Satrancı Türklerin Yarattığına İki Gösterge
Sertaç Bey, kırıcı olmak istemem ama tahminimce sadece forumun başlığına bakarak böyle bir yorumda bulundunuz. İlk mesajdan itibaren okursanız göreceksiniz ki bu konuda yapılacak en son eleştiri "bilgi eksikliği"dir. Sadeleştirilirse olay yaratabilecek bir bilgi fazlalığı var.

Mehmet Ali Kuseyri arkadaşımızın önerdiği kaynak bu güzel tartışmaya katkıda bulunacaktır. NIC, tüm yayınlarında ciddi bir kuruluş olarak yılların haklı ününe sahiptir.

Modern satrancın Avrupa'da gelişerek yaygınlaştığını ve bugünkü halini aldığı konusunda hepimiz hemfikiriz. Bunu tartışacak kimse olduğunu sanmıyorum. İşin kafa karıştıran kısmı, elbette bundan önceye dayanıyor. Dolayısıyla satrancın öncüllerini "bu bildiğimiz satranç değil" diyerek reddetmemizin doğru olmadığı kanaatindeyim. Zira satranç, zaman ve mekan değişimiyle birçok şekilde farklılaştı; yeni varyantları ortaya çıktı. Günümüzde taşlar ve hareketleri sabit olmakla birlikte tahta dışı oyun kurallarının zaman zaman değiştiği, hala gözlenebilir bir gerçektir.
Ara
Konuyla ilgili yorum yapan bir tek kişi dahi .................................. İşte ben bu kitlenin zekasına,sabrına bu yüzden hayranım.Sayın İskender bey,allah seni inandırsın ben de çok isterdim bu muhteşem oyunu biz bulmuş olalım,en azından sizin heyecanınızı paylaşmak için.Zira beni heyecanlandıracak olan; satrancın, beynin hem sağ hem de sol kısmını çalıştırıyor ve geliştiriyor olmasıyla, dünyayı daha yaşanılır kılmaya vesile olacak beyinlerin çoğalmasına olacak katkısıdır.
Acaba bir satranç oyuncusu ortalama kaç reytinge ulaşınca yaşamda karşılaştığı güçlükleri istem dışı da olsa sağlıklı bir biçimde ama yine de kendi satranç oyunculuğu kadarıyla analiz edebilir duruma gelir? Yoksa satranç önceden oluşmuş kalıpları asla kıramaz mı? Veyahut kalıbın içindeki potansiyelin pusulası nereyi gösteriyorsa o yönde mi bir katkı gösterir?
Acaba, 'diğer unsurların yanında' satranç oynandığı için mi zeka gelişir? Yoksa zeki olunduğu için mi satranç oynanır?
Satrancı bizim bulmamız değil de, bizim dünyadaki satranç başarılarımız daha önemli.
Bu beyinleri öyle aşağı yukarı çekmek kolay değil.
Saygılarımla
Veli TURAN
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi