Özgür Satranç Forum

Orjinalini görmek için tıklayınız: İiiiban No:
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
Her satranççı bir bankaya ait hesabındaki İBAN numarasını yanında taşısın; bundan sonra.

Efendim, Patagonya'nın zssttanbul köyünde bir satranç turnuvasına katıldım. Hak ettiğim para ödülünü alma zamanı geldiğinde, oda ne? Öyle peşin para filan yok....

Ver İBAN numaranı, değerli yöneticilerimiz uygun bulduğu bir zaman paranı hesabına yatırır.

Böyle bir bilginin ve kuralın Turnuva Yönergesi'nde yazmasına da gerek yok.

Ne güzel! 10-15 gün evvelden turnuva kayıt paralarını peşin peşin al, sponsordan da reklam karşılığı paranı al, hepsini hesabına yatır kullan babam kullan.

Çok fazla yurt dışı şikayet olmasın diye yabancı oyuncuların parasını belki bir gün sonra banka hesabına yatırırsın ama yerli, 100, 200, 300 Patagonya Doları kazananların yarısını veya tümünü geç yatırsan da olur.

Ha bir zamanlar, etik, vicdan, emekçilerin ve satranç emekçilerinin hakkını terini soğutmadan vermek gibi evrensel erdemler vardı değil mi?

Neyse allahtan böyle bir şey bizim ülkemizde olmuyor, ya bir de İst.Açık böyle olsaydı?
(06-09-2015, 19:01)Sol Kemalist Nickli Kullanıcıdan Alıntı: [ -> ]Efendim, Patagonya'nın zssttanbul köyünde bir satranç turnuvasına katıldım. Hak ettiğim para ödülünü alma zamanı geldiğinde, oda ne? Öyle peşin para filan yok....

Ver İBAN numaranı, değerli yöneticilerimiz uygun bulduğu bir zaman paranı hesabına yatırır.

Sn. Sol Kemalist,
Duyarlı davranarak turnuva adı vermediğinizi düşünüyorum.

Eğer böyle bir durum yaşamışsanız, hakkınızı gasp eden ya da geciktirenler sizin bu duyarlı davranışınızı hak etmiyorlardır.

Turnuva adını ve yerini yazmayı düşünür müsünüz?
Selam ve saygılarımla...
Yanılmıyorsam bir ara 'Bülten ekibi' aynı sorunu yaşamıştı.

Tarih ve turnuva adı veremeyeceğim. Smile
Turnuva adı küçük bir satranç bulmacası olsun.

Aklıma gelmişken telif hakkı istemeyeceğimi beyan ederek buradan bir kaç öneride bulunayım: Madem satranççıların hak ettiği parayı zamanında ödemiyorsunuz aynı şekilde hak edilen madalya ve kupaları da kargo ile adreslere gönderin böylece saatlerce ödül töreni için beklemesinler.

Suntadan yapılmış ve fotoğraf çektirildikten sonra hemen geri alınan, üzerinde hediye çeki ve meblağ bulunan ve hediye ile hiç alakası olmayan bu boyalı reklam suntalarını sporcular maç başlamadan önce, çay, su almaya giderken yanlarında taşısınlar, bunu da turnuva yönergesine yazın olsun, bitsiiiiin.
(07-09-2015, 06:11)Sol Kemalist Nickli Kullanıcıdan Alıntı: [ -> ]Turnuva adı küçük bir satranç bulmacası olsun.

Yazınızdaki hak ihlallerinin tamamına katılıyorum.
Ama sadece bilmek istemiştim.

Bu tip davranışların toplumda yer tarih ve organizasyon adıyla bilinmesinin bu açıdan faydası olacaktır.
Bunu emsal alan diğer turnuvaları da önlemek açısından...
Yapanın yanına kar kalmamalıdır. Kendi organiasyonlarına zarardır bu davranış.
Umarım gecikmez ve sözlerinde dururlar.

Bulmaca düşüncenize de katılıyor saygı duyuyorum.
Selamlar...
(06-09-2015, 19:01)Sol Kemalist Nickli Kullanıcıdan Alıntı: [ -> ]Ne güzel! 10-15 gün evvelden turnuva kayıt paralarını peşin peşin al, sponsordan da reklam karşılığı paranı al, hepsini hesabına yatır kullan babam kullan.
Başlığın açılma tarihi ve İstanbul Open'da da aynı uygulamanın yapıldığını düşününce bahsedilen turnuvanın İstanbul Open olduğu anlaşılmakta.

Bu paralar iddia edildiği gibi gerçekten sponsorlardan peşin alınmış olsa ve ödüllerin hiç biri derhal ödenmemiş olsa dahi, paraların 1 ay sonra ödeneceğini farz edersek 34000₺'nin 1 aylık faizi yaklaşık 250 TL civarı eder. Gerçekten de "hepsini hesabına yatır kullan babam kullan"lık bir tutarmış! IMF borç istemese bari Smile
Geçmişde sadece yerli sporcuların katıldığı bazı etkinliklerde sporculara ödenecek olan paraların bir süre sonra banka hesaplarına gönderildiği olmuştur.Herhangi bir nedenle yine böyle bir uygulama yapılmış olabilir.Ama benim yabancılara 1 gün gecikmeli ödeme yapıldığına inanmam zordur.Yabancılara zamanında ödenmiştir.Yerlilere 15 gün sonra havale edilecektir.Bu benim tahminimdir.Yabancılara öncelik verildiğini gösterir.Çözüm yerlilerin boykot etmesidir.Burada sorulan bulmacaların yararı olmaz!Sorun yaşayan çözümünü de aramaya başlamalıdır.
''Burada sorulan bulmacaların yararı olmaz!Sorun yaşayan çözümünü de aramaya başlamalıdır.''

Keşke hep bulmaca çözerek yetiştirilseydik de yaşamı sorgulamayı öğrenip, dogmalardan kurtulabilseydik. Yani bulmacalar her zaman yararlıdır.

Şimdi burada, alt yapı- üstyapı karşılıklı birbirini nasıl etkiler vb. Marksist felsefeden söz açıp konuyu politika veya bu ülkenin ne kadar berbat yönetildiği gibi bir yere sürüklemiyeyim, merak edenler okusun, öğrensin.

Çözüm mü, hah haaa... 400'ü verseydik böyle olmazdı... Balık baştan kokar.

Mehmet Nusret.
Yüzsüzlük ve sorumsuzlukta 7. gün tamamlandı.

2015 İst. Açık ödül paraları hala hesaba yatmadı.
Henüz ödül alan sporcuların yarısı bile iban numaralarını bildirmemiş. Çok ilginç...
(13-09-2015, 22:33)Attorney at Law Nickli Kullanıcıdan Alıntı: [ -> ]Henüz ödül alan sporcuların yarısı bile iban numaralarını bildirmemiş. Çok ilginç...

Günde; 1-1,5 TL verip gazete almayacak kadar cimri insanlar var, yıllardır zor durumda olup ağlaşan emekliler var ve bunlara yılda 2 kez çift maaş vereceğim diyen politikayı desteklemeyenler de aynı emekliler.

Hastane kuyruklarında kanserli hastalara kolonoskopi için bir yıl sonrasına gün veriliyor, aynı insana ''Kaçaksaray yerine yoksul halktan çalınan bu parayla onlarca Hastane yaptırılır mıydı? Ve sen belki de hiç sıra beklemeden tedavine başlayabilir miydin?'' diye soruyorsun, o da yüzüne tuhaf tuhaf bakıyor.

İiiiiban numarasının isteneceğini kimse bilmiyordu ki... ta ki ödül törenine kadar, elbette herkes bu numarasını zamanında veremeyecek ve bir kısmı hiç veremeyecek, bu olay da böyle unutulup gidecek.

Peki İban numarasını verenlerin hesabına neden para yatmıyor? E bu da takdiri ilahi, hatta şehitlik için başına iban vinçi düşmesi gibi bir şey işte.
Satrancı sadece masada oynayan satranççım,

Haberin yok mudur satrancın bir de yönetim ve bankalar arasında oynandığından ?
Ödülünü alman için sponsorlarımıza hesap açtırmalısın.
Sponsor olmayanlardan iban alırsan yine de ödülünü alırmısın, bilemem.
Ödül almayan satranççım ! İlgilisine müracaat ederek hemen bir ibana sahip ol ki, sonraki turnuvalarda ödülün derhal ilgili hesaba yatabilsin.
‘Derhal’ dediğime bakma sen. Derhalin bugünkü anlamı ‘bugün git yarın gel’ dir. Yüzyıllardır öğrenemedin mi ?
Emanet ‘bugün git yarın gel’ cilerin elinde olduğu sürece korkma ! Ödülün emin ellerde senin adına saklanıyordur. Ödülünün sana ne zaman teslim edileceğini de sakın emanetçilere sorma. Onları hoşgör. İşleri başlarından aşkın olduğundan ‘bugün git yarın gel’ demek zorunda kalıyorlar.

Sağlıcakla kal,
IBAN bazıları için tam bir sürpriz oldu. Dereceye girip öyle bir derdim olmasını da isterdim. Big Grin
Acaba bu IBAN olayı yabancılar için de geçerli miydi?
Onlar için kesinlikle geçerli olduysa bence sorun yok, ancak farklı uygulama olduysa sıkıntı vardır.
Bu konudaki şikayetleri uzunca bir süre önce bizzat federasyon başkanı Gülkız Tulay'la görüşmüştüm, kendisi ay sonlarında ödeme yapıldığını ve eskisine göre ödemelerin hızlandırılması konusunda hassasiyet gösterdiğini söylemişti. Belli ki geçmişte benzer şikayetler yapılmış ve haberdar, TSF nezdinde bir girişimde bulunulursa sonuç alınma ihtimali yüksek.

IBAN ile ödeme yapılması "tahminimce" standart bir uygulama çünkü ödemelerin elden yapılması yerine bank hesapları üzerinden yapılması hesap verebilirlik ve şeffaflık açısından başat koşuldur.
Aaaa Gülkız Hanım'ın da mı haberi varmış bundan... çok şaşırdım valla. E tabi şimdiye kadar elden ve gecikmeden yapılan ödemelerde hep sorun oldu, hesap verilemedi, yıllar önce de 77.000 TL'lik bir olimpiyat yemeği verilmişti, hesaplar ibra olamamıştı...

Burada da aynı duruma düşülmemesi için çok dikkatli olmak lazım...

Şefaflık Turnuva Yönergesinde de olsaydı ve ödüller hemen anında değil, yöneticilerimizin uygun bulduğu bir uzay-zaman sürecinde ödenir denseydi, şeffaflıktan atomu parçalayacak olgunluğa gelirdik.

Özgür irade ile yorum yapmak başka bir şey işte Ateş Bey, gördüğünüz gibi gerçek ismin fazla önemi yok, hatta yazarına zarar bile verir. Okuyan gerçekten özgür irade ile yazılmış bir yazı filan zanneder.
Hak edilen bir parayı alamamak çok sinir bozucu olabilir -ki başıma geldi, bir arkadaşımın başına geldi hatta onun için konuştuğumu söylemekte bir beis görmüyorum- ve somut bir çözüm öneriyorum. Doğrudan temas kurmak.

Takma isim bir özgürlüktür, her türlü kısıtlamaya katiyen karşıyım, lakin ben gerçek ismimi kullanıyorum. Neyi ne kadar özgür yaptığımı tartışmayacağım ama şu yazdığımdan dolayı ismime bir zarar geliyorsa en azından bunu taşıyacak cesaretim var. Herkesin aynı cesareti göstermesini dilerim. Üstelik son derece tartışmalı bir kavramı takma isim kullanan birisinin gerçek isimler üzerinden derin göndermeler yapması da büyük talihsizlik, hem de o kişi kendi çapında yardım etmeye çalışırken. Dilerim hak ettiğiniz parayı en kısa sürede alırsınız.