Özgür Satranç Forum
Zonguldak ve Satranç - Baskı Önizleme

+- Özgür Satranç Forum (http://forum.satranc.biz)
+-- Forum: Satranç Genel (http://forum.satranc.biz/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Forum: İletmek İstedikleriniz (http://forum.satranc.biz/forumdisplay.php?fid=17)
+--- Konu Başlığı: Zonguldak ve Satranç (/showthread.php?tid=1795)

Zonguldak ve Satranç - Menderes Sargın - 30-05-2010

Birkaç aydır babamın rahatsızlığı dolayısıyla doğup büyüdüğüm kent olan Zonguldak'a gidiyordum. En son bu hafta, babamı kaybettiğimiz için, ona son görevimizi yapmaya gittim. Daha evvel yazmayı düşündüğüm bu yazım bu nedenle gecikti. Mekanı cennet olsun.

Zonguldak'a girer girmez karşınızda Zonguldak Satranç Derneği ve Lokali yazısını görmek güzel bir duygu. Büyük bir sevinç ve merakla satranç derneğinin dik merdivenlerinden çıktım. Sonra "Üye olmayan giremez" yazısına aldırmadan içeriye girdim. Sizi duvardaki büyük boyuttaki yarı çıplak kadın posteri karşılığıyor önce, bu şok kolay atlatılır gibi değil. Sonra dağınık haldeki masalarda satranç tahtasının karelerini arıyor gözleriniz. Çok şükür hiç satrançla ilgili bir şey yok ortalıkta. Kağıt oynayanlar ve okey oynayanlar var, ilerleyip teras görünümlü yere gidince yine satrançla ilgili hiç bir işarete rastlamıyorsunuz. Burada sigara içenlerin oluşturduğu duman mangal havası veriyor.

Yanlış yere girdiğim için kendime kızıyorum ve geriye dönüyorum. Bira servisi yapılıyor o esnada. Fıçıdan bira dolduran görevliye yaklaşıyorum ve Satranç Derneğini soruyorum. Bri kat daha mı yukarda yoksa yanlış binaya mı girdim diye düşünürken, ikinci şok. Doğru yerde olduğumu söylüyor bana. Ben de hemen soruyorum, ama hiç satranç yok, oynayan da yok. ( Sanki diğer herşey satranç için normalmiş gibi) Bana gülümsüyor ve ben anlıyorum bu gülümsemeden, aynı soruya daha evvel çok muhatap olduğu belli bir şekilde cevapladı. Akşam okul çıkışı öğretmenler oynuyorlar sadece. Ben başka nerede satranç eğitimi veriliyor diye sordum. Belediyenin Kültür Merkezini tarif etti sağolsun.

Merdivenlerden inerken, buraya çocuklarına eğitim aldırmak için gelen ailelerin inerken ki düşüncelerine rastladım.

Yaklaşık 7 dakika sonra Belediye Kültür Merkezinin Satranç odasının önünde buldum kendimi. Görevli bana şu an dersin olmadığını ama odayı açabileceğini söyledi. Ben de yaklaşımından sevinerek görmek istediğimi söyledim. Anahtarı aldı geldi ve eğitim verilen küçük odayı açtı. Küçüklüğümde, Atatürk Kültür Merkezinde bana da eğitim vermiş olan, Cabbar Hocam eğitim veriyormuş. Kendisine selam bırakarak ve iletişim numaramı bırakarak ayrıldım. Başka bir yer var mı bilmiyorum, Satranç adına Zonguldak'ta.

- IhsanKILIC - 30-05-2010

Sevgili Menderes Hocam,
Başınız sağ olsun. Allah rahmet eylesin.
Rahmetli babanızın mekanı cenent olsun. Siz ve ailenize de sabır ve baş sağlığı diliyorum.

- TUNCAY ŞEN - 31-05-2010

sevgili Menderes Bey, babanınız vefatını paylaşım sitesi facebook da öğrenmiştim. Başınız sağ olsun,Allah size sabırlar versin, babanıza Allahtan rahmet dilerim. Mekanı cennet olsun.

Başsağlığı - hsdalkiran - 31-05-2010

Sevgili Menderes başın sağ olsun.
Sevgi ve saygılarımla
H. Sertaç DALKIRAN

- Erdem Pekol - 01-06-2010

Basin sag olsun menderes.Merhumun mekani cennet olur insallah.

- Menderes Sargın - 03-06-2010

Teşekkür ederim.