Özgür Satranç Forum
İL TEMSİLCİLİKLERİ - Baskı Önizleme

+- Özgür Satranç Forum (http://forum.satranc.biz)
+-- Forum: Satranç Genel (http://forum.satranc.biz/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Forum: İletmek İstedikleriniz (http://forum.satranc.biz/forumdisplay.php?fid=17)
+--- Konu Başlığı: İL TEMSİLCİLİKLERİ (/showthread.php?tid=2999)

Sayfalar: 1 2

İL TEMSİLCİLİKLERİ - ŞAHMAT - 04-12-2012

Değerli arkadaşlar seçimler bitti, artık satranç sporunun ülkemizde kalkınması ve hızlı bir ivme ile ilerlemesi için gerekli çalışmaların bir an önce başlaması gereğiktiği düşüncesindeyim.
Kurulların bir çoğu oluşturuldu. Ama kurullarda kimlerin yer aldığını bilmiyoruz.
Asıl konu il temsilcilikleri; yeni federasyon başkanımız Sayın Gülkız Tülay hanımın seçilmesiyle eski il temsilcilerinin görev süreleride otomatikmen bitmiş durumda, il temsilcilerinin atamaları yapılacak mı? yoksa eski il temsilcileri görevlerine devam edecekler mi? Bunun soruların cevabını bulmaya çalışmalıyız.

Bilindiği üzere bir çok ilde il temsilciliklerinde problemler var, çalışan çalışmayan il temsilcilerinin birkere ayrılması gerekkiyor. Sadece ünvan için il temsilciği yapan arkadaşlarımızın olduğunu bilmekteyiz. Buna bir an önce önlemler alınmalı diye düşünmekteyim. Tabi ki sizler de farklı düşünebilirsiniz. Düşüncelerinize saygı gösteririm.

İl Temsilcileri illerdeki hakem, antrenör, sporcu, kulüplerin görüşleri alınarak hızlı bir şekilde yeniden seçilmelidir. Direk federasyon tarafından atanmamalıdır. İllerde satranç sporuyla uğraşanlar seçerlerse "Sizler neden şikayet ediyorsunuz Sizin istediğiniz seçtik" gibi cevaplar verilebilir. En Azından il tarafından seçilen il temsilcileri bir ekip oluşturma yolunda daha kolay yol alabilirler ve şikayetlerin yolunu kapatabilirler.

Sizlerinde düşüncelenizi bekliyor saygılar sunuyorum.

Federasyon Başkanımız Sayın Gülkız Tülay Hanımada başarılar diliyorum.

- Naci Erdem - 04-12-2012

Merhaba,
ŞAHMAT'ın önerileri aslında yerinde bir öneri, ancak daha önce ele alınması gereken il temsilcileri değil, il temsilciliklerinin kurumsal yapısıdır. Turnuva salonu, yeterli malzeme gibi maddi olanakların yanısıra mali açıdan da il temsilcilerinin durumu ele alınmalıdır, hiç olmazsa ilinin faaliyet programına koyacağı turnuvalar için yeterli ödenek ve tabi ki turnuva yapılabilecek kalıcı bir yer ..
Eğer bunlar yeterli ölçüde sağlanabilirse o ilin temsilcisinin başarılı olamaması mümkün değildir. 81 ilimizi ve satranç potansiyeli yüksek ilçelerimizi hesaba katarsak ortaya çok yüksek maddi tablolar çıkar ki bence şu an federasyonumuzun bütçesi yetmez, ama ideal olan ile elimizde olanı karşılaştırdığımızda sorunlar başlamaktadır. Bir çok ilde ve ilçede salonlar var ama kapasiteler az, bizim artan oyuncu sayılarımızın yanında buralara artık sığamıyoruz ..
Benim ilimde kullanılan spor tesislerinin hemen hepsi 1960'lı yıllardan bu yana kullanılıyor ve yeni yapılan bir tesis de bize uygun değil, "Olimpik Atletizm Pisti" yapıldı 2-3 Milyon TL bütçeler ile ve satranca en ufak bir uygunluğu yok. Tribün altları bile değil ..
Bir turnuva kaydını açtığımızda kayıt listesini çoğu zaman çekingen bir durumda izleriz, özellikle de Türkiye şampiyonalarının illerdeki uzantıları olan turnuvalarda bu çekincemiz daha da çoktur, çünkü azami 80 kişilik bir salon için 130-140 kişilik bir turnuva kaydı olduğunda ne yapacağınızı bilemezsiniz.
Bazı arkadaşlarımız yarı veya tam kapalı turnuva önermektedir, fakat bizler katılımın sınırlı olmaması gereken turnuvalarda, örneğin il birincilikleri, küçükler şampiyonası gibi turnuvalarda esas sıkıntıyı çekiyoruz, bir de Okul Sporları turnuvasını dahil edelim buna ..
Bir ilin temsilcisi fahri çalışan bir görevlidir, buna çalışma ortamının yetersizlikleri de eklendiğinde zor şartlarda başarı sağlamak gibi bir sorumluluğu olduğu bilinmektedir. Yoksa sorun kişilerde değildir. Ben çalışmama düşüncesinde olan bir temsilci tanımıyorum. Sorun bazı yetersizliklerdedir.

Naci Erdem

- Günay Özgür - 04-12-2012

merhabalar,

mekan darlığı ve malzeme ile ilgili sıkıntılar konusunda yazıyı okurken aklıma gelen bir konuyu size sormak istiyorum.

İsviçre sistemi uygulanan satranç turnuvalarında mekan darlığı veya malzeme sıkıntısı sebebiyle turnuvada her tur için sabah ve öğlen seansı yapılabilir mi?

Dünyada örnekleri var mıdır?
Ya da sakıncaları varsa nelerdir?

Örneklersek 120 kişilik bir turnuvada her turu ilk 1-30 masa sabah seansında 31-60 masa öğlenden sonraki seansta oynatılabilir mi?

Saygılarımla,

- Naci Erdem - 04-12-2012

Merhaba Günay bey,
Söylediğiniz yöntemin pratikte uygulanabilmesi çok zordur, çünkü sözünü ettiğiniz 1-30. ve 31-60. masalardaki oyuncular her turda değişmektedir. Örneklersek, ben 2. turda 26. masada oynarım, 3. turda 37. masada oynayabilirim, yani bir sabitlikten söz edemeyiz, ayrıca bu turnuva süresinin de 2 katına çıkmasına sebep olur.. sorun süre değil kapasitedir diyebiliriz, sonuçta oyuncular sabittir ama sonuçlar haliyle masalardaki oyuncular değişkendir.

Naci Erdem

- Günay Özgür - 04-12-2012

Naci Bey,

tespitleriniz için teşekkür ediyorum. Bir sonraki turda oynayacak kişilerin
bir önceki gün akşamı ilan edilirse bu problemin çözümlenebileceğini düşünüyorum.

Tabii burda birincil sorun mekan darlığı veya malzeme eksikliği gözetilerek yöneltmiştim sorumu.

Elbette aklıma gelen birkaç farklı sıkıntı yaşayabilir özellikle çalışan sporcular izinlerini sabah saatlerine ayarlamaları güç olacaktır.

Saygılarımla,

- ŞAHMAT - 12-12-2012

değerli arkadaşlar;

elbette her ilin kendine göre sorunları var. Amaç bu sorunları birlikte aşmak olmalıdır. Sizlere bir örnek vermek istiyorum.

Bir il temsilcisi düşünün yarışmadan yarışmaya ilinde bulunsun, diğer zamanlar ise başka yerler yanı il dışında bulunsun, kendisine ulaşmak isteyen sporcular veya kulüpler ulaşamasın aradıkları zaman geldiğimde hallederiz dese daha da ötesi yakında başlayacak yerel liglerin başvurusuna kısa bir zaman kalmasına rağmen kulüplere her hangi bir bilgi veya sunum yapmasın, bilgi almak isteyen kulüplere de kardeşim siz diğer kulüplerle iletişime geçin halledin dese ne olur sizce?

Sizce böyle kişiler il temsilciliğini yapmayı hak ediyorlar mı?

Bu yazıyı okuyan arkadaşlarımız diyecekler ki sizin ilde böyle sorunlar var ondan yazıyorsun,

Evet arkadaşlar bulunduğum ilde böyle bir problem var ama diğer iller de yok mu sizce onlarda aynı sorunları yaşıyorlar. Kaç il temsilcisi arkadaşımız illerinde bulunan kulüplerle iletişime geçerek yerel ligler ve Türkiye kulüpler şampiyonası hakkında bilgi vermiştir. Hadi bunu da geçelim illerde düzenlemiş oldukları satranç turnuvalarıyla alakalı olarak kulüplere bilgi veriyorlar mı?

Hayır kesinlikle bilgi vermiyorlar (Kardeşim ben yarışmayı siteden duyuyorum isteyen gelir istemeyen gelmez anlayışını güdüyorlar)

Sayın başkanımız Gülkız Tülay Hanın Hızlı bir şekilde sorun yaşanan illeri tespit etmeli ve il temsilcilerini ilde bulunan hakemlere, kulüplere ve antrenörlere bırakmalıdır. Bunu da en kısa zamanda halletmelidir. yoksa illerde bu sorunlarla boğuşup gidecek ve satranç sevdalısı olan arkadaşlarımız iyice ayrılma noktasına geleceklerdir.

Saygılarımla

- Ateş Ülker - 12-12-2012

Bu aşamada sadece Sevgili Günay Özgür'ün yer kazanmak için turnuvayı ikiye bölüp iki grubu ayrı saatlerde oynatma projesine değinmek istiyorum.Bu şekilde bölme Sporun aynı koşullarda ve aynı anda yarışma ilkesine aykırıdır!Farklı saatlerde ortamın ısısı,elektrik akımının salonu aydınlatması,sporcunun ve hakemin dikkati,zindeliği,yorgunluğu gibi birbirinden farklı özellikler devreye girer.
Geçmişde çok sıcak ve oksijenin kalabalık nedeniyle azaldığı salonlarda turnuva oynadık.Terlediğimiz ve havasız kaldığımız anlar oldu.Bazan da karşımıza başka sürprizler çıktı.Turnuva salonunun üstünde aniden Düğün müziği çalmaya,davullar vurmaya başladı.Ama hiç değilse herkes aynı davul eşliğinde yarışmıştır!
Turnuvayı başka kriterler ışığında gerçekten bölüp 2 grup halinde oynatmak mümkünse bunu desteklerim!

- Günay Özgür - 13-12-2012

Merhabalar,

Ateş Bey'in eşit şartların sağlanması ile ilgili tespitleri çok doğrudur. iki ayrı grup fikri ütopik oldu. Farklı şartlarda yarıştıkları için çokça itiraz çıkabilir.

Benimki sadece bir düşünceydi .Dünyada böyle bir uygulamanın var olup olmadığını merak etmiştim.

Saygılarımla,

İl temsilcilikleri - edörtebes - 18-01-2013

ŞAHMAT Nickli Kullanıcıdan Alıntı:değerli arkadaşlar;

elbette her ilin kendine göre sorunları var. Amaç bu sorunları birlikte aşmak olmalıdır. Sizlere bir örnek vermek istiyorum.

Bir il temsilcisi düşünün yarışmadan yarışmaya ilinde bulunsun, diğer zamanlar ise başka yerler yanı il dışında bulunsun, kendisine ulaşmak isteyen sporcular veya kulüpler ulaşamasın aradıkları zaman geldiğimde hallederiz dese daha da ötesi yakında başlayacak yerel liglerin başvurusuna kısa bir zaman kalmasına rağmen kulüplere her hangi bir bilgi veya sunum yapmasın, bilgi almak isteyen kulüplere de kardeşim siz diğer kulüplerle iletişime geçin halledin dese ne olur sizce?

Sizce böyle kişiler il temsilciliğini yapmayı hak ediyorlar mı?

Bu yazıyı okuyan arkadaşlarımız diyecekler ki sizin ilde böyle sorunlar var ondan yazıyorsun,

Evet arkadaşlar bulunduğum ilde böyle bir problem var ama diğer iller de yok mu sizce onlarda aynı sorunları yaşıyorlar. Kaç il temsilcisi arkadaşımız illerinde bulunan kulüplerle iletişime geçerek yerel ligler ve Türkiye kulüpler şampiyonası hakkında bilgi vermiştir. Hadi bunu da geçelim illerde düzenlemiş oldukları satranç turnuvalarıyla alakalı olarak kulüplere bilgi veriyorlar mı?

Hayır kesinlikle bilgi vermiyorlar (Kardeşim ben yarışmayı siteden duyuyorum isteyen gelir istemeyen gelmez anlayışını güdüyorlar)

Sayın başkanımız Gülkız Tülay Hanın Hızlı bir şekilde sorun yaşanan illeri tespit etmeli ve il temsilcilerini ilde bulunan hakemlere, kulüplere ve antrenörlere bırakmalıdır. Bunu da en kısa zamanda halletmelidir. yoksa illerde bu sorunlarla boğuşup gidecek ve satranç sevdalısı olan arkadaşlarımız iyice ayrılma noktasına geleceklerdir.

Saygılarımla

Sayın SAHMAT,

Aslında çok önemli ama kimsenin de pek üzerinde durmadığı veya durmak istemediği bu kangren konusuna duyarlılığnızdan dolayı müteşekkirim.
Çünkü her emeğin bir karşılığı olmalı. Bu böyledir. Eğer gerçekten emek verilmiş ise!!. Yok yan gel yat, keyfi keder yönet, babanın çiftliği gibi kullan işte burda iş değişir arkadaş. Haklısınız.
Bulunduğu ilde başarılı oyuncu yıllardır çıkmasın, Türkiye şampiyonasına hep kendisi gitsin, il şampiyonluklarında hep kendisi derece yapsın??!!
Yahu bir Allahın kuluda bu ilde neler oluyor, demiyor araştırmıyor!!! Demekki koltuğa çok iyi yapışan bir daha ayrılmıyor. Demekki il temsilcilerinin çalışma yönünden başarı karnesi hep pekiyi!!!

- ŞAHMAT - 25-01-2013

Değerli arkadaşlar bakıyorumda yorum yapan arkadaşlarımız turnuva alanlarının darlığından malzeme yetersizliğinden bahsediyor, asıl konu olan il temsilcilerin yan gelip yapması, bir kere çalışan ve çalışmayan il temsilcilerinin ayrılması lazım, çalışan il temsilcilerinin haklarınında yenmesinden yana değilim. Federasyonumuz bir an önce çalışan ve çalışmayan il temsilcilerini ayırmalı ve çalışmayan il temsilcilerinin yerlerine yenilerini atmalıdır. Seçimler biteli uzun bir zaman oldu hala il temsilcileri ile ilgili bir çalışma başlatılmadı.

Ayrıca şunuda belirtmek istiyorum arkadaşlar, çalışan il temsilcisini görevden alıpta, çalışmayacak bir kişi atamalarıda hiç iyi olmaz.

Federasyonumuzun belirlediği faaliyet takvimi takvim hızlı bir ilerliyor, ama bu takvim içerisinde yer alan bir çok yarışmanında illerde yapılıp yapılmadığına, il temsilcilerinin bu etkinlikleri kulüplere, spocuları duyurup duyurmadığına bakmadan çalışmayan il temsilcilerine 5 yıldız verdikleride ortadadır.

Sevgili arkadaşlar; bizler bir satranç sevdalısı olarak yapılacak çalışmaları desteklemek isteriz ama bizleride bıktırma noktasına getirenler bir an önce bunlardan kurtulalımda istediğimiz yapalım havasındalar.
Sizce öyle değilmi,

Federasyonumuzun kurullarına baktığımızda bir zamanlar mualif olan arkadaşlarımız şimdi muhaliflik yaptıkları yönetimle birlikte görev yapıyorlar acaba neden.

İL TEMSİLCİLERİ ATAMALARININ BİR AN ÖNCE AÇIKLANMASI LAZIM
İLLERDEKİ SATRANÇ SEVDALILARI TÖHMET ALTINDA BIRAKILMAMALIDIR.

SAYIN ŞAHMAT, - M.Aşkın TAŞAN - 25-01-2013

Sayın ŞAHMAT,

İliniz ya da bölgenizin hangisi olduğunu tahmin etmek zorunda kalıyorum, sağlıklı bir değerlendirme yapamıyorum. Ancak, en az sorun yaşayan illerden olmamıza rağmen, bir satranççı olarak feryadınıza da duyarsız kalamıyorum.

Kulüpler ve lisans işlemleriyle ilgili “buton” düzenleme öneriniz aslında yerinde. Teknik bir konu olması sebebiyle ben de, bu ve benzer birçok konunun çözümü için TSF SİTESİNİN SAYFALARININ yenilenmesi, içeriğinin geliştirilip ihtiyaçlara cevap verir nitelik kazanması, yepyeni iletişim kanallarının kurullara göre oluşturulmasına yönelik, tespit ve proje önerilerim oluştu zamanla. Bu önerileri, kendi adıma söyleyeyim, önümüzdeki hafta içinde TSF kurulları arasında yapacağımız eşgüdüm toplantısında gündeme getirecek ve takipçisi olacağım.

Elbette bazı yenilikler her zaman gerekli ve değişim şart oluyor.
Bu konuda size katılıyorum.

Ancak, federasyonumuzun “aciz” kalma konusundaki tespitiniz ne kadar doğrudur?

Acizlik her insan ya da kurum için, zamana ve şartlara göre oluşabilecek bir durumdur. Hayatta aciz kalınabilecek durumlar da çıkabilir karşımıza. Ama önemli olan şudur ki, burada göstereceğiniz çaba ile, neleri başarıp başaramayacağımız konularının gerçekçi tespitidir.

Bu deyimi beceriksizlik, güçsüzlük, eli kolu bağlı anlamında kullanıyorsanız, henüz gücümüzü yeni kazanma, önümüzdeki sorunları önceliklerine göre tespit ve olası çözümleri üretme aşamasında olduğumuzu belirtmek isterim. Yapılmamış ya da yapılamamışları başarma arzusunda ve kararlılığındayız. Bu anlamda kurullar sırayla ilk toplantılarını yapıp çalışmalarına başladılar. Her ne kadar özerk de olsanız devletin çizdiği sınırlar karşısında duraklamak zorundasınız. Her sorun keşke bir “buton” oluşturup tıklayınca çözüme kavuşabilseydi.

Bu anlamda eklenecek o kadar çok “buton” var ki…

Bu örneği, sizin altını çizdiğiniz sorun için vermedim. Çok daha büyük sorunlar için söyledim. İl temsilcilerinin konumu, atamaları çok önemli ve önceliklidir.

İl içi alt kurullar düşüncem var, il temsilcilerinin çalışma tempolarını kolaylaştırıp, daha örgün hale gelmek için. Araştırma, karar ve sonuç aşamasına ulaşmamız için biraz daha zaman gerekli. Bazı yönetmelik ve hukuksal değişiklikler gerekecektir. Bunları kurula sunacağım.

Satranç ile ilgili, toplumuna karşı özverili çalışma yapan il temsilcileri, takdirle takip edilmektedir. Mutlaka gerekli önlemler alınacaktır diye düşünüyorum.

Yakında, alınan uygulama kararlarına yönelik ilgili kurulların gelişmeler hakkındaki açıklamalarını duyabiliriz.

Bir zamanlar muhalif olarak bilinen her satranççı aynı zamanda satranç ailesinin bir ferdidir. Kendisi faydalı olabileceği her konuda taşın altına elini, gücünü, fikrini koyabilir. Bunun çok öncelerden beri örnekleri vardır. Herhangi bir olumsuzluğa yol açmayacak bu tip yapılanmaların yararına inanıyoruz. Hiçbir zaman da karşısında olmadık.Bu söylediklerimi bu dönem için kabul ediniz lütfen.

Çünkü hep birlikte, biz bir aileyiz.

Çok uzun zamandan beri ve çok güçlü bir aile…
Biriken bir çok sorunu ancak böyle aşabileceğiz.
Birleşerek !
Duyarlı olduğunuz konuların farkındayım.

Tüm çalışan arkadaşlarıma başarılar ve kolaylıklar dilerim.

- anand - 30-01-2013

ŞAHMAT arkadaşımın dediklerine katıldığımı belirtmek istiyorum. Gerçekten de ülkemizde satranç il temsilcilerin bazılarının çalışmadığını bilmekteyiz ve duymaktayız.

Bugün federasyonumuzun sitesinden il temsilcilerini gösterir haritada bir incelemede bulundum. Gördüğüm kadarıyla bir çok il temsilcimiz çok uzun zamandır il temsilciliği yapıyor, 2001 yılından beri il temsilciliği görevini yürüten arkadaşlar olduğunu farkettim. acaba yeni bir kana ihtiyaç yokmu sorusunu soramadan da edemedim kendime, yada şöyle bir düşünce aldı beni " Federasyonumuz bu il temsilcilerinin çalışmalarını beğendiğinden beri görevlerini sürdürmelerine izin veriyor, yeni atanan iltemsilcilerinin ise 2012 yılının mayıs atandığını gördüm, demek ki bu illerdeki il temsilcileride çalışmıyormuş izlenimine sahip oldum.

Sayın M.Aşkın Taşan bey gördüğüm kadarıyla sizlerde federasyonda görev yapan değerli kardeşimizsiniz öncelikle görevinizde başarılar dilemek istiyorum. Sizden isteğim şudur.

M.Aşkın TAŞAN Nickli Kullanıcıdan Alıntı:Sayın ŞAHMAT,

İliniz ya da bölgenizin hangisi olduğunu tahmin etmek zorunda kalıyorum, sağlıklı bir değerlendirme yapamıyorum. Ancak, en az sorun yaşayan illerden olmamıza rağmen, bir satranççı olarak feryadınıza da duyarsız kalamıyorum.

Kulüpler ve lisans işlemleriyle ilgili “buton” düzenleme öneriniz aslında yerinde. Teknik bir konu olması sebebiyle ben de, bu ve benzer birçok konunun çözümü için TSF SİTESİNİN SAYFALARININ yenilenmesi, içeriğinin geliştirilip ihtiyaçlara cevap verir nitelik kazanması, yepyeni iletişim kanallarının kurullara göre oluşturulmasına yönelik, tespit ve proje önerilerim oluştu zamanla. Bu önerileri, kendi adıma söyleyeyim, önümüzdeki hafta içinde TSF kurulları arasında yapacağımız eşgüdüm toplantısında gündeme getirecek ve takipçisi olacağım.

Elbette bazı yenilikler her zaman gerekli ve değişim şart oluyor.
Bu konuda size katılıyorum.

Ancak, federasyonumuzun “aciz” kalma konusundaki tespitiniz ne kadar doğrudur?

Acizlik her insan ya da kurum için, zamana ve şartlara göre oluşabilecek bir durumdur. Hayatta aciz kalınabilecek durumlar da çıkabilir karşımıza. Ama önemli olan şudur ki, burada göstereceğiniz çaba ile, neleri başarıp başaramayacağımız konularının gerçekçi tespitidir.

Bu deyimi beceriksizlik, güçsüzlük, eli kolu bağlı anlamında kullanıyorsanız, henüz gücümüzü yeni kazanma, önümüzdeki sorunları önceliklerine göre tespit ve olası çözümleri üretme aşamasında olduğumuzu belirtmek isterim. Yapılmamış ya da yapılamamışları başarma arzusunda ve kararlılığındayız. Bu anlamda kurullar sırayla ilk toplantılarını yapıp çalışmalarına başladılar. Her ne kadar özerk de olsanız devletin çizdiği sınırlar karşısında duraklamak zorundasınız. Her sorun keşke bir “buton” oluşturup tıklayınca çözüme kavuşabilseydi.

Bu anlamda eklenecek o kadar çok “buton” var ki…

Bu örneği, sizin altını çizdiğiniz sorun için vermedim. Çok daha büyük sorunlar için söyledim. İl temsilcilerinin konumu, atamaları çok önemli ve önceliklidir.

İl içi alt kurullar düşüncem var, il temsilcilerinin çalışma tempolarını kolaylaştırıp, daha örgün hale gelmek için. Araştırma, karar ve sonuç aşamasına ulaşmamız için biraz daha zaman gerekli. Bazı yönetmelik ve hukuksal değişiklikler gerekecektir. Bunları kurula sunacağım.

Satranç ile ilgili, toplumuna karşı özverili çalışma yapan il temsilcileri, takdirle takip edilmektedir. Mutlaka gerekli önlemler alınacaktır diye düşünüyorum.

Yakında, alınan uygulama kararlarına yönelik ilgili kurulların gelişmeler hakkındaki açıklamalarını duyabiliriz.

Bir zamanlar muhalif olarak bilinen her satranççı aynı zamanda satranç ailesinin bir ferdidir. Kendisi faydalı olabileceği her konuda taşın altına elini, gücünü, fikrini koyabilir. Bunun çok öncelerden beri örnekleri vardır. Herhangi bir olumsuzluğa yol açmayacak bu tip yapılanmaların yararına inanıyoruz. Hiçbir zaman da karşısında olmadık.Bu söylediklerimi bu dönem için kabul ediniz lütfen.

Çünkü hep birlikte, biz bir aileyiz.

Çok uzun zamandan beri ve çok güçlü bir aile…
Biriken bir çok sorunu ancak böyle aşabileceğiz.
Birleşerek !
Duyarlı olduğunuz konuların farkındayım.

Tüm çalışan arkadaşlarıma başarılar ve kolaylıklar dilerim.

yukarıdaki yazıda da belirttiğiniz gibi biz bir aileyiz, eğer aileysek illerde ki il temsilcilerinin tercih haklarınında ildeki satranç sevdalılarına bırakılması gerektiği fikrine de katılacaksınızdır.

Eğitim kurulunda yer alan bir kişi olarak ülkemizde satranç egzersisi yapan öğretmenlerin durumlarını da bilmektesinizdir. Bu probleminde bir an önce çözülmesi gerekmektedir. Gerçekten satranç antrenörlüğü yapan kişilerin hakları yenmektedir. Almış odukları antrenörlük belgeleriyle okullarda satranç egzersisi yapan öğretmenler "Satranç sporunun S'inden anlamayan" çocuklara bir şey öğretmeden ücret almaktadırlar.

Gelelim il temsilcileri konusuna lütfen bir an önce bu konuyu yönetim kuruluna ileterek en kısa zamanda çözüme ulaşması gerektiğini belitmeniz gerekmeketedir.

İnsan düşünmeden edemiyor harebinden uzun yıllar Satranç Federasyonunun il temsilciliğini yapacaksın o ile hiç bir katkın olmayacak, bir koltuk sevdalısı gibide yan gelip yatacaksın. aklım fikrim ermiyor.

- Gambit - 06-02-2013

Merhabalar,

İl Temsilciliği konusunda yazılanların bazılarına katılmaktayım.Mevzuata göre il temsilcileri Federasyon Başkanın Teklifi,Gençlik Spor Genel Müdürünün onayı ile atanıyor.
Yani atama gücü Spor Genel Müdürülüğünde,peki bu kurum ne yapıyor;bu kurumda taşra teşkilatına yani il spor müdürlüğüne danışıyor.il spor müdürlüğünün işaret ettiği spor dalı temsilciklerinin atanmasının yapılması için federasyonlarla görüşülüyor.Sonuçta Federasyonlarda genel olarak Spor il müdürlüklerinin ve spor genel müdürlüğünün taleplerine göre il temsilcilerini teklif ediyor.Aslında bu konuda hiçbir federasyon yönetimini sert eleştirmemek gerek,çünkü atama mercii spor genel müdürlüğüdür.Tabii bu konuda araştırma yapmak isteyenlere tavsiyem,il spor müdürlüklerinde spor servisinde çalışanlarıyla görüşün hemen hemen tüm branşlarda uygulama bu şekilde.
Saygılar ve esenlikler dilerim.

İl Temsilcisi Kim Olmalı? - Cengiz Keleş - 06-02-2013

Sevgili Arkadaşlar

İl Temsilcisi olmak için ya TSF yönetimi ile, ya da Spor İl Müdürlüğü ile iyi ilişkiler içinde olacaksınız. O zaman da performansınız, yapacaklarınız sizi seçenlere ayarlı olacaktır. Bunun başka yolu yoktur ve doğal olan da budur.

Şu sorunun cevabı var mı acaba? İl Temsilcisi kimi temsil eder?
Atamasını yapan Spor İl Müdürünü mü? Kendisini teklif eden TSF Yönetimini mi? İlin satranççılarını mı?

Sanıyorum ki, kimi temsil ettiği ve etmesi gerektiği hususunda bir örtüşme olmadığı için bu şikayetler oluyor. İlin temsilcisini, yöneticisini oradaki satranççılar ve kulüpler seçmediği sürece bu şikayetler devam edecektir. İl temsilcisi şahsi de çalışabilecektir, İl'e hizmet de etmeyebilecektir, kendi sporcusunu, hakemini de korumayabilecektir.

Odağımızı ve talebimizi doğru konumlandıralım. Temsilci önce bizi temsil etsin.
Selamlarımla

- Naci Erdem - 06-02-2013

Merhaba Cengiz bey,
Sorduğunuz soru çok yerinde bir sorudur, "il temsilcisi kimi temsil eder?" Bu siz de biliyorsunuz uygulama ve prosedürde her iki yönü ifade eder, hukuken federasyonumuzu, uygulamalarda ilini temsil eder, işte burada kesin bir bakış yönünün tespit edilmesi gerekir.
Federasyonumuzu temsil etmek görevlerimizde zaten var, özellikle turnuvalarda, il birincilikleri, küçükler, yıldızlar il şampiyonluklarında, Çocuklar ve Yıldızlar Ligindeki turnuvalarda bizler federasyonumuzun talimatlarını yerine getiririz. Diğer yandan da illerimize özgü turnuvalar ile, örneğin İzmir'in İlk Hafta Sonu, yakın zamana kadar Çanakkale Troya turnuvası gibi yerele özel turnuvalar ile de illerimizin gelişmesini hedefleriz.
Atama yerine seçim sistemi çalışamayan ile çalışanı (veya çalışacak olanı) belirlemede bence de en doğru yöntemdir, sonuçta güç tek kişide değil, o ilin satranççılarında olacaktır. Kişisel keyfiyetin illerde ne kadar zararlı olduğu malumdur.
Sonuçta il temsilcisi Spor İl Müdürlüğü koridorlarında gezerken TSF adına gezmelidir, onun bir yetkilisi gibi olmalıdır. Belki mevzuatlarda öyle ama pratikte ilin olanaklarına bağımlı kalındığı sürece işlev tam yerine getirilemiyor, özellikle malî konularda ...

Naci Erdem
Balıkesir

- Gambit - 06-02-2013

Değerli Arkadaşlar;

Kanun koyucu gerekli düzenlemeyi yapmadıkça,il temsilcileri atama ile çalışır.Ben bunun kolay kolay değişeceğinide düşünmüyorum.Çünkü GSGM gerek Federasyonlara,gerekse il müdürlüklerine bütçe ayırıyor.Hal böyle oluncuda Atama gücünü elinde tutmak istiyor.Benim düşüncelerim böyledir.Seçim işi zor gözüküyor.

Seçim - Cengiz Keleş - 06-02-2013

Gambit Kardeşim
Daha önce sizinle bu konu hakkında yazışmıştık. Şu anda bir seçim veya ön seçim yapma ve buna göre İl Temsilcisini önerme (teklif etme) konusunda yasal bir engel veya eksiklik yok. TSF isterse yapar ve örnek olur. Bu adım atılırsa Türk satrancı bir atılım yoluna girecektir. Yoksa güdük kalmaya devam edecektir. Ben başka yol görmüyorum. En temel adım bu olacaktır.
Selamlarımla

- tkocabalkan - 06-02-2013

Değerli site yazarları ,

İl temsilciliği hakkında birçok görüş vede yazışmalar oluyor, öncelikle benim söylemek istediğim sizlerinde bildiği gibi bütün spor dallarının temsilcilikleri var, bu temsilciler Gençlik spor genel müdürlüğüne bağlı illerin temsilcileridir.
İl temsilcilerinin asli görevlerini Sn Naci Erdem bey tarafından yazılmış bu durumda il temsilcileri tabiki Tsf federasyonu ile beraber çalışması doğrudur ama yanlış olan Tsf nin görevini yapması eğer bu kişi iki görevi yürütmeye çalışırsa mutlaka eksiklikler ve hatalar başlayacaktır, yaşadıklarımız gibi.
İl temsilcileri küçük illerde eski düzende Tsf ile beraber çalışabilir fakat büyük iller özellikle İstanbul ,Ankara, İzmir , vb. Satranç sporcularının ve turnuvaların fazla olduğu illerde İl temsilcileri iki ayrı göreve hizmet edemez ve etmemelidir gene üste dediğim gibi yardımcı olacaktır, fakat bu illere kesinlikle Tsf tarafından gereğince yetkili, işini bilen, aylıkla çalışacak bir kişinin atanması ve emrine uygun olabilecek kadar eleman almasını sağlamalı , Ayrı ofisi olmalı . Bu bir güçtür insanlar muhatap bulacaklardır . Bu yetkili kişi nereye gitse turnuva alanı sağlayabilir vede ildeki Tsf nin işlerini yapabilir.
Bu ne sağlar illerde satranç çabuk gelişir, Oyunculara,satranç eğitmenlerine , Hakemlere, Ailelere çabuk ve etkili iletişim olur,daha çok kitleye ulaşılır, Tsf biraz daha rahatlar insanların istediği Organizasyonlar daha iyi olacaktır.
İl temsilcisi görevini tam yapabilecek Tsf atadığı kişiden hesap sorabilecek sorun olduğu zaman bir günde değiştirebilecektir. Burada Tsf takip kontlor işlemlerini sağlayıp kendi görevlisinden birinci ağızdan sorunları alıp o illere daha çabuk ulaşacaktır.

Hepinize saygılar sunarım.

- MuzafferŞekerli - 07-02-2013

bu konuda öteden beri çok düşünüyordum.

eskiden il temsilciliklerinin atanma yetkisi doğrudan il müdürlüklerinde idi . yeni bakanla bu değişti ve direk federasyonlara verildi . bunu şahsen ben ve herkes umut verici bir gelişme olarak algılamıştık . ama sayın gambitin buradaki yazdıklarına bakılınca işin hiçde öyle olmadığı anlaşılıyor . il müdürlüklerinde ve valiliklerdeki olan yetki , ince bir siyasi uygulama ile doğrudan GSGM ye verilmiş. şimdi bakanlıkta torpili olanlar ben şu ilin il temsilcisi olacağım desinde TSF buna karşı çıksın bakalım . gücü yetebilecek mi .

özellikle bizim gibi içi sosyal faaliyet amaçlı kişilerle dolu camiamızda bunu çok sık yaşayacağımızı ve bundan bizzat federasyonun çok rahatsız olacağı anlaşılıyor .

peki ne yapmalı .

bizim alameti farikamız ( trade mark) raitingtir . daha önce yazmıştım 1800 raiting ve üzeri bizim asıl camiamızdır . derhal genel kurul toplanmalı ve çerçeve statüde şu değişikler yapılmalıdır . il temsilciliği , antrenör yardımcılığı, hakemlik gibi konularda belirli raiting şartı aranmalıdır .ben bunu 1800 raiting ve üzeri olarak düşünüyorum . talipli olanların en yüksek raitingi olanlar tercih sebebi olmalıdır . turnuvalarda başkaca bir sebep yoksa en yüksek raitingli hakem baş hakem olarak atanmalıdır .

hatta genel kurul delegeleri dahi 1800 raitingin altında olmamalıdır . yoksa bu siyasi hesapların en fazla bizi etkileyeceği ve bundan bizzat yönetimdeki federasyonun sıkıntı çekeceği görülüyor .

İL TEMSİLCİLİKLERİ - edörtebes - 09-02-2013

Sayın Sekerli,
1800 raitingin altında olanlar camiadan değilmi?? Hasbelkader 1500- 1600- 1700 olsun söz hakkı olmayacakmı. Veya yedek camiamıdır. Burada biraz kafam karıştı.
Diğer öneriniz; il temsilciliği , antrenör yardımcılığı, hakemlik gibi konularda belirli raiting şartı aranmalıdır . 1800 olması gerektiğini söylüyorsunuz. Çok makul, hatta 2000 üstü olsun. Evet hakikat olan bu ve doğrusuda bu. Ayrıca temsilci olduğu ilde başarılı satranç oyuncularının çıkması için var gücü ile çalışmalı, gecesini gündüzüne katmalıdır.
TSF her ilde profesyonel idareci atayacak güçte ve bütçede olduğunu tahmin ediyorum. Sayın tkocabalkan'ın burada verdiği çözüm örneğide en makul olanıdır. Camiamızda 2000 ve üstü okadar arkadaş varki pekala yapabilirler. Çünkü 2000 sınırlarını zorlayan satrançcı arkadaş artık satrançtan başka bir iş düşünemez. Başka işte mutlu olamaz. Saygılarımla.