Özgür Satranç Forum

Orjinalini görmek için tıklayınız: SATRANÇ ve SEÇİM
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
Değerli Satranç Severler

Seçimle ilgili olarak bu günlerde formlarda tartışmaların gündeme geldiğini görüyoruz.
Sadece satrançta değil tüm sporumuzda ki temel sorun alt yapı sorunudur.
Malesef sporcularımız alt yapıdan eksik yada hatalı yetiştirilme sebebiyle dunyada belli noktalara gelemiyorlar.
Örneğin futbol milli takımımızın neredeyse tamamı ya yabancı yada gurbetçilerden oluşmaktadır.
Olimpiyatlarda madalya alanlara bakınız. Türkiye sporunun alta yapısından yetişen kaç sporcu var.
Satrançta bu gün yetişen 3 sporcumuz diğerlerinden önde gözükmektedir. Bunlardan Bay emre can ın zaten federasyonla ilişkisi yoktur neredeyse 10 senedir sergievle çalışmaktadır. Yani alt yapı sorunlarını kendi çözmüştür. Kübra hanım ve mustafa bey gibi gençlerimiz in ise alt yapı açısından şans yüzlerine gülmüştür. Onlar daha çocuk iken
Türkiyemize Bulgaristandan islam adında bir gerçek satranç öğretmeni göç etmek zorunda kalmıştı. Bu şahsın gayretleri aynı zamanda ankarada
bir rotari kulubünün finans desteği ile bu kardeşlerimizin alt yapı sorunları çözüldü. Birde üstüne üstlük oyıllarda birde vassikov gelerek yardım etti
Böylelikle bu kardeşlerimiz bugunlerde kısmen acılar içinde kıvranan turk satrancına biraz merhem oluyorlar
Ülkemizde sporcuların alt yapı sorunları niçin çözülmüyor . Tabi ki bu
çok boyutlu bir durumdur.
Ancak bunlardan en önemlisi tabii ki eğitimdir. Eğitimde para demektir.
Acaba alt yapıya yeterince kaynak ayrılmıyor mu? Ya da ayrılamıyor mu?
Diğer dalları pek yakından bilmiyorum. Ancak satrançla ilgili bazı bilgilere sahibim.
Şimdi ki Sayın TSf Başkanı 2000 yılında ki seçim beyannamesinde 4 yıl
içinde GM ler yetiştireceği sözünü vermişti
Ama zaman içinde bu işin dışarıdan göründüğü kadar kolay olmadığını
anladı. Bu yüzden daha ucuz olan hazırı satın alma yoluna gitti. Ancak
daha ilkinin gelmesiyle kızılca kıyamet kopunca yeni GM enişteler getirmekten geri adım atmak zorunda kaldı.
Ancak çocuk ve bayan masalarda da yabancı oyuncu oynatmaktan vazgeçmedi.
Bu arada alt yapıda bişeyler yaptığını ispatlamak amacıyla satrançla hiç alakası olmıyan bir kısım kimselere müfredat programı yazdırdı. İşi bilenleri kapıda içeri sokmadı. Soru sorulmasını sevmezdi.
Ve inanılmaz bir hızla öğretmen yetiştirdi. Bu arada öğretmenlerden de
3.5 trilyonu kaptı. Benim bildiğimi oda biliyordu alt yapıya para aktarmak
karsız idi. Kaldı ki bu öğretmenlerle ve bu programlar ve bu kitaplarla
bir yere varılamazdı.
Kendisine kendince bir çıkış yolu buldu.
Öncelikle organizasyonlarda çok deneyimli bir memur kadrosu kurdu.
Çok ses getireceğine inandığı uluslararası organizasyonlar yapacaktı.
Yani madem 75 milyondan bir GM doğmuyordu. O zaman oda yabancı
GM leri ülkemizde yedirip içirip ceplerini dolduracaktı. Onlar iktidarlarını
güçlerini sanatlarını icra ederken bizde xxxxx tutacaktık.
O da xxxxxxx olarak övünecekti. Bakıyorumda öylede oluyor.
Bırakın onu xxxxxx kenarından tutanlar bile övünüyor. Ne muazzam bir işmişte xxxxxx benim haberim yokmuş.
TSF nin öncelikli görevi organizasyon yapmak değildir. Öncelikli görevi
sporcularımızın yabancı sporculara yenilmemesini sağlamaktır.
TSF ye göre bu GM lerle oynıya oynıya bizdende GM çıkacak. Yenile yenile yenmesini öğrenecekler.
Bu anlayışa göre eninde sonunda erkeler kadın kadınlarda erkek olacak
hadi hayırlısı
Devam edebilir......