Şimdi Uzaylılara karşı savaşmak zamanıdır
Önemli bir konu ortaya atıldığı zaman bunun üzerinde konuşulmasından rahatsız olanlar olmaktadır.Resmi dilin Türkçe olduğu bir forumda yabancı kod adı ile İngilizce başlık atılması bunun kanıtıdır.Ve tabii ki önemli bir başlık,eski tarihli başlıklara birtakım eklemelerin yapılması ile aşağı doğru kaydırılmaktadır.Bu yöntem de Satranç toplumunun bilgilendirilmesinin engellenmesidir.Bu yöntemleri çok iyi tanıyoruz.Bu yöntemlerin seçim öncesi karşımıza çıkması da sürpriz değildir.Seçimden sonra "İngilizce başlık atın"diye yalvarsak,üstüne ödül vaadetsek kimse İngilizce başlık atar mı?Yerli kod isimlerinin bir kısmı ve yabancı kod isimleri 5 Kasımdan sonra kaybolacaklar.Tekrar yaşadıkları gezegene geri dönecekler.Kimliğini açıklamayan anlayışa İngilizce mesajlar yazdırmaya başladığımıza göre doğru yoldayız.
Bu arada şunu da konuşalım: Yabancılar forumda istediği gibi cirit atsın mı?İngilizce yazılar tavan yapsın mı?
Yoksa forum yönetimi anlamsız ve içeriği belirsiz yazıları silsin mi?Bu tip yazıların amacı dikkati dağıtmak,önemli konuların üzerinde kafa yormamızı engellemektir.Yani düşünenlerin düşünmesi istenmiyor.
Eğer birkaç kişi "hiçbir yazı silinmemelidir"diyorsa hiç dokunmayalım!İsterseniz Batıda liderlerin "şiddet olmadıktan sonra düşünce özgürlüğüne hoşgörü ile bakıyoruz,şahsımıza hakaret bile etse"anlamında verdiği demeçleri gözönünde bulunduralım!...
Ateş Ülker
Ara
Ateş Bey belirttiğiniz yazılar sürekli forumu işgal ediyor ve fark edilir edilmez çöpe tarafımızdan çöpe atılıyor. Bu yazılar tamamen reklam amaçlı robotlar tarafından yazılıyor ve kendi sitelerine forum üyelerini yönlendirmeye çalışıyorlar ya da bir ürünün reklamını yapıyorlar. Sürekli bilgisayar başında olamadığımız dönemlerde forumda uzun süreli kaldıkları olmuyor değil.
...
Ara
pek yazı yazan biri değilim, genelde izlemeyi uygun görüyorum fakat bu takma isim kullanma konusunun üzerine nedense son zamanlarda fazlaca gidilmeye başlandı ve bu konuda söyleceklerim var. internet ortamında anonim yazı yazabilme, fikir ortaya koyabilme özgürlüğü dünyada artık "olmazsa olmaz" bir özellik olmasına rağmen ülkemizde halen eski düşünce tarzı devam ediyor. bunun sebebi ise malumunuz "baskı, sansür, dışlama" gibi ilkeleri benimseyen çeşitli yönetim sistemleri. bizde "fikir" yerine genellikle bu fikri ortaya atan "kişi" üzerine yoğunlaşılır. eğer kişi muhalefet ise fikri önemli değildir. bunu en basit internet sitesi yöneticilerinden tutun da ülke yöneticilerine kadar her seviyede görebiliyoruz. bu düşünce oldukça yanlıştır, "önyargı" karşılıklı fikir alışverişinden doğacak yeni imkanları baltalayan en büyük etkendir.

ayrıca takma isim konusunun özgür satranç forum'da son zamanlarda üzerine düşülmesi ise zamanlama açısından manidardır. reklam amaçlı girdi yazan botları seçimin yaklaşmasına bağlanması da doğru değildir. bu botlar her forum sitesinde zaman zaman ortaya çıkarlar, hatta mail gruplarında bile maalesef bu botlar barınabiliyorlar.

yazımın ilk paragrafı bu başlığa uygun olmayabilir, yine de yeri gelmişken "fikir"lerimi dile getirmek istedim.

saygılarımla
Ara
Kamikazeler,reklam botları veya intihar komandoları,her ne isim verirseniz verin şu günlerde buraya geldikleri zaman bunu bizim seçimle ilişkilendirmemiz normaldir.Lütfen bir seçim öncesindeki kod isimlerinin sayısına, bir de seçimden sonraki sayıya bakınız.İçinde bulunduğumuz günler önemli konuları konuşmamız gereken günlerdir.Bu son cümleyi ben rahatça söyleyebiliyorum.Çünkü kişisel bir hesabım veya beklentim yoktur.Pazarlık sadece kişilerin seçimi üzerinde yapılmamalıdır.Sorunlar üzerinde de yapılabilir.Başka deyişle yeni yönetim kurulu hangi sorunlarda ne gibi iyileştirmeler vaad ediyor?Şimdi bir örnek vereceğim. Yeni bir tartışma çıkmaması için isim vermeyeceğim.2004 seçiminden önce o zaman açık olan Satranç Federasyonunun forumunda bir arkadaşımız şu istekte bulunmuştu:"Gruplar vizyonlarını açıklasınlar"O tarihte 3 Başkan adayı vardı.Bu istek Temmuz 2004 de dile getirildi.Şimdi hem o arkadaşımız forumlarda dolaşmıyor.(Veya kod ismi ile geziniyor.)Hem de başka bir arkadaşımız mevcut 2 Başkan adayından vizyonlarını açıklamalarını istemiyor.Herhalde buna gerek olmadığını düşünüyorlar.Vizyon açıklama işi bir kenarda kalsın.Biz sadece önemli sorunları konuşalım!Daha iyisini nasıl yapabiliriz?Örneğin Kasım Demircin'i dinleyelim..Çünkü o kişisel sorunundan çok içinde bulunduğu bölgenin sorunlarını dile getirmek istedi.Başlıca geçim kaynağı Satranç olan arkadaşlarımız var.Bunların durumunu iyileştirebilir miyiz?Elo listesinde bulunduğu halde uzun zamandır pasif görünenleri tekrar kazanabilir miyiz?Piramidin orta ve alt kısımlarına bakabilir miyiz?Piramidin tepesinde reforma ihtiyaç var mıdır?Şimdi bu konuları konuşmak zamanıdır.Bu şekilde bu konulardan biri belki 4 yıllık kalkınma projesine girecektir.Öte yandan aramızda Mozart'ı dinlemek isteyenler de varsa, 5 Kasımdan sonra birlikte dinleyebiliriz. Ben Ağustos ayında Mozart'ın müze olan evini ziyaret ettim.Bunun nedeni Müziğe meraklı olmaktan ziyade Mozart'ın yaşam öyküsündeki düşündürücü olaylardır.Bir söylentiye göre cenazesini tek kişi kaldırmıştır.Büyük müzisyen olduğu da geç anlaşılmıştır.
Ateş Ülker
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi