Özgür Satranç Forum

Orjinalini görmek için tıklayınız: 2014 Kırşehir İl birinciliği turnuvası hakkında
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
Merhabalar,
20-21 Aralık 2014 Tarihlerinde Kırşehir'de düzenlenecek olan il birinciliği turnuvasına katılmak için, 20 Aralık 2014 Sabah saat 08:00'de turnuva salonunda olacak şekilde bir arkadaşımla hazır bulunduk. Kayıtları yaptırdık. İlk turun başlama saati 10:00 yazıyordu yönergede. Fakat saat 10:10 olmuş ve 1. tura dair bir teknik toplantı ilanı, bir haber yoktu.Biz arkadaşımla soğuk havanın da etkisiyle çay içmeye karar verdik. Kantinde çay içerken kantinin camına Turnuva başlangıç sıralama tablosunun asılmasını bekliyorduk. Zira turnuva yönergesi oraya asılmıştı. Daha sonra 10:15 te bir tablo asıldı. Bu listeye baktık, listede soyadlara göre alfabetik sıralamalı turnuvaya katılım listesi olduğunu gördük. UKD 'ye göre başlangıç sıralaması henüz asılmamıştı. (elimde 1. eşleştirme tablosunun ve başlangıç sıralamasının, turnuva panosuna asılı olmadığını gösteren fotoğraflar mevcuttur.) Dışarda kalabalık azalmaya başlamıştı. Merak edip turnuva salonuna doğru yürümeye başladık ( Kantin ve salon arası yaklaşık 7 m'dir) Salona bir girdik kimi ayakta duruyor , birileri oturuyor maç yapıyorlar gibi bi durum vardı salonda. Bir yetkilinin elinde bir liste ile dolaştığını gördüm ve bunun sıralama listesi olup olmadığını sordum. Turnuva başladı dedi. Arkadaşımı hemen masasına aldılar ( Arkadaşımın UKD'si yok). Beni ilk masalara doğru davet ettiler, bu esnada turnuva hakemi oraya ilerlediğimi gördü ve turun başladığını ilk turumu kaybettiğimi söylediler. Ben bi arkadaşın daha oturduğunu hatta oynadığını söyledim. Durumu anlayan hakem ikimizi birden dışarı çıkardılar. ( Ben bu durumun turnuvaya göre çok yüksek UKD 'm olduğu için alenen başka adamları kolladıklarını düşünmekteyim.) İtiraz ettik, turun başladığından haberimiz yok, liste asılmadı şeklinde itirazlarımız oldu, tur saatini ihlal eden turnuva hakemleri bizi çağırdıklarını iddia ettiler.

Federasyona şikayet edeceğimi bildirmeme rağmen bizi haksız bulup, yazılı dilekçemi hakem masasına bırakarak turnuvayı 1. turdan itibaren terk ettim.

Bu konuyla ilgili yasal hakkımı arıyorum.
7 metrelik mesafedeki turnuvanın ne durumda olduğunu anlamıyorsanız kusura bakmayın ama turnuva ile ilginiz yok demektir.
Sayın "Allteam45", yazara neden azarlar gibi hitap ettiniz?O görüşünü bildirdi.Kusuru veya eksiği varsa bunu söyleyebiliriz.Bizim sıkıntımız zaten insanların kendilerini baskı altında tutmaları ve çok az konuşmalarıdır.Bırakınız!İnsanlar biraz sıkıntılarını dile getirsinler!Onların burada yazacakları birkaç satırla mevcut düzen değişmez.Korkmaya gerek yoktur!
Bu arkadaşımızın içine düştüğü durum klasik bubi tuzağıdır.Bunun benzerini geçmişde çok yaşadık!Kendisi hakemle iletişimi sağlamalıydı.Ne olduysa o çay içerken oldu.Turnuvanın başlayacağı gün kayıt(akreditasyon)yapmadan çay içmek sakıncalıdır.Yüksek Hızlı tren kalkar.Çayı trene bindikten sonra içebilirsiniz...
Olayı daha doğru değerlendirmek için yarışmada "gecikmede sıfır dakika" kuralının geçerli olup olmadığını bilmek de gereklidir!Sanıyorum her 2 sporcu sıfır dakika kuralı nedeniyle dışarı çıkarılmıştır!
"Oyun başlarken gecikenlere hiç tolerans tanımama kuralı" esasen Avrupa ülkelerinde de fazla taraftar bulmamıştır.Ve hala 30 dakika, hatta 60 dakika tolerans tanıyan yarışmalar vardır.Ancak bizim cezayı seven yöneticilerimiz bunu bazan kullanmaktadır.Kural sıkı ve cezalar çeşitli olursa insanları Satranç oynamaya teşvik edemeyiz.Cezalar arttıkça Satranç oynayanların azalmaya başladığı görülecektir.Yine de ısrar edilirse günün birinde avucumuzun içinde az sporcu ve bol hakemden oluşan bir havuz kalacaktır.İnsanları oynamaya teşvik etmeliyiz.FİDE halen daha çok sporcuyu teşvik etmek için çeşitli yöntemler geliştirmeye çalışıyor.Örneğin 65 yaşüstü için ayrı bir grup oluşturuyor.Attığımız her adımda insanları oynamaya teşvik edelim!Sıfır dakika kuralı Milli takımların katıldığı Uluslarası yarışmalarla sınırlı kalmalıdır.Yerel yarışmalarda tolerans tanınmalıdır.Hava durumu gibi çeşitli zorluklarla mücadele eden satranç sporcusuna bazı kolaylıklar sağlanmalıdır.
aslında kimsenin dikkatini çekmiyor ama sayın ateş ülker çok önemli bir konuya dikkat çekmiş .bu konuda söyleyeceğim şeyler şunlar..

her önüne gelen turnuva yönetmeliği hazırlamamalı; TSF nin turnuvalar konusunda ''olmazsa olmazları'' olmalı. yani TSF turnuva karekterine göre tip yönetmelikler hazırlamalı ve her önüne gelen yönetmeliği kabul etmemeli.

turnuva başladığı an gelmeyene sıfır tolerans kuralı eğitimci kafası dediğim uygulamadır. yani il temsilcilerimiz dahil hemen bütün hakemlerimiz ve antrenör çoğunluğu öğretmen kökenlidir. satrancı bilmiyorlar ve sanıyorlar ki, satranç turnuvaları sınav yönetmeliği . sınav başladığı an gelmeyen katılmamış , sınıfta kalmış sayılır. bu konu satrancımızda önemli bir problemdir. aşmanın yoluda TSF nin turnuva karekterine göre tip yönetmelikler hazırlaması turnuva yönetmeliklerinde olmazsa olmazlarını belirlemesidir.

bu önemli konu ancak bu şekilde aşılır. saygılarımla....

muzaffer şekerli
muğla, datça
Huyum kurusun. Hedefe kilitlenmek onulmaz alışkanlığımdır.

İlkönce sorun nedir anlaşılmalı.
Haksızlığa uğradığını dile getiren bir satranççı var.
Haksızlık olup olmadığının ortaya çıkartılması gerekir.
Satranççımız bununla ilgili dilekçe verdiğini bildirmektedir.
Dilekçe verilen kişi veya kurum gereğini yaparak dilekçeyi sonuçlandırmalıdır.

Eğer ; gerçekten şikayet dilekçesi verildiyse, dilekçeyi alan kişi veya kurum bunu yok sayamaz.
-Yok sayılması satranççının yok sayılarak ona saygı gösterilmemesidir.
-Yok sayılması satranççının sesini kısma çabasıdır.
-Yok sayılması satranççı haklarının gasp edilmesidir.
-Yok sayılması satrancı belirli kişi ve gruplara indirgeyip onlarla ilgilenip diğerleriyle ilgilenmeyerek taraf tutulmasıdır.

Eğer ; gerçekten şikayet dilekçesi verildiyse ve dilekçeyi alan kişi veya kurum dilekçeyi incelemeye aldıysa, kısa sürede sonuçlandırarak satranççıya olumlu veya olumsuz cevap verilmelidir. Satranççımız da bu sonucu bizlerle paylaşmalıdır.

Satranççının sadece şikayet etmesi onun haklı olduğunu ortaya çıkartmaz. Şikayetçi satranççı elindeki belgeleri, bilgileri cömertçe ortaya sunmalıdır. En azından ilgili yönergeyi, şikayet dilekçesini, çektiği fotoğrafları. Bunları ibraz edemezse kuru kuruya ben şikayetçiyim demesinin hiçbir anlamı ve işlevi yoktur.

Sorun varsa ; bu sorun ilgili hakemin tek başına, kendi varlığı, kendi düşüncesiyle ortaya çıkarttığı bir sorun olamaz. Bu sorunun kökenine inmek gerekir.

Fakat, ilk önce, detaylar, bilgiler, belgeler, sonuçlar lütfen ortaya çıksın. Ondan sonra düşüncelerimizi açıklamaya devam ederiz.

Benimle ilgili bir haksızlık olsa, ilk yapacağım şey adımı sanımı bildirerek kendimi tanıtırım.

Kimbilir, belkide anlatılan olay hiç olmamıştır. İlgili yazar kamuoyunu bulandırmak ve yanıltmak için senaryo yazmaktadır. Ne dersiniz !

Bu arada, ilginç olan şu ki ; çevresindeki illerde gerçekleşen turnuvaların tüm detayları ortadayken Kırşehir’deki turnuva detayları ve gelişmeleri yoktur : TSF Kırşehir İl Temsilciliği sayfası okunduğunda bahsedilen turnuvanın ertelendiği izlenimi edinilmektedir.
ben yazımı yazmadan önce sayın feti gibi araştırma yapmıştım . Kırşehir il birinciliğinin ertelendiği gibi bir algı edinmemiştim . üstelik il birinciliğinin yönergesi sitede yoktu. şikayetten orada neler olduğunu anlamak ise pek zor değil .

hemen bütün il birinciliklerinde geç kalma süresi 15 dakika olarak belirlenmiş ama burada yönerge bile temsilcilik sayfasında yayınlanmamış.

ayrıca il birincilikleri için 15 dakika gecikme süresinede ben burada itiraz ediyorum . aslı 30 dakika olmalıdır.. ben mi yanılıyorum ama başlama 20 aralık, bitiş 21 aralık . çok garip .
http://kirsehir.tsf.org.tr/

muzaffer şekerli
TSF Kırşehir İl Temsilciliği sayfasında il birinciliğinin 7 tur yapılacağı ve turnuvanın 20-21 Aralık 2014 de yapılacağı yazılıdır.
TSF Kırşehir İl Temsilciliğini il birinciliğinin yönergesini yayınlamaya, il birinciliğinin yapılıp yapılmadığını bildirmeye, yapıldıysa 2 günde kaç tur yapıldığını bildirmeye davet ediyorum.
Ukd hesaplamalarına girdiğine göre 2 günde 7 tur yapılmış olamaz diye düşünüyorum. En azından yapıldığına dair bir işaret var Smile

http://ukd.tsf.org.tr/turnuvadurumu.php?t=hg&tid=6458
şimdiki yazacaklarımı yeni bir başlık altında yazacaktım ama burada yazmayı uygun buluyorum . belkide yanılıyorum .
türkiye kupasında geç kalma süresi 0 dakika olarak kabul edilmiş. üstelik yarışma yönergesi 6.2 maddesinde FİDE ye göre diye bir ibarede düşülmüş.

http://tk2015.tsf.org.tr/images/stories/yonerge.pdf

FİDE nin bizdeki tercümesinide aşağıya alıyorum ..6.7 iyi okuyun bakalım ne diyor.
http://www.tsf.org.tr/kaynaklar/belgeler...-kurallari

ilgili yazı şöyle diyor..
yarışma kuralları yoluyla,önceden , bir hükmen yenik sayılma süresi belirlenir.....etx.... buradaki ifade aynen bir geç kalma süresi belirleneceğini ifade eder. ben başka bir şey anlamıyorum . ama turnuva organizatörleri isterlerse o da eğer isterlerse 0, (sıfır) geç kalma süresi belirleyebilir.yani 0(sıfır) geç kalma süreside belirlenebilecek bir geç kalma süresidir. yani bu demek değildir ki; FİDE esas olarak 0 (sıfır) dakikayı esas alıyor ve onun uygulanmasını emrediyor. yok böyle bir şey .

eğer siz koskoca il birinciliklerinde , türkiye birinciliğinde, türkiye kupasında geç kalma süresini 0(sıfır) dakika olarak belirlerseniz, bunada FİDE öyle diyor derseniz, kusura bakmayın ama siz ve federasyonunuz satrançtan gelme bir federasyon değilsiniz demektir... bu işi bilmiyorsunuz demektir. saygılarımla.

muzaffer şekerli
muğla, datça
Bir ihtimal daha var.
O da okunmamak mı dersiniz ?
Okunup da önemsenmemekmi dersiniz ?
Yoksa korkmak mı dersiniz ?
Yok, yok korkuyla ne ilgisi var canım. Olsa olsa ben burada o da Kırşehir’de birbirimizi duymayan, bilmeyen, satrançla ilgilendiğini zanneden kişileriz.

Fakat, yine de tahmin ediyorum :
0rada bir kapalı kutu var, paylaşmayı bilmeyen veya bilemeyen.
Hata yapmayı dünyanın sonu sanarak hatayı kabullenmeyen ve gelişmeye kapalı olan.
Günceli araştıramayan, bilmeyen veya araştırıp bulan fakat kabullenmeyen.
Orada bir veya birileri var satranççıyı önemsemeyen.

Bir de Allteam45 vardı... hakem miydi neydi acaba, satranççıyı azarlar gibi yazı yazan !
bu konuda söyleyeceğim son şeyler şunlar..
araştırdım il birincilikleri çerçeve yönergesinde geç kalma süresi 0 (sıfır) dakika olarak belirlenmiş . türkiye 'nin ciddi bölgelerindeki satranç yöneticileri bunu beğenmemiş ve kendi il birinciliklerinde geç kalma süresini federasyon hilafına 15 dakika olarak uygulamış. birçok küçük il yönerge bile hazırlamamış çerçeve yönerge ile idare etmiş, sadece sonuçları yayınlamış . ama neyi nasıl yapmışlar belli değil .

buradan geç kalma süresini 15 dakika uygulayan bölgelerimizi tebrik ediyorum .ama buradan ne sonuç çıkar onuda merak ediyorum. çerçeve yönergeler ne kadar geçerli bilemiyorum. mesela 60 +30'' dakikalık zamana ayrıca burada itiraz ediyorum . il birinciliklerinde süre ''en az 45+30'' olur'' denmesi lazımdır. bu hem günde iki tur yapmayı kolaylaştırır hemde eşitlik halinde birinciyi ''tie break'' ile belirlemeye zaman kazandırır.

ismini vermeyim bir bölgemizde eş puan halinde, il birincisini TİE BREAK ile (10'+30'') belirlemiş çokda güzel etmiş . eşitliği tie break ile bozmayı ilk ben önermiştim .

ciddi bölgeler satranç mantalitesi ile işlerini yürütmeye devam ediyorlar. bu ise beni çok memnun ediyor. buradan bütün satranççı yöneticilere işlerinde başarılar diliyorum .

kırşehir il birinciliği mi . boşverin canım . yapılmış ya, gerisini federasyon düşünsün . ben satranççıların performansından memnunum . şu an mutluyum .

muzaffer şekerli
muğla ,datça
Geç kalma süresi olmalı mıdır?Bir anlayışa göre olmamalıdır.Çünkü bütün spor dallarında maçlar öngörülen saatte başlar.Ama futbolcuların tünelden birkaç saniye geç çıktıklarına da tanık oluyoruz.Oysa Satrançda düşündürücü olaylar yaşadık.İzmir'deki takımlararası Yöresel lig maçında rakibimizin bir oyuncusu salona 1 saniye geç girdiği için biz maçı 6-0 hükmen kazandık!Bu anlattığım olaya tanık olanlar halen hayattadır.Hükmen sonuçlara ben alışkınım.Ancak rakibimizin maça zamanında gelen 10 yaşındaki çocukları nasıl şaşırdılar?Unutamıyorum.Şu halde keskin kural kübüne zarar verir.Orta yolu aramalıyız.Biraz cesur olmalıyız.Öncelikle Milli takım maçlarını ve Olimpiyat gibi büyük olayları ayrı tutmalıyız.FİDE'nin tavsiye ettiği yeni kurallar bu büyük etkinliklerde uygulanabilir.Yöresel lig maçlarında ve yerel açık turnuvalarda esnek davranmalıyız!Neden esnek davranmalıyız?Çünkü Avrupa'da da esnek davranılıyor.Benim yönergesini incelediğim birçok açık turnuva ki bunların çoğu Almanya ve Avusturya'da düzenlenmekte olan turnuvalardır geç kalma süresi 30 dakikadır.Özellikle büyük şehirlerde Trafik sıkıntısı gözönünde bulundurularak bir geç kalma payı bırakılmalıdır.Avrupa'lılar bu konuda esnek davrandıklarına göre onların da bildikleri vardır.Neden katı kuralları azaltmalıyız?Çünkü insanları Satranç oynamaya teşvik etmeliyiz.Teşvik kavramını ihmal etmek bugüne kadar bize çok zarar verdi.Çözümü kolay sorunları tartışarak zaman kaybettik.Birbirimizin hevesini kırdık.
Beylikdüzü'nde oturan emektar sporcuyu Tuzla'da düzenlenen emektarlar turnuvasına çağırıp sonra "geç kalma süresi 0 dakika"demek -Satranç oynamayın sadece ödemeniz gerekenleri ödeyerek yükümlülüklerinizi yerine getirin-demektir.
Tamam kabul. Bu meçhul yönerge yayınlanmayacak. Yayınlanamamasının nedeni, orada dış dünyaya kapalı, dış dünyada ne olup bittiğini anlayamayan, kavrayamayan bir yapı var. Bir de bu yapıya destek veren TSF.

Şimdi, ana konumuza dönelim.
Sıfır dakika kuralı denen garabete.

Bir satranççı satranç oynamaya gelmişse hiçbir güç onu engelleyememeli. Özellikle kral olduğunu zanneden bazı hakemler satranççının satranç oynama hakkını gasp edememeli. Geçmiş zamanlarda bir başhakem “Yönergeyi siz mi hazırlıyorsunuz ?” şeklindeki soruma “Hayır” demişti. Bu hayır her zaman ve her yerde geçerli olmalıdır. Turnuva yönergesini (yarışma kurallarını) turnuva organizatörleri hazırlamalı, hakemler sadece uygulamalıdır. Fakat hakem hem organizatör ve hem de hakem olursa bu işde bir yanlışlık var demektir. Hakem kural koyucu olmamalı. Hakem sorumlular, yetkililer tarafından konulan kuralları uygulayıcı, denetleyici pozisyonda olmalıdır. Yönergeyi hazırlamakla yükümlü organizatörler ise yeni ve gelişmekte olan kuralların ruhunu kavrayıcı yetkinlikte, satranççıyı seven, satrancın gelişmesi için çaba gösteren bir durumda olmalıdır.

“Sıfır dakika” kuralı hakemin işine gelir. Hakem için büyük kolaylıktır. Onun için ön kontrol son imza çok kolaydır “sıfır dakika”da. Fakat “sıfır dakika”da satranççının çok yönlü hakları gasp edilir. “Sıfır dakika”yla son dakikalarda panoya asılan eşlendirmede adını görebilmek için itiş kakış içinde kalmak satranççıya reva görülmektedir. Rahat ve stressiz bir ortamda oyuna başlayabilme hakkı gasp edilmektedir. İtiş kakış stresiyle ve heyecanıyla beraber başka ihtiyaçlar da ortaya çıkabilir. Satranççı tuvalete gitme ihtiyacı duyabilir son dakikalarda. Tuvaletle masası arasında kalan satranççı daha bir telaşlanabilir. Ellerini dahi yıkamayı unutur da rakibinin elini temizlenmemiş eliyle sıkmak zorunda kalabilir. Önemli bir işini halletmek için tur arasında dışarı çıkan satranççı trafik yoğunluğundan dolayı istemeden de olsa geç kalabilir. ‘Daha erken yola çıksaydı’ sözü en azından İstanbul gibi şehirlerdekiler için zulümdür.

“Sıfır dakika” kuralında hakem ben işimi yapıyorum diyebilir. Fakat bu söyleyiş yanlıştır. Diğer tarafta gerçek olan şu ki bir veya birkaç satranççı satrançtan soğur. Kendisi soğumakla kalmaz başkalarını da soğutur. Topyekün bakıldığında satranç ve satranççı kaybeder.

Anayasanın, kanunların, tüzüklerin, yönetmeliklerin, vs. vs. hergün değiştirildiği bir ortamda “sıfır dakika” kuralı gülünç, anlamsız, despotik, satranca ve satranççıya zararlı bir kuraldır. Bu kuralın katı bir şekilde uygulanmasıyla satranç ve satranççı kaybeder.

Salona birkaç saniye veya birkaç dakika gecikmeyle gelen satranççıyı mazeretini sormadan ve değerlendirmeden ve mazeret değerlendirme cesaret ve basiretini gösteremeden salondan adeta itercesine dışarı çıkartan hakemi, hakemleri satrançtan anlamadıklarını, satranç bilmediklerini, satranççıyı sevmediklerini iddia ederek kınıyorum.

Yaşamak canlıların en temel hakkıdır. Hiçbir ceza yaşama hakkını yok etmemelidir. (Adeta her gün değişen) kanunlar toplum düzenini sağlamak içindir. Toplum düzenini bozan süreli veya süresizce cezalandırılır. Fakat bu ceza hiçbir zaman suçlu kişinin yaşama hakkını elinden almaz, almamalıdır. Bilerek bile cinayet işleyen bir kişi hapiste süreli veya süresizce tutulur. Bu süre boyunca hapisteki kişinin sağlıklı bir şekilde yaşama hakkı oluşturulur ve korunur.
Satranç oynamak satranççının en temel hakkıdır. Satranç kuralları da satranççının satranç oynamasını düzene sokmak içindir. Satranççıyı satranç oynamaktan yasaklamak için değildir. Satranç oynama düzenini bozan cezalandırılır. Fakat rakibine, turnuva salonundakilere, hakemlere, eşyaya, vb. zarar vermeyen satranççının satranç oynama hakkı hiçbir zaman elinden alınmamalıdır.

Eğer sıfır dakika garabeti yönergelerde yer almaya devam edecekse, ya satranççıya satranç oynatmak için çareler arayacaksın veya satranççıya satranç oynatabilmek için FIDE kurallarının değişerek gelişmesi için FIDE ye öneriler sunup gerçekleşmesi için çaba göstereceksin. Hem FIDE de temsilcin varken bu senin için daha kolay olmaz mı ? Yoksa amacın sadece ve sadece kuralları katı bir şekilde uygulayıp satranççının haklarını gaspetme keyfini yaşamaya devam mı etmek istiyorsun ?

Geç kalma süresini hakemlerin dışında yönergeyi hazırlayanlar tespit etmelidir Bu noktada hakem geç gelen satranççının mazeretini değerlendirebilmek için olayı kavrayıcı durumda ve yetkinlikte olmalıdır: Satrancı bilmeli, kavramalı, sevmeli, bulunduğu şehrin trafik durumundan, iklim şartlarından, vb, vb haberdar olmalıdır. Bilme, kavrama, sevme olmaz ise veya benim işim değil derse yeni kurala göre o hakem hakemlik yapmaya ehil, yetkin ve yetkili olamaz. Bu kişi göreve devam ederse satranca ve satranççıya zarar verir.

Eski kural : 6.6.a. Any player who arrives at the chessboard after the start of the session shall lose the game. Thus the default time is 0 minutes. The rules of a competition may specify otherwise.

Yeni kural : 6.7.a. The rules of a competition shall specify in advance a default time. Any player who arrives at the chessboard after the default time shall lose the game unless the arbiter decides otherwise.

Eski kural uluslararası turnuva yönergelerinde yazılmaktaydı. Yeni kural devreye girdikten sonra “sıfır dakika” kuralı yönergelerden çıkarılmıştır. Yeni kuralın uluslararası turnuvalarda geçerli olduğunu görmekteyiz.

Eski kural her ne kadar yarışma kurallarına farklı bir süre konulmasına açık kapı bıraksa da, sıfır dakika kavramını ön plana çıkartıp uygulanması gerektiğini belirtmekteydi. Yeni kuralda ise sıfır dakika kavramı yoktur. Yeni kuralda sıfır dakika sözcükleri hiç yazılmamıştır. Onun yerine belirli bir süre konulması istenmektedir. Bu süre sıfır dakika da olabilir bir saat de. Bu geniş toleransın yanısıra, satranççı belirtilen sürede gelemese bile, yeni kural mazeretlere karşı son kararı hakeme bırakmaktadır. Yeni kural hakeme satranççıyı salondan çıkartmak basitliğini değil fakat satranççıya satranç oynatabilme yetkisini ve sorumluluğunu vermektedir.

TSF bu konuda gerekli ve yeterli ehliyetleri tekrar seçmeli, eğitmeli ve yetkilendirmelidir. Tabii ki, öncelikle kendisi gerekli ve yeterli ehliyete sahip olduktan sonra...