Özgür Satranç Forum

Orjinalini görmek için tıklayınız: Yıldırım oyun satrancı geriletir mi ? Ne düşünüyorsunuz ?
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
Yıldırım parti oynamak, geriletir.
Eskiden büyüklerimiz böyle derdi.
Ama benim burada kastettiğim yıldırım tam olarak şöyle;

Dakika + saniye ekleme = En az 10 olmalı.

Örnek;
5 dakka + 5 saniye ekleme = 10. Bu süre ile oynamanızda bir sıkıntı yok.

ama

3 dakika + 2 saniye ekleme = 5. Uzun vadede oyun gücünüz körelecektir. Ratinginiz düşecektir. Bu şekilde oynamak satrancınız için zararlı olacaktır.

Konu bu.

Siz ne düşünüyorsunuz?
Soruyu Eğitime katkı sağlamak yönünden şöyle sormak uygundur:Yıldırım Satrancı neden geriletir?Satrancı gerileten başka hangi etkenler vardır?Satrancı gerileten veya aynı düzeyde kalmasını sağlayan önemli etkenlerden biri "sürekli gündemi değiştirerek yanıtı verilemeyen soruları unutturmaktır"Maksimum Rating konusunu yarım bırakıp Yıldırımın faydaları konusuna geçersek unutmamız gerekenleri kolay unuturuz.
Doğru diyorsunuz efendim. Maksimum rating konusunu da irdelemek gerekir. Buraya daha sonra kaldığımız yerden devam ederiz.
Yıldırım oyun gücünü azaltıyor. Bu konuda onlarca örnek verebilirim ama şimdi isim verip alınganlığa neden olmak istemiyorum. Benim gibi fani oyuncuları zaten körelten bu bağımlılık, Türkiye Şampiyonu olmuş satranççıları bile eritip muma çevirmiştir. Bir eğitimci olarak uyarıyorum: Yıldırıma dikkat!

İdeal oyun süresi bence minimum 15+0'dır. Ondan aşağısı sağlıklı-mantıklı bir oyundan ziyade "hamle sokmaca" yarışına dönüşüyor.
Ben yaklaşık 3 yıl önce üniversiteyi bitirip iş hayatına geçtim. Satrançla öğrenciyken de profesyonel olarak uğraştığımı iddia etmem doğru olmaz ama daha çok vakit ayırırdım. Turnuvalara gider, eğitimleri aktiviteleri kovalar, satranççı arkadaşlarımla vakit geçirirdim. İş hayatına geçince ise satrancın hayatımdaki yeri cep telefonumdaki playchess uygulamasıyla sınırlandı ve bu soruya cevap verebilecek tecrübeyi edindiğimi düşünüyorum.

"Sonuç ne?" derseniz, "Ne olmasını bekliyorsunuz ki?" diye sorarım. Tabii ki hezimet. Ağır partide dahi açılışları aşırı hızlı oynar oldum. Sürekli playchess tabiriyle 'cheap tactic' ler peşinde koşar oldum. Ve bu taktik merakına rağmen hamle derinliğim 2-3 en fazla 4 hamle oldu. Hep hislere dayalı oyun anlayışı. Bir konumda strateji belirleme, plan kurma yeterliliğim dibe vurdu. Kısaca, tek başına yıldırım satrancı bırakmak demektir.

"Aktif bir oyuncu için etkileri bu kadar fazla olmaz" diyebilirsiniz fakat belki de doğru yorum "aktif oyuncu negatif etkilerini bu kadar göremez" şeklinde de olabilir. Bilemiyorum.

Özetle fikrim, yıldırım satrancın eğlence boyutlarından biridir ama asgari düzeyde olmalıdır. Gerçek hayatta zevk veren kötü alışkanlıklara gösterilen özen, satrançta yıldırıma gösterilmelidir Smile
Yıldırım oynamak satranç oyun gücünde azalmaya neden olmaz. Oyuncunun gücü beyninde bi rahatsızlık olmadıkça veya beyin yaşlanmadıkça pek azalmaz..

Yıldırım oyunları hızlı düşünüp hızlı oynamayı gerektirdiğinden dolayı yavaş partilerde yani asıl oyunlarda büyük zararlara sebep olabilir. Oyuncu yavaş partilerde daha acele oynamaya kalkar veya çok az düşünerek, tek bir varyanta kilitlenerek satranç körlüğü sık sık yaşabilir ve olası hamleleri gözden sık sık kaçırabilir. Eğer yıldırım partileri yavaş partilerden çok tercih ediyorsanız ortaya saydığım sebepler çıkacaktır. Sonuçta birbirine zıt 2 kavram söz konusu. Yıldırım(Hızlı)-Yavaş.. Yıldırım partiler oyuncuya satranç körlüğü ve acelecilik konusunda zararlar verir. Dikkatli olun yıldırım oyun sayınızın dozajını çok kaçırmayın..

Selamlar...
Botvinnik.