Özgür Satranç Forum

Orjinalini görmek için tıklayınız: HAKEM OLSAYDINIZ KARARINIZ NE OLURDU
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
İlginç konumlar hazırlayarak bu durumlarda hakemlerin doğru kararının ne olması gerektiğini birlikte bulmaya çalışsacağız.

ilk soru şu:
lütfen soruya ulaşmak için aşağıdaki linki tıklayınız

http://www.akhisarhaber.com/modules.php?...&artid=325

hakem olsaydınız kararınız ne olurdu?
1. e4 e5 2.Af3 Ac6 3. Fc4 Fc5 4. Ac3 Af6 5. d3 0-0 6. Fg5 h6 7. Fh4 Ke8 8. Şg1

yazılı iken beyazların notasyon kağıdında ise ilk 7 hamle aynı yazılı iken son hamlesi 8. 0-0 olarak kayıt edildiğini görüyorsunuz.

soru.JPG

Kaynak: http://www.akhisarhaber.com/modules.php?...&artid=325
Abidin beye teşekkür ederim pozisyonu eklediği için.

soru şu..

90 dakika + 30 saniye zaman eklemeli bir turnuva da hakem olduğunuzu düşünün. Siyah taşlarla oyuncu hamle elini kaldırmış sizi çağırmış ve hemen o masaya gitmişsiniz. Aşağıda ki konumu görmüşsünüz. Sizi satranç saatini durdurarak çağıran siyah taşlarla oynayan oyuncu, size beyaz oyuncunun şahını g1 karesine bırakıp saate bastığını bu hamlenin de imkansız hamle olduğunu söylüyor. Hakem olarak baktığınızda notasyon kağıdın da siyahlar da

1. e4 e5 2.Af3 Ac6 3. Fc4 Fc5 4. Ac3 Af6 5. d3 0-0 6. Fg5 h6 7. Fh4 Ke8 8. Şg1

yazılı iken beyazların notasyon kağıdında ise ilk 7 hamle aynı yazılı iken son hamlesi 8. 0-0 olarak kayıt edildiğini görüyorsunuz.

Hakem olarak ne karar verirdiniz?

Aynı sorun hızlı satranç kurallarının oynandığı bir turnuvada ya da yıldırım satranç turnuvada yaşansaydı kararınız aynı mı olurdu?

kaynak: http://www.akhisarhaber.com/modules.php?...&artid=325
İyi ki hakem değilim D D
Böyle bir konum görsem kağıdın arkasına imkansız hamle 1 yazar ve şahla doğru bir hamle yapmasını söylerdim...

Yıldırım turnuvasında veya hızlı satrançta böyle bir durumla karşılaşsaydım maçı bitirirdim...
Yanıt basit...
Rok tek elle yapılacağı için şahı bırakmak gereklidir.Şg1 diye bir hamle olamaz, bu imkansızdır.Ancak imkansız hamle verilmesi de rok atmamız için çok farklı teknikler geliştirmemize yol açmaz mı :lol:

Rok hamlesini yaptırırdım.''Şg1 oynadı'' diyerek hakemi çağıran oyuncuya da uyarı cezası verip gereksiz yere saati durdurduğu için iki dakika eklerdim karşıya.

Elbette ben otorite değilim, fikirlerime katılmanız kadar katılmamanız da doğaldır..

Selamlar...
merhaba,
Fide kurallarına bakıldığında madde 4.6 b. bu konuyu anlatmaktadır.

4.6.b) Rok atılırken , eğer oyuncu kaleyi biraz once şahın geçtiği kareye bırakırsa ; eğer oyuncu şahı elinden bırakmışsa ,hamle henüz tamamlanmamıştır,ama oyuncunun artık ,kuraldışı olmadıkça, bu tarafa rok atmaktan başka hamle yapma hakkı kalmamıştır.

kuraldışı hamle uygulaması yapılır ve rok tamamlatılır.
burada hızlı satranç olması şöyle bir fark yaratabilir, oyuncudan talep gelmemişse hakem oyuna karışamaz.
"Rok hamlesini yaptırırdım.''Şg1 oynadı'' diyerek hakemi çağıran oyuncuya da uyarı cezası verip gereksiz yere saati durdurduğu için iki dakika eklerdim karşıya. "
farklı bir yorum olmuş Big Grin
peki bu uyarı kimden bekliyoruz acaba?
siyahlarla oynayan oyuncunun bu durum için saati durdurması en doğal hakkıdır Wink

not: bu konuda bende oorite değilim ama otorite olan bir yere danıştım fide kuralları Big Grin
Oyuncunun rok yapma amacında olduğu notasyondan anlaşıldığından hamleyi tamamlamadan saate bastığı için gerekli ceza uygulanır(rakibe 2 dk eklenir) sonra oyuncunun roku tamamlamasına izin verilir diye düşünüyorum.
Gökmen'in söylediklerinin altına imzamı atarım. Big Grin Bu konumda gerekli ve yeterli açıklamayı zaten yapmış.Fakat diyelimki ben bu konumda şahı e1 den e3 e oynasaydım şah tuşe olacaktı ve şahı oynamak zoruna kalacaktım. Burada şahı e1 den g1 e oynamam ile e1 den e3 e oynamam arasında tek fark yatayda rok yapılabilir olması. Önceden kuralda bu tip durumlar için şah dokunulmuş kabul edilerek şah oynanıyordu. Yani şahını oynamak ile rok yapmak arasında tercih yapabiliyordu. Fakat değişen kural ile birlikte yorum Gökmen'in dediği şekilde değişti. Benim şahsi düşüncem eski kural yeni kurala göre daha net.
Eski kural daha hoşmuş

Tüm bilgi veren arkadaşlara teşekürler
katkı yapan tüm arkadaşlara teşekkür ederim.