Özgür Satranç Forum

Orjinalini görmek için tıklayınız: TSF, doping cezası
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
Sayfalar: 1 2
http://www.tsf.org.tr/images/stories/dis..._ozeti.pdf

Olayın içeriği hakkında bilgisi var mı?
Ankara'da yapılan bir turnuva esnasında dopingle mücadele biriminde çalışan görevliler gelmiş ve rastgele sporcuları örnek vermek üzere çağırmışlardır.
Ancak Metin bey; Kişilerden kimlik göstermelerini istemiş, karşılığında gösterilen kimlik ehliyet olunca da örneği vermeyi reddetmiştir.
Bunun üzerine görevli kişiler tutanak tutup federasyonumuza bildirmişler ve federasyonumuz kendisinin yazılı savunmasını istemiştir.
Sonucunda da 4 yıl gibi çok uzun bir ceza almış bulunmaktadır. Tabii ki çok üzücü bir durum.
(21-01-2017, 17:28)UgurayOzalp Nickli Kullanıcıdan Alıntı: [ -> ]Ankara'da yapılan bir turnuva esnasında dopingle mücadele biriminde çalışan görevliler gelmiş ve rastgele sporcuları örnek vermek üzere çağırmışlardır.
Ancak Metin bey; Kişilerden kimlik göstermelerini istemiş, karşılığında gösterilen kimlik ehliyet olunca da örneği vermeyi reddetmiştir.
Bunun üzerine görevli kişiler tutanak tutup federasyonumuza bildirmişler ve federasyonumuz kendisinin yazılı savunmasını istemiştir.
Sonucunda da 4 yıl gibi çok uzun bir ceza almış bulunmaktadır. Tabii ki çok üzücü bir durum.

Görevlendirme yazısındaki isimle gelen görevli ismini bir belge ile gösterebildiyse malasef sporcu haksız bu durumda...
Bu olay nedeniyle bu kadar ağır bir cezanın verilmiş olması beni çok şaşırttı.Bu bir rekordur.4 yıl hak mahrumiyeti diğer spor dallarında çok seyrektir.Ancak böyle bir ceza verilse bile Dopingli olduğu kanıtlanmış sporcuya verilir.Bizim örneğimizde henüz sporcunun Dopingli olduğu kanıtlanmamıştır.Ceza Kurulu sporcunun Doping kuralını ihlal ettiğini bildirmektedir.Oysa bu örnekte Doping kuralı ihlal edilmemiştir.Bu sporcunun eylemi disiplin ihlali olarak ele alınabilir.Sporcu kimliğini gösteremeyen görevliye örnek vermeyi kabul etmemiştir.
Federasyon Yönetim Kurulu Dopingli sporcu aramaktan vazgeçmelidir.Satranç Doping yapılabilecek bir Spor dalı değildir!!Bunu geçmişde çok tartıştık.Ben Asbaşkan iken Doping kursuna katıldım.İlaçların düşünme üzerine kayda değer olumlu etkisi olduğu söylenemez.Satranç için Doping hangi ilaçla yapılabilir?10 fincan kahve içmeniz mümkündür!Bu takdirde dopingli çıkmanız muhtemeldir.10 fincandan az ise kesin değildir!Satrançda başka hangi ilaçla Doping yapılabilir?Bir ilaç ismi vermek çok zordur!Lütfen Atletizm ve beden sporları ile karıştırmayalım!!
İlgililer bu konuyu serinkanlı düşünmeli ve gereksiz uygulamalardan vazgeçmelidir.İnsanlara kıymak ve onları Satranç sporundan uzaklaştırmak bu kadar kolay olmamalı!Ulusal turnuvalarda Doping araştırması yapmaya gerek yoktur!Mutlaka yapmak zorunda isek İş Bankası ligindeki sporculardan örnek isteyelim!!Böylece yabancılara ayrıcalık yapmadığımızı göstermiş oluruz!!Ceza kurulunun bu kararı beni çok kaygılandırdı!Yarın isyan eden bir başka arkadaşımıza ömür boyu hak mahrumiyeti verilirse ne yapacağız?Metin Türkay'ın Tahkim Kuruluna başvurması gerekir.Tahkim Kuruluna vereceği yazılı savunmayı bana danışabilir.Ayrıca Metin Türkay görevlilerin kimlik gösterememiş olmasını da şikayet edebilir.
Hile yapan il temsilcilerini görevde tutmaya devam eden TSF, bu olayda 4 yıl gibi bir ceza verilmesini sağlamış...

Mahs(z)uni nur içinde yatsın; "YUH YUH" demek geldi içimden.
https://www.wada-ama.org/sites/default/f..._final.pdf

Burada WADA'nın yasaklı maddeler listesi. Caffeine yasaklı bir madde değildir, korkunuz olmasın.
Müsabaka içi müsabaka dısı diye yasaklı maddeler vardır. Pseudoephedrin iceren ilaçlar müsabaka içi durumlarda sıkıntı yaratabilir (bazı plus lı ilaçlar).

Tutku Dincer'in fb'daki paylasımında gördüm ve katılıyorum, satranç bir spor ise sporda doping kontrolu olması gayet doğaldır. Satrançta fiziksel durum dayanıklılık önemli ise, fiziksel performansı geliştirecek çok sayıda yasaklı madde mevcut.
Doping kontrolü olması doğal ise ülkemizde düzenlenen yabancı sporculara da kontrol yapmanız gerekir.Eğer sadece yerlilere Doping kontrolü yapıyorsanız bu kontrolün amacı sadece gücünüzü göstermek anlamına gelir.Eğer Satrançda dayanıklılığın ön planda olduğunu söylemek istiyorsanız ben de size şunu sorarım:Neden Satranç olimpik spor olarak kabul edilmiyor?Ödül verme söz konusu olduğunda "Satranç olimpik spor değildir" diyerek ayrı madde uygulanıyor.Ama Doping kontrolü söz konusu olduğunda "Satrançda Doping yapılabilir"deniyor!Bu çok garip bir çelişkidir.Günümüzde hangi ülkede Satranç sporcusuna Doping kontrolü yapılıyor?Önce bunu söyleyiniz!Türkiye Cumhuriyetinde Doping kontrolü yapılan ilk birkaç sporcudan biri benim!Federasyon Doping kontrolü yapmaya devam ederse bunun anlamı yerli sporcuları baskı altına almak demektir.Hiçbir yararı yoktur.Bugüne kadar herhangi bir sporcunun Doping yaptığını ben duymadım.Pseudoefedrin uyanıklık sağlayabilir.Ama Satrançda galibiyeti sağlamaz.Çünkü tek başına uyanıklık ile bir turnuvayı bitirmek mümkün değildir.Tekrar söylüyorum.Önce Doping kontrolunu bizim dışımızda hangi Federasyonun yaptığını söyleyiniz!Sonra tartışmaya devam edelim!Öte yandan burada yazı yazmadan önce Doping talimatnamesini okuyunuz!Ceza Kurulunun işaret ettiği suç ve bu suç ile ilgili maddeyi okuduğumuzda bu suçun ve Ceza Kurulunun işaret ettiği maddenin karşılığının en çok 2 yıl hak mahrumiyeti olduğu görülecektir.Gösterilen madde karşılığında 4 yıl cezanın neden ve nasıl verildiğini anlamak zordur.Bu boş tartışmalar ve bu insanları kolayca harcayan anlayış Türk Satrancının gelişmesini engelliyor!Sadece zaman kaybediyoruz.Madem ki Satrançda Doping kontrolü yapmak gereklidir,o zaman ülkemizde yapılan uluslararası turnuvalarda yabancı sporcular üzerinde her turun bitiminde Doping kontrolü yapın! Görelim!Bir tek kontrol bile yapamazsınız!Sizin yapabileceğiniz sadece Metin Türkay'a 4 yıl ceza vermektir!
Olayın şahidi olmadığım için dışarıdan bakarak yorum yapıyorum.

Doping kontrolü için numune vermemenin cezası olan 4 yıl hak mahrumiyeti yazılı kurallara ve yazılı talimatlara göre doğrudur. 4 yıla itiraz edenler verilmiş olan karara itiraz etmemelidirler.

Ancak talimatlarda yazılı olan 4 yılın fazla olduğunu iddia edenler mücadelelerini TMOK Dopingle Mücadele Komisyonuna karşı verebilirler, vermelidirler. Bu mücadele, TSF ile beraber de yapılabilir, TSFsiz de olabilir.

Doping kontrolleri yapılmış ve yapılacak olduğuna göre, TSF doping konusunda bilgili ve tecrübeli kişileri istihdam ederek sporcuları daha fazla bilgilendirme çalışmalarını organize etmelidir.

Bu arada, Ateş Ülker Beyin “Madem ki Satrançda Doping kontrolü yapmak gereklidir,o zaman ülkemizde yapılan uluslararası turnuvalarda yabancı sporcular üzerinde her turun bitiminde Doping kontrolü yapın! Görelim!Bir tek kontrol bile yapamazsınız!” görüşü yabana atılabilecek bir görüş değildir.
(22-01-2017, 20:44)Ateş Ülker Nickli Kullanıcıdan Alıntı: [ -> ]Eğer Satrançda dayanıklılığın ön planda olduğunu söylemek istiyorsanız ...

Sadece dayanıklılık değil...

Günümüzde yeniden revizyon yapılmadan, "bu şartlarda" doping kontrolü adil değildir.
Haklılık payı da yoktur!

Bu görüşlerimi dayandırdığım gerekçelerim var.

Bundan 25-30 yıl öncesine göre çok farklıyız ve yaşam çok değişti.

Ateş Bey,
Doping konusunda bazı sınırların ve tanımlamaların doğru yapılması gereklidir.
Uluslararası örgütün dopingli saydığı maddelerin ve ilaçların yanı sıra maddeler, doping sayılıp sayılamayacağı belirsiz ilaçlar vardır.

Şimdi size bir sorum var.
Günümüzde beynin belirli bölümlerini baskı altına alarak dikkat toplamasını sağlayan ilaçlar var. Bu ilaçlarla yaşamak zorunda olan çocuklar ve yetişkinler var. Bu ilaçları psikiyatrisler verebiliyor. Çocukların okullardaki akademik başarısı buna bağlıdır.
Doping kurulu bu ilaçları doping maddesi sayabilir mi?
Bu ilaçları kullanan çocukların ve eyetişinlerin turnuvalara katılmaları engellenebilir  mi?

Selam ve saygılarımla.
Dikkatin toplanmasını sağlayan ilaçların sağladığı uyanıklık geçicidir.Bir sınav öncesi bu ilaçlardan birini alan öğrenci kısa zamanda daha çok ders çalışabilir.Ama aynı ilacı devamlı aldığı takdirde zararı ortaya çıkmaya başlar.Hayal görme,idrar etmede güçlük ve uyku bozukluğu bu ilacın yan etkileri arasında sayılır!Bu yan etkiler satranççının çok kolay yenilmesini sağlar!Satranç için asla uygun değildir!Satranç için yarar sağlayacak olan düzenli beslenmeyi ve düzenli uyumayı sağlayacak bir sistemdir.Eğer bunu sağlayacak ve yan etkisi olmayan bir ilaç varsa onunla Doping yapmanız mümkün olabilir!?Uyku uyumayı sağlayacak ilaçları kullanmanız da zordur.Çünkü oyun sırasında da uykunuz gelir!Satranç sporcuları üzerinde Doping kontrolü yapmak bu konu ile uğraşanların kendilerini terfi ettirmek için keşfettikleri yeni bir alandır.Uzun zamandır kendilerine görev düşmeyen Ceza Kurulunun da görevi başında olduğu böylece hatırlanmıştır!
Sayın Feti bey,Ceza Kurulunun öne sürdüğü suç sporcunun Doping kontrolunu kabul etmemiş olmasıdır.Yine aynı suçu ele alan ve Ceza Kurulunun işaret ettiği maddeye göre(Dopingle Mücadele talimatı 2.3) verilebilecek ceza 2 yıldır.4 yıl ceza hangi maddede yazılıdır?Tekrar maddeyi numarası ile kontrol ediniz ve bize bildiriniz!Eğer Doping kontrolunun yapılmasının yerinde ve yararlı olduğunu söylemek istiyorsanız bu kontrolün önemli yarışmalarda yapılmasını sağlayınız!Kontrola önce Havuzdaki sporculardan başlasak nasıl olur?Oysa ben bu gelişmenin sonunu çok iyi biliyorum.Bizim Federasyon Havuzdakiler söz konusu olduğunda Doping konusunu kapatacaktır!Çünkü geçmişde aynı filmi seyretmiştik!
Metin Türkay Tahkim Kuruluna giderse beraat eder.Uluslararası Doping kurallarına uygun olarak Federasyonun yarışma yönergesinde "bu yarışma sırasında rasgele seçilecek sporcularda veya bütün sporcularda Doping kontrolü yapılabilir"şeklinde bir madde yer almalıdır.Bunu bilen sporcu o esnada grip ilacı kullanıyorsa yarışmaya katılmaktan vazgeçecektir!Gördüğünüz gibi konu çok çetrefillidir.Zor olan sorunları ancak iyi niyetle çözmeniz mümkündür.İyi niyet yoksa birçok kimseye örneğin burada yazı yazanlara da ömür boyu hak mahrumiyeti cezası vermeniz mümkündür.Kusura uygun bir talimatname maddesi istenirse nasılsa bulunur!
Konu ile ilgilenenlerin Dopingle Mücadele Talimatını baştan sona dikkatle okumalarını tavsiye ediyorum.Doping kontrolü yapılmasının da bir usulü vardır!Bir görevli yarın evinizin kapısını çalıp sürücü ehliyetini gösterip sizden Doping örneği vermenizi isteyebilir mi?Uluslararası kurallar bütün bu ihtimaller düşünülerek hazırlanmıştır!
Ateş Ülker doğruları dile getirmektedir. Onun söyleyeceklerine şunları ilave edebilirim.
Metin bey uzun süredir turnuvalara girmektedir. Aktif bir oyuncudur. Performansı da bellidir. Bu performansından sapan bir durumla karşılaşılmamıştır. Üzerinde şüphelenmesini gerektirecek bir durum olmamıştır.
Kendisinden kan örneği almak isteyenlerden kimlik göstermelerini istemesi onun en doğal hakkıdır.
Sürücü kimliği göstermek soranla dalga geçmek anlamına gelir. Burada sorulan görev kimliğidir.
Kontrol rastgele yapılsa bile özellikle üst sıralara oynayan ve beklenmedik performans gösterenlere uygulanabilir.
Bedensel sorun ya da kusurlar satranç oynamaya engel değildir. Bu bağlamda sürekli ilaç kullanan oyuncuların olması doğaldır. Bir atletle satranççıyı birbirine karıştırmamak gerekir.
Burada da karşımıza yine liyakat sorunu çıkıyor. Bu süreçte görev alan kişilerin satrancın doğasını bilen uzman kişiler olması gerekiyor ya da uzman kişilere danışmalılar. Bu olmayınca sorun ve sıkıntıları aşmamız zordur.
Hukuki açıdan görevlilerin kimlik gösterememesi cezayı ortadan kaldırır.
satrancta doping nasıl olabilir beyinle yapılan bir şey.

diger bir sorum grip ilacı bile doping sayılabilir mi? neyre gore karar veriyoruz doping oldugunda bir liste varmı bunla ilgili
varsa baglantısı lutfen.

bazı gıdalarda doping etkisi yaparmı?
2016 Yasaklılar listesinin Türkçeye çevrilmiş şeklini arama motorundan kolayca bulmanız mümkündür.Yukarda adıgeçen Pseudoefedrin idrarda belli bir miktarı aştığı takdirde Doping sayılmaktadır!Bazı ilaçlar ise bazı Spor dallarında Doping sayılmakta bazılarında Doping sayılmamaktadır.(Örneğin beta blokerler pek çok 40 yaşını geçmiş insan tarafından tedavi amacıyla alınmaktadır.)Şimdi bu ilaçları bulduğumuz takdirde Satranç sporcusunu Dopingli sayacak mıyız?
Öncelikle Yönetimin,hakemin,hakimin ve Toplumun vicdanının kanaatına bakılmalıdır.Bu saydıklarım hangi satranççının Doping yaptığına inanıyor?Doping yapıldığı kuşkusu uyandıran bir olay mı vardır?Kanaat olumlu ise ve kuşku uyandıran bir olay yoksa Satrançda Doping araştırmasını abartmaya gerek yoktur.Öte yandan kan örneği istenmesi ayrı bir sorundur.Maç öncesi sporcunun kan vermesi uygun değildir!Ben 1999 da Doping kursuna katılmıştım.Kahve çok miktarda içilirse Doping sayılıyordu!(Bazılarına göre 5 büyük fincan!?)2016 listesinde dikkatimi çekmedi!
Satrancın birgün olimpik spor sayılması beklentisi içinde Federasyon isterse Satranç sporuna özgü bir Doping yönetmeliği hazırlayabilir.Ancak hem Uluslararası Dopingle Mücadele Ajansı, hem de kişisel verilerin korunması ile ilgili yasalar uyarınca Doping kontrolü yapılabileceği yarışma öncesinde sporculara bildirilmelidir!Bu bildirim yapıldığı halde idrar örneğinde yasaklı madde tespit edilirse ceza verilebilir.Ama cezayı veren kurul da bunu en üst sınırdan değil en alt sınırdan vermek için çaba göstermelidir.Örneğin uluslararası kurallara göre ilk defa Doping tespit edilmişse veya sporcu örnek vermemişse bunun cezası 2 yıldır.
Satranç sporuna uygun bir Doping yönetmeliği hazırlamak kolay değildir!Bir defa tur başlamadan önce örnek almanız yanlış olur.Çünkü sporcu örneği verdikten sonra Pseudoefedrin içebilir.Bir günde 2 tur oynanıyorsa ve siz örneği 1 nci turun bitiminde alırsanız bu defa sporcumuz yasaklı maddeyi 2 nci turun başlangıcında alır!2 nci tur bittikten sonra örnek almak isteseniz kontrolu yapan görevlilerin akşamın geç saatlerine kadar bekletilmesi kolay değildir!Bugüne kadar herhangi bir ustada yasaklı madde tespit edilmiş midir?Edilmemişse Doping aramasını abartmak için neden yoktur!
1.Görevlendirme yazısı ile gelen Dopingle Mucadele görevlisi, kimliği ile (Nufus cüzdanı- ehliyetle ) kimliğini size belirtebiliyorsa ve görevlendirme kağıdındaki bilgileri ile uyumluysa numune vermek zorundasınız.
2. WADA'nın listesinde doping olan maddeler net. Bazı spor dallarında ise bazı ilaçlar yasaklıdır.

Kafeinde olduğu giib b-blokorde de yanlıs anlaşılma olmasın. B blokörlerin yasaklı olduğu spor dalları belli- atıcılık okculuk ve bunun gibiler. Satrançta okuduğum kadarı ile yasaklı değil.

Yasaklı maddeler 3 gruba ayrılıyor, a) her sartta yasaklı olanlar(tüm sporlarda) b) musabaka içinde c) bazı sporlarda fazladan yasaklı olanlar

Mesela anabolik steroidler tüm spor dallarında yasaktır. B blökorler ise futbolda yasak değilken okçulukta yasaktır. (Wada'nın listesinden kontrol edin lütfen örnek misalendir, yarın öbür gün demeyin ben böyle okudum diyeSmile)

Yaklaşık iki sene önce dopingle mücadelede doping kontrol görevlisi olarak bulundum. Hiçbir zaman biz kontrole geliyoruz haberiniz olsun diye birsey denmez. Yarısmaların yapılacagı sabah kontrol yerine gidersiniz, odanızı ayarlarsınız, yarışmalar başlar ve zaten elinize liste verilmiştir. Su yarışmanın 1. ve 2'den. + su yarışmacıdan dereceye girse de girmese de numune alın denir. Gittiğiniz kontrol yarısmacılar artık sizin baskın için orada olduğunuz farkeder. Benden numune almasınlar diye iki kere hatalı cıkıs yapar bilinçli olarak, görevli hemen o kişiyi kontrole alır, yazı olmasa bile. Ha yarısmadan kacanlar olur sizi görünce yarışmaya girmez, sizden örnek alacagız diye siz pesinden kosarsınız tebliğ etmek için adam kaçar (cidden kosarak kacar). Bu kişi havuzda ise zaten ertesi gün evine gidersiniz. Davulla zurna ile kontrole gidilmez. hele ki biz geliyoruz hazır olun

Ama satrancı spor olarak kabul ettirmekte de bunun desteklenmesi gerekir. Geçen sene Türkiye Kupası finalinde tüm sporcularda numune alındı diye duydum sporcu bir arkadaştan. Ki zaten alınacaksa oyle bir organizasyondan alınmalı. Ankara'da yerel bir turnuvadan alınmasının mantığını anlamış değilim.
(24-01-2017, 12:32)Mehmet Nickli Kullanıcıdan Alıntı: [ -> ]satrancta doping nasıl olabilir beyinle yapılan bir şey.

...

[size=large][font=Segoe Print]Doping ile ilgili daha açık konuşmalıyım.

[/font][/size]
[size=large][font=Segoe Print]Doping, uyarıcı ve etken maddelerin sportif yarışmalarda kural dışı kullanımıdır.[/font][/size]
[size=large][font=Segoe Print]Doping fiziksel olarak da yapılabilir, zihinsel olarak da… Çünkü sporda zihinsel ve fiziksel etkileşimleri birbirinden ayıramazsınız. Hele satrançta…
[/font][/size]
[size=large][font=Segoe Print]Çok sevdiğiniz ve güvendiğiniz bir kişinin bakış ya da sözü size doping etkisi de yapabilir. Bunu konuşmuyoruz, bu durum psikolojiktir.
[/font][/size]
[size=large][font=Segoe Print]Ama siz kanınızdaki oksijen miktarınızı yapay olarak ve etken madde kullanarak arttırırsanız ve böylece sürekli size ait bilinen bir performansın üstüne çıkarsanız, şüphe üzerine de olsa kontrollerde yakalanırsınız.
[/font][/size]
[size=large][font=Segoe Print]Sn. Ateş ÜLKER’İN tıbbı açıdan söyledikleri elbette doğrudur.[/font][/size][size=large][font=Segoe Print] Sporcular tarafından kullanılan bu etken maddeler kısa ve uzun vadede kalp krizi, iyi ve kötü huylu tümör oluşumu, karaciğer fonksiyon bozukluğu, kısırlık gibi rahatsızlıklara neden olduğu, hatta bu hastalıklar yüzünden öldüğü bilinmektedir.
[/font][/size]
[size=large][font=Segoe Print]Ben bundan 20-25 yıl öncesine göre "hayat değişti" derken hepimizin ve tabi ki sporcularımızın olumsuz etkileşimlerinden bahsediyorum. İçtiğimiz su bile kirli ve bazen ne yediğimizi bilmiyoruz. Şekerli, hazır ve katkılı gıdalarla beslendiğimizi sanırken zehirleniyoruz. Yabancı maddeleri karaciğer, böbrek ve bağırsaklardan atamadığımız için olumsuz fonksiyonlara teslim oluyoruz.

Ama ya çocuklarımız… Onlar bizim kadar dirençli de değil ve geriye dönüşümü olmadan etkilenmekteler. Özellikle doğal yaşam dışı ve şekerli gıdalarla beslenen çocuklarda hiperaktivite görülmekte ve çok farklı ilaçlara bağlı kalmaktalar. Örneğin bu durumdaki çocukların bir kısmı CONSERTA ve RİTALİN gibi ilaçlar kullanmaktadırlar. Bu ilaçlar beyinin bazı bölgelerini baskılayıp, dikkat eksikliğini gidermektedirler. Okullarda akademik başarı beklentisi olan ailelerin bu tip çocukları için önemli bir seçenektir. Doğru olduğunu iddia etmiyorum. Ama ilaçların etkisi ailelerin beklentisiyle örtüşmektedir.
[/font][/size]
[size=large][font=Segoe Print]Bu ilaçları kullanan sporcular yan etki olarak uykuya zor dalmalarından dolayı ekstradan melatonin hapı da aldıklarını biliyorum. Bunu bazı sporcular da yapmaktadır.
[/font][/size]
[size=large][font=Segoe Print]Şimdi konumuza dönersek ilaç kullanan sporcu ile ilaç kullanmayan sporcular arasında belli bir yaşam tarzı farkı vardır. Ama bu oyuncuları satrançta aynı masada eşleştiklerini düşünün…[/font][/size]
[size=large][font=Segoe Print]Birisi kullandığı ilaçlarla (ki etkisi 10-12 saat sürebiliyor) daha dikkati açıkken, diğerinin aynı şartlara sahip olmadığı açıktır. Bu durumda sizce bir fırsat eşitliği var mıdır?
[/font][/size]
[size=large][font=Segoe Print]Bu örnekleri çoğaltabilirim.[/font][/size]
[size=large][font=Segoe Print]Bu şartlarda söylemek istediğim şey şudur:[/font][/size]
[size=large][font=Segoe Print]Günümüzde yeniden bir güncelleme ve düzenleme yapmadan doping kontrollerinin yapılması her ne kadar yönetmelik gereği de olsa adil değildir. Haksızlıklara yol açarsınız. Düşünsenize, rastgele numune aldığınız ilaç kullanmayan bir oyuncu maçını kaybetmiş ancak, diğer tarafta numune piyangosu çıkmamış ilaç kullanan bir oyuncu da maçını kazanmış olsun…
[/font][/size]
[size=large][font=Segoe Print]Adalet var mı? Spor hukuku ve etiği buna ne der?
[/font][/size]
[size=large][font=Segoe Print]Selam ve saygılarımla[/font][/size]
Mustafa bey bize olimpik sporlardaki teamül haline gelmiş uygulamaları anlatıyor!Satrançda durum farklıdır!Satranç Federasyonu şu açıklamayı yapmak zorundadır:Filan tarihden itibaren bütün turnuvalarda veya Federasyonun turnuvalarında Doping kontrolü yapılacaktır!Bu başlama vuruşudur!Bunu bildirmek zorunludur.Çünkü Dünya Dopingle Mücadele Ajansı da bu anlamda bir koşul öne sürmektedir.Başka bir ifade ile siz Satrançta 50 yıl Doping kontrolü yapmamış durumda iken birden "bugün hava güzel ben Ankara'da Metin beyi kontrol edeceğim"demeniz mümkün değildir.Yarışma başlamadan önce o yarışmada yapılacak rasgele seçimle birkaç kişiden örnek alınacağını önceden bildirmek koşulu vardır.Olimpik sporlarda çok sık kontrol yapıldığından bunu bildirmeye gerek kalmamaktadır!Daha kolay anlaşılması için şöyle anlatabiliriz: Uluslarası Atletizm yarışmalarında çok sık Doping kontrolü yapılır.Önceden haber verilmez.Ama şu anda Dünyanın zirvesinde yer alan Büyükustaların katıldığı Uluslararası Satranç yarışmasında Doping kontrolü yapılmakta mıdır?
"Satrançda Doping kontrolü yapılması gereklidir ve yararlıdır" düşüncesine sahipseniz ben de sizi 2017 de ülkemizde düzenlenecek ilk açık turnuvada rasgele bir yabancı ustadan örnek almaya çağırıyorum.Alabileceğinize inanmıyorum.Konu kapanacak ve unutulacaktır.
FİDE nin üye federasyonlara "Doping kontrolü yapmaya başlayın"anlamında bir çağrısı var mıdır?Varsa siz haklısınız ve tartışmamızın sonuçlanması kolaylaşır!Keşke bu çabaların ardından Satrancın olimpik spor olarak kabul edilmesi mümkün olsa belki yararı olurdu.Satranç Dünyasının otoriteleri 2000 başlarında Satrancı olimpik spor olarak kabul ettirmeye niyetli idi.Sonra nedense vazgeçtiler.FİDE günümüzde profesyonellere maddi kaynak bulmak yönünden zorluk çekiyor.İlgiyi arttırmak ve Satrançcı sayısını çoğaltmak için herkesi yarışmalara katılmaya teşvik ediyor.Ortada kuşkulu bir durum yokken Doping yapmış kimse aramak zaman kaybıdır!
Konunun daha iyi anlaşılmasını sağlamak için aşağıdaki soruların yanıtlarını vermeye çalışalım:
1.Satrançda Doping yapıldığı ne zaman tespit edilmiştir?Ülke ve yıl söylemeniz yeterlidir.2.Türkiye Satranç Federasyonu bundan böyle Doping kontrolleri yapmaya kararlı mıdır?3.Bu kontrollar yapılacaksa Milli Takım havuzu ve ülkemize gelen yabancı ustalar da dahil edilecek midir?4.Bugüne kadar Satranç olimpik bir spor olarak kabul edilmiyordu.Bundan sonra olimpik spor olma ihtimali var mıdır?(Olimpik spor olmanın ödül yönetmeliğinin değişmesi gibi bazı yararları vardır.Ancak önceden tahmin edilemeyen zararları da ortaya çıkacaktır)5.Satrançda Doping kontrolü yapılmasının tamamen doğru ve gerekli olduğunu savunanlar,Satranç sporcusunun hiç hekim muayenesi yapılmadan lisans çıkarması hakkında ne düşünüyorlar?Ciddi hastalığı olan bir sporcu Satranç turnuvasına katılabilir mi?Ciddi hastalığı olan bir sporcudan örnek isteyebilir misiniz?6.Doping kontrolü yapılacak olan satranç sporcularından kan örneği istediğiniz takdirde bunların bir kısmının Satrancı bırakacağını düşünüyor musunuz?7.Bazı ilaçlar bazı sporlarda kesin Doping sayılmaktadır.Türkiye Satranç Federasyonu bu konuda bir çalışma yapmış mıdır?Örneğin bazı tansiyon ilaçları bazı beden sporlarında Doping olarak kabul edilmekte bazılarında ise Doping sayılmamaktadır.Bu konuda çalışma yapmadan sporculara ceza kesmek doğru mudur?8.Son zamanlarda diğer ülkelerde ve özellikle FİDE nin turnuvalarında Doping kontrolü yapılmakta mıdır?9.İlk defa Doping yaptığı tespit edilen bir sporcuya 2 yıl ceza öngörülmüşse,idrar örneği vermeyen sporcuya da aynı ceza verilebilir!İlk defa Doping yapan sporcu ile örnek vermeyen arasında fark olmaması gerekir!Örnek vermeyenin iki misli ceza alması doğru değildir!Hukuk ancak Mantık ilkelerine dayanırsa Adalet sağlanır.Hukuk hiçbir zaman öfkeye,kızgınlığa dayandırılamaz!10.Uluslararası Anti Doping Ajansının kabul ettiği kurallar ile FİDE'nin tanıdığı kurallar arasında farklar var mıdır?Satranç Federasyonu geçtiğimiz yıllarda bu yönde bir çalışma yapmış mıdır?
[color=#333333][size=medium]Ateş Beyin sorularından sonra bana da cesaret geldi. Ben de birkaç soru sorayım.[/size][/color]
[color=#333333][size=medium] [/size][/color]
[color=#333333][size=medium]Bir sporcu olarak bazı saçma sapan sorularım[/size][/color]
[color=#333333][size=medium]-Doping kontrolünü Türkiye Dopingle Mücadele Komisyonu (TDMK) satranç organizatörlerinden ve TSF den bağımsız olarak, satranç organizatörlerine ve TSF ye haber vermeden, tamamen kendi inisiyatifine göre yapabilir mi ?[/size][/color]
[color=#333333][size=medium]-TDMK satranç organizatörlerine ve TSF ye önceden haber vererek mi doping kontrol programını hazırlayıp uyguluyor ?[/size][/color]
[color=#333333][size=medium]-Satranç organizatörleri veya TSF turnuvanın yapılacağını TDMK ya önceden haber vererek onları davet mi ediyor ?[/size][/color]
[color=#333333][size=medium]-Organizatörlerin veya TSF nin tüm turnuvaları veya bazı turnuvaları TDMK ya haber verme zorunluluğu var mı ?[/size][/color]
[color=#333333][size=medium]-Doping kuralı ihlali durumunda TDMK tespit edici ve raporlayıcı mı, yoksa aynı zamanda ceza verici mi ?[/size][/color]
[color=#333333][size=medium]-Doping kuralı ihlali durumunda TDMK nın tespit edici ve raporlayıcı fonksiyonunun ötesinde ceza verilmesini zorlayıcı fonksiyonu var mı ?[/size][/color]
[color=#333333][size=medium]-Doping kuralı ihlali durumunda ihlalcinin savunmasını değerlendiren sadece satranç organizatörü ve TSF mi yoksa onunla beraber TDMK da savunma değerlendirmesinde görevli mi ? Cezaya asıl karar verici hangi kurum ?[/size][/color]
[color=#333333][size=medium]-Asıl karar verici TSF ise ; TSF nin ceza kararını geciktirmesi veya savunmayı haklı bularak ceza vermemesi hangi durumlarda söz konusu ?[/size][/color]
[color=#333333][size=medium]-Ceza verme kararında TSF ve TDMK çelişebilir mi ?[/size][/color]
[color=#333333][size=medium]-Çelişme durumunda asıl hakim karar verici kim ? TSF mi, TDMK mı ?[/size][/color]
[color=#333333][size=medium]-TDMK verilen cezayı uygun bulmazsa TSF ve sporcu üzerinde herhangi bir yaptırımı var mı ?[/size][/color]
[color=#333333][size=medium]-Doping kontrol yöntemlerine sadece TDMK mı karar veriyor yoksa TSF nin görüşünü alıyor mu ?[/size][/color]
[color=#333333][size=medium]-Satranç için hangi kontrol yöntemleri uygundur ? Rastgele kontrol yöntemi mi, hedefe yönelik kontrol yöntemi mi ? Bu hususta TSF TDMK yı bilgilendirip yönlendirebiliyor mu ?[/size][/color]
[color=#333333][size=medium]-TSF nin kontrol yöntemi seçiminde etkisi ve yetkisi var mı, olmalı mıdır ?[/size][/color]
[size=medium]-TDMK satranç alanında Ulusal Kayıtlı Doping Kontrol Havuzu oluşturmuş mudur ? Oluşturmadıysa böyle bir havuz gerekli midir, gereksiz midir ?[/size]
[size=medium]-Havuz oluşturulması veya oluşturulmasının gereksiz bulunması hallerinde TSF nin fonksiyonu, etkisi, yetkisi, bilgilendirmesi, yönlendirmesi olabilir mi, olmalı mıdır ?[/size]
[color=#333333][size=medium]-Doping Kontrolü Dağılım Planlaması (DKDP) nedir ?[/size][/color]
[color=#333333][size=medium]-Satranç için DKDP gerekli midir?[/size][/color]
[color=#333333][size=medium]-TDMK satranç için DKDP oluşturmuş mudur ?[/size][/color]
[color=#333333][size=medium]-Satranç için oluşturulmuş veya oluşturulacak veya oluşturulmayacak DKDP için TSF nin etkisi ve yetkisi nedir ?[/size][/color]
[color=#333333][size=medium] [/size][/color]
[color=#333333][size=medium]Ben cevap beklemiyorum. Cevap beklemememin nedeni ben de saklıdır.[/size][/color]
[color=#333333][size=medium]Yukarıdaki cümlede gizli bir önyargı vardır. Önyargımı yıkacak olanlara şimdiden teşekkür ederim.[/size][/color]
Ben Feti beyin sorularından 1 veya 2 sine yanıt verebilirim.Ulusal Doping Mücadele Kurumu,Satranç Federasyonunun bilgisi dahilinde hareket edebilir.Ceza konusunda Satranç Federasyonu önce kendi kurallarına sonra da FİDE nin kurallarına bağlıdır.FİDE ve TSF Dopingle Mücadele kurallarını Dünya Anti Doping Ajansının(WADA) kurallarına bakarak aldılar!Bu ikisi ile WADA arasında fark var mıdır?Günlerdir bunu anlamaya çalışıyorum!
En büyük çelişki doktor muayenesine gerek duyulmadan lisans verilen bir Spor dalında Doping muayenesine gerek duyulmasıdır!Sonuç itibarıyla ben ne anlatmak istiyorum: Her satranç sporcusu hiç olmazsa Satranç yaşamının başında ilk defa lisans çıkarırken doktora muayene olmalıdır.Bu muayene 5 yılda bir tekrar edilebilir.Satranç yarışmasına katılmaya engel olabilecek birçok durum vardır.(Bulaşıcı infeksiyon hastalığı,kısa zaman önce geçirilmiş kalp krizi vb...)
WADA'nın ve dolayısıyla FİDE nin Doping kuralları yine yerinde kalabilir!Ancak Satrançda Doping kontrolunu abartmaya gerek yoktur.Bu kontrolü yapmak uğruna insanlara ağır ceza verilmemelidir.Kontrolun zaman zaman yapılacağı önceden bildirilmeli ve Satranç için idrar örneği ile yetinilmelidir.Tedavi amacı ile kullanılan ilaçlar konusunda Satranca özgü kurallar hazırlanmalıdır!
Sayfalar: 1 2