Ivanchuk tek hamlede mati nasil gormez
http://youtu.be/RtSPhginkNQ
Ara
O kadar bakıp nasıl göremez Smile
Ivanchuk satrancın temel kurallarını bilmiyor herhalde, İstanbul Birinciliğinde iş yapması zor.
Oyunun notasyonunu buraya kopyalamalıyız, ibret olsun.
Ona birinci kademe antrenörlük sertifikası vermemek gerek.
Bu konuda TSF'yi şimdiden uyarmalıyız.
Satrançta coşma potansiyeli bulunan gelecek nesiller tek hamlede matı görmeyen bir yeteneksize emanet edilemez!
Big Grin
Ara
Yani zorla yazdırıyorsunuz.

Birincisi, arkadaşınız, 5 dakikalık oyunun herhangi bir anında, saatinde 5-10 saniye veya 2-3 dakika kala hamle kaçırmadı. Açılışta 6 hamlede mat oldu.

İkincisi ve daha önemlisi, onun 6 hamlede açılışta maç kaybetmesi, oyunculuğu açısından asla eleştirilmedi. Oyunculuğundan kime ne? İsterse 2 hamlede mat olmayı başarsın.

Eğitimci belgesine sahip olması açısından eleştirildi.

İstanbul Birinciliği gibi adı ciddi bir turnuvada, saatinde 1.5 saat düşünme süresi varken, ağır partide, yani dernekte yıldırım oyun oynarken değil, açılışta, 6 hamlede mat oldu. Ve eğitimci belgesi var.

Bu size sempatik geliyorsa, 2 başlık daha açın, database bugünler için nasılsa.

Eğitimci arkadaşınızın kendisi kimseye eğitim vermediğini dramatik olarak yazdı ama trajedik olanı, eğitim vermeye kalksa ilk 200 içinde olacağını da belirtmesi oldu bu arada.

Lafın tamamını tekrar yazalım.

Eleştirilen, 6 hamlede mat olup, bunu İstanbul Birinciliği gibi ciddi bir yerde yaşayan (yıldırım maçta değil) bir kişiye, bu bilgi düzeyi üzerinden çocuk teslim edilmesidir. Çocuğu teslim edilen veli, bu kişiyi eğitimci sanabilir çünkü.

Herhalde buraya yazı yazan herkes, büyükusta düzeyinde binlerce tek hamlede mat kaçan, alet bırakılan hatta mat olunan oyun yığabilir. Amaç eğitim sefaleti üzerine düzgün yürütülecek tartışmaların önünü tıkamaksa.

Ve Ivanchuk'un 5 dakika oynadığı bir yıldırım maçta tek hamlede matı kaçırması üzerinden Türkiye'de önüne gelene eğitim belgesi verilmesini meşrulaştıracaksanız, bu ülkede layıkıyla eğitim veren insanlara haksızlık edersiniz.

Ama arkadaşınız. Meşrulaştırın. 6 hamlede açılışta mat olsun. Arada böyle sevimli başlıklar açın. Utanma arlanma kalmadı çünkü, bu ülkede sahte kimlikle kapalı turnuvaya girip 3. turda deşifre olup atıldıktan sonra pişkin pişkin dolaşmakta da özgürüz biz; paket servis gibi eğitimlerle 1300'lük oyunculara dağıtılan belgelerle eğitim verilmesine de.

Çocuklara deneyim olarak anlatın hatta. "Ben hocanızım. Bu ders, açılışta 6 hamlede nasıl mat olunur onu göstereceğim. Tabii siz şimdilik sadece 2-3 hamlede mat olabilirsiniz, benim seviyeme gelene kadar 6 hamlede mat olmak yasak.

Ayrıca kapalı turnuvalara sahte kayıt vererek katılmak da mümkün, onu sonraki derste anlatacağım.

Ben yakalandım, siz yakalanmayın".
Ara
MOJO JO OZELDEN GERÇEK ADINI SORDUM AMA CEVAP ALAMADIM??
Antrenoremi ihtiyacın var? oyle bir sey varsa diye yani soruyorum.
:)
Ara
Nick olsa dahi adımı doğru yazan; soru eki olan "mi" ekini ayrı yazmayı bilen; imla kurallarını doğru kullanarak aslında buradaki her okuyana saygı gösterdiğini idrak eden (noktadan sonra büyük harfle başlanır); Türkçe'yi doğru kullanan; kapalı turnuvalara sahte bilgi vererek katılma hakkı olmadığı halde, katılmayan; haydi hata yaptı ve katıldı, sonrasında deşifre olunca bundan utanmasını bilen herhangi bir kişi, eğitimci olmak için ön aşamayı geçer.

Önce bunları geçerseniz, sonra satranç bilgisine geliriz. O ayrı bir fasıl ama onu o zaman düşünürüz.
Ara
neyse :lol:
Ara
Ben forum ortamlarında kullanılan gülme, somurtma, kızma vs.. gibi resim şeklinde olan yüz ifadelerinden, "pişkin gülme" ifadesinin resim olarak bu kadar belirgin olanını ilk defa gördüm..enteresan.
Ara
Mojo Mojo esas sen zorla yazdırıyorsun. Yazacaklarımı dikkatli bir şekilde oku.

Birincisi, yukarıdaki latifeli mesajım sana değil, çok gereksiz bir sataşmada bulunan, ancak özür dilemeyi hala akıl edememiş olan bir kişiye yönelikti. Sen neden bu kadar alındın, sahiplendin anlayamadım. Hatanın satrancın özünde yer alan bir unsur olduğunu es geçtiğin için mi bu kadar agresifsin? Bu video bir gocunmaya sebebiyet vermiş olabilir mi?

İkincisi, Novek takma isimli şahsı tanımam etmem. 6 hamlede mat bile olsa, kendisine yapılan hareket, hiçbir şekilde onaylanamaz. Bu terbiyesizlik, konuyla hiçbir ilgisi olmayan bir başlık altında ve tamamen sataşma amacıyla gerçekleştirildi.

Üçüncüsü, ben ve benim gibi düşünen bazı insanlar forum yazışmalarında gerçek isim kullanımından yana tavır koyarken hiçbir şekilde buna yanaşmayan Novek, 6 hamlede mat olayında ismini bizzat açıkladı. Demek ki ülkemizdeki ortalama satranççı, ancak bir işin ucu kendisine dokunduğu zaman eyleme geçiyor. Bu, her zaman dile getirdiğim değişmeyen gerçeğin küçücük bir örneğidir.

Dördüncüsü, kendi forumlarını kuran ve Özgür Satranç Forum'dan ayrılan bazı arkadaşlar, gerçekleştirecekleri turnuvaların veya farklı etkinliklerin tanıtımı için ÖSF'den işlerine geldiği gibi yararlanmaktadırlar. Bu çelişki bir son bulmalı ve insanlar daha tutarlı bir şekilde davranmalıdır.

Beşincisi, sen-ben-bizim oğlan tadında gerçekleştirdikleri kapalı turnuvalara bir kişi hariçten girmeye çalıştı diye bu kadar üstüne gidilmez. Her kabahatin uygun bir cezası vardır, burada çizme çoktan aşıldı.

Altıncısı, Türkiye'de satrancın bu kadar geri olmasının tek nedeni kabiliyeti düşük antrenörler değildir. Söyleyecek yeni bir fikriniz yoksa dolap beygiri gibi aynı konuya takılıp kalırsınız. Önerim, kabiliyeti yüksek antrenörler tarafından yetiştirilen satranççıların gidişatını ve satranç serüvenlerini inceleyebilirsiniz. Tek bir noktaya takılıp kalmamak gerek.
Ara
Oktay ERTAN Nickli Kullanıcıdan Alıntı:Mojo Mojo esas sen zorla yazdırıyorsun. Yazacaklarımı dikkatli bir şekilde oku.

Birincisi, yukarıdaki latifeli mesajım sana değil, çok gereksiz bir sataşmada bulunan, ancak özür dilemeyi hala akıl edememiş olan bir kişiye yönelikti. Sen neden bu kadar alındın, sahiplendin anlayamadım. Hatanın satrancın özünde yer alan bir unsur olduğunu es geçtiğin için mi bu kadar agresifsin? Bu video bir gocunmaya sebebiyet vermiş olabilir mi?

İkincisi, Novek takma isimli şahsı tanımam etmem. 6 hamlede mat bile olsa, kendisine yapılan hareket, hiçbir şekilde onaylanamaz. Bu terbiyesizlik, konuyla hiçbir ilgisi olmayan bir başlık altında ve tamamen sataşma amacıyla gerçekleştirildi.

Üçüncüsü, ben ve benim gibi düşünen bazı insanlar forum yazışmalarında gerçek isim kullanımından yana tavır koyarken hiçbir şekilde buna yanaşmayan Novek, 6 hamlede mat olayında ismini bizzat açıkladı. Demek ki ülkemizdeki ortalama satranççı, ancak bir işin ucu kendisine dokunduğu zaman eyleme geçiyor. Bu, her zaman dile getirdiğim değişmeyen gerçeğin küçücük bir örneğidir.

Dördüncüsü, kendi forumlarını kuran ve Özgür Satranç Forum'dan ayrılan bazı arkadaşlar, gerçekleştirecekleri turnuvaların veya farklı etkinliklerin tanıtımı için ÖSF'den işlerine geldiği gibi yararlanmaktadırlar. Bu çelişki bir son bulmalı ve insanlar daha tutarlı bir şekilde davranmalıdır.

Beşincisi, sen-ben-bizim oğlan tadında gerçekleştirdikleri kapalı turnuvalara bir kişi hariçten girmeye çalıştı diye bu kadar üstüne gidilmez. Her kabahatin uygun bir cezası vardır, burada çizme çoktan aşıldı.

Altıncısı, Türkiye'de satrancın bu kadar geri olmasının tek nedeni kabiliyeti düşük antrenörler değildir. Söyleyecek yeni bir fikriniz yoksa dolap beygiri gibi aynı konuya takılıp kalırsınız. Önerim, kabiliyeti yüksek antrenörler tarafından yetiştirilen satranççıların gidişatını ve satranç serüvenlerini inceleyebilirsiniz. Tek bir noktaya takılıp kalmamak gerek.

Sondan başlayayım:

6) Söyleyecek fikir konusunda sıkıntı duymuyorum, hafıza tazelemeye gerek yok, benim profilden mesajlarıma gidenler, satrancın spor olarak kalkındırılmasından, telif haklarına, delege sisteminden, eğitimci kalitesine kadar yazdığım farklı konuları okuyabilirler.

Dolap beygiri tabiri pek şık olmamış, yukarıda agresyon konusunda verilen nasihata da çok uyumlu değil. Üstte agressif olmayalım diyen biri, aşağıda seviyeyi dolap beygirine indirmez.

Yine de dolap beygiri üzerinden gideceksek, benim bakış açın tam ters yönde, beni dolap beygirliğine iten nedenleri sorgulayalım; lafın tamamının sürekli anlaşılmak istenmemesine. Öyle olunca fazla tekrara gerek duyuluyor.

Evet, Türkiye'de eğitim ve eğitimci kalitesi önemli. Sulandırılmak istense de önemli.

Çünkü bu alan boş ve doğada, boşluk önce kaosla dolduruluyor, sonra düzene geçiyor. O kadar boş ki eğitim sitelerinde telif araklamaları yapıldığında da insanlar şaşılacak derecede bunu hoşgörme eğilimine giriyor.

Novek rumuzlu kişinin meselesi de o açıdan önemli. Ben şahsen onun kişiliğine, oyun gücüne, mat olmasına takılmadım. Bunları sürekli tane tane yazıyorum ki ilmeğin olmayan bir ucunu yakaladığınızı düşünüp konuyu polemiğe çekmeyin diye.

Ben eğitimci olmasına takıldım. Fazladan, bunu pazarlama cesaretine takıldım. Açılışta 6 hamlede mat olan biri eğitimci olamaz. Pizza Hut paket servise alacağı insanlara daha ciddi kriterler koyuyor, hiç değilse motosiklet ehliyeti falan istiyor.

Hadi pizza huttan daha hallice olmayan eğitimle bir belge aldın, bununla övünme artık. Kendini bu ülkedeki 200 eğitimciden biri ilan etme. Buraya zorlama videolar sokarak şu kapasitesiz eğitimcilik konusunu çaktırmadan sevimleştirme.

Siz işin dalgasını geçerek "satrançta coşma potansiyeli bulunan gelecek nesiller tek hamlede matı görmeyen bir yeteneksize emanet edilemez" diye kaba ironi yaparsanız, sırf kötü espri yapmanızın hatırına bu laubaliliği hoşgörmek zorunda olmayacak insanlar çıkabilir. Maalesef dolap beygirlerinin bile bir dayanma, tahammül gücü var.

5) TSF'den izin alınmış, hakem ataması yapılmış, eski Türkiye şampiyonluklarında defalarca oynamış, milli takım kaptanlığı yapmış insanların da olduğu bir turnuva her bakımdan saygındır, o ayrı da, saygın olmasa ne yazar?

Sen, ben, benim oğlan TSF'den hakem tayin ettirerek bir turnuva düzenlediğimizde, sahtecilikle buna girmek meşru mu olacak? Bunu yapanın eğitimciliği hiç mi sorulmayacak?

4) Hiçbirinin tanımam ama bunu anlamadım. Bu yasaksa, ahlaka aykırı ise Abidin bey veya forum yönetimi zaten müdahale etsin. Konuyla ilgisi ne?

Eğer bu forumun yönetimi bu tür paylaşımları sıkıntı etmiyorsa, kusura bakmayın onların olmayan sıkıntısı bizi germesin.

2) İsim vererek kıyasladım. Bu ülkede Tolga Demirel veya Bülent Güner veya Suat Atalık da eğitim veriyor. Bu sistemle, bu sistemin çıkardığı 1000-1100 aralığı eğitimcileri hoşgörerek, pizza hut'ın moto kuryelerine verdiği eğitimden daha azını verip, sokağa salarsanız, on yetenek bulayım derken onbinini çöpe atmak zorunda kalırsınız; fazladan satrançtan soğutursunuz.

1) Evet hata satrancın özünde var. Herşeyin özünde var.

Da. Hatayı kabullenmek kaydıyla.

Hata yapıp da üstüne ben aslında 200 eğitimci arasına girerim diye pişknlik yapılmayacak, böyle sevimli videolara üzerinden çaktırmadan konu sulandırılmayacak.

Hata yapmanın tadı ve rantı çıkarılmayacak.
Ara
Mojo Jojo rumuzlu kişinin yazıları, yorumları ve konu analizleri; şahsi fikrim olarak yazıyorum kesinlikle dikkate değer, kaliteli ve düzeyli..hakaret içermiyor.. (yalnız, bazen, insaları küçümseyici ve dalga geçici yazıyor..orası bir gerçek..)

Oktay Bey, sizin de güzel yazılarınız oluyor..Ayrıca, Mojo Jojo size doğrudan bir sataşma ya da kötü bir yorum yapmamış ki..Neden yazınızın son paragrafındaki agresif tavrı sergilediniz? Size yakıştıramadım açıkçası, son paragrafınızdaki yaptığınız benzetmeyi..Lütfen, düşüncelerimizle, yorumlarımızla ikna edici olalım..Hoş olmayan, çirkin yakıştırmalar yapmak size de bize de, bu foruma da yakışmaz..
Ara
Oktay ERTAN Nickli Kullanıcıdan Alıntı:... Birincisi, yukarıdaki latifeli mesajım sana değil, çok gereksiz bir sataşmada bulunan, ancak özür dilemeyi hala akıl edememiş olan bir kişiye yönelikti. ...

... Bu terbiyesizlik, konuyla hiçbir ilgisi olmayan bir başlık altında ve tamamen sataşma amacıyla gerçekleştirildi. ...

Yukarıda kalınlaştırdığım yerlerdeki şahsıma yönelik birer hakaret olan "akıl edememiş" ve "terbiyesizlik" kısımlarını Özgür Satranç Forum Yönetimine ve Satranç Camiamıza şikayet ediyorum. Ayrıca forum yöneticileri burada yazmamdan herhangi bir rahatsızlık duyuyorsa bana bunu rahatlıkla iletebilirler.

Söz konusu başlıkta, söz konusu kişinin kim olduğuna dair ne bir isim, ne de en ufak başka bir ibare yer almamaktadır ve konu tamamen "Türkiye'de Antrenörlük" ile ilgili basit bir örnekten ibarettir. Kişi bunu üzerine alınıp, kendisi olduğunu da açıklayarak farklı bir boyuta götürmüştür. Ayrıca, geçtiğimiz aylarda düzenlenen bir öğretmenler ve antrenörler arası turnuvada yine söz konusu kişi turnuvaya katılmıştır. Kayıdı takiben bu kişinin antrenör lisansının vizeli olmadığı yani aktif antrenör olmadığı anlaşılmış ve o turnuvada turnuva koordinatörü olduğum için turnuvadan çıkartılıp çıkartılmaması konusu bana sorulmuştur ve bu kişi turnuvaya devam etmiştir. Amacımın iddia edildiği gibi bu kişiye sataşmaya yönelik olması durumunda o kişinin o turnuvadan çıkartılacağı ve "yine" hakkı olmayan bir turnuvaya girdiği için şikayette bulunulacağı sonucuna rahatlıkla varılabilir.
Ara
"Dolap beygiri" konusunda haklı eleştiriler var, kırıcı olabilecek bir ifade.
Amacım bir düşünce takılmasını örneklemekti, yanlış bir şekilde ifade ettim.
O ifadem maksadını aşmış ve ağır olmuş, Mojo Mojo'dan özür dilerim.

Diğer sözlerimin arkasındayım.
* Herhangi bir oyuncunun maçını kendisinden izinsiz olarak yayınlayıp dalga geçmek, en hafif tabirle terbiye sınırlarını zorlar.
* Yapılan kırıcı yanlışı görememek veya empati kuramamak ise, yine en hafif tabirle akıl yürütememektir.
* Onun dışında yaptığım eleştirilerin cevapsız kalması, eleştirilerin haklılığını gösteriyor.
* Bir insanın özür dilemek için şansının olduğu halde "O kişiyi falanca turnuvaya ben aldım, istesem almazdım." gibilerinden böbürlenmesi, kayda değer şişkinlikte bir egoyu gösterir.
Tutku Dinçer arkadaşımın genç yaşına veriyorum ve bu tatsız olaydan ders alarak ileride benzer hatalar yapmayacağını ümit ediyorum.

Mojo Mojo, sizinle aramızda kapanmayacak bir yorum farkı var:
Size göre 1700 küsürlük bir oyuncu 6 hamlede mat olamaz, hataların da bir ebadı vardır.
Bense diyorum ki 2700 küsürlük bir oyuncu bile çok çok basit bir hata yapabilir. Bu satranç bilgisizliğiyle değil, beyindeki karar verme sürecinin bir an için sekteye uğramasıyla açıklanır.

De Groot'un şaheserini okuduysanız bilirsiniz. Hataların satranç boyutu olduğu gibi satranç dışı boyutları vardır. Satranca dair hatalar eğitim, pratik, tekrar ve zamanla azaltılabilir, ne var ki satranç dışı hata kaynakları, ("uyumalar" ve "kilitlenmeler") konunun uzmanı nörologlar için bile keşfedilmeyi bekleyen gizemli madendirler.

20 yıldır direksiyon salladığı halde yanlış sollamaya kalkarak kaza yapan şöförün de, dünya şampiyonu olacak bir büyükustanın (Karpov, Anand) ağır partinin 10. hamlesinde taş uyumasının da açıklaması aynıdır: beyin durması.

Özetlersek, 1700 küsürlük bir oyuncu baz alındığında 6.Ad6 mat hamlesini görememek size göre bir satranç hatasıdır, bana göre ise herkesin başına gelebilecek, basit ve anlık bir körlüktür.

Bir hatayı bu şekilde yorumlamak ve analiz etmek var, bir de "Aaa, hatayı yapan antrenörmüş ya! Rezil edelim bari!" diye saldırıya geçmek var. Bu ikisi birbirinden çok farklı tutumlardır. Neden ikinciyi seçtiğinizi anlayamadım.

Kalifiye olmayan antrenörlere yönelik en ağır eleştirileri getirenlerin başındayım. Sürekli öyle olacağım. Ne var ki konuyu "3-5 tanesi hariç tüm antrenörler yeteneksiz ve gereksizdir." noktasına taşırsanız karşı tepki almanız doğaldır.

Kırdıysam tekrar tekrar özür dilerim.
Sevgi ve saygılarımla,
Oktay ERTAN.
Ara
Rica ederim. Samimiyetinizi bildiğim için çok takılmadım.

Diğer konuları, eğitimle ilgili başka başlıklar altında zaman içinde nasılsa tartışırız...
Ara
Oktay ERTAN Nickli Kullanıcıdan Alıntı:Diğer sözlerimin arkasındayım.
* Herhangi bir oyuncunun maçını kendisinden izinsiz olarak yayınlayıp dalga geçmek, en hafif tabirle terbiye sınırlarını zorlar.
* Yapılan kırıcı yanlışı görememek veya empati kuramamak ise, yine en hafif tabirle akıl yürütememektir.
* Onun dışında yaptığım eleştirilerin cevapsız kalması, eleştirilerin haklılığını gösteriyor.
* Bir insanın özür dilemek için şansının olduğu halde "O kişiyi falanca turnuvaya ben aldım, istesem almazdım." gibilerinden böbürlenmesi, kayda değer şişkinlikte bir egoyu gösterir.
Tutku Dinçer arkadaşımın genç yaşına veriyorum ve bu tatsız olaydan ders alarak ileride benzer hatalar yapmayacağını ümit ediyorum.
"Terbiyesiz" ve "Akıl Edemeyen" kelimelerini benim için kullandığınız daha önceki konu ve mesajlardan açıkça anlaşılmakta ancak, yine de yanlış mı anlıyorum, bana karşı kullanmadınız mı diye sormak istiyorum.

Bir hukukçu ile konuşurken-yazışırken bir şeye cevap vermemesi onu "kabul etmek" değildir. Aksine, "reddetmeye gerek dahi görmüyorum" demektir. "Terbiyesiz" ve "akıl edemeyen" demek suretiyle tarafıma ettiğiniz hakaretler ise sınırı aşan davranışlardır. Bunların arkasında durup, başlarına "en hafif tabiri ile" diye ekleyerek hakaret etmekte ısrar etmek ise daha da ağırdır. Sınırın çoktan aşıldığını düşünüyor ve özür dilemenizi bekliyorum.
Ara
Mojo Jojo Nickli Kullanıcıdan Alıntı:İstanbul Birinciliği gibi adı ciddi bir turnuvada, saatinde 1.5 saat düşünme süresi varken, ağır partide, yani dernekte yıldırım oyun oynarken değil, açılışta, 6 hamlede mat oldu. Ve eğitimci belgesi var.
...
Herhalde buraya yazı yazan herkes, büyükusta düzeyinde binlerce tek hamlede mat kaçan, alet bırakılan hatta mat olunan oyun yığabilir. Amaç eğitim sefaleti üzerine düzgün yürütülecek tartışmaların önünü tıkamaksa.
...
Ve Ivanchuk'un 5 dakika oynadığı bir yıldırım maçta tek hamlede matı kaçırması üzerinden Türkiye'de önüne gelene eğitim belgesi verilmesini meşrulaştıracaksanız, bu ülkede layıkıyla eğitim veren insanlara haksızlık edersiniz.

Ben bu kasabada yeniyim ama anladığım kadarıyla bu Mojo Jojo bu kasabanın kovboyu ya da şerifi filan olmalı.

Ivanchuk'un beş dakikada görememesinin doğal olduğunu ima ederek yukarıda hamlelerini gördüğümüz oyundaki arkadaşın bir saatten fazla zamanı varken bu matı mutlaka görmesi gerektiğini yazmış.

Ben de şöyle diyorum: Sayın şerif
Fabio Bellini (2486) - Vugar Gashimov (2580) maçını bir incelesin, Bled Olimpiyatları 2002.

50.hamlede Gashimov matı görmeyip saf saf Qf7 oynamış.
Üstelik Bellini de aynı matı görmemiş ve hemen 51.hamlede Qxh7# ile mat yapabilecekken Ne6?? oynamış.

Hadi biri görmedi ikisi de mi görmedi?

Zaman sıkışması filan da yokmuş. Oyun 75.hamlede bitmiş.
Ara
6 hamlede matla ilgili başlığı okuyanlar dikkat etmiştir,Tutku Dinçer bu arkadaşın ismini söylemeden sadece maçını paylaştı.Forumda bu başlığı tesadüfen gören Novek bu oyunun kendisine ait olduğunu söyledi.Tutku Dinçer'in bunu paylaşması terbiyesizlik değildir.

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi