Özgür Satranç Forum

Orjinalini görmek için tıklayınız: İzmir'de Satranç
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
17-18 Ocak tarihlerinde İzmir’de ‘’MTS Logistics Satranç Turnuvaları Serisi – 4’’ turnuvasına katıldım. Taa Muş’tan iki günlük bir turnuvaya katılmamın sebebi sürekli İzmir’de bir turnuvaya katılma isteğimdi.

Turnuva benim için çok başarısız geçse de İzmir’de yeni tanıştığım dostlar ve İzmir satrancı ile ilgili gözlemlerim benim için kazanım oldu.

İnternette, sosyal medyada İzmir ile ilgili sürekli güzel haberler duyuyordum. Bu güzellikleri yerinde görmek beni bir satranççı olarak ziyadesiyle mutlu etti.

Gözlemlerimi madde madde sıralayacağım.
1- Enis Bilyap ve Neşe Kanmazalp’ın (İSEM) organizesinde yapılan turnuva, tur saatlerinin ufak gecikmesi dışında her anlamda çok iyiydi. Katıldığım birçok turnuvadan çok daha iyiydi.
2- Sporcular yediden yetmişe çok iyiydi. Turnuvanın küçük sporcularının centilmenliği, ahlakı, rakibe saygısı, oyun içindeki duruşu, hakemlere yardımcı olması v.s çok iyiydi.
3- Özellikle genç/küçük sporcuların, satranç sporunun ruhuna bu kadar uygun davranmaları, o çocukların antrenörlerinin onları iyi yetiştirmiş olmasından kaynaklandığını düşünüyorum.
4- Hakemler de çok iyiydi. Daha doğrusu İzmir’de hakemlik müessesi iyi işliyor kanaatimce. Turnuva bitiminde ‘’hakemsiz turnuva’’ olabilir mi? Diye düşünmeye başladım. Varlıklarını hiç belli etmediler yani. Eğer bir spor müsabakasında hakem dikkat çekmiyorsa, kendinden bahsettirmiyorsa o hakem başarılıdır kanımca.
5- Veliler de son derece profesyoneldiler. İşlerini çok iyi yaptılar. Ne çocuklarını ne de diğer sporcuları rahatsız edici en ufak bir tutum içerisine girmediler. Son derece sessiz ve sabırlı bir şekilde turnuvayı takip ettiler.
6- Tabi ki il temsilcisini unutmamak gerekiyor. Gökhan Narman sporcu olarak turnuvadaydı. İzmir’de eski il temsilcilerinin emekleri de elbette çoktur. Ama Gökhan Bey’den sonra İzmir satrancı gözle görülür bir ivme kazandı.

Özet olarak İzmir’de satrancın tüm öğeleri işlerini en güzel şekilde yapıyor. ‘’Satranç sporu’’ kültürü iyice oturmuş. Herkes ne yapacağını, nerede duracağını çok iyi biliyor. Teknik toplantısı iki dakika civarında süren, hiçbir tartışmanın olmadığı satranç sporunun en ideal şekilde icra edildiği çok güzel bir turnuva oldu. Turnuva organizatörlerini, hakem heyetini, sporcu, antrenör, velileri ve tabiki il temsilcisini tebrik ediyor başarılarının devamını diliyorum. Birçok değerli ustamızın çıktığı İzmir’den daha nice ustalara nice başarılara diyorum.
Sevgili Kasım Demircin,
Katılımına ve İzmir'den beklenen güzelliklere tanık olmana çok sevindim.Teknik toplantıda hiç tartışma yaşanmaması ise sadece bardağın dolu olan kısmını görmek isteyenler için yeterlidir.Tartışmak mutlaka kavga etmek değildir.Bazı konularda sıkıntılar yaşıyoruz.Bunları aşmak için medeni insanlar gibi tartışabiliriz.