Kim Kimdir?
“Bilmek istersen seni
Can içinde ara canı,
Geç canından bul anı
Sen seni bil, sen seni”

Hacı bayram-ı Veli

“Sen seni bil, sen seni
Sen seni bilmez isen patlatırlar enseni”

Uludağ Sözlük

Forumda, kim kimdir diye takip etmekten, takip etmeye çalışmaktan nevrim döndü!
İnsan neden takma isimle yazar?
İster kötü niyetli hakaret etmek için olsun, isterse isabetli analizler yapıp ufuk açmak niyetinde olsun, ister satranç sever olsun, isterse satrancı sevmesin; gerçek isimle yazılmamış değerlendirmelerin hiçbir kıymeti yoktur.
İnsanlar bir anlık zafiyete kapılıp istemediği şeyler yazabilir, ancak her zaman telafi etmek mümkündür. Eğer kim olduğunu biliyorsan. Kendi isminle yazmak ayrıca sorumluluk da getirir.
“Delege” gerçekten delege midir? Yoksa olayları manipüle etmek isteyen bir kişi midir? Ben nereden bileceğim? İsim değiştiren insan kişilik de değiştirir mi? Hangi kişilik doğrudur? Dürüst müdür, değimlidir, ben nereden bileceğim?

Fikirlerine katılıp katılmamam hiç önemli değil; gerçek kimlikleri ile yazı yazan, yazısının arkasında duran kişiler forumun gerçek saygıdeğer kişileridir. Maalesef sayıları çok az!
“Kendin olmak varoluşun temel şartıdır”
Saygılarımla…
Ara
Satranç iktidarınca yapılan hataları okuduklarımızdan anlayabiliyoruz. Ancak yönetim kadar muhalefetin de hataları olduğunu düşünüyorum: Örgütlenememek, doğru stratejiler izleyememek, geniş katılımı sağlayamamak, kimliksizlik v.b.

Bu işi erkekler mi beceremiyor acaba diye de düşünmedim değil! Erkekler beceremiyor, kadınlar becererebilir mi? Sokrates demiş ki: "Kadınlar da yönetimde söz sahibi olabilirler, yeter ki ev işleri ile biraz daha az ilgilensinler". O zamandan günümüze ev işi konusunda çok fazla şey değişmemiş. Biz henüz onun kavgasını verme peşindeyiz ya da bu konularla işlerimizi bitirince (!) ilgileneceğiz.

Ancak pırıl pırıl gençler var. Ne güzel yazıyorlar, kim olduklarını açıkça ortaya koyarak. Gencecikler. Hem satrançla ilgilenmişler hem de güzel okullar kazanmışlar. Yürekleri de güzel. Eminim onlar gözü doymak bilmeyen tamahkârlardan olmayacaklar. Her konuda onlara güveniyoruz ve onlardan çok şey bekliyoruz. Güzel ve doğru şeyler yaptıkları sürece her zaman arkalarındayız. Yolları açık olsun…
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi