Özgür Satranç Forum

Orjinalini görmek için tıklayınız: OKULLAR ARASI SATRANÇ YARIŞMALARDAKİ TEMEL HATALAR !!
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
OKULLAR ARASI SATRANÇ YARIŞMALARDAKİ TEMEL HATALAR !!

Takım sporları ile bireysel bir spor dalı olan SATRANCIN okullar yarışmalarında bu yıl sadece takımlar arası yapılması fikri çok yanlıştır!
YANLIŞTAN DA ÖTE SAÇMALIKTIR !

Bireysel kategori yarışması SATRANCIN özünde vardır.
Bireysel kategorinin yanında, takımlar yarışması zenginliktir.

Ama bu yıl bu olmadı! Zamanında itiraz etmeme rağmen ne ilgili adresten makul bir cevap alabildim, ne de bu konuda söylemi eyleme dönüşen birey ya da taraftar bulabildim.
Geçen aylarda SPOR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ OKUL SPORLARI biriminden resmi yazı yazarak konu hakkında yazılı açıklama istedim.
Bu talebimi ilgili birimi telefon görüşmesi ile bilgilendirdim. Sakıncaları anlattım ve burada da paylaştım.
Bana gelen cevapta ilgili federasyon adres gösterilmiştir.

Şimdi düşünüyorum ve kendi kendime sorularım var:

1- Satranç bireysel spor değil midir?
2- Bu yıl bu bireysel yarışmalar neden kaldırılmıştır?
3- Bireysel yarışmalar Avrupa ve Dünya Şampiyonalarından kaldırılmış mıdır?
4- İlgili yarışmaların Avrupa ve Dünya Şampiyonaları hangi formatta yapılacaktır?
5- TSF de bu konuda hangi kurul görevlidir?
6- Söz konusu kurul bu alanda yetkili midir, yoksa danışman konumunda mıdır?
7- Yapılan yarışmaların " UYGUNSUZLUĞU" hakkında ne gibi bir görüş bildirilmiş ya da işlem yapılmıştır?

Bu sorularıma cevap bekliyorum.
Bu uygulama açık bir dayatmadır!
Satranca vurulan bir baltadır!

YAPILAN BALTALAMA ve DAYATMA YÜZÜNDEN... :
Okul takımı kuramayan; minik,küçük, yıldız ve gençler kategorilerinde yüzlerce ve binlerce TSF lisanslı bireysel sporcumuz vardır.
Okulunda takım kuramamış ama bu yarışmaya 8-10 aydır hazırlanan bireysel GENEL ve KIZ kategorisi sporcular vardır.
İllerde yarışmaların formatları değişmiş, organizasyonda teknik sorunlar ve adaletsizlikler yaşanmıştır.
Örneğin her okulun istediği sayıda takımla katılması gibi...
Bu kesinlikle adaletsiz bir yaklaşımdır. Bir çok kategori ve grupta 2-3 okul, 15-16 takımla yarışmış ve sonuçta dereceleri paylaşmışlardır.

Ayrıca okullara gereğinden fazla takımla yarışma hakkı beraberinde derece ve sonuca yönelik bir takım uygunsuz formüllere de zemin hazırlamaktadır. Bazı okul takımlarının kendi okul takımlarına karşı oynamadan kaybetmesi gibi...

Oysa nitelikli 2-3 sporcusu olan okullar bu yarışmada takım kuramadıkları için yarışma dışı kalmış, ne gruba, ne de Türkiye Birinciliği ne katılma şansı bulamamışlardır. Beni ilimde satranca bu yıl başlayan bir çok takım derece yaptığı için gruba ya da oradan finale gideceklerdir. Bu bir haktır! Ama haksızlığın yanında böyle bir haktan bahsetmek ne kadar doğrudur ki ?

OYSA FİNALDE DERECE YAPABİLECEK SPORCULARIMIZ daha kendi ilinde bu yarışmada dışarıda kalmışlardır!

Bu durum hem gruplardaki maçların kalitesini ve UKD ortalamasını düşüreceği gibi hem de final yarışmalarının genel ortalamasını düşürecek, hem de ileri turlarda komik ve eşitsiz eşlendirmelere yol açacaktır.

Sonuç olarak BİREYSEL bir spor olan SATRANCIN, BİREYSEL yarışmalarının neden kaldırıldığını açıklayacak bir BİREY bulamıyorum.

Bireylere duyurulur!

Saygılarımla.
(02-03-2017, 21:29)M.Aşkın TAŞAN Nickli Kullanıcıdan Alıntı: [ -> ]OKULLAR ARASI SATRANÇ YARIŞMALARDAKİ TEMEL HATALAR !!

Takım sporları ile bireysel bir spor dalı olan SATRANCIN okullar yarışmalarında bu yıl sadece takımlar arası yapılması fikri çok yanlıştır!
YANLIŞTAN DA ÖTE SAÇMALIKTIR !

...

Bireylere duyurulur!

Saygılarımla.

OKULLAR ARASI SATRANÇ YARIŞMALARDAKİ TEMEL HATALAR !! -2-

Yani şimdi öyle hatalar ve adaletsizlikler var ki...
Neresinden tutsam elimde kalıyor !!
Mesela;
Şampiyon olan bir takımın 5. oyuncusu hiç oynamayıp 0 puanla birincilik kupa ve madalyasına sahip olabiliyor. Sıfır performansla...
Güzel !
Ama benim 11. olan takımımın 3. masası beşte beş yaptı. Tam performans!!
Ona katıldığı turnuvalarda mutlaka ödül törenine katılması gerektiğini bir eğitim olarak kazandırmıştım.
AMA ÖDÜL TÖRENİNDE SALONDA KALMAK İSTEMEDİ !!
Gitti !
Kazanımını bana iade edercesine...

(Öğretmenler beni anladı herhalde ! )