Özgür Satranç Forum

Orjinalini görmek için tıklayınız: KİTABI OKURA SUNABİLMEK
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
KİTABI OKURA SUNABİLMEK
Okurken sürekli yeni bilgiler öğrendiğim bu kitapların hazırlanması, çevrilmesi ve okuyucunun tercihine sunulması hiç kolay değil! Buna dergi ve gazete yazarlığı günlerimden tanığımdır.
Bu konuda hayatını adayan dostlarımı bilirim. Hatta stant açabilmek için gittiği turnuvadan dönerken kaza yapıp ölümle burun buruna gelen insanları tanırım.
Bu yıl ilk defa Antalya’ya gidemedim. Ne sporcularımın yanında olabildim ne de katılmayı çok istediğim Emektarlar Turnuvasında olabildim. Her gittiğim sene de mutlaka kitap ve satranç malzemesi stantlarına uğrar kendim ve öğrencilerim için mutlaka eksiklerimi tamamlardım.
Ama bu yıl stantlarda bu emekçi arkadaşlarımı çok üzen durumlar ile ilgili duyumlar beni fazlasıyla üzdü. Özellikle de stat açabilmek için yapılan son düzenlemeler satranç kitabı yayıncı malzeme satıcıların derinden etkiler nitelikte. Bu konuda kimlerin yetki ve sorumluluğu var bilmek istiyorum. Duyarsız kalamıyorum işte!
Umarım duyumlarım yanlıştır. Stant açabilmek için istenen fahiş para bedelleri ve gösterilen alanların yetersizliği konusunda bir çok arkadaşımdan şikayetler ve serzenişler alıyorum. Böylesine güzel bir buluşmada satrancın yayılması ve satranç kültürünün paylaşılması konusunda gerçek emekçilerin değer görmesinin en temel yaklaşım olduğunu biliyorum. 
Oysa bu değerin gösterilmediğini düşünenler hiç de az değil!
Bu durum gerçekten de çok üzücüdür. Bu sorun çözümsüz kalamaz!
SATRANÇ KİTABININ OKURLARIYLA BULUŞABİLMESİNE GERÇEK ANLAMDA DESTEK SAĞLAMAK İÇİN ÇOK SOMUT, MAKUL VE ŞEFFAF ADIMLARIN ATILMASINI ÇOK ÖNEMSİYORUM.
Aksi takdirde satrancın sadece malzeme ticareti yapılabilir bir hale gelmesinin eğitim açısından izah edilebilecek bir yanı yoktur.
Benim önerim organizasyon içinde ayrı bir düzenleme ile SATRANÇ KİTAP FUARI VE İMZA GÜNLERİ düzenlenmesi ve bunun da turnuva programının en uygun gün ve saatlerine alınmasıdır. Zaten bin bir güçlük ve emekle yapılan tüm hazırlıklar maddi sorunlar bir çırpıda buharlaşacak ve emeğe verilen değer yok olacaktır. Satranç emekçilerinin bu konuda kucaklanmasını ve sahiplenilerek gerçek değerlerinin ortaya çıkmasını istiyorum. Konu maddi kazanç değildir. Ama emeğin karşılığı da çok önemlidir. Bu arkadaşlarımız satrancın asıl mutfağındaki diğer çalışanlarından hiç de geride kalmamalıdır.
Bu anlamda organizasyonda birinci derecede sorumluluk yüklenmiş TSF na gerekli kolaylık ve düzenlemelerin yapılmasını öneriyorum.

Saygı ve selamlarımla.
Bu konuda gerçekten de çok somut adımlar atılmalı!

TSF şunu yapabilir: İçinde çeşitli alanlardan; edebiyat, tarih uzmanları,unvanlı satranç sporcuları gibi yetkin elemanların bulunacağı bir komisyon kurar. TSF SATRANÇ KİTABI MARKET aracılığıyla (bu isim şart değil elbette) için uygunluk kontrollerinden geçirdiği kitapların okuyucuya ulaşabilmesini sağlar. Bu durum yıl boyunca daha geniş zamanda yapılacağından iş otellere stant açmak zorunluluğu da ortadan kalkar. 

Stant yine açılsın ve isteyen açsın. Bunun da makul şartları yapılandırılsın. Ama şimdiki durum gerçekten de baltalayıcı dır. Sonuçta satranç kitabı gibi bir değerden bahsediyoruz.
 Bunun bir karşılığı olmalı.