Özgür Satranç Forum

Orjinalini görmek için tıklayınız: PGN niçin yayınlanır ?
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
Sanırım 0 elolu veya ukdli oyuncuların pgn leri yayınlanmaz.
Sanırım bir turnuvadaki üst düzey oyuncuların pgn leri yayınlanarak dışarıdakilerin izlemesi, zevk alması, yararlanması, vb. için pgn ler yayınlanmaktadır.
Sanırım diyorum çünkü pgn lerin niçin yayınlandığını gerçekten bilmiyorum.

Aşağıda bir pgn var. İnternetin malı olmuş. Herkes, yerlisi ve yabancısı bu pgn yi inceleyebilir.
Yalnız bu pgn de bir acayiplik var.

1.e4 e5
2.Af3 Af6
3.Fb5 a6
4.Fa4 d6
5.00 Fg4
6.c3 Vf6
7.d3 Age7
8.h3 Fxf3
9.Vxf3 Vxf3
10.g3 g5

Oyun bu noktada bitmiş. Oyun berabere bitmiş.
Hakem beraberliği onaylamış. Oyuncular yarımşar puan almış.

Doğru mu bu ?
Eğri ise, bunu yayınlayanlar doğrusunu yayınlayamayacak, doğrusunu bilemeyecek kadar satranca uzaktırlar.

Satrancı var eden, geçmişten günümüze kadar canlı kalmasını ve gelişmesini sağlayan satranç arşividir.
Yukarıdaki oyun satranç arşivine girmeye layık değildir. Satranç arşivinde fesat oluşturur bu oyun.
Bu oyun satranç arşivimizden, dünya satranç arşivinden çıkarılmalıdır.
7,618,101 oyunu en az iki yıldır yayınlayan biri olarak ve sitesinde şu an 83.000 oyun bu şekilde 10 ve 10 hamleden kısa ve sonucu berabere olması nedeniyle, bu sorunuzu üstüme alınmadan yanıtlayayım.

İlk önceleri 10 hamleden kısa oyunları sonucu berabere ise direk siliyordum. Sonra aklıma şu geldi. Bu oyunlar genelde turnuvalardan. İlerde siteye Turnuva oyunlarının çapraz listesini koymak gibi bir işlem yaparsam oynadı görünen iki kişinin oyunu bu şekilde ise sitede yer almayacak. Bu da bana bir eksiklik gibi geldi. O zaman Hamle sayısı ile sınırlama yapıp sonuca göre arama koydum ve bu tür anlaşmalı berabere oyunları silmemeye başladım.

Kısacası tam dediğiniz gibi Satranç Arşivine zarar vermemek için şahsen bu oyunları (onaylamasam da artık silmiyorum).
Gelen ortaya vole çakmak güzel olurdu. Ama ben pas vermeyi tercih ediyorum.

Yanlışın ilgilisi tarafından yayından kaldırılması veya düzeltilmesi TSF nin yurt içi ve yurt dışı prestiji için en uygun olanıdır.
"Prestij ne ola ki ?" diyeceklere benim daha fazla yol gösterecek halim yoktur.
Yıldızlar şampiyonasında halen eksik pgn var veya site hatalı, biz 10 hamlelik oyunları görüyoruz Sad
Abidin Bey,
Satranç evrensel kümesinin en zayıf elemanlarından biri yüzlerce kilometre uzaktan bu kadar görebiliyor.
Bize daha fazla göstermek sizin elinizde.
Saygılarımla,