Özgür Satranç Forum

Orjinalini görmek için tıklayınız: Satranc dersi (Tecrubeli hocadan mi yoksa onun GM olan genc ogrencisinden mi almali?)
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
Merhaba,

Uzun yillar amator olarak ilgilendigim satranca bir suredir daha ciddi olarak vakit ayiriyorum ve yakinda ilk kez ozel ders almaya baslayacagim. Ders almak konusunda oldukca tecrubesiz oldugum icin bana secimimde bana yardim edebilecek birilerinin bunlari okuyacagi umuduyla buraya yaziyorum.

Su an iki kisi arasinda gidip geliyorum. Ikisi de yabanci. Birinci kisi 10'dan fazla buyukusta yetistirmis, bu konuda oldukca tecrubeli gorunen birisi. Kendi rating'i 2200'lerde, ve aktif olarak satranc oynamiyor.

Ikinci kisi ise birinci kisinin yetistirmis oldugu buyukustalardan birisi. Kendisi aktif olarak oynamakta olan, 2600 uzerinde rating'e sahip genc bir oyuncu (genc derken cocuk yasta olmadigini da ekleyeyim).

Ben acikcasi birinci kisiye daha yakinim ama aklima gelen 2 adet soru var:

1) Birinci kisi sadece satranc ogretmekle ilgilendigi icin tahminime gore cok sayida ogrencisi vardir. Bu durumda benim icin ozel bir ders plani olusturup, her derse bana ozel hazirlanmis materyallerle gelecegine ikna olamiyorum. Gecenlerde su anda 50'den fazla ogrenciye sahip olmasiyla reklam yapan bir buyukusta vardi internette, bu ogrenciler icin nasil iyi bir sey olabilir ki?

2) Bu iki kisi arasinda bariz bir guc farki var. Satranc ogretebilmek ve oynayabilmek iki ayri sey elbette, ama insan gene de cok daha guclu birinden ogrenmek varken diger secenegi secmeye kuskuyla yaklasiyor.

Bu arada yardimi dokunacaksa su bilgiyi de vereyim, benim ELO'm yok fakat son birkac aydir FIDE tarafindan rating hesabina dahil edilmeyen turnuvalarda elde ettigim sonuclara bakarak kendimi 1800 ELO civarinda goruyorum.

Bu konularda tecrube sahibi olan satranccilar fikirlerini paylasirlarsa cok memnun olurum.

Tesekkurler.
İşin yarısını, çalışmaya niyet ederek, halletmişsiniz.
Kalan yarısında sizin objektif değerlendirmeleriniz etkili olmalıdır.

1. Eksiklerinizi tespit edip size bu yönde gerekli bilgileri vererek, kendi başınıza neleri çalışmanız gerektiğini verebiliyorsa ve de takibini iyi yapıyorsa; fazla detaya takılmayın derim.
2.Hiç olmazsa 2200 e çıkacak kadar temel eksikleri giderinceye kadar tecrübe ile birlikte çalışın derim, fakat bu konuya da fazla takılmayın, size kendi kendinize doğru yöntemle çalışmayı öğreteni seçmek lazım,derim.

Şimdiden iyi çalışmalar.
[color=#4f81bd][size=large][font=Segoe Print]Değerli üye,[/font][/size][/color]
[color=#4f81bd][size=large][font=Segoe Print]Elbette birinci seçenek![/font][/size][/color]
[color=#4f81bd][size=large][font=Segoe Print]Çünkü öğretebilen ile öğrenen arasındaki fark gereği…[/font][/size][/color]
[color=#4f81bd][size=large][font=Segoe Print]Tabi bu benim görüşümdür.[/font][/size][/color]
[color=#4f81bd][size=large][font=Segoe Print]Aktif sporcudan ders almanın yeri çok ayrıdır.[/font][/size][/color]
[color=#4f81bd][size=large][font=Segoe Print]Ancak;[/font][/size][/color]
[color=#4f81bd][size=large][font=Segoe Print]1-Birinci seçenek öğretme ve belletebilme konusunda yeterince tecrübe sahibidir.[/font][/size][/color]
[color=#4f81bd][size=large][font=Segoe Print]2- Size hangi kaynaklardan ve eğitim programlarından çalışmanı gereği konusunda daha bir geçmiş tecrübeye dayanarak öneriler sunacaktır.[/font][/size][/color]
[color=#4f81bd][size=large][font=Segoe Print]3- Eğitim sürecinizdeki olası karşılaşabileceğiniz engeller konusunda daha verimli destek sunabilir.[/font][/size][/color]
[color=#4f81bd][size=large][font=Segoe Print]4-Eğittiği sporcuların eğitim sürecindeki kendi kazanımlarını size daha iyi aktarabilir.[/font][/size][/color]
[color=#4f81bd][size=large][font=Segoe Print]5- Sporcuların farklı öğrenme özelliklerini yaşayan birisi daha verimli olabilir.
6- PRATİK EN İYİ ÖĞRETMENDİR!

[/font][/size][/color]
[color=#4f81bd][size=large][font=Segoe Print]Tabi, karar sizindir.[/font][/size][/color]
[color=#4f81bd][size=large][font=Segoe Print]Saygılarımla.[/font][/size][/color]
tabi ki antrenörden..bilmek başka bir şey öğretebilmek başka