Özgür Satranç Forum

Orjinalini görmek için tıklayınız: Açıklama
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
[color=#444444][size=small]On yıl oldu, dile kolay...

Çok yazıldı, çok okundu, çok konuşuldu. Hepsi burada, bu forumda...

Çok forum açıldı, çok forum kapandı. Sonunda ÖZGÜR Satranç Forum da mı bu kervana katıldı?

Forumları yaşatmak neden zordur? Genelde FORUM kurmak bir yazılımın bir siteye yüklenmesi olarak algılanır. Bu düşüncede olanlar işin iç yüzünün böyle olmadığını çok çabuk anlarlar. Forum kaybolur. Silinir. Yoktur. Forum bir cemiyet olayıdır. Birçok yazışma, birçok telefon görüşmesi demektir. Bunlar çok zaman ve çok emek demektir.

Forum yönetiminde pek çok isim bulundu; zaman içinde farklı sebeplerden yollarımız ayrılanlar, yeni gelenler oldu. Forum yönetimi hep zordu, hep de zor kalacak.

Öncelikle Sayın Alacaba’ ya forumun isim babası olması sebebiyle teşekkür etmek isteriz. Yöneticilerin her beğenilmeyen uygulamasında standart başlıktır forumun “Özgür” adı. Her seferinde de “Ah Onur! Başka isim bulamadın mı?” deriz. Aslında isim çoktu, en çok bu yakışmıştı. Bu ismi çok beğenmiştik. Bizi ve amacımızı en çok bu isim anlatmıştı: “Özgür Satranç Forum”.

Biz fikirlerin Özgürce yazıldığı bir forum düşledik, belki ilk zamanlarda acemiliklerimiz oldu, hatalar yaptık ancak bu düşüncemizden hiç vazgeçmedik.

Son uygulamamızı da bu şekilde değerlendirenler oldu.

Forumda yayımlanan bir yorum/eleştiri ilk önce bazı üyelerden, ardından federasyon yöneticilerinden tepkiler aldı. Tepkiler ilk önceleri yazıya ve yazara yönelikken daha sonra bu tür eleştirilerin yapılabildiği ne yazık ki tek adres olan Özgür Satranç Forumu ve daha sonra da forum yöneticilerini hedef almaya başladı. Önümüzde çok seçenek yoktu. Yazıyı kaldırmak ve ifade özgürlüğünü yok saymak veya forumu ve ifade özgürlüğünü korumanın bir yolunu bulmak.

Bulduğumuz yol herkesi memnun etmemiş olabilir fakat bizim için alınması zor bir karardı.

Konu üzerinde gerek sosyal medyada gerekse birebir konuşmalarda çok eleştiriler aldık. Bu eleştirileri dikkate alacağız.

Büyük fedakârlıklarla yaşatmaya çalıştığımız forumun daha uzun yıllar yaşayabilmesi için öncelikle üyelerimizin desteğine ihtiyaç duymaktayız.

9 Temmuz Cumartesi günü 23.00’de kaldığımız yerden devam edeceğiz.

Özgür Satranç Forum Yönetim Grubu[/size][/color]
ÖZGÜRLÜK nedir? En basit anlamda bireyin engellenmeden istediğini seçebilme, istediğini düşünebilme ve söyleyebilme iradesidir. Öyleyse ÖZGÜR bir insanın her istediğini seçip her istediğini söyleme hakkına sahip olması doğrudur diyebilir miyiz? Tabii ki hayır. Her ÖZGÜRLÜĞÜN bir sınırı vardır. Bu sınır, diğer ÖZGÜR insanın sınırlarında son bulur. Yani hiç kimse bir başkasına hakaret edemez, bir başkasının kişilik haklarına saldıramaz.

Peki FORUM nedir? Roma İmparatorluğunda kamu sorunlarının tartışıldığı alanlara FORUM deniliyordu. Günümüzde de seçilen bir konunun tartışıldığı ortamlara FORUM denmektedir. Günümüz forumlarında insanlar medeni şekilde tartışır. Son söz dinleyicilerindir.

ÖZGÜRLÜK ve FORUM kelimelerinin anlamlarını az çok açıkladıktan sonra ÖZGÜR SATRANÇ FORUM ile ilgili düşüncelerimi söyleyeyim. Forumda en çok ilgi çeken ‘İletmek İstedikleriniz’ bölümünün son 3 başlığına bakalım. Bir tanesi TSF başkanına hakaret içeren, aşağılayan bir konu. Diğer ikisi ise TSF tarafından atanmış Uşak İl Temsilcisine mesnetsiz, çamur at izi kalsın mantığıyla yapılan ve hakaretler içeren yazılar. Forumda 3 kez görüş belirtmişim. Maalesef bunlardan bir tanesi bana ve benimle birlikte 120 çocuğun velisine BİLİNÇSİZ VELİLER deme özgürlüğünü forumda kullanan ve isminin ne olduğu belli olmayan şahsa verdiğim cevap. Buradan nasıl bir sonuç çıkartabiliriz? Özgür Satranç Forum son zamanlarda özgürce hakaret edilen bir forum olmaya başlamış.

Özgür Satranç Forum, insanların isimlerini saklayarak başkalarına rahatça hakaret edebileceği bir forum olarak kalmaya devam edecek midir? Yoksa yöneticiler forum üyelerinin gerçek adıyla beyanda bulunmasını sağlayacak bir yönteme mi geçeceklerdir? Bu husus çok önemlidir. Bu forumda hakaret eden kişinin bunu kendi adıyla yapması ve hukuki/cezai sonuçlarına katlanması gerekir. Forum yöneticilerinin bu hususa dikkat etmesini diler, ÖZGÜR BİR DÜNYADA MUTLU SATRANÇ SEVERLERİN ÇOĞALMASINI DİLERİM.

(Bu arada ben de engo ismiyle kaydetmişim kendimi. 8 yaşında bir satranç severin velisi olarak yazıyorum. Saygılarımla. Engin Gençer)
Uşak il temsilciliği konusu savcılığa intikal ettirildi...

Özgürlük; Bu konuda TSF'nin veya Uşak il temsilcisinin konuya açıklık getirmesini de kapsar.

Hoş geldik, sevgili özgür forum ekibi ; Emekleriniz için şimdiden ellerinize sağlık.

FM Yakup BAYRAM
HOŞGELDİN özgür satranç forum
[align=center]Evet HOŞ GELDİN ÖZGÜR SATRANÇ FORUM'umuz. [/align]
Bu geri dönüş kararını veren herkese teşekkürler.
Yıllardır zevkle takip ettiğim, bazen kızdığım , gülümsediğim, düşündüren ama hayatın içinden yazılar okudum.
Bazende yorum yapıp cevapladığım bazende haberler yaptığım yazılarım oldu.
Ama aylardır yokluğunu hissetiğim, gerçekten çok üzüldüğüm ÖZGÜR SATRANÇ FORUM'umuz geri döndü.
Tekrar tekrar hoş gelldin, sefalar getirdin.
(10-07-2016, 11:53)Özgür Satranç Forum Nickli Kullanıcıdan Alıntı: [ -> ][color=#444444][size=small]
Büyük fedakârlıklarla yaşatmaya çalıştığımız forumun daha uzun yıllar yaşayabilmesi için öncelikle üyelerimizin desteğine ihtiyaç duymaktayız.

9 Temmuz Cumartesi günü 23.00’de kaldığımız yerden devam edeceğiz.

Özgür Satranç Forum Yönetim Grubu[/size][/color]

Merhaba, 
Öncelikle ÖSF'nun değerli ve kararlı yöneticilerini verdikleri sözde durmalarından dolayı kutluyorum.
Yolunuz açık olsun!

Bu forumda yapılan tüm eleştiri ve tartışmaların ülke satrancına olumlu katkılar sunmasını diliyorum.

Kendi adıma ben de;olumlu çizgiyi korumak, seviyeyi düşürmemek, bireysel boyuta indirmemek ve her fikre saygıyla yaklaşarak düşüncemi paylaşmak için katkı sunmak istiyorum.
Selam ve saygılarımla.