Özgür Satranç Forum

Orjinalini görmek için tıklayınız: İstanbul 2012
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
Bildiğiniz gibi son FİDE Genel Kurulunda,2012 Satranç Olimpiyatının İstanbul'da düzenlenmesi kabul edildi.Birçoğumuz bu haberin olumlu ve sevindirici bir gelişme olduğunu düşünmüştür.Kuşkusuz 10 yıl önce ben de böyle bir haberi sevinçle karşılıyordum.Şimdi ise 2000 yılında yaşadıklarımızdan sonra kendi kendime bazı sorular soruyorum:
1.İyi bir hazırlık yaparak ve bu hazırlık sürecinde satranççıların da katkı sağlamalarına imkan tanıyarak düzenleme yönünden çok başarılı olmamız mümkün olacak mıdır?
2.Hakemlerimizin kendilerini geliştirmelerini sağlayacak ve prestijlerini koruyacak düzenlemeler yapılacak mıdır?
3.Basın 2012 Olimpiyatına ilgi gösterecek midir?Devlet Bakanımız FİDE ye güzel bir düzenleme yapılacağı garantisini vermiştir.Basın,Satranç Federasyonuna ilgi için garanti verecek midir?Bu ilginin sağlanması için,Satranç Federasyonu seçiminde oy hakkı bulunan Spor Yazarları Derneğinden aracılık etmesini isteyebilir miyiz?
4.Son 2 Olimpiyatın evsahipleri İtalya ve Almanya C takımlarını oynattılar.Türkiye 2000 yılında C takımını oynatmadı.Acaba 2012 yılında C takımını oynatabilecek miyiz?Eğer oynatabilirsek benim ve bazı arkadaşlarımın kafasına takılan "Olimpiyat düzenlemenin Türk Satrancına yararı nedir?"sorusuna kabul edilebilir bir yanıt verilmiş olacaktır.
Fazla ayrıntıya girmeden sorduğum soruların içeriğinde ortak dilek ve beklentilerimiz vardır.Bunların gerçekleşmesi de Federasyon Başkanımızın alacağı kararlara bağlıdır.
Son birkaç gündür hep C takımı konusu üzerinde düşünüyorum.Aklıma gelen bir seçenek
A takımının yabancı antrenör ve Milli takımlar menecerinin yer aldığı bir Seçici Kurul tarafından belirlenmesi
B takımının önceden açıklanmış bir USSP sistemi ile belirlenmesi
C takımının ise Olimpiyattan 6 ay önce yapılacak bir seçme turnuvası ile belirlenmesi ve bu seçme turnuvasına yaş gruplarında kendini kanıtlamış küçüklerimizin de dahil edilmeleri,
şeklindedir.
1967 denberi en çok tartışılan konu Milli takımların seçilme şeklidir.Bu tartışmalar hiç bitmeyecektir.Ama bunları en aza indirmek mümkündür.
Sayın Ülker

İstanbul 2000 Olimpiyatları sırasında yaşananları ben ve benim kuşağımdan pek çok kişi bilmemektedir. Orada görev alan hakem arkadaşların anlattığı 1-2 konu dışında orada gerçekten olumlu veya olumsuz neler yaşandı pek çok satrancsever bilmemekte. Bence öncelikle yaşananların paylaşılması gerek. Saygılar

aV3cHA0.jpg

Eğitim seminerinden sonra 2000 Olimpiyatlarında görev alacak hakemlerimizin hatıra fotografı
çok tanıdık simalar var...
inşallah nostaljide kalmaz bu fotoğraf...
Yukardaki yazıyı "satrancokulu"forumuna da yazdım.Orada bu mesaja eklemeler yapılmıştır.İlgi duyanlar www.satrancokulu.com/forum/iletmek istedikleriniz bölümüne de bakabilir.