2013 TÜRKİYE GENÇLER SATRANÇ ŞAMPİYONASI TAMAMLANDI
[b]
2
013 TÜRKİYE GENÇLER SATRANÇ ŞAMPİYONASI TAMAMLANDI.
[/b]
İlk defa düzenlenen bu şampiyona istanbulda yapıldı, zaman bakımından kardeşlerimizin okul dönemine , sınavlarına denk gelen bir tarih olduğu için uygun gözükmesede bizim için sevindirici yanı senelerdir yapılmayan turnuvanın yapılmış olmasıdır.

Sonuçlar için http://gencler2013.tsf.org.tr/
Turnuvada :
1. Ahmet Bolat 7.5 puan
2. Hasan Bora Aydın 7 puan
3. Salih Zeydan 7 puan
4. Cem Gündoğan 7 puan
5. Ahmet Eren Topaç 6.5 puan
6. Hilal Öztürk 6.5 puan

Turnuva yönergesinde Tsf sitesinde yazılan :

2013 Türkiye Gençler Şampiyonası İstanbul - Bahçelievler Spor Salonu'nda 17-22 Mayıs 2013 tarihlerinde gerçekleştirilecektir. Şampiyona sonunda ilk beşe giren sporcular, Eylül ayında Hatay'da düzenleyenecek Dünya Gençler Şampiyonası'na federasyon imkanlarıyla katılma hakkı kazanacaklardır.

Yukarıda yazılan ifadeler uygulanmamıştır .
Türkiye Gençler Şampiyonası sonuçları ;
Şampiyonanın ilk 5`i.
1-Ahmet Bolat (7½)
2-Hasan Bora Aydın (7)
3-Salih Zeydan (7)
4-Cem Gündoğan (7)
5-Ahmet Eren Topaç (6½

olarak açıklanarak yönerge hatası yapılmıştır ,
1-) Ahmet Eren Topaç ve Hilal Öztürk 6.5 puanla tunuvayı tamamlamışlardır. eğer ödül verilecek oyuncu sayısı 5 ise ve aynı puanda oyuncu bulunuyorsa eşitlik bozma maçları oynanması gerekiyordu neden oynanmadı?
Hilal Öztürk burada 6. mı olmuştur ? Ne yapılması gerekiyordu ? Hilal Öztürkün bu durumda Tsf imkanlarıyla katılma hakkı varmıdır ? yokmudur?

2-) İlk 3 dereceyi alan sporculara kupa ve madalya verilir.
1. Olan sporcu 7.5 puanla 1. lik hakkını kazanmıştır peki 2.3.4. nasıl sıralanmıştır . bu turnuva ünvan turnuvasıdır aynı puanda olan sporcuların eşitlik maçları oynaması gerekmiyormuydu? Ünvan alınan turnuvalarda eşit puanlı oyuncuların sıralaması nasıl olmalıydı?
Bu turnuva sonuçlarının tekrar kontrol edilmesini rica ediyorum.
Herkeze saygılar sunarım.
Sevgili Tayfun,

Turnuva yönergesinde şöyle yazıyor:

3.3. Eşitlik Bozma:

3.3.1. Birinciliğin birden fazla sporcu tarafından paylaşılması halinde ek maç yapılacaktır. Ek maçlar, Federasyon Eleme Sistemi Prosedürüne göre oynanır,

3.3.2. Ek maçların eşlendirmesinde sporcuların yarışma sonundaki sıraları kullanılır. İlk maçlar 10’+5’’/hamle temposu ile yapılır. Eşitlik devam ediyor ise ‘Altın Puan’ maçları yapılır,

3.3.3. Diğer dereceler için Buchholz-1 ve -2 (alttan), Sonneborn-Berger ve Galibiyet Sayısı puanlarına bakılır, (Bkz. FIDE Turnuva Kuralları)
Ara
Sevgili Çiğdem hanım ,

Öncelikle bir Turnuvayı daha sorunsuz bitirdiğiniz , geçmiş olsun diyeyim.

Benim yazıma siz cevap yazmışsınız ben yönergeyi yapan birisinin yazmasını beklerdim .

1. Konuda yazdığım cümlede geçen konuyla ilgili ;

Yönergeden alınan madde ;

4. DEĞERLENDİRME VE KAZANILACAK HAKLAR :
4.1. Değerlendirme: Yarışma verileri ELO ve UKD hesaplarında kullanılır.
4.2. Türkiye Gençler Satranç Şampiyonu olan sporcu ertesi yılın şampiyonasına
doğrudan katılır, Türkiye Şampiyonası Seçme Yarışma ve Türkiye
Şampiyonası’nda öncelikli oynama hakkı elde eder,

4.3. Türkiye Gençler Şampiyonası’nda ilk beş dereceyi elde eden sporcular Dünya
Gençler Satranç Şampiyonası’na federasyon tarafından katılma hakkı elde eder,

4.4. Türkiye Gençler Şampiyonu olan sporcuya ‘Şampiyonluk Beratı’, ilk üç dereceyi
elde eden sporculara kupa ve madalya, katılan her sporcuya ‘Katılım Belgesi’ verilir,

***** Yukarıda yazılan 4.3 maddeye göre ilk 5 dereceyi ölçmek için ne yapılması gerekiyor diye sormuştum ? Hakem olurken anlatılanlar ilk 5 yada ilk 8 veya 10 vb . denirse ne yapılır siz cevabın ne olduğunu biliyorsunuz .

2. konuya gelince :

Türkiye Gençler şampiyonası yapılıyor burada insanlar ünvan alıyor vede bu ünvanı 1 sene taşıyacaklar ama yönergeye sadece 1. için eşitlik bozma oynanır diye yazılıyor . 2.3. olan sporcular ünvan kupa madalya ve derece kazanmıyorlarmı? Kaldıki turnuvadan çekilenler olmuş ,zaten oluyor acaba eşitlik puanlarını etkilemeyecekmi ? Tabiki etkileyecek Türkiye ünvan veriliyorsa en uygun şartlarda dereceleri sıralamak doğru olmazmı?
Son zamanlarda görüyorum sadece 1. için eşitlik maçları oynatılmak isteniyor acaba zamanmı yetersiz ? Yoksa böyle yapalım böylemi olsun?

Çiğdem hanım lütfen size soruyorum Böyle bütün Türkiyeyi ilgilendiren bir turnuvada sizce 2.lik 3.lük 4. lük için eş puanda olan sporcuların final sırasına göre değerlendirilmesi doğrumudur? lütfen inandığınız bildiğinizi istiyorum vede sizin bilginize saygım var.

İyi günler, sevgiler saygılar.
Sevgili Tayfun,

Güvenin için çok teşekkür ederim.

Bu turnuva Türkiye Gençler Şampiyonu unvanını taşıyacak kişiyi belirlemek için yapıldığına göre eşitlik bozma maçlarının sadece birincilik derecesine uygulanmasını normal buluyorum.

Daha önce görev yaptığım turnuvalarda sporcular o yorgunlukla eşitlik bozma maçı yapmak istemediklerini, birincilik maçı olmadığı sürece final sıralamasındaki derecelerini kabul ettiklerini belirterek dilekçe vermişlerdi.

Kazanılan haklar konusuna gelince; Dünya Gençler Şampiyonası iki kategoride yapılıyor. Eş puan ile altıncı olan sevgili Hilal'in de bu yıl Türkiye'de yapılacak olan Dünya Gençler Şampiyonasının "kadınlar" kategorisine Federasyon imkanları ile katılmasını çok isterim.

Yönergenin uygulanmasında hata yapıldığını ve sonuçların tekrar kontrol edilmesini istemen ise rahatsız olduğum konu. Yönergeyi hakem arkadaşlarımız uyguladı ve ilan etti. Gördüğüm kadarıyla hiç bir uygulama hatası da yok.

Son zamanlarda incelediğim turnuvalarda başlangıç sıralamalarında isimleri olan, ancak final sıralamalarına baktığımda turnuvalara katılmadıklarını gördüğüm bazı sporcuların isimlerini bu turnuvada da gördüm. İsimleri var ama kendileri turnuvaya katılmıyorlar. Acaba bu sporcuların turnuvaya kayıt yaptırıldıklarından haberleri mi yok?

Tüm sevgi ve saygımla...
Ara
Sevgili Çiğdem hanım ,

Öncelikle bir daha belirtmek istiyorum benim yazdıklarımın turnuva yönergesi yapıldıktan sonra Hakemlerin,sporcuların ,turnuvayı takip eden öğretmenlerin, oyuncuların velilerinin sorusunun az olmasını sağlamaktır.

Turnuvada sadece ünvan Türkiye şampiyonası değildir. 1. LİK ,2LİK VE 3. LÜK yapılan her turnuvada bir görsellik içerdiği gibi alınan başarıdır. Bu turnuvada Türkiye adının olması oyuncunun Türkiyede 2.lik kupasını ve madalyasını 3. lük kupasını ve madalyasını kazanması ne kadar çok önemlidir.
Sizinde dediğiniz gibi Dünya gençler şampiyonası 2 kategoride yapılacak genel ve bayanlar , Hilal öztür inşallah hakettmiştir katılır.

Son olarak sizinde yazdığınız gibi en önemli konulardan birisi turnuvaya kayıt yaptırıp katılmayan yada turnuvada istediği neticeleri alamayacak sporcuların son turlara doğru en çokta son turlarda oynamadan bırakmaları turnuvanın bütün sonuçlarını etkilemektedir. Bunlar için önlem alınmalıdır.
Çiğdem hanım yazarak bu bu konular anlaşılması zor bir gün görüşelim bu konuşları konuşalım. iyi günler, saygılar.

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi