üste çocuklarımızı bekledik ve donan takılan bordlarda maçlarımızı takip ettik .

Bakalım bu sene yeni otelimizde 150 TL katkı payı karşılığında çocuklarımıza ve bizler nasıl mükemmel bir hizmetler alacağız .
Burada bir şeyi atlamışım özür dileyerek onuda eklemek istiyorum
Küçükler Türkiye şampiyonasına turnuva otelinde konaklamanın iki kişi için maliyeti 1,230 TL
Türkiye kupasına turnuva otelinde konaklamanın iki kişi için maliyeti 1,640 TL

Güzel bir ücretlendirme olmuş her seneki gibi . Turizmden anlamam fakat bildiğim tek şey var Ocak ayında Antalya ve çevresinde bu fiyata ve bu hizmet şartlarında otel bulmanız imkansız . Bari buradan bizlere ve çocuklarımıza yardımcı oluyorlar. Gerçekten bu konuda emeği geçen bütün yetkililere sıradan bir satranç sever olarak sonsuz saygı ve sevgilerimi sunarım .
Sayın Halil Özmen... Bende daha detaylı soruşturdum ve aldığım en net cevap sizin anladığınız gibi. Eğer oyuncu il birinciliğine katılmadıysa 250-300 TL arası ücret ödeyecek galiba. İl birinciliğine katıldığın halde 150 TL ödeniyor. Ben bundan şikayet etmiştim. Nilüfer hocam yorumundan bunun ödenmeyeceği anlaşılsa da bu yanlış anlaşılmadan ibaretmiş. Keza bizde kayıtları birkaç gün içerisinde yaptıracağız ve 150 tl ödeyeceğiz. Eğer federasyonun belirlediği otelde konaklar isek bu rakam 100 e düşecek.
4 yıldır oğlum hem il küçükler birinciliğine hem Türkiye küçükler birinciliğine (aradaki bir yıl hariç) katılıyor.
Her seferinde (küçükler il birinciliğine katılmasına rağmen) 150 TL civarında bir ücret alındı.

İlgili herkesin bildiği birşey var: Türkiye Küçükler Birincilikleri federasyonun iyi bir gelir kapısı.
Yakınmalarımızı yıllardır söylüyoruz.Ama çözümyolunu göstermiyoruz.Hatta şunu hatırlatırım: Bazı kimseler benim de çok yazdığımı ancak çözüm göstermediğimi öne sürerler.Bu noktada ana fikir Toplumda benim çözüm göstermediğim yönünde bir algı yaratmaktır.Bu algı yaratıldığı takdirde birçok okur benim yazılarımı okumayacaktır.Tekrar meseleye dönersem şunu soracağım:Çözümyolu var mıdır?Mevcut sistem yeni değildir.En az 12 belki de 14 seneden beri devam eden bir sistemdir.Nasıl iyileştirebiliriz?Yukarda bir veli konaklama ücretinin yüksek olduğunu söylemekte ancak ifadeleri mizah içerdiği için kolay anlaşılmamaktadır.Bu bölümde yazanlar dışında konaklama ücretinin yüksek olduğunu düşünen başkaları da var mıdır?Varsa onlar neden yazmıyorlar?Onlar neden kaçak güreşiyorlar?Manavgat'ta kulislerde,bekleme salonlarında konuşmak marifet değildir.Derdi olan gelir burada konuşur.Konuşmuyorsa sistem değişmez.Hatta 2016 da fiyatlar daha da yükselir.
Mevcut uygulamada İl Birinciliğine girmeyen para cezası almaktadır.Sistem küçükleri İl Birinciliğine girmeye zorlamaktadır.Çünkü bir defa İl Birinciliğine girerse bunun arkasında Türkiye Birinciliği olduğunu öğrenecek ve ona da katılmak isteyecektir.İl Birinciliğine girmeyeni cezalandırmanın gerekçesini ben anlayamıyorum.Yüzlerce veli arasında sadece 3 veli yazı yazıyorsa bu çoğunluğun memnun olduğunu gösterir.
Bir satranç kulübünde buna yönelik anket yapıp burada paylaşacağım sn. Ateş hocam. Sonuçlarını şimdiden yazayım. %100 oranda bu kadar yüksek katılım ücreti olduğu söylenecek ve il birinciliğine katılmamanın cezalandırılmasını onaylamayacak..
Tekrardan bütün herkese günaydınlar ,

Ateş Ülker hocam yazımı biraz esprili yazdığımı söylemişsiniz , ama başka türlü yazmama gerçekten imkan yoktu . Çocuklarımız ve hocalarımızın verdikleri emek , bizlerin satranç sporu için verdiğimiz maddi ve manevi yıpranmaların karşılığında bizlerin , çocuklarımızın ve hocalarımızın belli bir saygıyı hakkettiğimizi düşünüyorum. Normal şartlarda ödemesini yaparak gittiğim bir otelde bana öyle davransalar sadece bana değil çevremdekilere öyle davransalar , tüketici mahkemelerinde canlarına okumak için elimden geleni yaparım ki bütün dünyada böyle oluyor .

Neyse davranış konusunda daha sonra yine tartışırız . Bu konu başka bir başlıkta tekrar gündeme gelir .

İl birinciliğine katılamayan çocuklar 100 TL ekstra katkı payı ödeyerek Türkiye şampiyonasına katılmasının doğru olup olmayacağını tartışacağımıza , İl Birinciliklerini daha cazip hale getirebilsek mantıklı olmaz mı ?

Mesela İstanbul'da yaşadığım için İstanbul'dan örnek vereyim sizlere .
İl birinciliğine Katılan Sporcu sayıları :
7 Yaş genel :132 ,7 Yaş Bayan:33
8 Yaş Genel :187 , 8 Yaş Bayan :54
9 Yaş Genel:228, 9 Yaş Bayan :65
10 Yaş Genel:183 , 10 Yaş Bayan:45
11 Yaş genel :118, 11 Yaş Bayan:32
12 Yaş genel :85, 12 Yaş Bayan :22
Toplamda 251 Bayan 768 Genel olmak üzere 1019 sporcu katılmış.

Bu şekilde bütün illerin istatistikleri TSF nin elinde mutlaka vardır . Olmasa bile toplaması 10 dakikasını almaz .
İl birinciliklerine katılım oranına göre belli kontenjanlar ayrılsa ve dereceye giren yavrularımıza konaklama veya ulaşım giderlerinde yardımlar yapılsa daha iyi olmaz mı ?
Mesela ilk 10 sporcuya konaklama ve ulaşım sağlansa , 10-20 sporcunun ulaşımı sağlanması gibi destekler verilip , İl birinciliklerinin değeri artırılsa daha iyi olmaz mı .

Yada İl birinciliklerinde (Geçen sene MEB turnuvasında olduğu gibi ) illerin kontenjanlarına göre dereceye girenlere bölge şampiyonasına davet etse ( Tabi velilere ek yük getirmemeye çaba sarf ederek ) sonra bölge birinciliklerinde ayrılan sporcuları yine velilerin yüklerine azaltacak şekilde bir Türkiye Küçükler Birinciliği yapsa daha iyi olmaz mı ?
Hem böylece çocuklarımızın AVM köşelerinde turnuva tecrübesi kazanması yerine daha ciddi turnuvalar oynaması sağlanmaz mı ?
Ben bu konuyu tam bilmem belkide ciddi turnuva oynamak satranca zarar veriyordur . Büyüklerimiz bu konuyu daha iyi biliyorlardır her halde . Yoksa kesinlikle Antalya da 1400-1500 çocuğu bir araya toplayıp 150 TL gibi bir katkı payı alıp normal şartlarda 35-40 TL ye satın alınabilecek odaları bizlere 90-100 TL rakamlarla satmalarının elbet bir sebebi vardır herhalde . Federasyonun amacı sporun gelişmesi için katkıda bulunmaktır , kesinlikle düzenlediği organizasyonlardan kar etmiyordur değil mi ?
Veliler bu konuda yazmadığına göre hallerinden memnun denildiği için üye oldum ve yazıyorumSmile 7 yaşa ilk defa katılacağız. Federasyon otelinin fiyatını diğer oteller ile karşılaştırdım. Federasyon oteli 2+1 için 1710TL Federasyon oteline 1km olduğunu söyleyen otelin 2+1 fiyatı 1410TL Bu rakama 150TL organizasyon payını eklersek federasyondan 150TL ucuza gelecek. Federasyon oteline 15 km uzaklıkta olduğunu söyleyen bir otelin 2+1 fiyatı 960TL Organizasyon payını da eklersek 600TL ucuza gelecek. Ama günde 2 tur olduğuna göre ve soğukta arabada beklenemeyeceğine göre günlük en az 60km yol yapılacak ve 6 günde 400km civarı yol gidilecek. Yakıt giderini herkes kendi aracına göre ekleyebilir. Büyük şehirlerde yaşayanlar zaten her gün kmlerce yol yapmaktan bıkmış, bir de burada 200-300TL için yol yapmaya değmez diye düşünülecektir. Bunun yanı sıra turnuva tecrübesi olan velilerin yazdığı gibi başka otelde kalmak veliler ve yarışmacılar için eziyet demek oluyormuş. Gerçi turnuva otelinin de aşırı kalabalık olacağı söyleniyor ama bunları hep birlikte bu yıl yaşayacağız ve biz de tecrübe kazanacağız.

Bu söylediklerimden federasyon otelinin rakamının uygun olduğu sonucu çıkmamalı. Yaz sezonunda bile 0-12 yaşın ücretsiz veya %50 indirimli olduğu ülkemizde çocuklarımız için yani yarışmacılar için %15 gibi bir indirimle yatak satılması velilerin ve yarışmacıların kazanç kapısı olarak görüldüğünün göstergesidir. 0-12 yaş grubundan ücret alınmamalı ve 2+1 oda 1200TLye verilmeliydi diye düşünüyorum. Böyle bir ücretlendirme yapılırsa sanırım yarışacak çocuklar içinde ödenecek makul bir organizasyon payına (150TL çok olup 50TL gibi bir rakam) kimse itiraz etmeyecektir.
(16-12-2014, 16:45)engo Nickli Kullanıcıdan Alıntı: [ -> ]Veliler bu konuda yazmadığına göre hallerinden memnun denildiği için üye oldum ve yazıyorumSmile 7 yaşa ilk defa katılacağız.

Öncelikle hayırlı olsun madem çocuğunuz 7 yaşında ve Türkiye şampiyonasına katılıyor ve sizde çocuğunuzun daha yolun bu kadar başında olmasına rağmen forumları takip ediyorsunuz kendi adıma size teşekkür ederim . Otellerde verilen fiyatlara aldanmayın . Size verilen fiyatlar turnuva otelinin kaç liraya satıldığını bilen oteller tarafından veriliyor. Benim bir arkadaşım turnuva oteline 11 km mesafede çocuğu ve kendi için gecelik oda + Kahvaltı şeklinde 60 TL fiyata yer ayırttı . Akşam yemeği içinde iki kişiye 20 TL ye aynı otelde fiyatını aldı . Yani 2 kişi 80 TL ye oda, kahvaltı ve akşam yemeği şeklinde yerini ayırtmış oldu . Biraz araştırınca gerçekten güzel fiyatlar bulunabiliyor anlayacağınız .
Ben ilk gittiğim sene apart otel tercih etmiştim ve oda kahvaltıya 50 TL ödemiştim . 2. ve 3., senelerde de 2+1 odalara her şey dahil 120 TL ödedim . buda bana en aşağı uçak masraflarımı kazandırmıştı.
Tabi yeni bir otel ve yeni bir turnuva alanı o nedenle şu anda ister istemez değişik konaklamalar biraz karışık olacak ve rayına oturması biraz zaman alacak .
Şu anda yeni otelden tek beklentim dışarıda kalacak oyunculara ve velilere güzel hizmet sunabilmeleri . Maçlar boyunda çocuklarımızın temel ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayabilmeleri .
Öyle yada böyle gelen her veli ve sporcunun belli hedefleri var . İster istemez belli bir stres taşıyacaklar . Kolay değil günde 90+30 temposunda 2 maç ve 6 gün boyunca bunun verdiği yorgunluk . Bir maçın ardından dinlenip diğer maça hazırlanmak .
Şimdiden size ve çocuğunuza turnuvada başarılar dilerim .
Çocuğunuza satranç oynarken eylemesini ve satrançtan zevk almasını öğretin .