Özgür Satranç Forum

Orjinalini görmek için tıklayınız: Yanlışlar ısrarla devam ediyor.
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
Açık turnuvaların yapılandırılmasını incelediğimiz zaman bu yapılandırma ve koşulların yerli dinamiklere hiçbir yarar sağlamadığını görüyoruz.1464 puanı olan sporcumuz 2600 ile aynı grupta oynuyor.Amacımız nedir?Öncelikle bunu belirlemeliyiz.Yerli sporcu yabancılar arasında hem rekabet gösteremiyor.Hem de yabancı usta ile oyun sayısı yönünden fazla karşılaşamıyor.
Yerli dinamiklere ayrı ödül verilmektedir.Ancak bunun hangi oranda olabileceği tartışılmalıdır.Kanımca maddi ödülün % 60 ı genel klasmana, kalan % 40 ı ise yerli ve yerel sporcular ile teselli ödülü olarak çeşitli gruplara dağıtılmalıdır.Eğer 20 sporcunun konaklama masrafı karşılanıyorsa bunun yarısı yerli sporculara ait olmalıdır!(Yerli sporcuların seçimi en adil şekilde Elo sıralamasına uygun olarak yapılabilir!)Yöneticilerimiz uzun vadeli plan yapmak istese yerli dinamikleri teşvik etmek gerektiğini kabul edecektir.Herkes kısa zamanda başarı sağlamanın peşinde olunca aynı yanlışlar ısrarla sürdürülmektedir.
Turnuvayı 1600 üzerinden bölmek,esasen bölmemek anlamına gelir.Bu şekilde bölmenin sadece Piramidin ortasına değil milli sporcularımıza da zararı vardır.Lütfen devam eden açık turnuvalardaki katılanları inceleyiniz!Bu turnuvaların yerli dinamiklere ne yarar sağladığını burada yazınız!Bir ilimiz açık turnuvayı 1600 üzerinden bölünce diğerleri de onu izlemektedir.Bu şekilde yapılandırmanın Avrupa'da olmadığını defalarca yazdım.Israrla aynı yanlışlar devam ediyor.Bugün ben yazıyorum.Ben öldükten sonra bunları kimsenin yazmayacağını biliyorum.Federasyon yönetimi ve yerel yöneticilerin bu şansı iyi kullanmaları gerekir.Büyük iller dışındaki illere öncelikle yerli sporcuların ayağı alışmalıdır!Yabancılar ancak gözlerine kestirdikleri ödül olduğu zaman gelir.Yerli sporcunun ayağı alışırsa her zaman gelir.Yabancının gelmesini sağladığımız zaman da ondan teknik yönden verim alabilmeliyiz.Mevcut yapılandırma buna izin vermiyor."Açık turnuvaların koşulları nasıl olmalıdır?"konusunda Ankara'da bir açık oturum düzenlenmeli Gençlik Spor Bakanlığını temsil edecek bir yetkili de bu oturuma çağrılmalıdır.Almanya'da ve Avusturya'da genel olarak A grubu 2100 üstünde(veya 2000),B grubu 1800-2099 arasında, C grubu 1500 Elo altındaki sporculardan oluşuyor.Bazı turnuvalarda puanı düşük olan üst gruplarda oynamak isterse turnuva giriş ücretine makul bir miktar ekleniyor.Böylece o kişi de üst grupda oynamaya hevesli ve iddialı olduğunu göstermiş oluyor.Kendi grubunda oynamak isteyen ise bulunduğu düzeye göre başarı gösterdiği takdirde ödüllendiriliyor.Ne yazık ki bizim yöneticilerimiz küçük ödül dağıtmaktan utanıyor ve sıkılıyorlar.Onların öncelikli amacı Birinciye daha büyük ödül vererek ses getirmektir.Ama bizim sporcularımız Birinci olmaya başlayana kadar biraz sabırlı olmak gereklidir.Gelecekde bu da gerçekleşir.Bunun için turnuvalarda oynayabilen yerli sporcuların sayısı çoğalmalıdır!Mevcut koşullar buna imkan sağlamıyor!
Ateş Beyin Türkiye'de yapılan uluslararası turnuvalarla ilgili yazdıkları doğrudur.

Hollanda'da kuvvet derecesine göre yapılan gruplama ile ilgili bir uygulamayı eklemek istiyorum.
25-30 sene önce Hollanda'da turnuvalarda şuna benzer gruplama yapılıyordu.
Örneğin, A kategorisi: 1900 ve üzeri, B kategorisi: 2000 ve altı.
Yani 1900-2000 arasındaysanız istediğiniz kategoride oynayabiliyorsunuz. Yoksa, kategoriniz belli.

Bunu bizim uluslararası turnuvalarda da uygulayabilirler.
3 kategori olacaksa, kategoriler şöyle olabilir:
A kategorisi: 1900 ve üzeri. B kategorisi: 2000 - 1600. C kategorisi: 1700 ve altı.

Ratingi düşük birisinin fazla giriş ücreti verip üst kategoride oynamasını ben şahsen çok doğru bulmuyorum.
Eşlendirmeleri ve turnuvanın dengesini bozduğunu düşünüyorum.