40. Satranç Olimpiyatları 2012, İstanbul
Ateş Ülker Nickli Kullanıcıdan Alıntı:Yasal yollardan TC vatandaşı olanlar başımızın tacıdır.Yerlilerle aynı haklara sahiptir.Bizim alışamadığımız durum Dünya genelinde ustaların vatandaş olmadan başka ülkenin ulusal takımında oynayabilmeleri konusudur.

Saygıdeğer büyüğüm Ateş Ülker, konunun nirengi noktasını çok güzel dile getirmiş. Duygularıma tercüman olmuş diyebilirim.

Buna alışmalı mıyız, yoksa tepki göstermeye devam mı etmeliyiz? Esas soru(n) budur bence.

Slav Savunması'nın Botvinnik Varyantı'nı naçizane oynamaya çalışan biri olarak Barış'ın oyununu ben de heyecanla izledim. Oyun hem Barış için, hem de rakibi için takdire değer güzellikteydi. Maçı henüz izlememiş olanlar mutlaka göz atsınlar. Vietnamlı'nın fil fedası, ardından Barış'ın kale fedası benim için unutulmazdır. Sonuç olarak beyazlar kazandı, ama tam tersi de olabilirdi.
Ara
O oyun 500 Milyon Ruble eder miydi? Ederdi... 8)
Abdulkadir Bener
Canlı yayınları ve/veya maçları izlemek için sayfayı her açtığımda "502 Bad Gateway" hatası vermesinden cidden rahatsızım artık.
Load balance için yapılan teknik altyapıda bir sorun var belli ki.

İzlemekte ısrar etmeyeceğim artık.
Pazartesi günü topluca bakarım sanırım...

Sıkıcı bir durum Sad
Abdulkadir Bener
ABD'nin Rusya'yı yenmesi sonucunda zirve kelimenin tam anlamıyla Çarşamba Pazarı'na döndü! 15 puanlı dört takım oluştu: Rusya, ABD, Çin, Ermenistan.

ABD - Rusya maçı berabere bitmek üzereyken ikinci masada ilginç bir konum vardı: ABD'li GM Kamsky'nin kale-fili, Rus GM Grischuk ise kalesi vardı. Naçizane bildiğim kadarıyla teorik olarak eşit bir pozisyondu ama savunan taraf oldukça dikkatli olmalıydı. Bu konumda hücum eden tarafın kazandığına defalarca şahit oldum, ama 2700 seviyesindeki bir büyükustanın kaybedeceği aklıma bile gelmezdi. Derken Grischuk çift soru çekerek mat ağına girdi, ABD 2,5-1,5 kazandı.

Filipinler - Çin maçının çetin geçeceğini tahmin ediyordum, ama tahminimde yanıldım. Son üç masada Çin büyükustalar sırayla galip gelirken birinci masadaki beraberlik sadece skoru ilan etti: 3,5-0,5. Büyük sempati toplayan Filipin rüyası bu turda sanırım sona erdi.

Çetin geçmeye aday diğer maç Ermenistan - Almanya idi. Nitekim öyle oldu. Birinci masada Ermeni GM Aronian, bu turnuvada iyi performans sergileyen rakibi GM Naiditsch'i yenmeyi başardı. Üçüncü masada GM Akopian, GM Meier'i yenerken ikinci masa beraberlik yaptı. Dördüncü masada Alman GM Fridman, GM Sargissian'ı mağlup ederken skor belli oldu: 2,5-1,5.

GM Anish Giri'nin sonradan katılımıyla büyük moral bulan Hollanda takımı alt masalardan sıyrılıp zirveye doğru yaklaşırken bugün dişine göre bir rakiple eşleşti: İsrail. Birinci masada GM Giri - GM Gelfand maçı beraberlikle sonuçlanırken ikinci masada GM Van Wely GM Sutovksy'yi ve dördüncü masada GM Smeets GM Avrukh'u mağlup ederek Hollanda lehine eşitliği bozdu: 3-1.

Yarın ilk masalarda heyecan dolu maçlar oynanacak, şimdiden iple çekiyorum.
Ara
A takımımız Moldova'ya yenilmekten kurtulamadı: 3,5-0,5.
Normal bir sonuç sayılabilir, ama gönlüm daha dirençli bir mücadele görmek isterdi.
Birinci masamız GM Dragan Solak, GM Bologan'a karşı agresif bir açılış seçti. Bunun devamında şüpheli bir kalite fedası yaptı ve çok erken kaybetti. GM Solak'ın yorgunluğu açıkça belli oluyor. Takım kaptanı kendisini oynatmakta daha ne kadar ısrar edecek, bilemiyorum.
İkinci masamız GM Ipatov atak yapmak isterken kendi şahının güvenliğini ihmal etti ve GM Iordachescu'ya boyun eğdi.
Üçüncü masamız IM Mustafa Yılmaz bir yere kadar partiyi iyi götürdü. Piyon vererek vezirleri kırışmayı sağladı, ama oyun sonunda yaptığı dikkatsizlik sonucunda maçı kaybetti.
Dördüncü masamız GM Emre Can, IM Vedmediuc karşısında oyunun başında hafif üstünlük sağladı ve bunu sürdürmeyi başardı. Ne var ki Emre, bence avantajlı olduğu ve hücum pozisyonunu yakaladığı noktada rakibinin beraberlik teklifini kabul etti.
Yarın rakip kim olursa olsun Ipatov, Barış, Mustafa ve Emre kadrosuyla mücadele etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Solak daha fazla yıpratılmamalı.

2016 takımımız Şili ile berabere kalmayı başardı:2-2. Tüm masalarda eşitlik sağlandı ve güçlü sayılabilecek bir rakipten, moral anlamında değerli bir puan alındığına inanıyorum.

A bayan millilerimiz Estonya'yı 2,5-1,5 yenmeyi başardılar. İlk iki masamızdaki reyting avantajını Kübra ve Betül, ustaca galibiyetlerle değerlendirdiler. Üçüncü masamız WCM Emel Kaya, kazanç konumdayken beraberliği kabul etti. Oyuncumuz iki hamlede rakibinin filini düşürebiliyordu, oysa ki. Takım iyi gidiyor ve şu anki görüntüye göre turnuvayı, başladıklarından çok daha iyi bir noktada bitirecekler.

2016 kızlarımız bu turda büyük bir başarıya imza atarak güçlü Hırvatistan'la berabere kalmayı başardılar:2-2. Birinci masada WCM Selen Sop, WIM Franciscovic'i güzel bir oyunla mağlup ederken ikinci ve üçüncü masalardan başarı sayılabilecek beraberliklerle ayrıldık. Dördüncü masada Hilal Öztürk kızımız, deneyimli rakibi WFM Berke'ye yenilmekten kurtulamadı.

Satrançta şans olmaz derler ama, bence vardır. Şansın olduğu yerde şanssızlık da vardır. A millilerimiz, son üç maçı kaybederken hep kötü kura çektiler. Sırasıyla ABD, Vietnam ve Moldova gibi bizden hem ELO, hem deneyim olarak üstün takımlarla oynamak, bence şanssızlıktı. Rakip kim olursa olsun, yarın kazanacağımıza inanıyorum.

Bu arada, mağdur edilen Rus gazeteciyle ilgili olimpiyat sayfasından bir duyuru yapılmış:
http://www.chessolympiadistanbul.com/en/...ement.html
Gerekçe olarak Evgeny Surov'un gazeteci olmadığı öne sürülmüş ama bu iddia bana komik geldi.
http://chess-news.ru sitesinin editörü olan ve dünya şampiyonu oyuncularla röportaj yapmış bir kişinin gazeteci olmadığını iddia etmek, abesle iştigaldir. Akredite adilmeyen Surov gazeteci değil, basın kartıyla içeride dolaşan Can Arduman gazeteci, öyle mi?
Ara
Yenilgi , başarısızlık yenilgi ve başarısızlıktır...Mazereti olmaz...

Eğer Adnan Şendur la da aynı sonuçlar hatta , sıralamada daha iyi bir yer olacaksa neden Devşirmelerle, Milli DAMATLA oynuyoruz ?

Sıralamadaki yerimiz içler acısı...

Estonya eşleşmesi her halde sizleri memnun etmiştir. Hatta size Botwanayı da tafsiye ederim...

Paradan başka bir şey düşünmeyen bu federasyonun yönetiminde Dünya 16 yaş gruplarında ( geleceğimiz gençlerimiz ) nal topladı...

A milli takımımız Can Arduman ları Adnan Şendur ları Suat Soylu ları arattı...

Vietnam takımıyla ilgili olarak çok güçlü bir takımla çıktığını söyleyen arakadaşlara sadece 1 . masa oyuncusunun farklı olduğunu diğer üç masada oynayan oyuncularla Tur. 16 takımızla oynayan oyuncularla aynı olduğunu hatırlatmak isterim. Elo meraklılarına şu anda A milli takımımızın üstünde yer alan Tur 16 takımımızı örnek vermek isterim...

Bayan oyuncularımız durumu ise içler acısı... ( Botwana oynayacak mı bilmiyorum )

Yazıcı ve adamları , buna yeni başkan adayı da dahil Türk Satrancını sıkıntıya sokmuşlardır ve satranç oyuncuları üzerinden profesyonel olarak para kazanmıştır.

Tekrar başa dönersem

Ya Erkek tir , Ya kadındır,
Ya Doğrudur, YA YANLIŞTIR
Ya Başarılıdır , Ya başarısızdır,
Mazereti olmaz...
Federasyonun Satranç tan uzuktan yakından ilgisi yoktur. Satrancın gelirleriyle para kazanmaktadır...
Ara
Öyle anlıyorum ki siz sporcuların başarısızlıkları nedeniyle Federasyonu eleştiriyorsunuz.Sonuçların daha iyi olmasını istiyorsunuz!Ama bunun için reçete yazmanız gerekir.Öncelikle yakın tarihimizi inceleyip mevcut Yönetimi kimlerin seçtiğini hatırlamanızı rica ederim.Bunların arasında bugün Federasyonu eleştirenler bile vardır!Ben Türk Satrancının 1967-2012 dönemindeki bütün önemli gelişme ve olayları çok iyi biliyorum.Öncelikle sukunetimizi koruyalım!Bu forumda veya başka bir ortamda özellikle sporcuları duruşmalardan vareste tutalım!11 Eylülden itibaren "Daha iyisini nasıl yapabiliriz?"konusunu tartışalım!Satrancda gelişmiş ülkelerle aramızda önemli mesafeler vardır.Bu mesafeler geçici çözümlerle kapanamamaktadır.Daha iyisini yapmanın birinci koşulu çalışmaktır.İkinci koşulu Toplumun benimseyeceği,çoğunluğun destekleyeceği yönetmelik ve yöntemlerin kabul edilmesidir.Siz bu Toplumun bir bireyi olarak yıllarca susmuşsanız,etli sütlüye hiç karışmamışsanız,bugün burada sporcularımızı eleştirmenizin hiçbir yararı yoktur.Bu eleştirilerin Federasyon yönetimine oy kaybettireceğini de sanmayın!Sadece sizi klavye kahramanı ilan ederler!
Ben daha iyisini yapmak için yıllardır bazı reçeteler yazıyorum.Fazla dinleyen olmadığı gibi bir de ben konuşurken parazit sesler çıkaranlar oluyor.Yazdığım reçetelerde kimsenin canını acıtacak bir ilaç yoktur.Yeni ufuklara açılmalıyız!Sizi merakda bırakmamak için 1997 den beri öne sürdüğüm reçetelere 2 örnek verebilirim: 1.Piramidin zirvenin altında kalan bölümlerindeki ve orta bölümlerindeki çimenleri hafifçe sulamak;2.Yabancı dinamiklerin yönettiği çalışma birimlerinin çalışmalarına aynen devam etmesi ile birlikte sadece yerli dinamiklerden oluşan ayrı birimler kurarak bir rekabet ortamı oluşturmak ve kısa vadedeki sonuçları kıyaslamak(bunun ancak 2 senelik bir süre sonunda kıyaslanabilineceğini düşünüyorum)
Ateş Ülker
Ara
Mehmet dostum,
Anlıyorum ki epey doluymuşsun. Duygularına saygı duyuyorum, ancak bitmemiş bir turnuvanın eleştirisini çok çabuk yapmışsın.

Birçok konuyu iç içe yazdığımız zaman anlam karışıyor. Yönetimi desteklemiyorsun, tamam, ama oyunculara bu kadar yüklenmenin anlamı ne? Eleştiri yaptığımız unsurları birbirinden ayırmalıyız.

Söylediklerinde katıldığım nokta, geçici çözümlerin faydalı olmadığının ortaya çıkmasıdır. Katılmadığım nokta ise IM Can Arduman ve IM Adnan Şendur gibi aktif satrancı çoktan bırakmış isimlerle karşılaştırma yapman. Bu karşılaştırmayı IM Mert Erdoğdu ve GM Kıvanç Haznedaroğlu ile yaparsak daha somut, çok daha anlaşılır bir eleştiri dile getirmiş oluruz.

Notasyonla birlikte ELO, satrancın bugünlere gelmesini sağlayan, onu popüler hale getiren unsurlardan biridir. ELO soyut bir kavram olmakla birlikte bir oyuncunun satranç gücü hakkında somut bir bilgi verir. Her zaman değil, ama çoğu zaman sıralamaları belirleyici bir unsurdur.

Sıralama konusunda 2016 takımından örnek vermen komik olmuş, çünkü aynı takım TSF anasayfasında yer alan bir habere göre üçüncü turun sonunda 2023 takımı tarafından geride bırakılmıştı. 2023 takımı şu an sonunculuğu paylaşıyor.

Geçici çözümler bizi daha iyiye götürmez, bunda hemfikiriz.

Ancak şu gerçeği artık anlamamız gerekir ki sadece kötü günlerde yapılan geçici eleştiriler de bizi daha iyi yerlere görütmeyi henüz başaramadı.

Ateş Ağabey'in dediği gibi, çözüm önerisi sunmak gerek.
Ara
Olimpiyatla ilgili birçok eleştiri yapılabilir ama bence bu turnuvanın yıldızı Oktay Ertan'dır.

Bu ülkede hiçbir habercinin ve gazetecinin yapamadığını yaptı; yılların deneyimli oyuncularından birinin bile akıl edemediği bir işi çok başarı ile yürüttü ve bu turnuvayı neredeyse dakika itibariyle aktardı.

Sadece aktarmakla kalmayıp insanları boğmayan kısa, net ama akıcı yorumlarla bilgileri besledi. Satrancın bir ölçüde anlaşılmaz bir oyun olduğu doğrudur ama bu bilgilendirmeleri okuyan herkes o heyecanı hissedebilir.

İleride Türkiye'de bir satranç olimpiyatı yapıldığını öğrenmek zorunda kalırsak elimizdeki tek ciddi kayıt budur.

Ben kişisel olarak teşekkür etmek istiyorum.
Ara
Alın size taraflı habercilik. Ben yazdım bu haberi:

Değerli seyredenler bugün turnuva 10.tur oynandı;
Erkek takımlarımız bugün inanılmazdı. Valla ben inanamadım.

Turkey 2023
-------------------------
ELO'suz Ahmet CM Zerafa P. (ELO 2089) 'yi EZE EZE EZE EZE YENDİ
1659 ELO Kağan CM Gauci J. (ELO 2133) ile berabere kaldı SÜPER
1740 Emirhan CM Pace C. (ELO 2136) ile berabere kaldı SÜPER
1542 Ekin Barış Zerafa (ELO 2068) e malesef yenildi, yine de SÜPERDİ

Turkey 2016
IM Burak Fırat GM Cuartas ile berabere kaldı SÜPER
FM Ali Marandi GM Zapata ile berabere kaldı SÜPER
CM Vahap Şanal IM Escobar ile berabere kaldı SÜPER
CM Muhammed GM Barrientos 'u EZE EZE YENDİ

Bu beraberliklerin hepsi galibiyetle bitebilirdi de..

Turkey A
GM Solak Ünvansız Vorobjov karşısında atak geliştiremedi
GM Ipatov Ünvansız Kukk Sander karşısında resmen basit bir yenilgi aldı, yani göz göre göre oyun sonuna gitti ve yenildi desek yeridir.
IM Mustafa Ünvansız Ezov'u müthiş bir atak sonucunda EZE EZE YENDİ
GM Emre Can Ünvansız Ladva karşısında riskli ama atak oynadı ve EZE EZE YENDİ

Yani değerli seyredenler DAMATLAR DÖKÜLDÜ, BİZİM KOÇLAR KOÇ GİBİ OYNADI.
Seyredenler de seyretmeye devam ediyor.

Bu haber tamamen HAYAL ÜRÜNÜDÜR, Gerçeklerle alakası yoktur desek
yutan olur mu?

Alın size olimpiyatlardan haber....
Nasıl? Memnun kaldık mı? Sevinsek mi üzülsek mi bilemiyoruz.
Sanırsam bu durumlara düşelim diye altı tane alakasız takımımız var.
Birinde damatlar dökülürken (ki genelde dökülüyorlar) öteki delikanlılarımız şaha kalkıyor ki farketmeyelim.
Ya da bizim ufak koçlar yenilirken damatlar birkaç puan alıyor, alkış arasında yaşanan hüzün duyulmuyor.
Sonra bakıyorsunuz ortalık süt liman.

Bizi bu durumlara düşürenlere ne desek bilemiyorum...
Lanet okusak yazık, küfür etsek dava yeriz.
Ne diyelim susalım bari...
Ara
Ben yazımda oyuncularımızı ya da damatları eleştirmek için yazmadım.
Şunu da biliyorum, zamanında Alex'i getirip omzunda taşıyanlar günü gelince işleri bitince adamı çöp poşetine bile koymadan kapıdan atmaya hazırlanıyolar. Böyle adamlar her spor dalında her federasyonda ve her kulüpte olabiliyor. Damatlar kızmasın ama onlar şimdilik sadece birilerinin çatalı konumundalar.

Turnuva neredeyse bitti bitecek. Geçmiş olsun.
Bir kamyon teknik arıza, üstelik bazısı hala devam etmekte, bir tır dolusu taktik arıza, bugün gördük ki hala devam etmekte.

Olimpik bitince şişine şişine "Ne de güzel oldu de mi?" diye soracaklar utanıp sıkılmadan. Siz de diyeceksiniz ki "Evet efendim harika müthiş oldu. Hiç arıza yaşanmadı. takımlarımızın birkaçı da tam istediyimiz gibi başlangıcın biraz üstünde tamamladı turnuvayı. Daha ne olsun deil mi?"

Evet.
Herkes mutlu.
Süper.
Ara
Övgülerinizden dolayı çok teşekkür ederim Mojo Mojo. Tarihe (iyi-kötü) tanık olmanın zevkini yaşıyorum. Bunu dilim döndüğünce anlatabildiysem ne mutlu bana.

Dün olimpiyat salonundaydım. Kadir Okur ve Sarven Çakmak dostlarımla hakemlerden uyarı yemek riskiyle ettiğimiz sohbet çok zevkliydi, tadı damağımda kaldı.

Düzeltme: Sarven'in hatırlatmasıyla bir düzeltme yapmak istiyorum. IM Can Arduman canlı yayınlarda maç anlatımıyla görevliymiş. Dolayısıyla orada basın kartıyla bulunma hakkı var. Kendimi düzeltir, bilgi eksikliğimden dolayı özürlerimi sunarım.

Gelelim maçlara:
Birinci masada Çin, ABD'yi yenerek zirveye ortak oldu: 2,5-1,5. Diğer üç parti berabere biterken üçüncü masada GM Ding, GM Onishuk'u yenerek galibiyeti ilan etti. Bu sonuçla Çin takımı averajla liderlik konumuna yükseldi.

İkinci masada Rusya, Arjantin karşısında fazla riske girmek istemedi. Kramnik'i dinlendiren Ruslar, üç masadan beraberlikle ayrıldı. Galibiyeti getiren parti, GM Karjakin'in GM Flores'e attığı minyatür oldu: 2,5-1,5. Ruslar bence bu maçta stratejik hata yaptılar. Arjantin gibi bir rakip karşısında averajlarını artırmayı zorlamalıydılar. Çünkü şu anki tabloya göre madalyanın rengi, 1-2 averaj arasında değişecek.

Üçüncü masada Ermenistan, sonucu merakla beklenen maçta Hollanda engelini aşmayı bildi: 3-1. İkinci ve dördüncü partiler beraberlikle sonuçlanırken birinci masada GM Aronian harika bir oyunla GM Giri'yi mağlup etti. Üçüncü masada iki deneyimli büyükustanın mücadelesinde gülen taraf GM Akopian oldu ve Ermenistan, zirvenin ortağı olmayı sürdürdü. Hollanda'nın madalya umutları bu şekilde suya düştü.

Dördüncü masada Ukrayna, güçlü Azerbaycan karşısında çok zorlu ve kritik bir galibiyete imza attı: 2,5-1,5. Hani derler ya, "bir zincir en zayıf halkası kadar güçlüdür." diye. Azerbaycan takımının en zayıf halkası GM Eltaj Safarli yine çok kritik bir maçta kaybeden tek oyuncu oldu. (Rusya maçında da aynı durum yaşanmıştı.) Diğer üç masada beraberlikler yaşandı. GM Panomariov'un hakkını yemeyelim, bu arada. Küçük bir abantajı artırarak galibiyete ulaşmayı ustaca başarmış. Bu sonuçla Ukrayna, madalya için iddialı bir konuma geldi. Dördüncü maçlarını kazanırlarsa madalya kesin, sadece rengi belli değil.
Ara
Ateş beyinde belirttiği gibi Sporcuların başarısızlık nedenlerinden ve Türk Milli Satrançının bu turnuvada da görülen hazin halinden Yazıcı Federasyonu icraatları (işleri) sorumludur diyorum...Sporcularımızın her türlü hazırlığından, gelişiminden ( mental, moral, maddi ) Yazıcı , as başkanı bayan ve ekibi sorumludur diyorum ...

Benim sporcularla bir alıp veremediğim yok ...Sporcuların başarısızlığıyla ve Yazıcı federasyonu, icraatları, seçimleri, çalışmasıyla ilgilidir yazdığım eleştiriler.

Eski aktif olmayan oyuncuları isimlerini yazmam ve göreve onları masa başına çağırmam bir ironidir ( ince acı alay ) . Sevgili Oktay bunu anlamanı beklerdim.

Seneler önceki eski federasyonlarımızın yönetimindeki oyuncularımızın başarısı ve olimpiyat sıralamasındaki yeri bile şu andaki Satrancı değil yanlızca parayı düşünen Yazıcı Federasyonu başarısından iyiydi...

Ateş bey kendini anlatmayı seviyor ve benden çözüm önerileri istiyor.
Bana kendisini ve mücadelesiini anlatmasına gerek yok ... Ben kendisinin Gebzede ki , Kocaelindeki turnuvalara sadece satranca gönül verme ile , başka hiçbir beklentisi olmadan ne şartlarda gitiğine , şahidim.
Benim için öncelik , çözüm Satrança gönül vermedir...
Satrançı araç değil amaç olarak görmekdir.
AHLAKLI OLMAKTIR.
Ali Cengiz oyunlarından kaçınmaktır.
Ara
Sevgili dostum, ben senin yaptığın ironiyi anladım, üstüne de ekledim: İroniden çıkıp somut eleştiriler yapalım dedim. Bu eleştirileri yapmaya hakkımız var, çünkü orada temsil ediliyoruz. Nitekim bunları daha uzun uzun konuşacağız.

Son tur öncesi Milli takımlarımıza bakarsak:

A takımımız açıkça favori olduğu maçta Estonya'yı zar zor geçti: 2,5-1,5.
Dragan Solak'ın dinlendirilmesi gerektiğini önceki mesajlarımda ifade etmiştim. Üç maçtır gözle görülür şekilde kötü oynayan bir oyuncu ısrarla yeniden maça çıkarıldı. Sonunda bu da oldu ve GM Solak, 2150'lik Vorobjov'la berabere kaldı. Bu takımın kaptanı kim diye baktım, GM Grivas'mış. Grivas daha ilk turnuvasında Solak'ı bitirmeye mi çalışıyor, anlayamadım.
İkinci masada GM Ipatov, 2170 seviyesindeki Kukk'a kaybederek tüm takımlarımızın tüm oyunları arasında bence en kötü sonuca imza attı. Maçın teknik analizini yapmaya gerek yok.
Üçüncü ve dördüncü masalarda IM Mustafa Yılmaz ve GM Emre Can yapmaları gerekeni yaptılar ve galibiyeti sağladılar: 2,5-1,5.
Bence böylesine zayıf bir takımı bu skorla yenebilmek, Moldova ve Vietnam'a kaybetmekten daha kötü bir sonuçtur. 4-0 bitmesi gereken maçta kaybedilen 1,5 averaj, son sıralamayı en az 5 basamak etkileyecek, yazık.

2016 gençlerimiz harika bir mücadele ortaya koyarak Kolombiya'yı mağlup etmeyi başardılar. İlk üç masada Burak, Cemil Can ve Vahap, kendilerinden güçlü rakiplerden beraberlikleri almayı başardılar. Son masada Batuhan, oldukça heyecanlı geçen bir mücadelenin sonrasında GM Barrinteros'u yenerek skoru ilan etti: 2,5-1,5. Bravo gençlere.

A bayan millilerimiz güçlü rakibi Yunanistan'la 2-2 berabere kalarak bence başarılı bir sonuç elde etti. Özellikle ilk iki masada alınan beraberlikler çok önemliydi. Üçüncü masada Kardelen Cemhan'ın deneyimli rakibi karşısında kazanması skoru lehimize çevirse de son masada Nezihe Ezgi Menzi'nin mağlubiyeti eşitliği getirdi.

2016 genç kızlarımız Venezuela ile 2-2 berabere kalarak favori rakibine iyi direnç sağladı. ikinci ve üçüncü masalardaki kayıplarla 2-0 geriye düştüğümüz maçta önce birinci masada Selen Sop, ardından dördüncü masada Ayça Fatma Durmaz kızlarımız rakiplerini mağlup ederek skoru dengelediler.
Ara
Bir aksilik olmazsa yarın olimpiyatların son turunu canlı olarak, turnuva alanında izleyeceğim.

Son turda neler olabilir, bunları değerlendirmek istiyorum.

Önce sıralamalar:
s_ralama.jpg

Ardından eşleşmeler:
e_lendirme.jpg

Muhtemel senaryolar:
Birinci masada Çin kazanırsa altın madalyanın sahibi olur. Averajı Ermenistan ve Rusya'dan daha iyi. Ukrayna Çin'i yenerse madalyayı garantiler. Ermenistan ve Rusya'nın puan kayıpları durumunda altın madalyaya bile uzanabilirler, ancak bu düşük bir ihtimal. Beraberlik Ukrayna'nın işine gelebilir, ikinci ve üçüncü masalarda favorilerin puan kaybetmelerini bekleyecekler.
İkinci masada Ermenistan Macaristan'ı yenerse madalya garanti, sadece rengi belli değil. Çin ve Rusya'nın olası puan kayıpları halinde altın madalyaya giderler. Macaristan kazansa bile madalya şansı düşük. Beraberlik halinde Macaristan'ın ilk üçe girmesi mümkün değil.
Üçüncü masada Rusya'nın Almanya karşısında kazanması halinde madalyası garanti. Ancak altına gidebilmek için Çin ve Ermenistan'ın puan kayıplarını beklemeleri gerekiyor. Almanya kazansa bile madalya alamayabilir, ama yine de bu şanslarını sonunda dek kullanmak isteyeceklerdir. Beraberlik Almanlara yaramayacak.
Dördüncü masada beraberlik kimsenin işine gelmiyor. Her iki takım da kazanmak isteyecektir, ancak kazanç bile madalya için yeterli olmayabilir.

Hep beraber izleyip göreceğiz, çok güzel ve gerilimli partiler izleyeceğimizi düşünüyorum. Kişisel görüşüm şudur ki Ermenistan ya da Rusya'nın altın madalya şansları Çin'e göre daha yüksek, çünkü nispeten daha kolay rakiplerle karşılaşacaklar. Birinci olabilmek için Çinlilerin olağanüstü performanslarını yarın bir kez daha sergilemeleri gerekecek.
Ara
Birşey merak ediyorum, acaba ulusal televizyon kanallarında bu olimpiyatla ilgili bir haber yayınlandı mı? Ben haber yayınlarını genellikle takip etmeye çalışırım. Belki de kaçırmışımdır bilemiyorum, ama sanırım ulusal medya bu olayı hiç dikkate almadı.

Bilen var mı?

Bir haber, bir spor ya da başka formatta bir yayında bu olimpiyatlardan bahsedildiğini gören duyan oldu mu?
Abdulkadir Bener
TSF sitesinde 41. liği okuyunca "41 kere maşallah, böyle devam etmez inşallah" diyecektim ki bir de resmi sonuçlara bakayım dedim.
Açıkta Türkiye'yi 42. görünce gözlerime inanamadım. TSF habercileri uyuyormu ?
151. liğin nerede yazdığını da merak ettim. Esamesi mi okunmadı acaba ?

Yönetimin 11-15. lik rüyası... Nereden nereye...

Her yönüyle tam bir fiyasko.
Ara
Olimpiyatın son gününde turnuva alanındaydım. Son derece keyifli, heyecanlı ancak bir o kadar yorucu bir gündü. Dilim döndüğünce izlenimlerimi aktarmaya çalışacağım.

Birinci masada Ukrayna Çin'i 3-1 mağlup ederek üçüncü olmayı başardı. Ukraynalı GM Ivanchuk, birinci masanın birinci masasına yakışacak güzellikte bir oyunla GM Wang'ı yenmeyi başardı. Partinin son anlarında Ivanchuk'un yaşadığı adrenalin patlamasını canlı seyretmek olağanüstü keyifliydi. Kazancı ilan eden varyanta girdiğinde Ivanchuk'un elleri titriyordu, neredeyse taşları düşürecekti. Herkes pür dikkat oraya odaklanmıştı ve Wang terk ettiğinde Çin takımının yaşadığı moral çöküntüsü oldukça dramatikti. İkinci ve üçüncü masalardaki beraberliklerin ardından dördüncü masada GM Eljanov, GM Bu'yu mağlup ederek skoru ilan etti: 3-1.

İkinci masada Ermenistan Macaristan'ı mağlup ederek altın madalyaya uzanmayı başardı. Birinci ve dördüncü masalarda yaşanan beraberliklerin ardından ikinci masada GM Movsesian çok önemli bir galibiyete imza atarak GM Almasi'yi mağlup etti ve zaferin kapısını araladı. Üçüncü masa turnuvanın en uzun oyunlarından birine sahne olduysa da GM Akopian, Macar GM Polgar'ın atağını başarıyla savundu ve galibiyeti ilan etti: 2,5-1,5. Ermenistan takımı bu üstün performansından dolayı alkışı hak ediyor.

Üçüncü masada Rusya Almanya'ya şans tanımadı: 3-1. Birinci masada GM Kramnik'in gözü hep diğer maçlardaydı, buna rağmen GM Naiditsch karşısında erken bir galibiyet elde etmeyi başardı. Üçüncü masada GM Karjakin galip gelirken diğer iki masadaki beraberlikler skoru ilan etti: 3-1. Bu sonuç Rusya'yı averajla ikinciliğe taşıyordu.
Ara
Olimpiyadın sonucuyla ilgi yorumu,Türkiye Satranç Federasyonu Yönetiminden duymak isterim.
firatsalepci Nickli Kullanıcıdan Alıntı:Olimpiyadın sonucuyla ilgi yorumu,Türkiye Satranç Federasyonu Yönetiminden duymak isterim.

Ben peşinen yazayım Big Grin

İstanbul'da yapılan satranç olimpiyatı sona ermiştir. Kapanışa katılarak hepimizi onurlandıran sayın Tahsin Aktar değerli başkanımız Ali Nihat Yazıcı'ya bir plaket vermiştir. Kıymetli başkanımızın kendisine kilim hediye etmesinden sonra karşılıklı övgüler yapılmış ve halk oyunları gösterisi ile olimpiyat sona ermiştir.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi