Özgür Satranç Forum

Orjinalini görmek için tıklayınız: Bir Stoper Bir Fovet !!
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
İki gündür 2016 Rio Olimpiyatları ile ilgili bir konuyu araştırırken doğal olarak tüm gazetelerin basılı ve internet versiyonundaki spor haberlerini inceledim. Yüzlerce spor haberinin yanı sıra yayınlarda bir kelime satranç olmadığı dikkatimi çekti. "Futbol-Basketbol-Voleybol-Atletizm" linklerinin yanı sıra genelde "Diğer" diye bir link var, tıkladığınızda Boks'tan Motor sporlarına, Dövüş Sporlarından, Hentbol, Yelken, Jimnastiğe, Bisikletten tutunda Biniciliğe kadar birçok spor dalının haber portalı var.

Kağıda basılı gazetelerin hepsinin internet sayfaları var. Ne yazık ki hiç birinde bir kelime satranç geçmiyor.

İnternet gazetelerinin spor bölümünde binlerce köşe, binlerce yazar var, her gün değişik konularda yazıyorlar. Bir tek bizimki yok.

Diğer ülkelerde de durum aynı mı acaba?

Futboldan sonra en çok lisanslı sporcu sayısına sahip ikinci spor federasyonu hangisiydi ??
Tespitler doğrudur.Ne yazık ki bunun sorumlusu da öncelikle bizim gibi Satrancın içinden gelen erişkinlerdir.Bilerek ya da bilmeyerek kaçak döğüştük.Ben çok iyi mücadele ettim.Ama mücadelem sadece internet ortamında kaldı.Onun için etkili olamadım.Sesimi duyuramadım.Elimde bir gazete köşesi veya bir yayın organı bulunsaydı belki daha etkili olabilirdim.Belki bazı konularda Tahkim Kuruluna gitmem gerekirdi.Yüzlerce sayfa yazdım.Hiçbir yararı olmadı.Bundan sonra ne olacak?Bizi izleyen gençler mücadeleyi sürdürmelidir.İnternet ortamında yazmak yeterli değildir.Satranç sporcuları eninde sonunda bir sendika kuracaktır.İçinde bulunduğumuz koşullar büyük ölçüde yabancılara yararlı olmaktadır.Amacımız yabancı düşmanlığı yaratmak değildir.Ama attığımız her adımda önce yerlilerin çıkarlarını sorgulamalıyız.Aksi halde hiçbir konuda reform veya gelişme beklenemez.Basın neden Satrançdan söz etmiyor?Çünkü Basının Satrancı tanıtmamasından memnun olan birçok kişi ve kurum var.Bu durum değişir mi?Uzun süre değişmez!Binlerce Spor yazarı var.Tek kelime Satranç yazmazlar.Ama Satranç Federasyonu seçiminde temsil edilirler.Bu hem üzen hem güldüren bir piyestir.Biz sadece rolümüzü oynuyoruz.
Sevgili Enis Abi,

Tespitlerine katılıyorum. Dünyada da Türkiye'de satranç derin bir kriz yaşıyor. Satrançtan önce medyanın kendisi de derin bir kriz yaşıyor. Norveç dışında (nedeni malum) durum çok farklı değil şu anda.

Dünyadan iki örnek vereyim: Bundan 7-8 yıl Associated Press haber ajansının tam zamanlı bir satranç muhabiri vardı, arada ben de içinde çalıştığım için biliyorum, küçüldüler ve satranç muhabiri istihdam etmekten vazgeçtiler. New York Times ki satranca önem veren bir gazetedir, satranç yazarıyla yollarını ayırdı.

Haber portalleri (spor ve genel anlamda) 2-3 editörle çalıştığından satrancın radarlarına girmesi oldukça zor. Türkiye'de satranç köşesine yer veren iki gazete var ama toplam tirajları 80-90 bin. Yani, medyanın kalitesizliğinden (haber portalleri de dahil) de kaynaklı sorunlar var. O yüzden pek beklentilerimizi düşük tutup gençlerin internette yapacaklarını görmemiz lazım.

Federasyon, kurumsal iletişim faaliyetleri adı altında "advertorial" (reklam-haber yani kendi haberini yazıp gönderip ilan gibi yayınlatmak) gönderebilir, bunlar federasyon bünyesinde tartışılmış konular ama o tarz reklam-haberler de turnuva satrancından çok okulda satranca yönelik olacaktır. Ayrıca satrancın da yaşadığı krizin detaylarına girmeyeyim, mojojojo blogunda güzel anlatıyor.

Yakında İş Bankası'nın yıldönümü var ve 5 hafta sonra okullar açılıyor. Bu dönemde İş Bankası kaynaklı bazı kampanyalar görmek şaşırtıcı olmayacaktır.

Özetle: Ben ümitsizim. Yer alacak içeriğin kısmen bir kalitesinin de olması lazım ki o bile hiçbir zaman olmayacak.