Özgür Satranç Forum
ESKİ BİR BAŞKANIN YAZISI - Baskı Önizleme

+- Özgür Satranç Forum (http://forum.satranc.biz)
+-- Forum: Satranç Genel (http://forum.satranc.biz/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Forum: İletmek İstedikleriniz (http://forum.satranc.biz/forumdisplay.php?fid=17)
+--- Konu Başlığı: ESKİ BİR BAŞKANIN YAZISI (/showthread.php?tid=4911)

ESKİ BİR BAŞKANIN YAZISI - M.Aşkın TAŞAN - 27-07-2020

‘SAYGIDEĞER’ ESKİ BİR TSF BAŞKANI YAZMIŞ:    (SATRANÇSEVERLER BİRLİĞİ)
Noktasına ve virgülüne dokunmadan olduğu gibi alıntıladım.
Aslında düzeltilecek çok yer de var ya...

Şimdi adamın birisini çevrimiçi turnuvada hile yaptığı iddiasıyla atıyorlar. İddia bu...Geçenlerde yazmıştım. İsmi lazım değil herkes tahmin etsin. Adam bir büyükşehirde oynadığı turnuvayı birinci bitiriyor, turnuva ödüllü, listeden çıkartılıyor. Kazık kadar koskoca adam. 
Arkadaş hala bir açıklama yapmıyor. Bekliyoruz. Onlarca yüzlerce kişi turnuvalarda çevrimiçi satranç oynuyor. Kaç kişi atılıyor?
Eğer hile yapmadıysan, açıklama yap! İtirazını yayınla. Susarsan ben bunu sadece hilebazlığını kabul etmen olarak anlarım. 
Gerçekten haksız yere bu muameleyle karşılaştıysan ilan et. Belki Amerigalıların sana gıcığı vardır yani. 
Bekliyoruz...
Forum köşelerinde insanlara üfürürken iyi. Başkanına yalakalık olsun diye aslan kesilip sallarken iyi. Biz bu camiada, Türk satrancında hile iddiasını görmek bile istemiyoruz. Satrancımızın zan altında kalmasını istemiyoruz.  
Hadi bekliyoruz...

RE: ESKİ BİR BAŞKANIN YAZISI - M.Aşkın TAŞAN - 27-07-2020

Şimdi de neden buraya taşıdım bu konuyu diye soru gelirse artık bilmiyorum diyeceğim.
Belki de beni üyelikten çıkardıkları için olabilir.

RE: ESKİ BİR BAŞKANIN YAZISI - M.Aşkın TAŞAN - 27-07-2020

Bekletmeyelim o zaman.

Sn. Başkan,

Önce HAKKIMDA YARGILAMA YAPTIN BENİ HİLEBAZ İLAN ETTİN. SONRA GERİ ADIM ATIP 
“İddia bu !” dedin. Sevsinler geri adımını. Adım attın bari orada dur ve kanıtla.
O zaman bir duruş sahibi olursun.
Böyle tatlı su kurnazlığı olmaz.

Bu ülkede Başkanlık yapmış birisi böyle mi davranır? Ama bu benzer davranışı ben 2001-2002 Kapadokya Kampında da gördüm. Çocuğu bir savunmasını bile almadan 20 Yaş Altı Ulusal Takım Kampından atıyordun. E.K olarak en azından savunmasının alınmasını sağlamıştık.
Hatırladın mı?
 ANY :
“Şimdi adamın birisini çevrimiçi turnuvada hile yaptığı iddiasıyla atıyorlar. İddia bu...Geçenlerde yazmıştım. İsmi lazım değil herkes tahmin etsin. Adam bir büyükşehirde oynadığı turnuvayı birinci bitiriyor, turnuva ödüllü, listeden çıkartılıyor. Kazık kadar koskoca adam. 
Arkadaş hala bir açıklama yapmıyor. Bekliyoruz. Onlarca yüzlerce kişi turnuvalarda çevrimiçi satranç oynuyor. Kaç kişi atılıyor?”
 ...
Oynadığım turnuva, Kocaeli 15 Temmuz Turnuvası. Orada kaybetmeme rağmen birinci oldum. Hamle alsam neden kaybedeyim? Açık söyleyeyim ki onu da nasıl yapılır bilmiyorum. Ne hakemler ne de oynadığım oyuncular oyun stilim hakkımda aykırılık göremediler. Oyun esnasındaki yazışmalara da bakabilirsin. Kaybettiğim maçta oynadığım Va5 hamlesi hakkında rakibim ile maç sonrası konuşmalarıma bakabilirsin.
Kaybeden oyuncuların bir kısmı zaten daha öncelerde de yendiğim oyunculardı. Aradaki puan farkından da belli.
 AMA HENÜZ TARAFINIZA YETİŞTİRİLMEDİĞİ İÇİN OLSA GEREK ÖNERİM HALA GEÇERLİ: “Beni sen de benimle maç yaparak ölçe bilirsin, tabi buna olumlu cevap verirsen! Ya da gerçek bir başkan gibi FIDE ID numaramdan oyunculuk geçmişime bakarsan…”
 Bütün yaşıt sporcu arkadaşlarımın 2170 lere kadar çıktığımdan haberi var ama senin nedense bir başkan olarak haberin bile yok. Şimdi 1660 lık oyuncuları yenemez miyim sence? Ama 1400 lüklere de yenile bilirim değil mi?
Belki de bir rivayete göre 1500 ü geçemeyen ve UKD ni listelerden sildiren sen, beni ölçmeye gücün yetmez. UKD listesinden adını sildirdiğini ben söylemiyorum. Vaktiyle bunu bu ülkenin bir GM si söylemişti. Şimdi senin mantığından gidersek bu doğru mu yalan mı? 
Bak bu bahsettiğin ‘kazık koskoca adam’ olarak bence sana yeter!

Atılanların bir kısmı gerçekten de sahtecilik yapıyor olabilirler. Ama her atılanın sahtecilik yaptığını söylemek için GALİBA GEÇMİŞTE 3 DÖNEM TSF BAŞKANLIĞI YAPMIŞ OLMAK GEREK!
Ben asla sahtekarlık yapmadım!
Hilebaz da değilim!

Ama bu ülkenin bir TSF Başkanı adı Daksilci Başkana çıkmışsa, insanlar buna nasıl inansın mı inanmasın mı? Birileri öyle dediği için gerçekten de DAKSİLCİ BAŞKAN MISIN ŞİMDİ SEN?

https://www.facebook.com/atayfunhaznedaroglu/posts/10158497705792208  

Bu konuda merak etme beni tam söven ve öven yazılarını tarih ve saatine göre bilirim. Temel çelişkilere dayalı yorumların var yıllardır ve insanları yanıltmaya yönelik.

Şu karikatür yazısından sonra tepki duyan bir üyeye benim göbeğimi kestiğine dair yazın var. Ama hakkımda  “Gördüğüm en iyi EK başkanı , bu güne kadar EK demek ki boşmuş hiç başkanlık yapılmamış” diye övüp atama yaparken sana mı inanalım? Ki bir kurul dolusu şahitlerim var...
Yoksa 2004 seçimlerine doğru adaylığınızı öğrendiğimde yeni dönemde istediğiniz kişilerle çalışabilmenin önünü açmak için istifa mektubuma mı? 

Keza beni görevden alan –göbeğimi kesen-resmi bir belge de sunamadan yıllarca insanları yanılttın.
 Oysa ben istifa mektubumu SARAYBAHÇE SPOR KULÜBÜ yönetici arkadaşlarımın huzurunda yazdım.
Şahitlerim de var yani, hani şu arkadaşlıklarını bitirdiğin insanlar...

Beni sırf çıkarın uğruna, samimiyetsiz ve inandırıcılıktan uzak övgü yazılarına mı inanalım?
Bir ‘saygıdeğer’ başkan düşünün ki, hakkımda sövecek mi övecek mi ona da karar verebilmiş değil? Şahsımı ve TSF yi topa tuttuğu günlerde şahsım üzerinden TSF ye eleştiri yöneltmeyi de ihmal etmemiş. Tam bir akıl tutulmasıdır ‘saygıdeğer’ başkanın şimdi okuyacağınız satırları: Bak bu kendi blogundan :

https://alinihatyazici.blogspot.com.tr/2014/11/kuruntu.html 

Hani göbeğim kesilmişti, hani düzgün makbul adam değildim?
Ne değişmiş olabilir ki?
Tabi değişen şartlara ve rüzgara karşı tutunmak kolay değil. Ama yalan rüzgarı yazmak çok kolay.

Saygın Eski Başkanımız devam ediyor:

ANY:
“Eğer hile yapmadıysan, açıklama yap! İtirazını yayınla. Susarsan ben bunu sadece hilebazlığını kabul etmen olarak anlarım. 
Gerçekten haksız yere bu muameleyle karşılaştıysan ilan et. Belki Amerigalıların sana gıcığı vardır yani. "
 ...

Evet asla hile yapmadım!
Bu benim yöntemim değil.
Ama bunu ölçebilecek oyuncu vasfın yok senin. Bırak da bunu satranç bilen saygın sporcular ölçsün. Araştırma yap öğren! 
BAGATUROV ölçebilir mesela. Ya da maç yaptığım onlarca unvanlı ve Türkiye Şampiyonları…

Ama asla sen değil çünkü inan ki bu çok komik olur.

Susmaktan anladığın bu işte! 
Bazen susarken de cevabını çoktan almış olabilirsin. Ama bunu öğrenemediğin belli.
 Susmadım ben.
 Yazışmalarımı bekledim. Chesscom a süre verdim. Ben onlara, onlar bana… 
Bu bir resmi ve medeni süreçtir. Bilmen gerekirdi.

Gerçekten haksızlığa uğradığımı ilan etmeme gerek yok. Bunu anlayacak onlarca Kocaelili satranççı var o turnuvada. Bak birisi de Ersin Orak. 
Ama ilan etsem sana ayıp olur. Çünkü hiçbir kanıt olmadan hakkımda yargılama yaptın. Onur ve şerefime yürüdün. Başka bir ilan da olacak yakında.

Ha bir de unutmadan…
Evet ABD ye gıcığım var bunu çok iyi açık ettin.Onların da bana...

ABD yi düşman ilan edip ülkemiz üzerindeki kötü emellerini ilan ettiğim paylaşımıma bile dayanamadın değil mi? 
Büyük travma ve hukuki bedel ödedim. Sorumlu olabilir misin bunda da?
Gerisini biliyor bu toplum.

ANY:

“Forum köşelerinde insanlara üfürürken iyi. Başkanına yalakalık olsun diye aslan kesilip sallarken iyi. Biz bu camiada, Türk satrancında hile iddiasını görmek bile istemiyoruz. Satrancımızın zan altında kalmasını istemiyoruz.  
Hadi bekliyoruz...”

Forum köşeleri mi?
 Neden böyle bir yaklaşım içindesin? Bu köşelerde son derece saygın insanlar fikir yazıları yazdı.
Hakkında birçok gerçek aydınlığa çıktığı için olabilir mi?
 Arkadaşlığından tek taraflı sildiğin onlarca şerefli insan orada senden farklı şeyler söylediği için mi?
Yoksa birilerine yanlış istihbarat verip rumuzla yazan birisini bu ülkenin saygın satranççıları olarak ilan etmesine sebep olduğun için mi? 
Daha yazacak çok şey var ama gece geç saat oldu artık. 

Başkan benim başkanım değil. Hepimizin başkanıdır. 
Kabul etmesen de hukuken senin de…
Tıpkı kendi döneminin  tek başkanı olduğun gibi. 
Yoksa paralel başkanlık peşinde misin?

Yaptığım asla yalakalık değildi. Baltayı yine taşa vurdunuz beyim.

Seçilmiş bir başkana teknik yardım ve hizmettir. Yardım ve hizmet ülke satrancına başkanlık üzerinden verilir. Tıpkı senin döneminde olduğu gibi. O zaman bu mantığa göre tüm dönem arkadaşların senin yalakan öyle mi? Bak hiç yakışmadı bu şimdi sana.

ANY:

“Türk satrancında hile iddiasını görmek bile istemiyoruz.” 

Adı şimdi hile iddiası mı oldu? Hani hilebazdım?

Çok güzel!
Ya hilelerin tamamı ortaya çıkarsa…
O zaman çıkar tüm şu hileleri ve hilebazları ortaya. İddiayı ortaya atan sensin. Bak bu senin alanın işte göster yeterliliğini.
Benim asla hiçbir şeyden korkum yok. Ben kendimi biliyorum o maçlarda beni izleyen eş, dost, arkadaş ve öğrencilerim de beni biliyor.
HİLE VE HİLEBAZLARI ORTAYA ÇIKAR!
Müfteri olarak kalmanı istemem.

Saygılar olsun bizden sana

RE: ESKİ BİR BAŞKANIN YAZISI - M.Aşkın TAŞAN - 28-07-2020

Yazımın içinde ANY nın kendi blogundan dediğim kısmı link paylaşmama rağmen nedense çıkmamış:
Aşağıda alıntılıyorum.

"(https://alinihatyazici.blogspot.com.tr/2014/11/kuruntu.html )

"...FIDE görevlendirmelerine bakınca anlaşılan odur ki, Gülkız hanım dilin komisyon üyeliklerinde çok önemli olmadığını düşünüyor. O zaman soruyorum, neden Aşkın Taşan ya da Olgun Kulaç ECU Eğitim Komisyonuna üye değil? Hatta Simten Kaya, Enis Bilyap gibi çok kıymetli emekçilerimiz var Okulda Satranç konusunda ciddi birikimleri olan ve dil konusunda da oldukça iyi olan. Onlar da bu görevde olabilirlerdi rahatlıkla. 

Neden değiller?

Benim yanıtım net: Gülkız hanım, liyakat ve kifayete önem veren birisi değil, onun için önemli olan oy hesabı, politik çıkar, konumunu nasıl güçlendireceği. Umurunda mı Aşkın Taşan, Tahsin Aktar veya başka bir satranç emekçisi? Ona oy getirmez onlar… Hesap bu. "

RE: ESKİ BİR BAŞKANIN YAZISI - M.Aşkın TAŞAN - 30-07-2020

(28-07-2020, 07:32)M.Aşkın TAŞAN Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Yazımın içinde ANY nın kendi blogundan dediğim kısmı link paylaşmama rağmen nedense çıkmamış:
Aşağıda alıntılıyorum.

"(https://alinihatyazici.blogspot.com.tr/2014/11/kuruntu.html )

"...FIDE görevlendirmelerine bakınca anlaşılan odur ki, Gülkız hanım dilin komisyon üyeliklerinde çok önemli olmadığını düşünüyor. O zaman soruyorum, neden Aşkın Taşan ya da Olgun Kulaç ECU Eğitim Komisyonuna üye değil? Hatta Simten Kaya, Enis Bilyap gibi çok kıymetli emekçilerimiz var Okulda Satranç konusunda ciddi birikimleri olan ve dil konusunda da oldukça iyi olan. Onlar da bu görevde olabilirlerdi rahatlıkla. 

Neden değiller?

Benim yanıtım net: Gülkız hanım, liyakat ve kifayete önem veren birisi değil, onun için önemli olan oy hesabı, politik çıkar, konumunu nasıl güçlendireceği. Umurunda mı Aşkın Taşan, Tahsin Aktar veya başka bir satranç emekçisi? Ona oy getirmez onlar… Hesap bu. "

ANY hem benim göbeğimi kestiğini, makbul bir adam olmadığımı, hilebaz olduğumu HİÇBİR KANIT SUNAMADAN iddia edip sonunda kendisi de bu yalanlarına inanıyor, hem de beni sayın Gülkız TULAY'ın neden ECU Eğitim Komisyonuna almadığını söylüyor. 
ANY 'nın hangi sözüne  inanalım?