İngiliz Açılışı en iyi nasıl savunulur?
Merhaba ben aranıza yeni katıldım.
İngiliz Açılışının Zayıf Noktası Nedir? Ya da en iyi hangi savunma karşılık verir?
Babam iyi bir satranç oyuncusu. Oyunun mantalitesini iyi biliyor. Ama açılış ezeri yok en çok İngiliz açılışı ve Sicilya Savunmasını kullanıyor. Açılış ezberlemediğini oyunun akışına göre oynadığını söylüyor. Ona karşı başa baş bir oyun çıkarmam için açılışta iyi olmam lazım. Yardım ederseniz sevinirim. Google Playdeki Chess Freeyi 10. seviyede yenmeyi başardı. Sizce elo olarak yaklaşık kaçtır 10. seviye puanı?
Ara
İyi bir kabul edilmeyen vezir gambiti oyuncusu,c4'e e6 yapıp sonra d5 sürüşüyle d4'lü sistemlere transpoze edebilir oyunu.
İngiliz açılışı için bir şey diyemeyeceğim.
Bence sık kulanılan her açılış denk bir oyuna yol açıyor.
Açılışın varyasyonlarını iyi bilen kazanıyor. Olay bu.

Ama google play free chess oyunu 10. seviye kaç elo'dur sorunuz için bir düşüncem var.

Mobile Fritz 3 kullanıyorum. 1Ghz işlemcili bir mobil cihazım var.
Rated oynayarak 1720 Elo'ya kadar çıktım.
Geçenlerde program kendini 1712 elo yapıp oynarken kötü oynadım ve geri düştüm. "Sonuna kadar oynayacağım ulan" deyip devam ettim.
Vezir şaha şah kaldım, yani, üç beş hamleye mat olacağım.
Fritz Mobile 3 bu durumda beni elli hamle boyunca tahtanın merkezinde oyalayıp durdu ve oyun berabere bitti.

İnanamadım.

Yani diyeceğim şu ki. Programın derecesi veya söylediği elo çok da dikkate alacağınız bir veri olmasın. Babanız sizinle birlikte bence turnuvalara katılsın o zaman oyun gücü ortaya çıkacaktır. Yılda üç dört turnuva oynayarak ne kadar net bir puan olur o da tartışılır.
Ara
Tuna Özateş Nickli Kullanıcıdan Alıntı:İyi bir kabul edilmeyen vezir gambiti oyuncusu,c4'e e6 yapıp sonra d5 sürüşüyle d4'lü sistemlere transpoze edebilir oyunu.

Teşekkür ederim deneyeceğim Wink
trueblueturk Nickli Kullanıcıdan Alıntı:İngiliz açılışı için bir şey diyemeyeceğim.
Bence sık kulanılan her açılış denk bir oyuna yol açıyor.
Açılışın varyasyonlarını iyi bilen kazanıyor. Olay bu.

Ama google play free chess oyunu 10. seviye kaç elo'dur sorunuz için bir düşüncem var.

Mobile Fritz 3 kullanıyorum. 1Ghz işlemcili bir mobil cihazım var.
Rated oynayarak 1720 Elo'ya kadar çıktım.
Geçenlerde program kendini 1712 elo yapıp oynarken kötü oynadım ve geri düştüm. "Sonuna kadar oynayacağım ulan" deyip devam ettim.
Vezir şaha şah kaldım, yani, üç beş hamleye mat olacağım.
Fritz Mobile 3 bu durumda beni elli hamle boyunca tahtanın merkezinde oyalayıp durdu ve oyun berabere bitti.

İnanamadım.

Yani diyeceğim şu ki. Programın derecesi veya söylediği elo çok da dikkate alacağınız bir veri olmasın. Babanız sizinle birlikte bence turnuvalara katılsın o zaman oyun gücü ortaya çıkacaktır. Yılda üç dört turnuva oynayarak ne kadar net bir puan olur o da tartışılır.
Haklısınız bence de net bir şekilde elo gücünden bahsetmek kolay bir şey değil
Ara
Savunma konusunda bir zamanlar İngiliz'e karşı İskoclar basarili olmuştu(Wallace style). Ancak referandumda "hayır" dediler bağımsızlığa. İrlanda'dan da ümidi kestim. İngilizlere karşı en iyi savunmayı Çanakkale'de Turkler yapmıştır. Turk savunması yapınız.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi