2012 İstanbul Olimpiyatlarındaki Takımlarımız....
http://www.chessbase.com/newsdetail.asp?newsid=8260

Bu linkte 2012 İstanbul Satranç Olimpiyatlarına katılacak tüm takımlarımızda yer alan oyuncularımızın adları resimleri ve birtakım bilgileri yayınlanmış.

Tarihin en genç takımıyla yarışacağız.

Bir başka linkte bu çocuklarımızın durumu "Kurtlar Sofrasına Atılan Kuzular" diye alay konusu yapılmış. Bu yazı beni çok üzmüştü. Yazıyı yazan GM bu çocukların psikolojik çöküntü yaşama riskini açıklamaya çalışıyordu. Bu durumun taşıdığı risklerin "deneyim kazandırmak" gibi amaçlarla açıklanamayacağını vs. anlatmaya çalışıyordu.
İnşallah çocuklarımız bizleri utandırmazlar.
Başarılar diliyorum hepsine de.
abdulkadirbener Nickli Kullanıcıdan Alıntı:http://www.chessbase.com/newsdetail.asp?newsid=8260

Bu linkte 2012 İstanbul Satranç Olimpiyatlarına katılacak tüm takımlarımızda yer alan oyuncularımızın adları resimleri ve birtakım bilgileri yayınlanmış.

Tarihin en genç takımıyla yarışacağız.

Bir başka linkte bu çocuklarımızın durumu "Kurtlar Sofrasına Atılan Kuzular" diye alay konusu yapılmış. Bu yazı beni çok üzmüştü. Yazıyı yazan GM bu çocukların psikolojik çöküntü yaşama riskini açıklamaya çalışıyordu. Bu durumun taşıdığı risklerin "deneyim kazandırmak" gibi amaçlarla açıklanamayacağını vs. anlatmaya çalışıyordu.
İnşallah çocuklarımız bizleri utandırmazlar.
Başarılar diliyorum hepsine de.

2023 takımı oyuncuları zor bir deneye sokuluyorlar; ne kadar bilinçli yapıldığından çok şüpheliyim. "Tarihin en genç takımıyla yarışacağız" ünvanını alacağız ama o çocukların yaşayacakları stresin etkisi dikkate alındı mı? Pedagoglar velilere güvence verebildi mi? Verebilir mi? Sıkıntım bu çocukların puan alıp almamaları değil; böyle birşeye hazır olup olmadıklarından BÜYÜKLERİN emin olup olmaması.

Şov yapmaktan, dikkat çekmekten başka hiçbir amaca hizmet etmeyen bu fikrin ürünü olan bu takımın oyuncularının çoğunun 2023 yılında bırakın milli takımda olmayı, satrançla bile ilgileneceklerinden şüpheliyim. Umarım yanılırım. Pırıl pırıl çocuklar salakça bir hırs/fikir uğruna kobay olarak kullanılacaklar.

Başka bir forumda böyle bir takımı çıkarmanın diğer ülkelere saygısızlık olduğu dile getirilmişti. Doğru.

Saygılar,
Verba volant, littera scripta manet.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi