Özgür Satranç Forum

Orjinalini görmek için tıklayınız: bu sorumla öncelikle yer kapladığım için çok özür diliyorum
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
sorum bir şah hamlesi hakkında. ben satrancı kod olarak bilmediğim için basit bir şekilde merak ettiğim şeyi anlatmaya çalışacağım. şah ın çapraz konumunda duran bir kale ve onunda uzağında şahla kesişen bir fil in (fakat kale olduğu için doğal olarak şah ı göremiyor) olduğu bir şah çekme senaryosunda kale şah ın paralel hizasına getirilirip şah çekildiği anda, kalenin şah pozisyonuna gitmesi ve önünün yani çapraz görüşünün açılması dolayısıyla fil de şah ı görüyor dolayısıyla hem ilk hamleyi yaptığım kale şah çekiyor hemde önü açılan fil şah çekiyor. sizlerce bu durumda bir gariplik varmıdır merakımdan dolayı bu soruyu paylaştım. teşekkür ederim umarım anlatabilmişimdir.
Gariplik yok! "Açarak Çifte Şah" çekmiş oluyorsunuz. Ama Bunlardan önce Satranç tahtasının özelliklerini ve satranç "notasyonunu" öğrenmelisiniz.
teşekkür ederim, satranç tahtasının özellikleri ve satranç notasyonu konularında önerilerinizi dikkate alacağım tekrar teşekkürler iyi günler
Bahsettiğiniz konuma Satrançta "örtü konumu" denir. Örtü konumları "taktik vuruşların" doğabileceği konumlardan biridir. Buradaki "örtü konumundaki" taşınız kaledir. " Örtüyü açarak" Şah çekmeye "açarak şah" denir. Örtünün kendisi de açıldığında, gittiği yerden "kiş" diyorsa, ozaman bu "açarak çifte şah" olur.
çifte şahın en önemli etkisi

kurtulmanın tek yolunun şahı kaçmak olmasıdır.

şah çeken taşlardan birini yemek sizi kurtarmaz, ikisini birden yemeniz mümkün değil, araya taş koymanızda sizi kurtarmaz.
Onur kardeşim,
Söylediğin doğru ama istisnaları da vardır: Çifte şah çeken taşlardan birine şah ulaşabiliyorsa, onu alarak kurtulabilir. Örneğin Soruyu soran arkadaşın konumunda Kale Şahın yatayındaki komşu kareden şah çekiyorsa, şah onu alabilir. Kimi mat temalarında "hat açmak için, cezbetme-çekme için kare boşaltma vs. için" böylesi fedalar da, açarak çifte şah yoluyla yapılabilir.
doğru söylüyorsun abi ama
sonuçta şah bir taşı yesede yinede diğerinden kaçmış oluyor.
sanırım ben eksik anlattım Smile
şah kaçmadan kurtulamaz
Evet, "çifte şah" konumunda, yalnızca şahın kendisi şah çeken taşlardan birini alabilir. Şahın dışında hiç bir taş, şah çeken taşlarıdan birini alamaz. Tek çare şahın kaçmasıdır. Onur'un anlatmak, vurgulamak istediği buydu. Çifte şahın ne denli güçlü bir taktik "silah" olduğunu anlatmak açısından, Onur'un vurgusu yerindeydi. Ama vurgunun burguları biraz gevşek olunca "sıktık" işte...Smile)
Konu bu kadar uzadığına göre, demek ki yerinde bir soruymuş Smile