Özgür Satranç Forum

Orjinalini görmek için tıklayınız: Lisans Vize Ücretine %100 Zam
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
Sayfalar: 1 2
tsf.org.tr/guncel-haberler/11935-2017-2018-harc-bedel-ve-paylar-cizelgesi17
Sebebi neydi ki?
Sporcu lisansı vizesi 2 katına çıkmış, hakem ve antrenör ücretleri ne kadardı eskiden bilenler varsa aydınlatabilir. TSF'nin tepki çekeceğini bildiği için bunu kimsenin okumayacağı bir başlık altında duyurup birkaç saat sonra açık turnuva haberlerinin arkasına itip gözlerden saklamasını doğru bulmuyorum.
Sanırım yeterince tepki çekmedi ya da kimse henüz farketmedi. Sporcu %100 Hakem %150 zamlandı.. Diğer ücretler ile ilgili % hesaplamak için uğraşmak istemedim, zira tabloya bakılınca geçen seneyle aradaki uçurum net bir şekilde ortada.. Sporcusundan antrenörüne hakeminden organizatörüne olmak üzere ucu bir türlü herkese dokunuyor.. Mesela turnuva bitiminden 4-5 ay sonra yatırılan hakem ücretleri aynı oranda artacak mı?
Herkes memnun demekki
Aslında kimse gerçekten de ne memnun ne de tepkilidir.

Bu iş devletin politikası olmadıkça, devlet bireylerine sağlıklı spor yapmadıkça, olara zemin ve olanak sunmadıkça lisans ücretlerinde düzenleme yapmak kaçınılmaz olmaktadır.
En son ne zaman düzenleme yapılmış?
Diğer spor federasyonlarının bu konudaki durumu nedir?
Bir kıyaslama yapılmış mıdır?

Bunları da konuşmak gerek.

Amatör spor dallarında devlet politkası gereği sporcu lisans bedelini kendisi öder. Ama bu miktar ilgili spor federasyonunun gelir kalemlerine orantılı şekilde yapılmalıdır.

Açın bakın futbol, basketbol gibi devasa gelir kalemleri olan branşlara, bir de TSF ye bakın.

Kıyaslama en gerçeğe yakın sonuçlar verir.

Ben en başından beri sporcunun para ödeyerek spor yapmasına karşıyım.
Ancak şartlar bu şekilde düzenlenmedikçe daha çok düzenlemeler de göreceğiz.

Yanlış mı düşünüyorum?
Yanlış düşünüyorsunuz!Eğer haber doğru ise alınan karar yanlıştır.Enfllasyonun % 10 dan az olduğunun ifade edildiği bir ülkede hiçbir hizmete % 100 zam yapılmaz!Yanlışı savunur izlenimi yaratmayınız!Biz insanların Türkiye'de yapılan turnuvalara katılamamasından şikayetçiyiz!Katılım masrafları ve amatör olma zorunluluğu, katılımlarını engelliyor!!Sözü dolaştırmaya gerek yoktur.Ancak bu kararı alanlara değil bu karara tepki göstermeyenlere kızmak gerekir.Kendimizi düşünerek karar verirsek hiçbir konuyu tartışmak gerekmez.Satranç sporunu azınlık sporu haline dönüştürmek üzereyiz!Türk satranççısı hesaplarını bireysel yapma alışkanlığından kurtulmalıdır.Federasyon gereğinde bazı yarışmalara takım göndermeyerek tasarruf yapıyor.Bazı yarışmalara da 270 sporcu gönderiyor.Yapılan zam ile sağlanan gelir yerlilerin lehine harcanmayacak!2018 de vize ücreti 80 TL olacaktır.Çünkü tepki gösteren çok az kişi olacaktır.
Haberin kaynağını bulamadım.Bunun doğrulanmasını bekledim.Aşkın beyin bazı konulara girmemesi belki girmesinden daha yararlıdır.Çünkü yanlışı savunduğu izlenimi vermektedir.
Haberin kaynağı aşağıdaki linktedir Ateş Bey, başına w w w ekleyerek görüntüleyebilirsiniz.

tsf.org.tr/guncel-haberler/11935-2017-2018-harc-bedel-ve-paylar-cizelgesi17
(02-09-2017, 12:02)Ateş Ülker Nickli Kullanıcıdan Alıntı: [ -> ]Yanlış düşünüyorsunuz!Eğer haber doğru ise alınan karar yanlıştır.Enfllasyonun % 10 dan az olduğunun ifade edildiği bir ülkede hiçbir hizmete % 100 zam yapılmaz!Yanlışı savunur izlenimi yaratmayınız!Biz insanların Türkiye'de yapılan turnuvalara katılamamasından şikayetçiyiz!Katılım masrafları ve amatör olma zorunluluğu, katılımlarını engelliyor!!Sözü dolaştırmaya gerek yoktur.Ancak bu kararı alanlara değil bu karara tepki göstermeyenlere kızmak gerekir.Kendimizi düşünerek karar verirsek hiçbir konuyu tartışmak gerekmez.Satranç sporunu azınlık sporu haline dönüştürmek üzereyiz!Türk satranççısı hesaplarını bireysel yapma alışkanlığından kurtulmalıdır.Federasyon gereğinde bazı yarışmalara takım göndermeyerek tasarruf yapıyor.Bazı yarışmalara da 270 sporcu gönderiyor.Yapılan zam ile sağlanan gelir yerlilerin lehine harcanmayacak!2018 de vize ücreti 80 TL olacaktır.Çünkü tepki gösteren çok az kişi olacaktır.
Haberin kaynağını bulamadım.Bunun doğrulanmasını bekledim.Aşkın beyin bazı konulara girmemesi belki girmesinden daha yararlıdır.Çünkü yanlışı savunduğu izlenimi vermektedi

Ateş Bey yanlışı savunmuyorum.
Ama söylediklerim yanlış okunup yanlış algılanmaktadır.

Bakın facebook ta bu konuda şöyle yazmışım:

"... Onlarca yorum getirilebilir. Bu ülkede SOSYAL ADALET olsaydı, içinde satrancın da bulunduğu tüm spor dalları devletin planlamasında desteğinde ve kontrolünde olurdu. ÖZERKLİĞİN SIKINTILARINDANDIR. Elbette asalaklar meselesini araştırmak gerek ! Ancak başka bir gerçek de var ki o da diğer spor dallarındaki lisans ücretlerinin ve vize üCretlerinin kıyaslanmasıdır. Bazılarını az bulup bazılarını da çok bulabilsiniz. Önce bu kıyaslamay da yapmak gerek. Ben lisans ücretlerine en başından beri karşıyım. Devlet bireylerine spor yapmay teşvik etmelidir. Ama özerklik tuzağına düştükten sonra dere geçerken at değiştirilmez !Şartlar size yeni gelir kaynakları bulmanızı söylüyor. Bunun yolu varolan kalemlere zam yapmak değil, yeni gelir kaynakları sunmak ve hayata geçirmektir. Bunu detaylarıyla vakti zamanında ortaya koydum ve yeni gelir kaynaklaru sundum. BU TARTIŞILIP ÇÖZÜME ULAŞILMALIDIR !"
Yanlışı neden savunayım ki ?

Devlet politikası olmalı diyorum. Bu yanlış mı?
Devlet politikası yok diyorum! Bu mu yanlış?
Öğrencilik yıllarımda bu tip sorunlar yoktu.
Devlet başarılı sporcuyu kısmen de olsa korurdu.
Şimdi ise bu yok!!
Bu mu yanlış?

Özerklik icad edildi ama getirisine bakmadan kabul edildi.
Sizce bu doğru mu?

Yeni gelir kalemleri bulunmalı ve ortaya konmalı.
Var olanlara zam yapılması yanlış, diyorum.
Bu  mu yanlış?

Yeni gelir kalemlerinin oluşması konusunda yazılı-taslak yaparak YK ya sundum.
Yanlış mı yaptım?

Bütçeniz devletten kopmuş ve dengelemelisiniz.
Nasıl yapacaksınız?
Yeni kaynaklar da yaratmıyorsunuz!
Yanlış nerede Ateş Bey?
O zaman lafı dolandırmadan...

Ben sporcunun spor yapmasını devlet kendi politikasıyla desteklemeli ve teşvik etmeli diyorum.

Ait olduğu federasyonunu da tam destekleyerek...

Buna rağmen sunduğum önerilerim çözüm değilse eğer, çözümünüzü siz ortaya koyunuz.

Size çözüm sunacağım!
Ücretler niçin artırılır ?
Yüzeysel, araştırmadan yoksun, irticalen yorumlarım aşağıdadır.

Ücretlerin artırılma nedenleri :
-1.Enflasyon artmaktadır. Ücretler de ihtiyaç duyulursa, gerek görülürse enflasyon artış oranına göre artırılabilir.
-2.Üye sayısında azalma olabilir. Bütçeyi sağlamak için daha az üyeden daha fazla ücret alınarak bütçe denkleştirilebilir.
-3.Hiç beklenmeyen bir gelişme olmuştur. Yüklü miktarda bir yerlerden borç ortaya çıkmıştır. Bu borcu karşılamak için ücretler artırılmış olabilir.
-4.Sponsorluk gelirleri yüklü miktarda azalmış olabilir.

İlk aklıma gelenler bunlar. Şimdi bunların üzerinde düşünce geliştirelim, analiz etmeye çalışalım. Tabii ki ilk cümlemde dediğim gibi yüzeysel olarak.

İlk ihtimal olan enflasyondan dolayı artışı ele alalım. Enflasyon %10-15 lerdeyken (hadi satranç sektöründe %50 olsun) ücretlerdeki %100 artışların enflasyon esas alınarak açıklanması anlamsızdır, yanlış olur.

Üye sayısının azalması ikinci ihtimaldi. Ancak yönetim üye sayısının giderek arttığından ve hedeflerinin 1000000 olduğundan bahsetmektedir. Yönetimin dediği esas alınırsa ücretlerin bırakınız artmasını azalması gerekir. Ancak ben 1000000 un sübjektif bir rakam olduğunu ve gerçek üye sayısının (yönetime para veren kişi ve kulüp sayısının) giderek azaldığını ve tahammül sınırının altına indiğinden ücretlerin %100 den fazla artırılarak bütçenin denkleştirilmeye çalışıldığını düşünüyorum.

Üçüncü ve daha mantıklı olan ihtimal beklenmeyen bir borcun ortaya çıkmasıdır. Birden bire ortaya çıkan yüklü miktardaki borçtan dolayı ne yapacağını bilemeyen yönetim kendi borcunu üyelerin ve kulüplerin sırtına yüklemiş olabilir. Yönetim fahiş bir şekilde ücretlerde artış yaparak bozulan bütçeyi tekrar dengelemeye çalışıyor olabilir.

Üçüncü ihtimali kuvvetlendirici haberler farklı platformlarda dile getirilmektedir. Örneğin ; yönetimin yanlış kararlarından dolayı başka bir kuruma 650000 TL lik bir borcun mahkeme kararıyla ortaya çıktığından bahsedilmektedir.

Dördüncü ihtimal olan sponsorluk gelirlerinin azalması ise yakın gelecekte yönetimin iflasını ve istifasını gerektirebilecek derecede had safhada olabilir.

Ücretlerin fahiş bir şekilde artışına neden olan başka ihtimaller şu anda aklıma gelmiyor. Bilen varsa bizi bilgilendirsin.

Bana bakan yönüyle, sporcu ve antrenör lisans ücretlerinin %100 ve %275 artırılmasını, 40 TL ye ve 75 TL ye çıkarılmasını anormal buluyor ve yönetimin haksızlık yaptığını düşünüyorum. Bir adım daha atarak, fahişten öte ücret artışlarının kaynağının yönetimin vakıf olduğu, bildiği ama üyelere bildiremediği ekonomik bir yangının sebep olduğunu düşünüyorum.

Neyin doğru, neyin eğri olduğunu ve gerçekleri zaman gösterecek.
[size=large][font=Segoe Print]Çözümüm ![/font][/size]
[size=large][font=Segoe Print]Biliyorum uçuk gelecek, ama bence sosyal devlet anlayışında son derece yerinde ve gereklidir.[/font][/size]
[size=large][font=Segoe Print]Çözüm sadece lisans için de değil![/font][/size]
[size=large][font=Segoe Print]Tüm sorunları kökünden çözebilecek !![/font][/size]
[size=large][font=Segoe Print] [/font][/size]
[size=large][font=Segoe Print]Bakınız,[/font][/size]
[size=large][font=Segoe Print]Yıllardır söyler, proje haline getirir, sosyal ortamlarda gündeme sunarım. Ateş Bey en eski tanıklardandır sanırım.[/font][/size]
[size=large][font=Segoe Print]SATRANCIN OKULLAŞMASI![/font][/size]
[size=large][font=Segoe Print]Ama bu günkü gibi değil...[/font][/size]
[size=large][font=Segoe Print]Benim anlayışımda sporun tüm dallarında olduğu gibi satranç eğitiminde de  devletin bir politikası olmalıdır.[/font][/size]
[size=large][font=Segoe Print]Ama bunu son 70 yıldır hiç göremedik. Anlatacağım çözümün uygulanmış ve sonuçları somut olarak gözlenmiş örnekleri vardır. Çünkü bunu bizzat yaşadım.[/font][/size]
[size=large][font=Segoe Print]Sizin eğer çağdaş bir devlet politikanız varsa bunu ortaya koyarsınız. Dünyada uygulama örneklerini araştırır, sonuçlarını gözlersiniz. Sonra da kendi koşullarınıza uyarlar uygulamasını yaparsınız.[/font][/size]

[size=large][font=Segoe Print]Önerim şuydu:[/font][/size]
[size=large][font=Segoe Print]1- Satranç ağırlıklı müfredat ve ülkenin çeşitli coğrafi bölgelerinde sayısı 4-6 yı geçmeyecek şekilde 7-18 yaş grubuna yönelik ana sınıfı ilk ve orta öğretim yatılı okullarının kurulması. Güreşte bu yapıldı! ( 1990-1994 SİVAS -Yıldızeli Pamukpınar Anadolu Öğretmen Lisesi)[/font][/size]
[size=large][font=Segoe Print] Bu sadece satranç içindir.Diğer spor dalları için benzer politika da olmalı elbette.[/font][/size]
[size=large][font=Segoe Print]2- Okuldan mezun olan sporcular için üst aşama olan yüksek öğrenim ve satranç akademisi...Sporcu, antrenör,hakem, yönetici eğitimleri için yüksek öğrenim.[/font][/size]
[size=large][font=Segoe Print]3- Ülkenin merkezinde adı ATATÜRK SATRANÇ OLİMPİYAT KÖYÜ !! İŞ BANKASI tarafından kurulmuş olabilir. Çünkü kurucu İŞ BANKASINI kuran kişidir.[/font][/size]
[size=large][font=Segoe Print]4- Böylece satrancın sahası olacak. Her türlü merkezi satranç etkinliklerinizi burada düzenleyeceksiniz. Otellere muhtaç kalmadan...Düşünsenize 8-10 bin yataklı oteller, maçların yapılacağı salonlar, tüm etkinlikler için sosyal tesisler, canlı yayın odaları ve satranç ile ilgili aklınıza ne gelirse...[/font][/size]
[size=large][font=Segoe Print]5- TSF nin tüm çalışanları ve büroları burada olacak.[/font][/size]
[size=large][font=Segoe Print]6- Tüm Türkiye Şampiyonaları, Avrupa, Dünya, Olimpiyatlar burada!Makul konaklama fiyatlarıyla...Siz kazanacaksınız![/font][/size]
[size=large][font=Segoe Print]Hangi konulara çözüm sunmaz ki?[/font][/size]
[size=large][font=Segoe Print]Lisans mı? Belki onun ücreti de kalkar, ülkenin çeşitli yörelerindeki isimsiz yetenekler için fon bile ayırırsınız.[/font][/size]
[size=large][font=Segoe Print]Hatırlayın vaktiyle çok tartıştık bu konuyu burada...[/font][/size]
[size=large][font=Segoe Print]Ha, uçmuyorum![/font][/size]
[size=large][font=Segoe Print]Şimdiki şartlaröyle gösteriyor ve YANLIŞI SAVUNUYORUM izlenimi vermekte... Angel [/font][/size]
[size=large][font=Segoe Print]Finans zaten var! İş Bankası da destek olabilir.[/font][/size]
[size=large][font=Segoe Print]Ama 10 tane AVM yapmaz, harcamasını buraya aktarırsınız olur biter.[/font][/size]
[size=large][font=Segoe Print]Ama bunun için SOSYAL DEVLET ANLAYIŞI gerekir.[/font][/size]
[size=large][font=Segoe Print]Şimdi mi?[/font][/size]
[size=large][font=Segoe Print]Ateş Bey'in dediği gibi,2018-2020-2022 de;  60,80,120,240 TL leri konuşuruz artık...[/font][/size]

[size=large][font=Segoe Print]Selam ve saygılarımla[/font][/size]
Sizce salyangoz mu satıyorum ben ?
Bu kadar yüksek artışın sebebini ben de anlayamadım. Feti bey'in gösterdiği olasılıklar üzerinde durmak lazım. Bu zamlar bir şekilde protesto edilmeli diye düşünüyorum.

Saygılarımla
Sorun sadece zammın kendisi değil, federasyonun bu zamla yarattığı kaynağın her ne sebeple yaratılıyorsa yaratılsın doğru kanalize edilemeyeceği inancıdır. Bu zammın altyapıya yatırımı arttıracağı, turnuvaların kalitesini arttıracağı (örneğin yerel turnuvaları başkentte tuvalet kokan bir dışa tam anlamıyla kapalı olmayan bir salonda oynamak gibi) veya genç yeteneklerin fazladan turnuva oynaması gibi sonuçları olacağına inanılsa belki bu tepki gösterilmez. Siz istediğiniz kadar hiçbir bağlayıcılığı olmayan mecralarda "hesap verir gibi görünmeyen" açıklamalar yapın, istediğiniz kadar "sosyal medyada icraatlarınız hakkında olumlu yazacak gönüllüler" bulun hatta bizzat bu paylaşımları beğenin, inandırıcılık sorununu ancak icraatle aşılabilir. İcraatlerin yönü satranççıyı, her yıl çocukları satranç oynasın diye büyük harcamalar yapan aileleri, satranç emekçilerini gösterdiği zaman ikna edicilik başlar. Emekleri hiç sayan bir tavırla neredeyse bir yıl sonra ödenen harcırahlar, bu sırada yapılan geziler ve harcamalar ikna edici olmaktan uzak bir görüntü veriyor.

Hizmet kalitesi bu zamla artsa bile o zaman da satrancın ne kadar pahalı olduğunu tartışmak haklı bir tartışmadır. Türkiye'deki turnuvaların maliyetleri uçak biletleri hariç yurt dışındaki bazı turnuvalara yaklaşıyorsa (Riga tartışmasını ben de okudum) o zaman olanağı olanların da bu arayışa girmesi normalleşir. Üstelik bu zam, hizmet kalitesinin artmayacağına dair bir inanç varken yapılırsa o zaman tepkilerin önünü alamazsınız.

Bir yönetim kurulu üyesinin kişisel Facebook hesabında yaptığı( belli ki tamamen bireysel olarak yaptığı açıklamada talihsiz bir şekilde yüzme ve tenisi örnek veriyorsa zaten satrancın geleceğine dair vizyonunu da ele veriyor ister istemez: Zengin sporu.  Önemli bir detay: 16 yaş altından lisans ücreti alınmaması federasyon yönetiminin önemli argümanlarından birisi olmalı bence; ama o zaman 16-25 yaş ne olacak? O popülasyon ki satranca epey vakit ayırabilen bir popülasyon, şu anda artıyor.

Zam ve yanındaki pek çok yönetsel tercihler bütünü federasyonla doğru ilişkiyi kuranların ve biat edenlerin olanların el üstünde tutulması ve derdi sadece satranç oynamak olan insanların sırtındaki küfenin ağırlaşmasıdır. Öyle olmadığı iddia edilse de eylemler ve kararlar satranç federasyonunun lisanslı sporcularını tam da müşteri olarak görmesiyle sonuçlanıyor. Aksini iddia etmek söylemin ötesine geçemiyor. 

Eleştirileri taraflar üzerinden okumaya çalışmak, hizmet odaklı düşünmemek bir başka sorun. Herhangi bir konuda yapılan eleştiri nedense hep Ali Nihat Yazıcı ile yakınlığı veya örtüştüğü ölçülüyor. İcraatleri savunanlar da ezbere savunuyorlar. Bütün eleştirileri "söyledikleri ANY'ninkilere ne kadar benzediğiyle" değerlendiriyorlar. O siteyi ben de okuyorum ve yazılanların bir kısmı doğru; ama bu ejderhanın babasının ejdarha kontrolden çıkınca "n'apacağız bu oğlanı" diye şikayet etmesine benziyor.

Satranç bize analitik düşünmeyi öğretmiyor muydu? Kişilerden bağımsız objektif düşünmeyi öğretmiyor muydu? Bu zammı gerçekçi bir şekilde tartmak yerine sağdan soldan örnek apartacaksak, taraftar toplar gibi "beğeni" yarışına girilecekse satrancın bize hiç faydası olmamış demektir. Demek ki, çocuklara anlattıklarımızdan hiç nasiplenememişiz.
Feti beyin 2.9.2017 tarihli yukardaki yorumu, üzerinde düşünülmesi gereken bir yorumdur.Yaptığı tahminler doğru olabilir.Ancak her durumda vize ücretine % 100 zam yapılması yanlış bir karardır.Bu zam hangi sorunu çözecektir?Eğer bir borç varsa ve o borç bu zam sayesinde kapatılacaksa yapılan zammın borcu kapatmak dışında kimseye yararı olmayacaktır.Eksikler ve tasarruf yapma zorunluluğu yine eskisi gibi devam edecektir.Eğer mevcut sponsorlardan bazıları çekilmişse veya bazı gelir kalemleri ortadan kalkmışsa bu açıkların da yapılan zam ile karşılanabileceği kuşkuludur.Bütün seçenekler arasında yapılabilecek en büyük yanlış zam gerekçesi olarak yapılmakta olan açık turnuvaları göstermektir.Açık turnuvaların Piramidin ortasına hiçbir yararı yoktur.Piramidin ortasındaki sporcular sadece internet ortamında oynamaya mahkum hale geliyorlar.Federasyonda görevli bir kimse veya bu zammı savunmak isteyen bir kimse gerekçe olarak bu zam sayesinde Piramidin ortasındaki ve tabanındaki yerli sporculara sağlamayı düşündükleri kolaylığı göstermelidir.Oysa böyle bir planları yoktur.Federasyonun bütün planları havuza girmiş sporcularımız ile açık turnuvalara katılacak yabancıları kapsamaktadır.Briç federasyonu ile veya diğer spor federasyonları ile Satrancı kıyaslamak da korkunç bir yanlıştır.En doğru yol bu zammı kimsenin savunmamasıdır.Federasyon Başkanının yakında kamuoyuna gerekli açıklamayı yapacağını sanıyorum!Kişisel açıklamalar tansiyonu yükseltmekte ve bizim tepkimizin çoğalmasına neden olmaktadır.
[size=large][font=Verdana]KAYNAK BİLGİYE DAYANMAYAN FİKİRLERİ BOŞUNA TARTIŞMAK...[/font][/size]
[size=large][font=Verdana]O zaman daha açık konuşmak gerek![/font][/size]
[size=large][font=Verdana]Ben neyi savunduğumu biliyorum! Ne'ye karşı çıktığımın da farkındayım.[/font][/size]
[size=large][font=Verdana]Ama bazı yazılar var ki...[/font][/size]
[size=large][font=Verdana]Tam bir felaket! Bilgiden, belgeden, kıyaslamadan yoksun ve havada kalmış fikirler, çelişkiler...[/font][/size]
[size=large][font=Verdana]Bu konuda okuduğum tüm yazılarda ve eleştirilerde evet, bir "karşı çıkış" var. Karşı çıkışın dayandığı fikir olmadığı için çıkış, "hızlı bir inişe" dönüşüyor.[/font][/size]
[size=large][font=Verdana]Bir ikisi dışında çoğu şartlı refleks olduğu, fikirlerin dayanaksızlığından bellidir. Laf olsun torba dolsun![/font][/size]
[size=large][font=Verdana]Yani bir tür kolaycılık yöntemi...[/font][/size]
[size=large][font=Verdana]LİSANS VE VİZE BEDELLERİNE ZAM YAPILDI DEĞİL Mİ?[/font][/size]
[size=large][font=Verdana]Hurrraaaa.... Saldıralım arkadaşlar. Saldırın! Saldırıları beğenin, alkışlayın![/font][/size]
[size=large][font=Verdana]Beğenin, beğenelim,beğensinler...[/font][/size]
[size=large][font=Verdana]...[/font][/size]
[size=large][font=Verdana]Ya arkadaşlar biriniz de çıkıp 2007-2008 harç bedellerine bakmayı akıl edemiyor musunuz?[/font][/size]
[size=large][font=Verdana]10-20 TL olan lisans bedelleri 2012 de aynıydı ama 2007-2008 e ait![/font][/size]
[size=large][font=Verdana]Bunu görmüyor musunuz? Yani 10 sene öncesine...[/font][/size]
[size=large][font=Verdana]Enflasyondan bahseden arkadaşlarım...Açın o zamanın 20 TL sini şimdi ile kıyaslayın bakalım. Enflasyon hesaplama hesap et.com dan bakın. 2008 deki 20 TL.yi girin...Zaman içinde 20 TL günümüzde 40.03 olmuş!! TSF bunu 40 yapmış... 3 kuruş borçlusunuz o zaman ![/font][/size]
[size=large][font=Verdana]Hoppala! Ortaya çıkan rakam sizin renginizi mi değiştirdi?[/font][/size]
[size=large][font=Verdana]Yandı o zaman, gülüm keten helva!![/font][/size]
[size=large][font=Verdana]...[/font][/size]
[size=large][font=Verdana]Ha;[/font][/size]
[size=large][font=Verdana]Harcamaları soran arkadaşlarım: Sadece liglerden bir örnek o zaman...[/font][/size]
[size=large][font=Verdana]TSF Süper Lige katılan her bir takıma ne ödeme yapıyor? Lige katıldığı için...[/font][/size]
[size=large][font=Verdana]Hadi bu rakamı söylemeyeyim. Ama diğer federasyon uygulamalarında var. Lige katılan takımlardan yılda %15 pay alan federasyonları nereye koyalım?[/font][/size]
[size=large][font=Verdana]Birisi takımına ödeme yapar, diğeri ondan kazanır![/font][/size]
[size=large][font=Verdana]Aradaki fark budur işte![/font][/size]
[size=large][font=Verdana]TSF lig takımlarına ödeme yapar!![/font][/size]
[size=large][font=Verdana]Yabancı antrenörlerden buna şaşanlar da var, bunu biliyor muydunuz?[/font][/size]
[size=large][font=Verdana]Bilmeden konuşmak...[/font][/size]
[size=large][font=Verdana]Size diğer liglerin maliyetinden bahsetmedim. Rakamları da söylemeyeceğim. Bana düşmez! Bunun resmi açıklaması zamanında yapılır.[/font][/size]
[size=large][font=Verdana]Ama şunlar olsaydı...[/font][/size]
[size=large][font=Verdana]1-TSF de diğer federasyonlar gibi ligine katılan her takımından %10-15 yıllık canlı yayın geliri alsaydı,[/font][/size]
[size=large][font=Verdana]2-Kulüplerine yüz binlerce liraya varan yardımda bulunmasa, tüm harcamalarını kulüplere yaptırsaydı.,[/font][/size]
[size=large][font=Verdana]3-Kulüpler Şampiyonasına 60-70 e varan kulüplerin harcamalarının önemli bir bölümüne katkı sunmasaydı,[/font][/size]
[size=large][font=Verdana]4-Süper Lig de başarı primi uygulamasaydı,[/font][/size]
[size=large][font=Verdana]5-Tüm antrenörlerine çalıştıkları gün başına para ödemeseydi,[/font][/size]
[size=large][font=Verdana]6-Yurt dışı turnuva çıkarken tüm kafileyi devlet değil, TSF sırtlıyorsa,[/font][/size]
[size=large][font=Verdana]7-Onlarca personelinin resmi maaşını kendisi ödemeseydi,[/font][/size]
[size=large][font=Verdana]8-Lisanslı tüm sporcularına bedava play-chess imkanı sunmasaydı,[/font][/size]
[size=large][font=Verdana]9- Devletten alacağı resmi bedelini üçte birini yılın 6.7. ayında değil de zamanında alabilseydi...[/font][/size]
[size=large][font=Verdana]Daha çok sebep var ama yerim dar![/font][/size]
[size=large][font=Verdana]Valla hangi federasyon bu ödemelere rağmen bu gelirlerle ayakta kalmış bana adını yazın lütfen![/font][/size]
[size=large][font=Verdana]Duyamıyorum sizi...[/font][/size]
(04-09-2017, 10:07)Ozgur_Akman Nickli Kullanıcıdan Alıntı: [ -> ]Sorun sadece zammın kendisi değil, federasyonun bu zamla yarattığı kaynağın her ne sebeple yaratılıyorsa yaratılsın doğru kanalize edilemeyeceği inancıdır. Bu zammın altyapıya yatırımı arttıracağı, turnuvaların kalitesini arttıracağı (örneğin yerel turnuvaları başkentte tuvalet kokan bir dışa tam anlamıyla kapalı olmayan bir salonda oynamak gibi) veya genç yeteneklerin fazladan turnuva oynaması gibi sonuçları olacağına inanılsa belki bu tepki gösterilmez. Siz istediğiniz kadar hiçbir bağlayıcılığı olmayan mecralarda "hesap verir gibi görünmeyen" açıklamalar yapın, istediğiniz kadar "sosyal medyada icraatlarınız hakkında olumlu yazacak gönüllüler" bulun hatta bizzat bu paylaşımları beğenin, inandırıcılık sorununu ancak icraatle aşılabilir. İcraatlerin yönü satranççıyı, her yıl çocukları satranç oynasın diye büyük harcamalar yapan aileleri, satranç emekçilerini gösterdiği zaman ikna edicilik başlar. Emekleri hiç sayan bir tavırla neredeyse bir yıl sonra ödenen harcırahlar, bu sırada yapılan geziler ve harcamalar ikna edici olmaktan uzak bir görüntü veriyor.

Hizmet kalitesi bu zamla artsa bile o zaman da satrancın ne kadar pahalı olduğunu tartışmak haklı bir tartışmadır. Türkiye'deki turnuvaların maliyetleri uçak biletleri hariç yurt dışındaki bazı turnuvalara yaklaşıyorsa (Riga tartışmasını ben de okudum) o zaman olanağı olanların da bu arayışa girmesi normalleşir. Üstelik bu zam, hizmet kalitesinin artmayacağına dair bir inanç varken yapılırsa o zaman tepkilerin önünü alamazsınız.

Bir yönetim kurulu üyesinin kişisel Facebook hesabında yaptığı( belli ki tamamen bireysel olarak yaptığı açıklamada talihsiz bir şekilde yüzme ve tenisi örnek veriyorsa zaten satrancın geleceğine dair vizyonunu da ele veriyor ister istemez: Zengin sporu.  Önemli bir detay: 16 yaş altından lisans ücreti alınmaması federasyon yönetiminin önemli argümanlarından birisi olmalı bence; ama o zaman 16-25 yaş ne olacak? O popülasyon ki satranca epey vakit ayırabilen bir popülasyon, şu anda artıyor.

Zam ve yanındaki pek çok yönetsel tercihler bütünü federasyonla doğru ilişkiyi kuranların ve biat edenlerin olanların el üstünde tutulması ve derdi sadece satranç oynamak olan insanların sırtındaki küfenin ağırlaşmasıdır. Öyle olmadığı iddia edilse de eylemler ve kararlar satranç federasyonunun lisanslı sporcularını tam da müşteri olarak görmesiyle sonuçlanıyor. Aksini iddia etmek söylemin ötesine geçemiyor. 

Eleştirileri taraflar üzerinden okumaya çalışmak, hizmet odaklı düşünmemek bir başka sorun. Herhangi bir konuda yapılan eleştiri nedense hep Ali Nihat Yazıcı ile yakınlığı veya örtüştüğü ölçülüyor. İcraatleri savunanlar da ezbere savunuyorlar. Bütün eleştirileri "söyledikleri ANY'ninkilere ne kadar benzediğiyle" değerlendiriyorlar. O siteyi ben de okuyorum ve yazılanların bir kısmı doğru; ama bu ejderhanın babasının ejdarha kontrolden çıkınca "n'apacağız bu oğlanı" diye şikayet etmesine benziyor.

Satranç bize analitik düşünmeyi öğretmiyor muydu? Kişilerden bağımsız objektif düşünmeyi öğretmiyor muydu? Bu zammı gerçekçi bir şekilde tartmak yerine sağdan soldan örnek apartacaksak, taraftar toplar gibi "beğeni" yarışına girilecekse satrancın bize hiç faydası olmamış demektir. Demek ki, çocuklara anlattıklarımızdan hiç nasiplenememişiz.

Sn. AKMAN ın yazılarında asla itiraz edilemeyecek noktalar da var elbette. Bunları ortaya koyunca bile "duymadım ve görmedim" halleri var.

Örneğin şu cümleye takıldım:

"...Satranç bize analitik düşünmeyi öğretmiyor muydu? Kişilerden bağımsız objektif düşünmeyi öğretmiyor muydu? Bu zammı gerçekçi bir şekilde tartmak yerine sağdan soldan örnek apartacaksak, taraftar toplar gibi "beğeni" yarışına girilecekse satrancın bize hiç faydası olmamış demektir. Demek ki, çocuklara anlattıklarımızdan hiç nasiplenememişiz."

Ne kadar doğru bir yaklaşımdır!

Örneğin 2007-2008 de 20 TL nin bu günkü değerini benden başka ortaya koyabilen çıkmadı.
Bir ben mi ortaya koydum?

Onu da yanlış mı yaptım yoksa? Angel
Doğrudan bana hitap edildiği için sanırım bir cevap bekleniyor.

Kaynak bilgiye dayanmayan fikirleri tartışmaksa en büyük sorunumuz federasyondan doğrudan bilgi almayan kimse tam manasıyla bilgiye sahip olamaz (en azından benim tam bilgim yok). Sonuçta karar vericilerin elinde bilgi var. Bizim elimizdekiler genel kurul öncesi hazırlanan bültenler vs. Bu bilgi kimin elinde var? Karar vericilerin. Bu yüzden karar vericileri hiç sorgulamayalım mı? Bu argüman "devlet büyükleri kadar iyi bileceksin, sus otur yerine"ye giden yoldur.

Güzel bir istatistik paylaştınız. 10 yıl zam yapılmaması doğru mu? Yönetsel kararlar %100 doğru veya %100 yanlış değildir haklı tarafları da vardır elbet; ama bu kararın genel tabloya bakınca yanlış olduğuna inanıyorum. Kaynakların ve bütçenin yönetiminde daha farklı öncelikler seçilmeliydi. Özellikle de altını çizmek istiyorum sporcu lisans bedelleridir şahsi önceliğim, hakem ve antrenör vize ücretlerine benzer bir itiraz getirmek doğru olmazdı mesela.

Bütün maddelere tek tek yorum yapmak istemiyorum; ama mesela bazı turnuvalarda kafilelerin o kadar geniş olması doğru mu veya sürekli sayısı artan personel hangi alanlarda istihdam ediliyor ne kadar verimliler vs. hepsine tek tek bakmak ve tartışmak lazım. Bu tercihlerin hepsi bir bütün olarak yönetim biçimine işaret ediyor. Lisans ücretlerine %100 zam yapılması  daha fazla kaynak yaratılmasının tek çözümü müdür? Genel ve mali genel kurul metinlerine baktığımda, 10 yıldır farklı kademelerde federasyonun işleyişini yakından görmüş birisi olarak olmadığına inanıyorum. Tabii ki federasyondaki karar vericilerin bilgi seviyesine sahip değilim de böyle bir zorunluluğum mu var? Satranç camiasının her ferdinin böyle bir yükümlülüğü mü var?

Öte yandan kulüplere yapılan yardımlar, başarı primleri ve kulüplerin satrancın yükünü yeterince çekip çekmediği sorusu doğru bir soru; ama bu da aslında bir sonuç. 15-16 yıllık az çok aynı hatta giden politikalar bu sonucu ortaya çıkardı. Ayrıca şu an federasyona en fazla etki etme gücü olan aktörler oyları olduğu için kulüpler ve kulüp temsilcileri çoğunlukla federasyonda söz sahibi. Aslında bu yüzden bu argüman bumerang etkisi yaratabilir. Belki de bireysel olarak sporculardan ziyade kulüplerden daha fazla katkı beklenmesi da bir çözüm olabilir; ama benim vurgum mevcut kaynakların yönetiminin daha farklı yapılabileceği gözlemine dayanmaktadır.
(04-09-2017, 14:02)Ozgur_Akman Nickli Kullanıcıdan Alıntı: [ -> ]Doğrudan bana hitap edildiği için sanırım bir cevap bekleniyor.

Kaynak bilgiye dayanmayan fikirleri tartışmaksa en büyük sorunumuz federasyondan doğrudan bilgi almayan kimse tam manasıyla bilgiye sahip olamaz (en azından benim tam bilgim yok). Sonuçta karar vericilerin elinde bilgi var. Bizim elimizdekiler genel kurul öncesi hazırlanan bültenler vs. Bu bilgi kimin elinde var? Karar vericilerin. Bu yüzden karar vericileri hiç sorgulamayalım mı? Bu argüman "devlet büyükleri kadar iyi bileceksin, sus otur yerine"ye giden yoldur.

Güzel bir istatistik paylaştınız. 10 yıl zam yapılmaması doğru mu? Yönetsel kararlar %100 doğru veya %100 yanlış değildir haklı tarafları da vardır elbet; ama bu kararın genel tabloya bakınca yanlış olduğuna inanıyorum. Kaynakların ve bütçenin yönetiminde daha farklı öncelikler seçilmeliydi. Özellikle de altını çizmek istiyorum sporcu lisans bedelleridir şahsi önceliğim, hakem ve antrenör vize ücretlerine benzer bir itiraz getirmek doğru olmazdı mesela.

Bütün maddelere tek tek yorum yapmak istemiyorum; ama mesela bazı turnuvalarda kafilelerin o kadar geniş olması doğru mu veya sürekli sayısı artan personel hangi alanlarda istihdam ediliyor ne kadar verimliler vs. hepsine tek tek bakmak ve tartışmak lazım. Bu tercihlerin hepsi bir bütün olarak yönetim biçimine işaret ediyor. Lisans ücretlerine %100 zam yapılması  daha fazla kaynak yaratılmasının tek çözümü müdür? Genel ve mali genel kurul metinlerine baktığımda, 10 yıldır farklı kademelerde federasyonun işleyişini yakından görmüş birisi olarak olmadığına inanıyorum. Tabii ki federasyondaki karar vericilerin bilgi seviyesine sahip değilim de böyle bir zorunluluğum mu var? Satranç camiasının her ferdinin böyle bir yükümlülüğü mü var?

Öte yandan kulüplere yapılan yardımlar, başarı primleri ve kulüplerin satrancın yükünü yeterince çekip çekmediği sorusu doğru bir soru; ama bu da aslında bir sonuç. 15-16 yıllık az çok aynı hatta giden politikalar bu sonucu ortaya çıkardı. Ayrıca şu an federasyona en fazla etki etme gücü olan aktörler oyları olduğu için kulüpler ve kulüp temsilcileri çoğunlukla federasyonda söz sahibi. Aslında bu yüzden bu argüman bumerang etkisi yaratabilir. Belki de bireysel olarak sporculardan ziyade kulüplerden daha fazla katkı beklenmesi da bir çözüm olabilir; ama benim vurgum mevcut kaynakların yönetiminin daha farklı yapılabileceği gözlemine dayanmaktadır.
[size=x-large]Genele sormuştum.[/size]
[size=x-large]Yani burayı takip eden 3-5 kişiye... Cool [/size]

[size=x-large]Kaynak bilgi kullanmadan her hangi bir konuda tartışmam![/size]
[size=x-large]Saçma olur![/size]

[size=x-large]Karar vericileri her zaman sorgulamak eleştirmek gereklidir. Aksini savunmak demokratik anlayışıma terstir.Yazılı ve sözlü ortamlarda eleştiriye açık olmalılar.

Ben "devlet büyükleri kadar iyi bileceksin, sus otur yerine" yaklaşımına da karşıyım benimseyemem![/size]
[size=x-large]Anti demokratik buluyorum![/size]
[size=x-large]Ama bilmeden ısrarla yanlışı savunmak ve toplumda böylece alt yapısız algı oluşturulmasına seyirci kalmam!
[/size]

[size=x-large]10 yıl zam yapılmaması doğru ya da yanlış...[/size]
[size=x-large]Şartlara göre değişir. Bazı federasyonlar hiç zam yapmaz, ama gerekli parayı başka kalemlerinden bulur çıkarır.[/size]
[size=x-large]Kimisi de 16 yaş altı dahil lisans ücreti almaz gözükür ama 16 yaş üstünden lisans çıkarırken + 10 TL "kart parası" alır ve 16 yaş altından alamadığını 16 yaş üstünden çıkarır.[/size]
[size=x-large]Böyle federasyonlar da var.[/size]

[size=x-large]Lisans ücretleri en başından beri tüm federasyonların ortak ana gelir kaynağıdır, açacağı eğitim kurslarıyla birlikte...[/size]
[size=x-large]Ama teknolojik çağda canlı yayın gelirleri devasa rakamlara ulaştıkça bazı federasyonlar "lisans ücretlerinden pay almama" şirinliğine soyunuyorlar.[/size]

[size=x-large]Kafilelerde gereksiz kişilere ve harcamalara karşıyım ve fikrinize katılıyorum. Hatta bazı GM hocaların da "gidiş-dönüş, konaklama, yeme içmeyi karşılıyorsunuz. Bu harcırah da ne oluyor?" dediğini biliyorum.[/size]

[size=x-large]Lisans ve vizelere zammın tek çözüm olmadığını ben de tüm yazılarımda söylüyorum. Önerilerim var bu konuda.Yeni hizmet-gelir kaynakları bulunmalı ve sunulmalıdır.[/size]

[size=x-large]Kulüplere yeni gelir kaynakları yaratmak bir çok sorunu (bumerang etkisi yapan) çözecektir. Bunun için ALT YAPI GELİŞİM PROJEM hala tozlu raflarda yerini almaktadır. Bu projem de diğerleri gibi vaktiyle yönetime sunulmuş ancak bütçe ve mevzuat kaynaklı olduğu için GSGM duvarından geri dönmüştü.[/size]

[size=x-large][font=Calibri]Bahsettiğiniz konuda eleştirilecek ve karşı çıkılacak bir konu göremedim. Size katılıyorum.[/font][/size]
[size=x-large][font=Calibri]Selam ve saygılarımla[/font][/size]
[size=large][font=Verdana][size=medium][font=Tahoma, sans-serif]Türkiye Satranç Federasyonunun 01.01.2016-10.10.2016 dönemi gelir tablosunda yer alan gelirleri ve giderleri arasındaki fark olan Gelir Fazlası 101.344,07 TL’dir. [/font][/size]
[/font][/size]
[size=medium][font=Tahoma, sans-serif] [/font][/size]
[size=large][font=Verdana][size=medium][font=Tahoma, sans-serif]O zaman 100% zamın mantığı ne? enflasyon yüzdesi ile yaparsın geçersin.  [/font][/size][/font][/size]
Sayfalar: 1 2