Özgür Satranç Forum
DELEGE SİSTEMİ-İSYANA DAVET - Baskı Önizleme

+- Özgür Satranç Forum (http://forum.satranc.biz)
+-- Forum: Satranç Genel (http://forum.satranc.biz/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Forum: İletmek İstedikleriniz (http://forum.satranc.biz/forumdisplay.php?fid=17)
+--- Konu Başlığı: DELEGE SİSTEMİ-İSYANA DAVET (/showthread.php?tid=2908)

DELEGE SİSTEMİ-İSYANA DAVET - Sıtkı Sıyrılmış - 21-10-2012

‘satranç nerede’ nin CESARET VE İSYAN dolusu mesajını okudum ve kendisini çok takdir ettim. Aslında nick’ inden, söyleyecek çok sözü varmış ama yarım kalmış gibi hissettim. ( Belki de mesajı çok uzun tutarak, okuyucuların ilgisini dağıtmamak istemiştir. ) .

Ben de ondan cesaret alarak, kendi isyanımı dillendirmek istedim.

Öncelikle, satranççıların kafasındaki GÜLKIZ TÜLAY imgesini irdeleyerek başlamak istiyorum. Sorum şu;

- GÜLKIZ TÜLAY adını duyduğunuzda kafanızda ilk beliren resim onun ki mi? Yoksa ANY. nin ki mi? Her nedense benim gözüme hemen ANY. geliyor. ( gerçi bu aralar sitesini dikkatlice okuduğum için, fotoğrafına epey aşina oldum) Ayrı bir birey değil, ANY. nin sanki gölgesi gibi bir şey…

GÜLKIZ TÜLAY, satranç ailesinin reisi olamaz. ‘satranç nerede’ nin iddiasına göre olacak ama camia kabullenmeyecek.

Dediği gibi bir dahiler topluluğu isek bu hastalıklı duruma bir çare bulabiliriz. Ben kendimce teşhisi koyup, bir çözüm önerisi getirmek istiyorum.

HASTALIĞIN BELİRTİLERİ

1) ANY. nin en onemli hamlesi, KUVAY SANLI’ ya’ bağımsız olması gerekirken tamamen etkisi altında olan Disiplin Kurulu tarafından uyduruktan bir ceza verdirmesiydi. Böylelikle en güçlü başkan adayını saf dışı bırakabildi. Bugün muhalefetin basında KUVAY SANLI olsa idi ANY. ekibinin kazanma şansı cok daha düşük olurdu. KUVAY Bey bence gerek eğitimi ve olgunluğu gerek kültürü ve “Demokrasiyi Özümseyişi” gerek camiamıza yakınlığı ve sempatikliği gerek satranççılığı ve uluslararası satranç camiasındaki tanınırlığı ile en uygun başkan adayı idi.
2) ANY. kendini kurtarma planına,( belki de iyi niyetli olan) GÜLKIZ TÜLAY’ ı alet etti.
3) GÜLKIZ TÜLAY da nasıl olduğu bilinmeyen ( ve irdelemeye de şu an için gerek olmayan) bir psikoloji ile bu işe soyundu. Muhtemelen hırslarına yenik düştü.
4) GÜLKIZ TÜLAY, satranççı değil ve bu camiayı yönetmeye layık da değil.
5) Seçilirse, ANY.nin gölgesi olacak. Camiaya hiçbir faydası olmayacağı gibi, onun korumasındaki ANY. TSF.de at koşturmaya devam edecek. TSF. Daha da batağa gidecek.
6) İşin en kötü tarafı, her ikisi de politikayı çok iyi biliyor ve kazanmak için her yolu deniyorlar. Görünen o ki, çok ciddi bir muhalefet ile karşılaşmazlar ise kazanacaklar.
7) Şu anda, seçimler DELEGE SİSTEMİNE dayalı olduğu için, tamamı ile delegelere yükleniyorlar.
8)
DELEGE SISTEMININ EN SAKAT YONU ISE; BAĞIMSIZ SPOR FEDERASYONLARININ ÇALIŞMA USUL VE
ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK md. 8/11’dir.Soyle demektedir. ‘Federasyonda maaşlı veya ücretli çalışanlar ile genel kurulun yapılacağı tarihten geriye doğru en az bir yıl
önce faal sporculuğu, hakemliği veya antrenörlüğü bırakmamış kişiler genel kurul üyesi olamazlar.’
Yani satranççılar, ANY.ye bile gerek kalmadan Spor Genel Müdürlüğü tarafından,satrancın yönetiminden uzaklaştırılmışlar. Vaktimiz olsa, bu yasal düzenlemenin sakatlığı ile de uğraşmak lazımdı.

Bu düzenleme de ANY. ve ekibinin ekmeğine yağ sürüyor. Artık satranççılara hiç ihtiyacı yok. Kendisine oy verecek delegeleri ( 81 tane yeterli) bağlayıp 300.000 kişilik camiayı yönetebilecek. Biz bu forumda 50-100 kişi yırtınıp duralım, ona ne ki… o nasılsa 81 delegeyi bağlayıp koltuğunu sağlama almış. SATRANC MI? O DA NE KI?

( SU SATRANCCILAR DA OLMASA NE GUZEL IDARE EDECEK, TURK SATRANCINI…)

9) Bunlarla hırsları da birleşince, delegeler üzerinde rusvet verme, bu da olmazsa baskı kurma planları gayet iyi işliyor. Önce vaatlerde bulunuyorlar, bunlara kanmayanlara da tehditler ile baskı kurmaya çalışıyorlar. Tam bu noktada, meraklılarına, John Perkins’in ‘ bir ekonomik tetikçinin itirafları’ adlı kitabı okumayı ve ayrıca ‘ Zeitgeitz Belgesellerini ( internetten indirebilirsiniz) izlemeyi öneririm. Bu kitapta ve belgesellerin bir bölümünde; Küresel sermayenin, bir ülkede yeni seçilen bir başkan varsa, önce bu tetikçilerin o başkana nasıl rüşvetler sunduğu, kabul edilmez ise nasıl darbeler ve suikastler planlandığı anlatılmakta.
10) DELEGELER, -GÜLKIZ TÜLAY’ dan da daha vahim bir şekilde- satrançtan bihaber.
11) Özellikle kulüp delegeleri, kulüp yöneticileri kime oy verin derse, ona oy verecek. Kulüplerde oynayan, süper satranççıların, kulüp oylarına en ufak bir etkisi bile yok.
( Bu arada ‘ satranç nerede’ ye nükteli bir cevap vereyim; ‘ SATRANÇ YOK’. Sadece, Satrancı şahsi çıkarları için kullanan bir güruh var.

12) Şahsi hatır gönül ilişkileriyle, İŞ Bankası ligindeki Üniversitelerin rektörleri ve (özellikle kulüpler şampiyonasındaki) belediye takımları için, rektör ve belediye başkanlarına ulaşılmaya çalışılıyor. ( Bu noktada, Ceyhan Belediyesi başkanının eşinin, Gülkız TÜLAY ile olan bir ortak dostları sayesinde; Cengiz Keleş’ in kendini destekleyenler arasında saydığı METİN ALPER’ in kurduğu ve organize ettiği takımın 5 oyu birden, Cengiz Keleş’ ten Gülkız Tülay’ a kayıyor. Hem de Metin ALPER’ in hiç haberi olmadan.)
13) Dolayısı ile hedefte kulüp yöneticileri var ve muhteşem ikili tarafindan, yukarıda anlatmaya çalıştığım rüşvet-tehdit yöntemi ile bunların oyları ipotek altına alınıyor. Önce, oy kullanma hakkı olan kulüplerin yöneticileri belirleniyor. Şahsi ilişkiler belirleniyor.Tanıdık,eş,dost,ahbaplar araştırılıyor ve bulunursa oylar cepte. Yoksa vaad-rüşvet sistemi işlemeye başlıyor. O da olmaz ise tehditler başlıyor. Çorum örneğinde olduğu gibi.
14) SONUÇTA; GÜLKIZ TÜLAY olimpiyatlardan hemen sonra başladığı hummalı turlar ile tüm kulüpleri dolaşmış ve bu yöntemler ile, bu kulüplerin büyük kısmından ‘ DESTEK MEKTUPLARI’ almıştır.
15) GSGM. Önceki seçimlerde ANY. ye büyük destek vermiş ve hemen hemen tüm resmi oylar ona gitmişti. Kuvay Sanlı’ nın ANY. nin ipliğini gerek mali genel kurulda ortaya çıkarması gerekse açtığı davada, mali genel kuruldaki ibrayı iptal ettirmesi sonucu, bu oyların tekrar ANY. ye gitmeyeceğini düşünüyorum. Aldığım duyumlar
Da, GSGM. Cephesinde ANY.den ciddi rahatsızlık duyulduğu yönünde. Cengiz Keles bu oyları alabilirse, Gülkız Tulay’ a karşı ciddi bir duruş sergileyebilir. Alamaz ise, DESTEK MEKTUPLARI İLE RENKLERİ ÖNCEDEN BELLİ EDİLMİŞ OLAN kulüplerin oyları ile seçilecek yeni TSF başkanımız, - satranççı olmayan- GÜLKIZ TÜLAY…

16) YANİ HASTALIĞIMIZIN ADI ; SATRANCCILARIN KENDI KENDISINI YONETEMEMESI VE SATRANCCI OLMAYANLARIN ELINDE OYUNCAK DURUMA DUSMESI
17) HASTALIGIN SEBEBI:KENDİSİNİ KURTARMAYA ÇALIŞAN ANY. VE ONUN GÖLGESİNDEKİ – SATRANÇÇI OLMAYAN- GÜLKIZ TÜLAY’ IN TSF. BAŞKANI OLMAYA CALISMASI.

TEDAVİ
1) Bir satranççı ( oyuncu,hakem,antrenör) isyanı başlamalıdır. Satrancı, satranççılar yönetmelidir. İnanın, kaybedeceğimiz bir şey yok( Rüşvet alanlar hariç- hoş onlar da bizden değildir zaten-). Açık açık tehdit edilenlerden başka, üzerlerine ANY. nin şimşeklerini çekmekten korkanlaradır sözüm. Zaten, bunlar bizi adam yerine koymuyor ki… Bunlar için Karaman Endüstri Meslek Lisesinin oy kullanacak olan delegesi, Mustafa YILMAZ’ dan , Barış ESEN vs. den daha değerli.
2) Öncelikle, İş Bankası Liginde ve kulüpler şampiyonasında oynayan kulüplerde etkili olan arkadaşlar, kulüp başkanlarına ulaşıp, DESTEK MEKTUBU VERMİŞ OLSALAR BİLE, oylarının sandıkta değiştirilmesi için çaba göstermelidir. ANY. sandığa kadar girip onları da kontrol edecek değil ya…
3) Hepimizin, mutlaka CAMİAMIZDA ETKİLİ ARKADAŞLARI VARDIR. TELEFONLAŞALIM, MAİLLEŞELİM, FORUMDA YAZALIM, İSYANIMIZI DUYURALIM. KAZANSALAR BİLE NEFESİMİZİ ENSELERİNDE HİSSEDECEKLERİNİ DİLLENDİRELİM. BİR 4 YILIMIZI DAHA BUNLARA VE BUNLARIN ŞAHSİ ÇIKARLARINA VE HIRSLARINA FEDA ETMEYELİM.Daha önce de dillendirilen” sporcu”, “hakem”,”antrenör” Birliklerini hayata geçirelim. Bu birlikler, camiamızın “ Sivil Toplum Kuruluşları” olsun. TSF. Yönetimi Bu birlikleri karşısına alarak seçilemeyeceğini bilsin. Spor Genel Müdürlüğü’ nün bir yönetmelik maddesiyle satranç yönetiminden uzaklaştırılan “Satranççılar” bu şekilde “ Satrancın Yönetiminde” söz sahibi olsunlar. Bir nevi “ Sendika” gibi bir oluşum içinde olalım. Gerektiğinde’ turnuva yerlerini’ gerektiğinde konaklama koşullarını’ gerektiğinde çıkarılan yönetmelikleri veya disiplin kurulu cezalarını eleştirelim. Tabii bu birliklerin de “ sari sendikalar” gibi TSF. Nin güdümüne girmemesine, iç demokrasinin islemesine özen göstermeliyiz.
4) Peki “ Acil Eylem Planımız nasıl olmalıdır?”Şu anda, ( başka aday olmadığı için) diğer aday Cengiz KELEŞ’ in desteğimize ihtiyacı var. Desteğimizi açık açık belli edelim. Ancak kendinden de mutlaka ‘ DEMOKRATIK BIR YONETIM’ TALEP EDELIM.
5) Bu bir sorumluluktur. Kendisine “ satranççı” diyen herkes harekete geçmelidir. Bu forumda konuştuklarımız burada kaldığı surece hic bir ise yaramayacaktır. Delegelerden tanıdığı olanlar, bu delegelere ulaşarak, kendimizi ve sorunlarımızı iyi ifade ederek, DESTEK METUBU VERMIS OLSALAR BILE, sandıktaki oylarini GULKIZ TULAY ICIN KULLANMAMALARINI istesinler. Bu arada Cengiz KELES’ in de “ demokrasi “ talebimiz icin görüşleri çok önemli. Insallah o da secildikten sonra yeni bir ANY. OLMAZ. “ gelen gideni aratmaz”. Delege tanıdığı olmayanlar da satranççı arkadaşları sayesinde delegelere ulasmaya çalışsınlar.

BU SECIMLER 4 YILDA BIR YAPILIYOR. BIR 4 YIL DAHA BEKLEMEYELIM. BIR DELEGEYI BILE KENDIMIZE INANDIRSAK, KARDIR. HAYDI HAREKETE GECELIM.

BU ARADA SAYIN CENGIZ KELES DE SECIM TELASESI ICINDE CEVAP YAZABILIRSE SEVINECEGIZ. O DA DIKTA YONETIMINE DEVAM EDECEKSE, BIZ YOLUMUZA BASKA TURLU DEVAM EDECEGIZ.

Ayrıca başka önerileri olanlar varsa, bunları da değerlendirelim ama vakit daralıyor. Ne olursa olsun ANY. VE EKIBININ BU SECIMLERI KAZANMAMASI GEREK…

- csbh01 - 21-10-2012

sitki_siyrilmis arkadaşım,
Ben şahsen senin tedavi metodunu oldukça beğendim.
Zaten benim tedavi yöntemim de benzer şeylerden oluşuyordu.
Ancak seninki daha kapsamlı olmuş.
Dolayısıyla önerine ben EVEEET diyorum! Smile

Cemil SABAHİ

- firatsalepci - 21-10-2012

Evet.

- yusuf_omur - 22-10-2012

Yazısını ben de beğendim..

Yalnız, isme bakar mısınız? Sıtkı SIYRILMIŞ :lol:

sıtkı sıyrılmak= birine, birseye karsi duyulan guven ve inanci kaybetmek