Özgür Satranç Forum

Orjinalini görmek için tıklayınız: Dopingle mücadele kuralları
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
Federasyonumuzun web sayfasında yer alan Dopingle Mücadele kuralları içinde yer alan yasaklı maddeleri gözden geçirdim.Listede İnsulin,beta blokerler ve Telmisartan gibi Hipertansiyon ve Kalp hastalıklarının tedavisinde yer alan ilaçlar dikkatimi çekti.
Satranç oyununda perfonmansı arttırmak için yasaklı madde kullanılması uzak bir ihtimaldir.Satranç için başarıyı kolaylaştıracak bir madde olduğu söylenemez!Buna rağmen Satrancın bir Spor dalı olduğunu baştan kabul ederek yola çıkmış olduğumuzdan yasaklı maddeleri tanımamız ve kurallara uymamız gerekir.Ancak listede yer alan bütün maddelerin Satranç sporcusu için yasaklanması yanlıştır.Satranç her yaşta yapılabilen bir Spordur.Yukarda saydığım maddeler birçok sporcu için hayati önem taşıyabilir.Bu bakımdan yasaklı maddeleri Satranç için yeniden ele almak ve bazı değişiklikler yapmak gereklidir.
Konu bugün kimsenin ilgisini çekmeyebilir.Ama birgün tansiyon ilacı veya İnsulin kullandığı gerekçesi ile sporcunun başarılarının iptal edilmesine yol açabilir.
Yıllar önce yönetici konumunda Dopingle Mücadele kursuna katıldım.Bu kursda farklı spor dalları için farklı kurallar belirlenmesi,zaman yeterli olmadığından mümkün olmamıştı!Bir süre sonra sporcu durumunda benden Doping testi için örnek alındı.Örnek vermek için bol su içtim ve bir süre bekledim.Yarışmanın başlaması gecikti!!Şu halde benim yaşadıklarımı birgün sizin de yaşamanız mümkündür.Yarın ne olacağını kimse bugünden tahmin edemez.Artık Satrançla ilgili herkes "bana dokunmayan kurallar yaşamaya devam etsin"felsefesini bırakmalıdır.Federasyon yönetim kurulu konuyu ele almalı ve bir bilirkişi kurulu oluşturularak yasaklı maddeler listesi Satranca uyum sağlayacak şekilde değiştirilmelidir.
(12-12-2014, 16:16)Ateş Ülker Nickli Kullanıcıdan Alıntı: [ -> ]Ama birgün tansiyon ilacı veya İnsulin kullandığı gerekçesi ile sporcunun başarılarının iptal edilmesine yol açabilir.
Ateş Bey, "tedavi amaçlı kullanım" kapsamında kullanılan ilaçlar doping kabul edilmemektedir. Tabii bunun bir takım kuralları vardır. Bunlar doktor raporuyla kullanmak, yasaklı maddeler listesinde olan maddeleri içermeyen bir ilaçla tedavinin mümkün olmaması ve bu durumun müsabaka öncesi bildirilmesi gibi kurallardır.

Satranç bir spor. Bu sporda kurallar uygulanmasın/esnetilsin demektense, kurallar hakkında "gerçekten" detaylı bilgilendirmeler yapmak daha gerçekçi bir yaklaşım olacaktır. Bunun için teknik bilgi sahibi olan sporcular haricindekilerin anlamakta zorlanabileceği yazılı bilgilendirmelere, çeşitli konferanslar da eklenerek daha detaylı bilgilendirmeler yapılması gerektiğini düşünüyorum.